Ingekomen is het verzoek om ontslag van den heer Singendonck als griffier der Kamer. De Kamer is op recès gescheiden. DEK HAAG, 80 Mei 1877. Omtrent den toestand van H. M. de Koningin, die gisteren zeer zorgwekkend %vas geworden, kunnen' wij thans mededeeien dat II. M.' den afgeloopen nacht betrekkelijk rustig heeft door gebracht. De toestand hoewel niet verslimmerd blijft zorgwekkend, Op liet telegrafisch bericht van de ern stige ongesteldheid vau 11. M. de Koningin is Z. K. H. de Prins van Oranje nog'in'den afgeloopen nacht per extra trein uit Parijs ver trokken en heden middag te 2 uren per Hol- laudsch spoor in de residentie aangekomen. Onmiddellijk begaf Z. K. II. zich naar het Huis ten Bosch. SCHIEDAM, 80 Mel 1S77. Gisteren middag ten omstreeks vier uren is aan het Nieuwe Hoofd in de Maas te Rot terdam te water geraakt een met twee paar den bespannen wagen, toebehoorende aan de firma Walraven Jansen, gisthandelaren alhier. De paarden zijn verdronken. Het ongeluk had plaats toen de voerman die gist aan een stoomboot aldaar had gelost, nog eenige mandjes naar een andere boot wil lende brengen, de paarden bij den kop vatte ten einde deu wagen te koerende paarden wer den door het een of ander toeval schichtig waardoor zij achteruit steigerden en met den wagen te water geraakten. In de stadswaag alhier zijn gewogen 27 vachten verscli geschoren wol, toebehoorende aan den heer A, van Velzen alhier, wegende te zamen de aanzienlijke wicht van 389 halve kilogr. of 14 halve kiiugr. per stuk. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de volgende ver anderingen hebben plaats gehad in de betou- niug der Goereeschn Zeegaten. a. langs den Z. W. wal van Voorne 1.' De Zwarte buik ton van no. G, z. g. de Ton van den Bonten Os, vervangen door eene Ankerboeivormige ton, 3de groote met korf; en •2.' de Peacockboci no. 7 (Tou van het Schaar) en de Aokerboeivormige ton no. 8 (Ton van de Kwak) onderling vau plaats verwisseld. 1. Betotming vau de Maas 4. opgenomen de Zwarte buikion no. 1 van de Maas of z. g. peilton 2. verplaatstde Zwarte Ankerboeivormige ton, met vlag, van bet Nieuwe Gat, in de volgende merken «De Toren van Monster midden tusschen de hoofden van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee jiBriêlle eene kleine scheepslengte bezuiden Oostvoorne «De Toren van Maassluis eene halve kabel lengte beoosten Steenenbaken «De Toren van Goeroe eene kleine kabel- lengte binnen of beoosten het groote bosch io G3 doei mutes s, bij gewoon laag water." Uit een door deu Xedei Uuidschen gedele geerde bij 'lén Opieisten Raad van gezondheid to Konslautinopel mui Zr. Ms. Minister-resident aldaar ingediend rapport vau 2 Mei jl. betref fende de pestbesnietting te Bagdad blijkt, dat het .sterftecijfer gedurende de week vau 22 lot 28 April geklommen was tot 273. Men vleide zich echter met de hoop, dat do ziekte haar toppunt had beieikt en dat zij, evenals inhei vorige jaar, omstieeks de helft van Juni geheel 20Ü 'verdwijnen. In de omstreken \an Bagdad was Ainara de eenige plaats waar de post zich veitoond had; aldaar waren echter slechts otikelif gevallen voorgekomen. De Engelsche Gezaul te 's Gravenhnge -i. geeft in de St. Cl. No. 122 kennis, dat de En gelsche regeering, nu zij nog geen bepaalde beslissing genomen heeft omtrent de annexatie van de Transvaalsche republiek en de overname van de aansprakelijkheid dezer republiek, aan de hh. Insinger en Go. te Amsterdam, of anderen, geen machtiging kan verteenen tot verdere uitgifte der leening van 1875. Het Uritsch gouvernement stelt zich dus niet verantwoorde lijk voor alle transactiën in bedoelde leening, welke gedaan zijn na de proclamatie van Ilr. Ms. souvereinUeit over het gebied der republiek, indien zulk eene proclamatie ai geschied is. Met zekerheid kan de Standaard mede deeien, dat generaal von Wrangel auf Linden- berg in geeu geval ter wille vau de Conserva tieve Kiesvereeniging van de kandidatuur voor Delft zal afzien. De Standaard zegt in zijn nomrner van 28 dezer: Onverbeterlijk- De Conservatieven zijn toch onverbeterlijke lieden. Zie ze nu ia Delft haspelen met onzen Sneeker kandidaat, en in Amersfoort met een man die «onderwijs tonder godsdienstvoor het eenige middel tot beschaving van lndie verklaarde. Dat men toch meer eerbied voor zich zelf had. Of steekt het nu niet door de mouwen, dat men beide malen alleen vraagt welke kandidaat er door ta halen is, en naar dien onzedelijken maatstaf te DelfüweJ ons kal'' ploegt, om onze stemmen te verdeden, en te Amersfoort op landbezit en familie invloed speculeert, ook al kiest men daar tegen het beginsel, dat men te Delft steunt. SneeJc en Delft. Naar wij niet zekerheid kunnen mededeeien, is de heer Star Numan te SneeJe kandidaat gestold: onder voorbehoud dat hij zich aan sloot bij het Standaard- program. Te Delft daarentegen is hij van Conservatieve zij gesteld zonder vooi behoud. Dit laatste geschiedde, naar men zegt, meè door luedoeu van zich noemende Anti revolutionairen. Van Delft en elders. Opheldering is onmisbaar. Onze richting heeft er recht op. Althans van de zij van een ieder, dieper prijs op stelt, nog anti-revolutionair te heeten en niettemin in deze gansch exceplioneele ma noeuvre betrokken was. Eu iu zijn .'lommer vau ItedeD zegt de Standaard: Omgekeerd uitgevallen We hadden gedacht en gehoopt, dat de heer Star Numan voor de conservatieve kandidatuur bedankt en do ami-revolutionaire zou aanvaard hebüen. Het viel omgekeerd uit Hij bedankt niet voor Delft, maar voor Sneek. Voor Snoek, osn tweoiiilei oorzaak: 1. Wijl hij er principieel iets tegen had vóór o! bij de stembus, dour iiededeelhig vau zijn staatkundige gevoelens te doen blijken, en 2. wijl li ij geen tegenkandidaat wilde zijn van een kamerlid. Thans blijkt het onderscheid tus-chen den anti reudulionati en Sneckschcu kandidaat Star Numan en den ci.nservaliven Dulftschen kandi daat Star Ntimnti, Te Sueck is bij kandidaat gesteld onder voorbehoud, dat hij zich aan sloot bij het progiair.tna vau de Standaard; te üold zonder vooibehoud. Daar neemt men hem aan voor conservatief, men weet niet beter of hij is hetevenals do mahumedaan die, in een Pnrijseh kolfijliuis op een "fiesch wijn wijzende, anti den bulTcthouder verzocht hem zulk een fiesch limonade te geven. ArnhCl Nog zijn de volgende kandidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld: Door tie conti ale kiesvetceniging in het kies district Gorinchem iu plaats van rar. A. 1L van Tienhoven, die voor de aangeboden kandi datuur bedankt heeft, de generaal W. J. Knoop, en door de kiesvereeniging «Nederland en Oranje" aldaar, de heer Teding van Berkhout, Door de kiesvereeniging «Recht voor allen" te Enkhuizen, mr. A. F. de Savornin Lohtnan, Door de centrale anti-revolutionaire kies vereeniging «Vreest God, eert den Koning" in het district Gouda, de heeren Wijnmalen en Bichon. Door de kiesvereeniging «Vooruitgaug" te Bolsward, dr. Idserda en mr. Wybenga. Door de centrale kiesvereeniging te Schagen, mr. W. van der Kaay. Door de R. K. kiesvereeniging «Recht voor allen" te Oldenzaal, de heer Insinger. Een der liberale kiesvereenigingen in het district Appiugadarn heeft nevens mr. D. de Ruiter Zijlker tot kandidaat voor de Tweede Kamer gestemd mr. M. van der Tuuk, te Groningen, oud-lid vau het Gerechtshof aldaar (in plaats van den heer J. Schepel, te Winsum, ook aftredeud lid). Meu deelt aan de Standaard mede, dat er sprake van is om den heer Fabius, aftredend lid der Tweede Kamer te Amsterdam, van con servatieve zijde kandidaat testellen te Alkmaar. In liet weekblad Da Hervorming deelt prof. van Boneval Faure mede, dat de voort durende overweging van de vraag, hoe de strijd over de belijdenis vragen tot eene gewenschte oplossing kan gebracht worden, hem heeft ge leid tot een denkbeeld, dat hijin een voor stel geformuleerdaau het oordeel der Synode zal onderwerpen. Jacob Groot, lid van den Raad der ge meente Wognuin, geeft de volgende openbare verklaring: „Ondergeteekeudo, mede adressant van het welbekend adres, in zake de openbare schoo door de leden van den Gemeenteraad van Wognum aan de Tweede Kamer der Stalen- Generaal gericht, herroept, als hebbende hij de strekking van gemeld adres niet volkomen ingezien, zijne aan hetzelve gegeven adhaesie." Uit Groningen wordt gemeld, dat het bekende conflict tusschen eenige studenten en de politie aldaar, waarschijnlijk hiermede eindi gen zal, dat aan den commissaris van politie, den heer M. Ypey, ontslag zal worden verleend, Reeds hoeft die heer ontslag aangevraagd. Aan het hoofd vau het Zondagsblad vait de Standaard deelt de lieer Kuyper mede, dat dit blad vau 1 Juni af zal ophouden te ver schijnen en, in de plaats daarvan, in het najaar de 'Heraut weder in liet leven zal treden, onder zijn redactie, in vergroot formaat efl zoo mogelijk tot verminderden prijs. Wegcua den gezondheidstoestand vau den lieer Kuyper kan de verandering niet onmiddellijk in wer king treden. Het Meiuommer van de «Economist" bevat een hoogst belangrijk opstel over «de Nederlandsche belangen en de suikerkwestio." Wat behooit Nederland te doen? Za! het zich blijven plaatsen op het standpunt van fiscale voordeelcn, zal het lerugkeeren tot hel stelsel van protectie of moet het heide richtingen ver laten met beluu ligiiig van louter Imndels- en nijveiheids-belangen Ziedaar de vraag, waarop de bekwame redacteur van genoemd tijdschrift een gemotiveerd antwoord tracht te geven. Het opstel getuigt zoowol van groote onpartijdigheid als vau gi oote zaakkennis. Olrchoon tegenstan der van alle protectie eu voorstander van afschaf fing van suikeraceijns, ontkent de heer Kops volstrekt niet, dat ook de afschaffing der diffe- rentiüele rechten van invloed kan geweest zijn op het verval van onze suikermarkt. Maar iu elk geval is z, i. thans het eenige middel om onze suikermarkt weer tot bloei te brengen gelegen in geheele afschaffing der accijnsbe lasting.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2