A". 1877 BnitenlaiJule Berichten. Donderdag 31 Mei. YmcMjnt iaplijb, litpzuM Dinsiai. 4167. BinMlantfclic Bericliteii. 1TTT IU©n D ertigste Jaa sr a ia gr. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Abonnementsprijs, per kwartaal. 1.85. Franco par post, door liet gehecle Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. F R A N K R IJ K. Het Journal Official maakt de verdere wij zigingen in het personeel der regeeringsamb- tenaien bekend. In een circulaiie aan de procureurs-genei aal zegt de minister de Broglie, dat de maarschalk een nieuwe staatkunde wil volgen, ten einde da overheersching van de theoriën der radicalen tegen te houden. Hij verzoekt daarin, dat de procureurs-generaal hun ijver verdubbelen, om de wetten te doen naleven, de zedelijkheid, den godsdienst en het eigendom te beschermen tegen de aanvallen vrfn de pers, en beveelt hun aan, elke vergoelijking van de commune te beletten, alle beleedigingen tegen het hoofd van den staat en alle valsche berichten, die strekken om de meening ingang te doen vinden alsof er in Fiaukrijk een partij bestond, die misdadig ge noeg was om een oorlog te-willen opwekken. De toespiaak, door Mac Mahon tot den maire te Compiègne gehouden bij zijn bezoek van de landbouwtentoonstelling aldaar, is op de muren van Paiijs aangeplakt. Men denkt, dat zjj in alle gemeenten zal aangeplakt woi den. De studenten van Pisa hebben aan die van Parijs een adres van dankbetuiging gezonden voor hun demonstratie ten gunste van Italië, dat aldus eindigt: süit de stad van Galilëi,slachtoffer der theocratische vervolgingeu, zenden wij u, edele zonen van heu, die op de puinhoopen der Bastille den eeisteu vrijheidskreet slaakten, onzen groet." Ook do Spaansche radicaal Ruiz Zorilia heeft, naar gemeld wordt, o'p verzoek van de Spaansche Regeering. aanzegging ontvangen om Pa: ijs te vei laten eu zich ergens buiten Fs ank rijk te begeven. Te Parijs is bericht ontvangen, dat Prins Milan aan den O/aar een schrijven richtte, waarin hij mededeelt dat het Servische volk den oorlog wil en dat hij vreest, dat deze wensch door een revolutionaire beweging aan den dag ge legd zal worden, indien niet intijds daaraan tegemoet gekomen wordt. De Prins brengt, in herinnering, dat de dynastie der Obrenowitchen steeds de trouwe bondgenoot van Rusland is geweest en daarom hoopt hu op de onder steuning van den Czaar te mogen rekenen. Tengevolge van dit schrijven gaf, gelijk verder gemeld wordt, de Russische legeoiing bevel, dat 200 jonge officieren, die mei 't begin van Juni de kadetien-scholen verlaten, naar Servie zullen veitiekken, en dat het zenden van vrij willigers naar het vorstendom hervat zal worden. E jN E L A N I). Reuters Office verneemt uit Athene dat de Koning Koumondouros met de vorming van eon Kabinet belastte. liet gepantserde Engelsche eskader zal eenïgen tijd in den Piraeus blijven. 1 BVKEAl: HARKT, E, J «4, Reuters speciale correspondent te Kon- stantinopel seint van 28 dezer: IsmaêlBey, oudgouverneur van Tultcha, werd' onderbe sehuldiging van medeplichtigheid aan de demon stratie derSofta's gevangen genomen en Zaterdag naar Broussa verbannen. Gisteren hadden ver scheidene andere arrestaties plaats. Berichten uit den Tiausvaal melden dat de heer Burgers plechtig afscheid heeft geno men van de ambtenaren en hun aaogemaand in fuuctie te blyven, onder den vroeger door hen afgelegden eediu afwachting van den uitslag van zijn protest: iWij buigen alleen voor de overmacht", z.eide hij o. a.»Ik ga het kantoor verlaten, onder protest van mij. zei ven, de Regeering, de ambtenaren, den volksraad en het volk." De heer Swait gaf in zijn autwoord o. a. de hoop te kennen, dat de dag komeu zou, waarop zij den heer Bur gers weder als hoofd van den staat zouden mogen begroeten. De heer Swart is aangesteld als waarnemend secretaris der nieuwe Regeering. ITALIË. De Senaat heeft het wetsontwerp tot wijzi ging van de civiele lijst aangenomen, Generaal Kanzier, de gewezeu Pauselijke wapen-minister, hield voor eenige dagen, op het binnenplein van het Valicaan, eene wapen schouwing over de soldaten en officieren van het gewezen Pauseiijk leger, aan wie Pius IX de bezoldiging tot dus verre is blijven uit- keereu. Kanzier prikkelde in opgeschroefde taal den oorlogzuchtigen geest vau het troepje en verzekerde dat de dag nabij was, waai op de geschonden rechten van den Heiligen Stoel zullen gewroken worden. De geavanceerde liberale pai tijen, die eene groute demonstratie tegen het Vaticaan op touw hebben gezet, hebben door aanplakbiljetten aangekondigd, dat de demonstiatie op 3 Juni zal plaats hebben. Zijdelings wordt in die biljetten liet votum van den Senaat over de wet op de misbruiken der geestelijkheid afge keurd. De Regeering heeft echter de demon stratie vei boden en do aanplakbiljetten dooi de policie laten afscheuren. DBITSCULASD. Volgens de Kreuzzcitung is de kablnels-orde tot versteiking van do garnizoenen in Elzas- Lothaiiugen voltrokken. De Rechtbank te Posen heeft laatstleden Zaterdag den gewezen aaitsbisschop Ledo- chovvski verooi deeld: 'lo. tot een jaar gevau- genissliaf wegens sein iftelijke aanspoiiug lot verzet tegen de wet en wegens bcleediging tegen den Rijkskanselier; 2". tot eene boete van 3000 mark of zeven maanden gevnngenis- stiaf wegens onbevoegde uitoefening van bis schoppelijke function en aanmatiging van den titel ^aartsbisschop van Posen eu Gnesen." Monsgr. Blum, bisschop van Limburg a'd Lahn, tegen wien een cisch is ingesteld tot vervalleuveiklniiiig uit zijn ambt, is tegen C 0 R A N T. Advertentieprijs: vm 110 gewone regels. 100# Iedere gewone regel meer. - 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. "13 Juni gedagvaard voor het Pruisisch gerechts- hof voor kerkelijke zaken. AZIË. De kust der Zwarte zee aan den Kaukasus, tot zelfs de weg van "Wladiskaukas naar Tillis schijnt geheel in handen der Turken en opstan delingen te zijn. Zoolang echter Tillis niet in hunne macht is, vegt de Berlijusche correspon dent van de Times, ontstaat daaruit voor het Russische leger in Armenie nagenoeg geen gevaar. De Russische scheepvaait op de Kas pische zee vormt toch de voornaamste verbinding tusschen Astrakan en Tillis. Een bonten muts van wijlen Schamyl is naar den Kaukasus gebracht, om bergbewoners tot den opstand aan te vuren. Volgens de priesters, welke dit heilige hoofddeksel overbrengen, is het uit de lucht komen vallen. Voor de Turken in Azie vvaie 't voor't overige wenscheiijker, indien inplaats van een muts een bekwaam veldheer voor hen uit de lucht kwam vallen. Moukhtar-Pacha seint zelf van den 25en, dat hij gevaar liep door de Russen zoowel in de rechter- ais in de Hckei flank omgetrokken te worden, zoodat hij, om niet van Erzeium te worden afgesneden, zijne po sities bij de Saglmnli-passen opgaf. Te onbe kwaam, of misschien ook buiten de gelegenheid geweest zijnde, om pat tij te trekken van zijne uitstekende positie, juist in bet centrum tus- scheu de Russische kolonnes, en om deze, zoolang zij nog geisoleerd waren, aan te vallen en te vei slaan, is 't zeker nog de wijsste partij, zegt de Weener conespondent van de Times welke Moukhtar Pacha kou kiezen, dat hij zoo spoedig mogelijk zorgt althans zijne positie voor Erzerum te behouden. Is 't beiicht aan de Kölnische Zeilung waar, dut onder de troepen in Azie een paniek lieerscht, en de sueüe vooilgang der Russen aldaar maakt dit zeker niet onwaarschijnlijk,, dan is 't zelfs zeer de.vtaag of Moukhtar Pacha zich ook voor en in deze iioogst gewichtige plaats wel lang zal kunnen handhaven. De Minister van Financiën maakt de amor tisatie bekend van 5/20 bouds tot een bedrag van 10 miliioen dollars. Zitting van 29 Mei. De Kamer heeft heden aangenomen mei 28 tegen '1 stem hot ontwerp beti effende het on derwijs aan den Militaire Academie en met 25 tegen 4 dat tot verhooging van hoofdstuk V (Rotterdamsche wateiweg.) De Minister, het ontwerp veidedigende en ofschoon geen zeker heid kunnende geven van het welslagen dezer nieuwe middelen lot verbetering van den water weg, hoopte niettemin op het welslagen \an het grooto werk. De jongste peilingen geven eenige verbetering in den toestand aan.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1