Geneiitte Birlcltei. P1 US IX. Mr. P. P. van Bosse en mr. .T. G. Patijn, door de kiesverenniging te Oudewater, (hoofd kiesdistrict Gouda). - Met algemeeue stemmen, op 2 na, werd in een gehouden vergadering der afdeeling Enk- huizen van «"Volksonderwijs" besloten, de kan didatuur» voor de Tweede Kamer in het district Hoorn 'vau den heer Fransen van de Putte zooveel mogelijk te 'steunen. In de meer kiericaal gekleurde kiesvereeniging Recht voor allen" stelde de voorzitter voor, eveneens het aftredend lid weer kandidaat te stellenmen Koos echter daartoe den heer de Savornin Lobman. Onder de kandidaten in het district Almelo wordt de heer Ilarry Bargeuit Nijmegen genoemd. Uit hoofde van zijn hooge jaren heeft generaal Knoop voor de hem aangeboden kan didatuur in liet lioofddistrict Gorinchem bedankt. Op de najaarsvergadering der onderwij zersvereniging in het 7e district van Zuid- Holland, welke op Zaterdag 9 Juni a. s. te Gouda zal gehouden worden, zullen in behan deling komen de volgende punten: '1. Verband tusscbeu liet lager en middelbaar onderwijs. 2. Het behoud van vergelijkende examens. 3. Over de bewaarscholenals voorbereidende klassen. 4. De vcreeniging »Eigen Hulp." Bij ministerieele bescliikkingis aan Kuyper van Dam en Smeer, kargadoors te Rotterdam, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen lu acht provinciën. De regeering heeft aan do Tweede Kamer der Staten Genei aal een wetsontwerp ingediend, hetwelk de strekking heeft aan de leden der collegiën van zetters voor 's Rijks directe belas tingen voor het schatten van gebouwde en ongebouwde eigendommen, voor bet eerst over dat dienstjaar een vacatiegeld toe te kennen. De kosten over het geheele Rijk voor alle andere schattingen in dit jaar zullen vermoedelijk eene "orn van f5000 niet te boven gaan. Naar aanleiding van eeue aanvraag van een in de hoofdstad van Rusland opgericht «llol- landsch comité" van het Roode Kruis om gelde lijke ondersteuning, toezending van materieel enz., voor de door bedoeld comité' voorgenomen in- richting van een lazmeth in de nabijheid van het tooneel des oorlog?, heeft het hoofd-comité hier te lande besloten tot het verieenen van •hulp aan zieke ca gewónde krijgslieden van de oorlogvoerende legers in Rusland en Turkije; in Rusland door voorloopig zooveel mogelijk aan de aanvrage van liet Ilollandsch comité te Petersburg te voldoenterwijl omtrent de wijze van do hulp, te verieenen in Turkije, inlichtingen worden ingewonnen bij den Neder- landschen gezant te Konstantinopei. Uit een schrijven van den heer van Gor- kom aan het Vaderland blijktdat de reiskos ten der hecren, wien opgedragen is tegen de annexatie der Transvaal te protesteeren, moeten gevonden worden uit vrijwillige bijdragen. Vol gens den schrijver werd er twijfel geopperd of' de vereischtc som wel bijeen zou worden ge bracht. Indien de boeien ook daarvoor zelfs geen geld overhebben, dan zouuett zij nog meer de sympathie verbeuren van hunne stamverwan ten, die tocli reeds na hunne houding ten op zichte van de owlogsbelasting aanmerkelijk is gedaald. Delft,De algemeene vergadering van de Yereeniging van officieieu der schutterij in Nederland, zal dit jaar alhier gehouden worden op 25, 26 en 27 Juni. Leiden. Door een groot aantal studenten alhier is een adres geteekend aan den Koning, in' zake de wet op liet hooger onderwijs, iuzon- derheid wat betreft de overgangsbepalingen. Iloorn. jl. Vrijdag avond heeft zich alhier gevormd eeu subcommissie voor de Noordpool-expeditie (Nova- Zembla), Noorderlioogbrug (Groningen). Alhier heeft weder een moord plaats gehad. Een dronken molenaarsknecht heeft in een herberg een land bouwer doodgestoken, tengevolge vau een twist over de vertering. Knmpen. Voor de 4'i pCts. leening van f 225,000, uitgeschreven door deze gemeente, is ingeschreven voor f 859,000, meest boven pari. Zuldwoldo. Alhier is een nog zeer jeugdig kind in het vuur gevallen en kort daarna overledeu. Stiens. In deze gemeente is eeu driejarig kind, dat aan het oog der moeder was ont snapt, al spelende in het water gevallen en verdronken. Utrecht, Er is'alhier plan gemaakt een nationale» wedstrijd voor schutterij, burger en militaire harmonie- en fanfarekorpsen uit te schrijven. Nadat dit denkbeeld in eeu ver gadering van voorstanders der muziek was bespro ken, is Maandagavond de concept-begrooting, door een commissie'voorgelegd, door de ver gadering goedgekeurd. Do wedstrijd zal een drietal dagen duren en in Tivoli zoo mogelijk in September gehouden worden. {TT. D.) Nijmegen. Aan de Yereeniging tot opne ming en opvoeding van verwaarloosde weezen ie Neerbosch en Nijmegen, io door wijlen mejuf frouw G. Strenge eene erfstelling onder den last van vuichtgabruik vermaakt, waarvan de waarde p. m. f12,700 bedraagt. De beer Guiliaume Geetsschilder en directeur der academie vau scboone kunsten te Meohelen, bekend als eea der voornaamste organisaleui'js van den stoet der Geulsclie l'a- cificatie-feesten, ia welke hij den iuquisitie- wagen liacl samengesteld, is Donderdag avond op laaghartige wijze aangevallen. Een onbeken de heelt hem met eeu knuppel op liet hoofd geslagen, terwijl hij zich omstreeks middernacht naar zijn huis begaf. Zijn toestaud is beden kelijk. Te Wreschen in Pruisisch Posen is de bliksem geslagen in de kerk, terwijl er dienst was; vier personen werden daardoor gedood, veertig gekwetst; allen vluchtten naar de deur en er ontstond een ontzettend gedrang; de priester alleen bleef bedaardhij las do mis af en wijdde zich toen aan do ongelukkige ge kwetsten. Te Richmond vierde dezer dagen eeu nog vrij krachtig grijsaard, de lieer Edward Moigan, zijn lOGu verjaardag. Op dien dag weid hem door velen zijner familieleden en vi ieiulen een feestmaal aangeboden. Vau de '102 kiuderoii. kleirikimleien en achteiklein kinderen, welke de lieer Moi gau heeft, kwamen er hem 67 dien dag wenschen«nog vele jaren na de/e." De Vesuvius is buitengewoon werkzaam bij dag spuwt de beig rook, bij nacht voort durend vlammen uit, een schouwspel dat een menigte vreemdelingen, vooral vail Rome naar Napels trekt. Te midden der feestviering naar aanleiding van het vijftigjarig jubileum van den Paus als bisschop der Katholieke kerk kan het niet ongepast zijn eenige levensbijzoude! lieden be treffende dezen merkwaardigen grijsaard mede te deeleu, We outieenen die aan een dezer dagen verschenen werkje, getiteld: «Leve Pius IX! Levensbeschrijving van Z. Il.PiusIX voor het Katholieke Nederland.sche.Volk, 's Her togenbosch, Amsterdam en Maastricht bij Henri Bogaerts, 1877." We onthouden ons van be oordeeling of aaumerkitigen. Het werkje zelf" is een doorgaande lofrede op Pius IX; het stelt inzonderheid zijn zachtmoedigheid, lief dadigheid, en andere persoonlijke deugden in het licht en laat zich door zi'n gematigdheid wei lezen. Wat we er aan ontleenen zijn voor namelijk aanteekeningen onder aan de blad zijden en op de margi der pagina's. Giovanni Maria Mastaï Ferrelti werd den 13 Mei 1792 le Sinigaglia geboren en is de zoon van Graaf Hieronymus Masta'i-Ferrelti en Catharina Salazzi. Den 20 Oc£. 1803 kwam hij als leerling op de Pius-school en den '18 Dec. 1818 werd hem liet subdiaconaat verleend. Den 11 April 1819' droeg hij de eerste mis op in de kapel van een weeshuis te Rome, waarvan hij directeur was. Den 15 Oct. '1823 vertrok hij, in het gevolg vau een Pauselijken gezant, naar Zuid- Amerika, welke missie ten doel had het bij leggen van geschillen lunchen do bisschoppen en de legeeiing van Chili. Na zijn terugkeer werd hij den 21 Mei 1827 tot aartsbisscliop van Spoleto verheven en den 17 December 1832 tot aarts-bisschop van Imola. Den kardinaals hoed bek warn hij den 14 Dec. '1840 van Gregorius XVI, en toen deze ove;loden was, werd Mastaï Ferretli den 16 Jiru IS46 tot zijn opvolger gekozen. Toen nam hij den naam Pius aan, werd den 21 Juni gekroond en nam don 8 Nov. plechtig bezit van den Pause lijke» stoel. Den 15 Juli vaardigde hij de bekende amnestie uit voor alle staatkundig veroordêelen. Den 24 Nov. 1848 vluchtte Pius voor de in Rome uitgebroken omwenteling naar het Napelsche en hield tot 12 April '1850 zijn ver blijf tc Gaëta. Den S Dec. 1854 gaf hg, de «definitie \an het dogma der onbevlekte ont vangenis" eu den 23 Aug. '1856 werd liet feest van het heilige hart van Jezus gevierd, i Op den 4 Mui '1S57 vinden we aangestipt zijn j «triomftocht." Den 30 Sept. 1861 vaardigde hij do encycliek van hot koninkrijk Italië uit en 8 Juni 1862 de canonisatie der Gorcumsche martelaren. De syllabus werd den 8 Dec. 1864 afgekondigd en den 20 Juni 1867 liet eeuw feest van den heiligen Petrus gevierd, 'Daarop volgde den '11 April 1869 bet jubileum vat) het vijftigjarig priesterschap, en den 8 Dec. van dat jaar werd het Vaticaanseh concilie geopend, dat in de vierde zitting het onfeil- baurheidsdogina liet doorgaau, hetwelk den 18 Juni 1870 werd afgekondigd. Den 1 Nov. 1870 volgde de encycliek over de overrompe ling van Rome door de Italianen. DenlOJuui '1871 werd het vijfentwintigjarig jubileum van Pius Pausschap gevierd. Den 8 Aug. van dat jaar wees hij den eernaam van den nGroote" van de hand, doch kende zich den '16 Juni 1872 den titel van «gevangene" toe. Den 21 Dec. '1874 werd het »jubiló uitgevaardigd" en den 16 Juni 1875 hel eeuwfeest van het heilige hart van Jezus gevierd. In overeenstemming met don titel van het bovengenoemde boekje komt daarin op elke bladzijde de lieilroep »Love Pius IX!" voor, telkens gevolgd door een of ander attribuut, "Waarschijnlijk werd nooit eenig sterveling zoo overladen met bestaanbare en onbestaan bare eerelitels nis de vijfentachtigjarige grijs aard van het Vaticaan zich wegens zijn eigen aardige betrekking thans moet laten welge vallen. We laten ze hier volgen zoo als we ze afschreven: Leve Pius IX, behoeder der kerk; ouze opperherder; plaalsbcklecder van Je'ztts Christus; gezant van den heiligen geest; Dö ziel van liet Vaticnan; orakel vau Rome; leidsman der Christenenpatriarch .aller ge- loovigenhet Apostolische hoofdhet hoofd vau het concilie: de vader; der kerkvaders;

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2