n ■■'•'AVI87 7 Maandag 28 Mei. M 4165. Tersciijnt Saplijls, titpM Biisiaj. KENNISGEVING. Bniteilanilscie Berichten. Bliaeiilaiiscie Berin Mul J WÈ Ben en De rtigste Jaargang. Mac Mahon bezocht gisteren de werken voor cfe Tentoonstelling. Htj werd ontvangen door den voorzitter dei' Commissie, senator Krautz, den prefect van de Seine en anderen, ïllet gemekt" lelde hijsdat de tentoonstel ling zou worden uitgesteld, heeft mij tot dit bezoek genoopt. Ik moet u zeggen dat de Ten toonstelling, gelijk aangekondigd werd, den 1 Mei J878 zal geopend worden. Ik wil u mede verzekeren, dat ik bijzonder hecht aan het waarborgen van vrijen arbeid. Reeds is gemeld dat de daling, waarmede de Parijsche beurs de optreding van het nieuwe ministerie begroet had, tot staan is gebracht door den invloed der regeering, die eenige voorname bankiers, hare viienden, in den arm heeft genomen, Köhiische Zeiiung bericht, dat de ïcouservatievén" ook de hoofden der cleri- cale beweging te hulp geroepen hebben, om de Fiausche rente naar de hoogte te werken en alzoo het publiek iu den waan te brengen, dat het ministeiie het vei tiouwen bezit van al wie'iets te verliezen heeft. De clericale leiders zijn uitgenoodigd geworden tc zoigen, de groote kapitalen, waarover de geestelijke inrich tingen beschikken kunnen, aan te spreken en in Fransche ïente te beleggen. Verder verneemt men, dat de openbare kas sen op aanzegging van het ministerie vele koop orders hebben gegeven om de rente te doen Stijgen. De agents do changedie bet gouver nement naar de oogen zien, hebben van hun nen kant zich niet onbetuigd gelaten, en de Pffefits de change zijn, gelijk bekend is, eene groote macht op de beurs. De Temps zegt, dat in jongsle zitting van het republikeinse!) comité te Parijs brieven van handelaien en lUbtieken uil alle doelen van frankryk zijn voorgelezen, wamiu gemeld wordt, dat de verandering van ministerie reeds dade- 4yk. een nadeeligen invloed heeft geoefend op ïiïjiandel' en nijverheid. RÜSLASD. Een telegram van grootvorst Nicolaas van 25 dezer meldt: Er is bericht ontvangen dat het artilleiie-gevecht te Oltenitza en de beschieting der vijandelijke positie te Turtukai wordt voortgezet. Ten gevolge van zware regens zijn de rivieren gezwollen en worden hier en daar de bruggen met vernieling bedreigd. Een telegram van het Kaukasus-leger be vestigd de landing van troepen uit 7 Turksche transportschepen bij het fort Ardier. Deze troepen zijn meerendeels geërtiigreeden uit den Kaukasus. Een ander telegram meldt, dat een gevecht met gunstig resultaat tusschen Russische de tachementen en den vijand bij Suchum Kaleh plaats had. De Russen hebben j|. "Woensdag Kars aangetast, doch zijn in twee aanvallen terug geslagen. liet vuur was van weerszijden hevig. De kanonnade is 's avonds voortgezel. liet resultaat is nog onbekend. TURKIJE. Er hebben zich Donderdag jl. eenige softa's naar de Kamer vau Afgevaardigden begeven, om het afzetten der ministers te eischen. De Kamer heefteen deputatie, bestaande uit vijf softa's ont vangen. Er had daarop eene zoo onstuimige discussie plaats, dat de president geuoodzaakt is geweest de zitting te schoisen. De softa's zijn vervolgens naar het paleis van den Sultan gegaan. Men gelooft, dat eenige ministers hun ontslag zullen nemen. De softa's deden eene manifestatie in de Kamer van Afgevaardigden en verlangden het nemen van maatregelen, om eene herhaling van de ramp van Avdalian te voorkomen. Ten gevolge dezer manifestatie is Konstantiuopel in staat van beleg verklaard. Bij de ordonnantie dienbetreffende uitgevaardigd, wordt het dragen van wapenen verboden, het doeu van huiszoe kingen voorgeschreven, hot verbannen vau ver dachte personen', zonder gerechtelijk onderzoek, gewettigd, en het plaats hebben van samen scholingen verboden. D UI T S C U t A N'I). liet Tageblatl meldt het volgende: De hertog Decazes heeft aan de Fransche gezanten te Berlijn, Weoneti, Peteisbuig en Londen eene gelijkluidende depêche gezonden, waarin hij hun keunis geeft vau de verandering van het ministerie en tevens mededeelt, dat Frank rijke buiteulainlsche staatkunde dezelfde blijft. Vooral in de Oosteische kwestie zal Frankrijk strikt onzijdig blijven Fiaukiijksveitcgenwoor- diger bij de regeeiitig van Italië heeft eene eenigszins andeio depêche ontvangen; daarin wordt ook over de godsdienstige kwestie ge sproken. ,(In dat opzicht worden geruststellende vei klaringen gegeven. In de depêche aan den gezant te Madrid stelt de minister de Spaansche rogeering genist omtrent Frankrijks houding jegens de Carlisten. ITALIË. Eene verschrikkelijke daad van wraak is te Ler- cara gepleegd. Eenige personen hebben heimelijk het huis ondermijnd van Giovanni Rizzi, het hoofd der politie te dier plaatse, een man die met voorbeeldige nauwgezetheid zijn plicht doet en op wien bedoelde personen om die reden zeer verbitterd hebben moeten zijn. Toea zij het huis ondermijnd hadden, legden zij er eene hoeveelheid buskruit onder, en alzoo heb ben zij iu den nacht van 15 dezer, terwijl Rizzi, zijn vrouw en twee kinderen sliepen, het huis in de lucht doen vliegen. Door de krachtige pogingen der politie die steun vond bij de geheele bevolking, is het gelukt de slachtoffers van onder de puinhoopeu te voorschijn te halen. Zij zijn deerlijk gewond, doch niet doodelijk. OOSTENRIJK, Uit Belgrado wordt aan de Politischö öorrespondms gemeld, dat het Turksche leger verscheidene punten aan de Timok-grenzen bezet heeft; vooral op de gedurende den laatsten oorlog bezette puuten wordt het grensverkeer door de Turkeu belemmerd. Servie'zond tot dusverre nog geeu enkelen soldaat naar de grenzen. 11 L fi I E. De sinds eenige dagen begonnen werkstaking te Seraing onder de mijnwerkers breidt zich uit. Er ziin pistoolschoten gelost op gendarmen. Eene talrijke troepenmacht is op het terrein. 7000 personen hebben den arbeid gestaakt. S I' A H J E. Eenige kautonnalistische samenzweerders, die de openbare rust door verfoeilijke aanslagen trachtten te storen, zijn des nachts gearresteerd. Dunne plannen waren onzinnig. 1 EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 25 Mei. Iu de zitting van heden is mededeeling gedaan van de benoeming der rapporteurs. Tegen mor gen zijn oen ticutal ontwerpen aan de orde gesteld, waaronder dat nopens de indeeling van het IJ, en dat betreffende de onteigening voor den, spoorweg ZwolleAlmelo. SCHIEDAM, 2G Mei 1S77. Ook onze stadgenoot de heer NV, Pleijsier- zal modellen van hout en tnarmerschiklering inzenden op do tentooustelling van Kunst, toegepast op Nijverheid, te Amsterdam te houden. Wij waren in de gelegenheid de mo dellen te zien, die zeer getrouw de natuur nabootsenvooral iu de marmersoorten zou men mcenen orgineelen aan te treffen. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer Pleijsier liet publiek in de gelegenheid stellen Maandag a.s. in sMusis Sacrum" zijn modéllen te bezichtigen. Ieder/ die daartoe in de gelegenheid jll «KSiRt' CO 11 RA IT. J^BONNEMENTSPKUij, ]\er kwauwit. 1.85. Franco per post, door het geheele hijit - 2.50, Afzonderlijke nommeis0.10. BtKEAU: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 1lQ-gewone regelsf 1.00, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. DetlcRGEsinESTEn en "Wethouders van Schiedam, Doen te weten: Dat het Kohier voor do Plaatselijke Directe Belas ting dezer Gemeente wijken -4,11 O, voor het dienst jaar 1877, voorloopig is vastgestelden ingevolge hot bepaalde bij art. 204 der Gemeentewet, gedurende teerliea dagen, voor een ieder ter lezing op de Sccte- tarie der Gemeente is nedei gelegd. En is hienan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 20 Met 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris A. W. MELDER. F B A S I R IJ Ki 11 si S?' j J 1 p 1

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1