Per Telegraaf. opgave van de op 15 Juni '1877 in de onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlandscho vuwe suiker: Amsterdam12,860,189 kilogr. Rotterdam6,984,399 Schiedam Dordrecht Middelburg482,806 i Totaal 20,327,394 kilogr. Gedurende de maand Mei maakten van den Nieuwen "Waterweg van Rotterdam naar Zee gebruik: uit zee 203 stoom- en 71 zeilschepen naar 236 >'101 te zamen 439 >172 in het geheel 611 schepen, nietende te zamen 649.377 M'1, -tegen 93 schepen, metende te zamen 153,734 M1 van het "Voornsche kanaal; een en ander zonder de vischschepen. Gedurende de vijf eerste maanden van 1877 maakten van den Nietnven Waterweg gebruik, buiten de vischschepen2407 zeeschepen metende te zamen 2,605,704 M1, tegen van het Voornsche kanaal 323 zeeschepen, metende te zamen 459,751 Ms. - Wij waren in de gelegenheid een prospectus te zien van de Eerste Algemeene Ambtenaars- Yereemging voor de Oostenrijksch-IJongaarsche monarchie, opgericht ten jare '1864, De voorzijde is versierd met de eere-meclaille door de vereeniging als wettige en mensch- iievendo instelling behaald, waarvan twee in Oostenryk (tentoonstelling 1873), een te Phi ladelphia, verleden jaar, en een te Brussel, insgelijks in het vorige jaar op de tentoonstelling voor gezondheid en beweldadiging. Tevens ziet 'men op de voorzijde de afbeelding van drie trotsehe gebouwen, het gebouw te AVeenen, waarin de vereeniging hare administratie heeft gevestigd, het weduwen- en weezenhttis te Wee- nen en een ander van gelijke bestemming te Budapest. Verder geeft het prospectus in korte trekken aan, welke de werkzaamheid der vereeniging is. Doel der ver leniging. Bescherming en be vordering van de stoffelijke, geestelijke en maat schappelijke belangen van den stand der ambte naren volgens de grondstellingen van weder* keerigheid en eigen hulp. Werkzaamheid der vereeniging. Verschaffing van ziekengelden, verzekering van gelden op overlevings- en sterftekans, van pensioenen aan ouden van dagen, spaar- en voorschot-afdeeling; verschaffing van betrekkingen en borgstellingen; vertegenwoordiging van den ambtenaarsstand in zijue ambtelijke en burgerlijke belangen; verleening van ondersteuningen door de ver eeniging aan dochters en weezeu van ambtenaren zonder middelen; ondersteuning van standge- nooten, van hunne weduwen ea wee/en. Op het einde van 1876 telde de vereeniging 50,107 leden, 115 afdeelingen met gekozen plaatselijke commission, 1833 geneeskundigen, gevolmachtigden en agenten; de loopende verzekeringen omvatten een kapitaal van 25,901,223 Oostetir. guldens, dat der renten f 51.431. Het bedrag der uitbetaalde verzeke ringen gedurende den t\id van het bestaan der vereeniging beliep f'1,306 233, dat der borg stellingen voor bezorgde betrekkingen f 170,931 de som der toebedeelde ondersteuningen uit het algemeene fonds was f'10,563, die uit het afzonderlijke hulpfonds f24,000;^ de som der bij 73 voorschot-afdeeluigeu gestorte inlagen van aandeelhouders beliep f2,637,151, de som der voorschotten gedurende den tijddat de vereeniging werkt, f11,869,424. Stichtingen. Eeu groot verenigingsgebouw te Weenen, ter waarde van f570,000, eea huis voor weduwen en weezen te Weenen, ter waarde van f71,000, een huis te Budapest voor weduwen en weezen, ter waarde van f45,000. Uitgave van een weekblad voor ambtenaars- belangen en van het letterkundig jaarboek xlie Dioslcuren." Algemeen bekend gevolg der tusschenkomst van de vereeniging bij de vaststelling eener nieuwe rang- en inkomstenregelmg der Oosten- rijksche staatsambtenaren, bepaaldelijk met het oog op de grondstellingen, in de gedenkschriften der vereeniging ontwikkeld. De eigendommen der vereeniging bestaan in drie genoemde gebouwen, geldswaardige papie ren ad f285,800, vorderingen: hypotheken f367,400, voorschotten f396,800, ver zekeringspolissen f 66,100, bezorgde borg stellingen f170,961, effecten f29,500, waarden van het algemeene fonds f30,600, waarden van het onderwijsfonds f'17,500, inventaris f9000, Voor het kantongerecht te Leiden zal de vordering der gemeentecominissie van het Ned. Herv. Kerkgenootschap te Leideu tegen dr. J. J. Prins, wegens den hoofdelijken omslag, worden verdedigd door mr. G. M. van der Linden, advocaat te 's Gravenhage, uu bestreden door mr. B. M. V lie lander Hein, mede advocaat te 's Gravenhage. Een te Haarlem ingesteld onderzoek, waarbij men zich zeer matige eischen heeft gesteld, bracht aan het licht, dat van de 57 melkverkoopers 23 zoodanige melk aan den man brengendie svoldoende" mag worden genoemd, terwijl de melk vau 34 door »het water" was vervalscht. liet voorplein en de tuin van het Paleis voor "Volksvlijt te Amsterdam zullen, tijdeus de Nijveiheidstentoonstelling, verbonden zijn door 'e kelders onder 't gebouw. Mej. Merkus, wier verschijning in Servië een jaar geleden zooveel opzien haarde, bevindt zich thans bij familie te Batavia. Rotterdam. Aan het bestelkantoor der IIoll- ijzeren spoorwegmaatschappij alhier ziju gisteren circa 5000 plaatskaartjes naar den Haag en Delft afgegeven. Behoudens buitengewone omstandigheden zal de Rottenlamsche kennis van 13 tot 22 Augustus plaats hebben. Particuliere gronden mogen niet voor kermisgelegenheden worden gebezigd; slechts 10 draaimolens worden toe gelaten, I)en Haag. De dag van Zondag jl.de ge boortedag van de ontslapen Vorstin der Neder landen, werd op bet Iluk ten Bosch plechtig gewijd door het netlerleggen van een pracii- tigeu krans op de kist, waarin het stoffelijk overschot der diepbetreurde Koningin is be sloten. De directrice der Zondagsschool van het bijbelgenootschap, mnj. Guscnson, had ver lof vei zocht voor zichzelve en uit naam der aau hare zorgen toevertrouwde kinderen, ook eene hulde te mogen biengen aan de dierbare afgestorvenedie bij haar leven steeds zooveo; belangstelling ook in de godsdienstige opleiding der jeugd had betoond. Dit verlof werd wel willend verleend en heden werd aan de behoefte des harten der directrice, vergezeld van twee kinderen der Zondagsschool, voldaan. Haarlem. Het honderdjarig bestaan der maatschappij ter bevordering van nijverheid, zal in Juli e.k. met een vijfdaagschfeest alhier worden gevierd. Tot liet programma behoort een cantate van den heer Ileinze, woorden van den heer ten Kate, uit te voeienin de Groote Kerk, met orkest en orgel, op 18 Juli. Donder dagavond jl. is de eerste repetitie gehouden door een kooi- van 120 personen, Amersfoort. Een verschrikkelijk voorval heeft veler gemoederen alhier geschokt; Zondag morgen heeft men het lijk gevonden van den hoer IC, onderwijzer te Bunschoten, op gruwe lijke wijze verminkt. De hals des ongelukkigen was afgesnedenverschillende omstandigheden doen vermoeden dat hier aan moord moet worden gedacht. Middelburg. De kantonrechter te dezer stede schijnt niet gezind te zijn voor het maken van- onnoodige visites; hij veroordeelde toeh Dinsdag iemand tot f 1 boete ïwegens het buiten nood- zaak bellen aan eene woning te Westkapelle." DEN HA.A Gr. Heden 20 Juni. De plech tige begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen Hare Majesteit onze geëerbiedigde Ko ningin heeft hedenmorgen op de bij liet pro gramma omschreven wijze plaats gehad. Voor dat echter de lijkkist uit de Oranje zaal op het Huis ten Bosch, naar den rouvv- wagen werd gedragen, legde Prins Ale.xander- ilaarop diep bewogen een bloemkrans neder. De Prinsessen Marianne en Marie, mevrouw de douairière van der Oudermeulen en de hof dames van wijlen de Koningin, gesluierd en in zwaren rouw, stonden snikkende op het bordes, toen de dtageis met het Lijk de trappen van den hoofdingang afdaalden. Dat oogenblik was bijzonder treffend. De plechtigheid in de kerk te Delft was indrukwekkend. Nadat de stoet was aangekomen, schaarden zich de Koning, de Prinsen, de Ministers, het korps diplomatiek, de vertegen woordigers van verschillende vereenigingene n genoodigden, rondom het geopende graf. De heer Molenkamp, Hervormd predikant te Delft, hield daarop de treffende toespraak Geëerbiedigde Koning! Met diepen weemoed staan wij aan deze plaats- Het graf is ontsloten, waarin het stof bewaard wordt van zoovelen, op wien het voor- en nageslacht roem draagt. Het is geopend voor het stoffelijk overblijfsel der waardige Vorstin, welke het vaderland nu achtentwintig jaren als onze Koniugiu met een dankbaar hart eerde. Hoeveel goeds mocht Zij hier stichtenDoor God met edele gaven begiftigd bij Hare hooge waardigheid met liefde bezield was Zij sieraad van het Koninklijk Huis, voor hulpbehoevenden tot troost eu steun, voor ontwikkelden totaanmoedigingen opwekking, voor velen ten zegen. Met reden betreurt de natie Haar verlies. Maar wij slaan hier de blikken naar boven, tot Hem die alle dingen naar Zijnen raad leidt en Wien ook Zij, door het evangelie van Chris tus, als onzen God en Vader erkende en beleed en wij zegpnen Hare nagedachtenis met de bede, dat Zij ook hierdoor tot ons nog sprekenadat Zij gestorven is. Sire! De God aller ontferming vertrooste U. Hij sterke U door Zijne kracht om het vader land zoo nog te zegenen, dat Gij hierdoor bereid wordt 0'*k voor eene hoogere Kroon dan welke de aarde LJ bieden kon. Zijne goerlertieienheid bemoedige Uwe ge liefde Zonen en geve hun iu dankbaar aan denken den invloed van het beeld der ontslapene te toonen. Zij verheffe al de Uwen. ook bij het klimmen der jaien, om Haar gemis gelaten te diagen. Zijn geest bezielt; U en hen en ons allen, opdat het ons bij alles, in leven en in sterven wèl zij. lieer onze Godja, hoor onze bede, dat wij door het geloof in Gluistus U zoo ter eece leven, dat wij onze ilooden U toevertrouwen, en bereid zijn, ais' eens de jongste ure ook voor ons slaat. Amen. Ilierna werd de lijkkist in den grafkelder' nedergelaten. Treffend was het oogenblik toen de Vorste lijke Personen, zichtbaar aangedaanhet laatste -, vaarwel aan de Dim bare Afgestorvene toeriepen.. Vooral was het Pi ins'Alexander, die de lijk kist met tranen besproeide.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2