BineilaiiUclie Bericlitei m, ,r- genomen aan de verkiezingen voor gemeente en gewest, en zij heeft hierbij een grooten ijver ontwikkeld. De geheele ban was opge- roepen. Tot dusver is de uitslag nog slechts - bekend voor de stad e de provincie Rome ''De geheele liberale lijst (12 leden voor den gemeente- en 6 voor den provincialen raad) is doorgegaan. Hare kandidaten verkregen gemiil- deld een paar duizend stemmen meer dan de kandidaten der clericalen. De opkomst der liberalen liet intusschen veel te wenschen over. s "Vermoedelijk hebben zij hunnen vijand te licht geschat. Hi 'RUSLAND. Keizer Alexander II heeft een ukase uitge- Sjvaardicd, waarbij hij den munster van financiën 'machtigt tot het sluiten eener 5 pOts. Itussi- «4 sche leeuing in het buitenland, ten bedrage V van 307V- millioeu Duitsche ryksmark. ZWEDEN. De Storthing heeft het door de regeering aangevraagd krediet, ten bedrage van 1% mil- lioen kronen, tot handhaving der Zvveedsch- Noorweêgsche neutraliteit eenparig geweigerd, - De financieele commissie had dat krediet ook onnoodig geoordeeld. TURKIJE. De Turksche gezant bij het Oosteurijksche hof heeft z'yn ontslag gevtaagd, dat hem echter nog Diet verleend is. Men verzekert dat Mukhtar-pacha door Der- wisch-pacha zal vervangen worden. DEN HAAG, 11 Juni 1S77. De Prins von Wied wordt aanstaanden Zondag alhier verwacht tot bijwoning van de begrafenis plechtigheid van H. M. de Koningin. Eenige dagen daarna zal Z. D. H. met zijne gemalin, Prinses Maria der Nederlanden en hare kinderen, die sedert den afgeloopen winter op "het huis de Pauw verblijf hielden, naar Neuwied terugkeeren. SCHIEDAM, U Juni 1S77. De 57e verjaardag van Z. K. II. Prins Hendrik is gisteren, om den rouw der vorstelijke familie, waarin ook de gansche natie zoo oprecht deelneemt, in stilte herdacht. Het zou ons niet passen te jubelen en toch, ontveinzen mogen wij het niet, de uitslag der verkiezingen heeft onze verwachting nog overtroffen. Voor zoover onze berichten reiken, hebben de liberalen ditmaal geen enkel district ver loren. Daarentegen hebben zij een zetei ge- wonnen te Amsterdam, te Tiel, te Deventer en te Gouda. Ook te Utrecht is de kandidaat der liberalen, zij het dan ook gesteund door een groot deel der conservatieven, bij eerste stem ming gekozen. Te Delft en te Almelo zijn onze kandidaten in herstemming. Amsterdam, Tiel en Deventer hebben thans een einjle gemaakt aan den abnormalen toestand van zich deels door liberalen, deels dooranti-libeialen op het Binneuhyf te laten vei tegenwoordigen, waarvan het gevolg was, dat by gewichtige politieke stemmingen de invloed dier districten steeds werd geneutraliseerd. Ook in die districten, waar de liberalen nog in vla minderheid zijn gebleven, is vooruitgang melkbaar. liet blijkt nu, dat de anti-revolutio nairen bij vorige verkiezingen reeds hun laatsten man in 't veld gebracht hebben of liever dat zijdoor ook onderen, die meer Christelijk - dan anti-revolutionair waren, tijdelijk in hun leger dienst te laten doen hunstemmencijfer zoo kunstmatig hebben opgedreven, dat terug- At' {5tt"U onvermijdelijk was. In enkele districten ^moesten zij hun stemmental tot op de helft v De nltramontanca hebben wel is waar nog geen enkel district verloren, maar ook in het Zuiden kunnen onze broeders reeds op aanzien lijke minderheden wijzen. De macht van den clerus is nog groot maar vermindert Het ergst zijn echter weer de conservatieven geteis terd. Alleen in den Haag zijn zij nog in de meerderheid gebleven. Tiel giDg bij eerste stemming voor hen verloren, Te Delft verkreeg hun kandidaat, die den heer Nierstrasz' moest vervangen, 45 zegge vijfenveertig stem men. Te Almelo moet de heer Irisinger zich aan herstemming onderwerpen. Te Amsterdam heeft de heer Fabius slechts 308 van de 1540 stemmen bekomen, terwijl in dat district de liberale kandidaat, die het kleinste aantal stem men op zich vereenigde, toch nog met 1157 stemmen uit de bus kwam. Slechts op twoe plaatsen (Delft en Almelo) moet overgestemd worden. In beide districten schijnt de kans voor de liberalen niet ongunstig. Vad Naar men verneemt is aau het Ministerie van Oorlog een nieuw ontwerp van wet op de nationale militie in bewerking. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat de herstemming, ■'die in de hoofdkiesdistricten Almelo en Delft voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal moet plaats hebben, ge houden-zal worden op Dinsdag 26 Juni e. k. De Staats-courant van gisteren bevat de nominatieve opgave van de Europeesche officie ren, onder-officieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zooverre daaromtrent tot op den 2 Mei 1877 by het departement van Oorlog in Nederl. Indie bericht was ingekomen. (95ste vervolg.) Het jongste tiommer van de Roll. Illu stratie bevat de volgende dichtregelen van H. Binger, op het overlijden vanH.M. de Ko ningin, der Nedeilpndpn. In de koninklijke tuinen, In de statelijke kruinen Die hot aéloud huis Ten Bosch Hullen in zijn Ientedosch, Sloeg heel 't koor van zangerketen Biddend tot den Ileor aan 't kwelen, Op der 'Kristnon bededag Om den al te feilen slag Van het Vaderland to keeren, d'Onhcilsengel te bezweren Die met dreigend vleikgeruisch Zweefde boven 't Vorstenhuis. Maar of duizend zieien smeeken Maar of duizend harten breken, God, dio voor den Hemel kiest, Vraagt niet wat deze aard verliest. De engel des verderfs drong binnen Door do vorstelijke tinnon Eensklaps galmde bang gezucht, Weegokiach door heel de lucht. Alle bloemen in de hoven Zag men plots van kleur verdooven, Lentes heldro zon betrok? Heet ons Neerland kreeg een schok Naarheid overviel de tuinen Stille doodsheid ril de kruinen, Die het treurend huis Ten Bosch Hullen in hun blnderdosch, En in steó van bede/angen, Liet hcei 't koor do wiekjes hangen, Dook bestorven weg in 't lof. Ach do krono van hun hof, Zij, die alies om hour henen Glans en glorie wist te leenen. 's Konings eedle gemalin Neêrlnnds trouwt) zielsvriendin Rijk begaafde kunstprincessc, N Wijsheids hoogepriestoresse Liefdezuster, aan wier hert Al wie leod gekoesterd werd, Zijaan wier verhoven gaven De edeisten zich konden laven Zoegnares van groot en klcen Neerland» Koningin verdween. Toonbeeld aller Rijksvorstinncn Die ons harte wist te winnen, Wie herstelt ons uw gemis? Wie aanvaardt uwe erfenis? Wie, na U, wie schenkt hour trouwe Aan pruf' stamhuis van Nassouwe, Iloudt don heilgen echt in stand De schrijver der i> brieven «it de hofstad" in de Arnh. Ct. over de vercering der nage dachtenis onzer betreurde Koningin sprekende, zegt o. a. Maar nevens standbeeld of gedenkteeken door vrijwillige giften gesticht zal er binnen kort hier ter stede een inrichting verrijzen, die, naar ik hoop, „aar de overledene zal worden genoemd. Eerstdaags zal bij den Haagschen gemeenteraad waarschijnlijk een voorstel inko men tot oprichting eener hoogere burgerschool voor meisjes. Indien dit voorstel, naar ik ver wacht aangenomen wordt, dan hoop ik, dat men aan clie school den naam van »Konin<dn- O Sophia-school" zal geven. Geen waardiger ge denkteeken voor deze hoog ontwikkelde vrouw dan zulk een school, aau welker leerlingen Koningin Sophie als een voorbeeld ter navol ging moet voorgesteld worden. Geen beter be wijs van waardeering der ontwikkelingder hooggeplaatste vrouw, dan* het scheppen van een instelling, die het peil der ontwikkeling van de vrouw .verhoogt en aldus de heilzaamste maatschappelijke vruchten zal dragen." Op den 20 Juni zal ter gelegenheid van de teraardebestelling van wijlen H. M. de Koningin een extra-trein loopen van Kampen,. Zwolle, Hattem, Elburg-Epe, ,Nunspeet, Har derwijk,' PuttenNykerk en Amersfoort naar 's Graveuhage. Vermoedelijk zal de uitgestelde scherp schutterswedstrijd te 's Hertogenbosch tussbhen medio Augustus en begin September voortgang hebben. Kapitein F. Dunkier, directeur der Koninklijke Militaire Kapel van het regiment grenadieis en jagers, heeft voor onbepaalden tijd buitenlandsch verlof verkregen tot herstel van gezondheid. Tut houoraiie leden van liet Ned. Ond.— Gen. zijn door het hoofdbestuur benoemd de- heeien: L. Vroom, voorzitter van de plaatse lijke sciiootcommissie te Zwolle, en mi'. A. Ker- dijk, schoolopziener in tiet 2e schooldistrict vau Zuid-Ilolland, Op het in dit jaar te vieren vierde eeuw feest van het bestaan der hoogeschool te ïu- bingen is o. a, de Leidsche hoogeschool uit- genoodigd. Zij zal vertegenwoordigd worden door den rector magnificus, Prof. van Geer, en door Prof. Modderman, als waarnemend secvetark Te Groningen is opgericht een afdeeling van de ïAIliance Universelle Israélite," wier hoofdzetel voor Nederland gevestigd is te Amsterdam en die zich ten dool stelt de be hartiging der belangen vau de Israëlieten in die landenwaar voor de joden nog niet volko men gelijkstelling van rechten met de overige- bewoners dier lijken is verkregen. De Gro- ningsche afdeeling telt reeds 26 leden. Den 14 dezer zal dr. 11. J. A. M. Schaep- roon in het lokaal sBuitenlust" in ne Maliebaan te Utrecht optreden, om verslag te doen van zijn zending met de Nederl. deputatie naar den Paus te Rome bij gelegenheid van diens gouden bisschopsleest. De Tijd beeft »ter viering\nn het gouden bis-ehopsfe'*st van Pius IX." in het geheel f 48.690, 22''s ontvangen. Het voornemen schijnt te bestaan om 'twrak \an liet by Teasel gestrande stoomschip Iceland to doen springen, ten einde op die wijze nog een deel der lading te verkrijgen. Do Times meldt, dat 28 IlollanJsehe- scheepstimmerlieden Maandag te Glasgow aan kwamen, om een voor Nederland bestemd schip af te werken, welks voltooiing vertraagd werd door de weikstaking aan de Clyde. De EJol- landsche timmei lieden zouden gehuisvest worden in de onmiddellijke nabijheid van de werf. Van het spoorwegstation werden zij begeleid door een politiemacht.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2