A". 8877 Zaterdag 28 Juni. M 4181 Biitenlasinlie Bericitei BiHeïlaiiscls Beritlilii. Een en «T a a r g- a li g-. Abonnementsprijs, per kwaitaal. 1 1.85. Franco per post, door het geheeie Rijk - 2.50. Afzonderlijke uommers- 0.10. esw? COURANT. BIJ II. EAUi MARKT, K, 124. Advertentieprijs: van 1—10gewoneregeis. 100. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FBANKttlJK. De beraadslaging over het voorstel der re geering om de Kamer te-ontbinden werd in den Senaat door Victor Hugo geopend. Na hem voerde de Brogiie het woord. Hij vestigde de aandacht op de vorderingen, welke liet radica lisme maakte, en zeide, dat Jules Simon niet meer meester was van een meerderheid. Een ander, meer radicaal, was daarvan de meester. Mac-Mahon had het recht te kiezen tusschen de meerderheden in den Senaat en in de Kamer. Men verwijt den ministers dat zij geen republi keinen zjjn, maar de constitutie van 1875 maakt geen meldiug van de verplichting dit te zijn. Coalitie tegen coalitie spreker houdt meer van de zijne. Het ministerie is gehecht aan de Kerk, zonder eenig publiek-rechtelijk beginsel te ontkennen, zonder, het land te willen com- promitteeren in een godsdienstige intrige of een oorlog. Het land zal niet aarzelen in de keus tusschen Mac-Mahon en den dictator van Bor deaux (toejuichingen der rechterzijde). Na den minister sprak Berenger en toen werd het debat tot 22 dezer verdaagd. Gisteren las Cochery in de Kamer het rapport der Commissie voor, over het wets ontwerp over de inning der directe belastingen in 4878. Het rapport stelt voor 't ontwerp te verwerpen. Caillaux wenscht het onmiddellijk in beraadslaging te nemenuitstel is onmoge lijk, daar de regeering geen nieuwe Kamer voor 45 Augustus kau samenroepen, en indien de dienst schade lijdt, zal de verantwoorde lijkheid daarvoor niet op de regeering neer komen. De Kamer verwierp het voorstel tot dadelijke behandeling met 354 tegen 460 stemmen. Langlois diende daarna het rapport in der Commissie over de voorstellen, strekkende om aanvullïngskredieten te openen voor het minis terie van oorlog. Hij betoogde, dat de Kamer, al verwierp zij al wat vertrouwen in het kabinet onderstelt, toch bereid is goed te keuren alle maatiegelen, die ncodig zijn om den loopenden dienst te verzekeren. Het ontwerp wordt een stemmig aangenomen. liet Journal Official bevat een decreet, waarbij vergunning wordt gegeven tot liet maken en de uitgifte van schatkist-obligatiën op langen termijn; zij zullen 500 frs groot zijn met oen interest \an 20 frs., per drie maanden betaalbaar, en door het lot worden ingewisseld. Deze gelden zullen dienen om de uitvoering te verzekeren van de openbare werken op de begroeting aangewezen. De obligaties zullen van den 21 Juus af verkrijgbaar zijn. De koers van uitgifte is 470 frs. De schatkislbons van frs. 2,10, 3,10, 5,10 in 4870 uitgegeven, zullen by de inschrijving in betaling worden ge- T Jt K IJ E Suleiman-pacha is de bergpassen van Ostrog doorgetrokken en vereeuigde zich metAiiSaib- paeha. Men verzekert, dat de Bussen bij Van ge slagen, en tot Bajazid door de Turken vervolgd zijn. Het garnizoen van laatstgenoemde plaats zou gecapituleerd hebben. De Servische agent heeft te Konstantinopel de neutraliteitsverklaring zijner regeering .ver nieuwd, Hij ontkent, dat Servie den doortocht van Russische troepen ,zou toestaan. Het korps Poolsche vrijwilligers zal wel dra naar het oorlogstooneel vertrekken. O OSTEJiRIJHh De Polit. Correspondenz ontvangt het vol gend telegram uit Bucharest dd. 20 dezer: De Senaat behandelde een nieuwe overeenkomst met Rusland nopens liet deelnemen van het Rumeensche leger aan den veldtocht aan gene z'ijde van den Donau.""*" E Ji G E L A S II. Een vreeslijke brand teisterde Nieuw- Brunswijk. 200 hectaren met huizen en ver scheidene openbare gebouwen zyn verwoest. De schade wordt geraamd op 40 A 45 mitiioen dollars. De Morning "Bost zegt, dat de pariements- zitting niet zal eindigen aivorens met het oog op alle eventualiteiten maatregelen zyngenomen. Daar gewichtige beiangeu in het spel zijn bij de Oostersehe kwestie, is het noodzakelijk dat om die belangen te waarborgen, de schatkist wordt aangesproken. AMERIKA. De Roodhuiden te Idaho zijn opgestaau en hebbeu de troepen der regeering teruggedreven. De gouverneur van Idaho telegrapheertdat een algemeene oorlog der Roodhuiden ophanden is en vraagt hulp. BES HAAG, 22 Juni 1S77. Bij Koninklijk besluit van 21 Juni 4877, no. 46, is tot 4sten luitenant bij het corps, gevormd uit do scherpschutters-vereeuiging te Schiedam, benoemd de heer D. Visser, thans 2de luitenant-kvvai tiermeestcr. S C IIIE D A M 22 Juni 1S77. Tot kenschetsiug van het zedelijk gehalte van den mau, die thans als uitsluitend kan didaat der ultramontanen in ons district isop- getieden, moge nog dienen het volgende, dat ons van geachte zijde wordt medegedeeld. In 1875 was de bekende liberale afgevaar digde van het distiict Zutfen, de lieer mr. ,T. worden. Toen wendde de heer Heringa zich tot een invloedrijk kiezer van onverdacht liberale richting, om zicbzelven voor de vacature aan te bevelen, llij schreef o. a., dat in genoemd district »de sterke minderheid niet vertegen woordigd" was, maar dat sdaar, door iemand als hem te kiezenwat aan te verhelpen" was, dewijl hij jibehoorde tot die middenmannen, die de waarheid opnemen, waar zij ze vinden." Hij deed verder de merkwaardige mededeeling: sliet leven heb ik steeds bekeken, en geplaatst zijnde in zes provinciën, en mij steeds onder* menschen bewegende, heb ik, mag ik zeggen, veel practijk opgedaan;" terwijl hij het einde lijk stevens weuschelijk" noemde, dat seen zoo gewichtig vak als het postvak is, in de Kamer vertegenwoordigd werd." Hij had echter nog de vraag te doen: sMaar nu de kans van slagen." En hij antwoordde: süe antirevolutionair partij met de Catholici zullen Mackay weer stellen en zonder vrucht. Liberalen daarentegen genoeg zullen ook mij niet vertrouwen, doch de bezadigden onder hen zullen mij verreweg boven M. prefereeren. Van de onderwijzers ken ik er in uw district velen, evenals van de predikanten. Per brief had ik, bij de laatste stemming reeds verscheidene hunner bewerkt in het voordeel van mr. Dam." Men beschouwe het bovenstaande op zichzelf en in vergelijking met zijn tegenwoordige kan didatuur; en dan ovenvege men, of aan hem niet vervuld is het woord: hij heeft zichzelven een oordeel geschreven. (D. Ct.) De Standaard zegt van den brief van den lieer Heringa, voorkomende in liet nommer van de Dc'fische Courant van Woensdag jl., het volgende Hieruit blijkt, dat de heer Heringa in de schoolkwestie geheel aan onze zijde staat en zelfs tot ondertcekening der bekende Nota bereid is. Op zich zelf een hoogst gewichtig feit; ge wichtiger dan 's heeren Heringa's onberaden toetreden tot "Volksonderwijszoo liet dan nu heet om op goedkoope wijs zijn bibliotheek met de publicaties dezer Vereeniging te verrijken. En toch, zelfs deze onvoorwaardelijke in stemming met ons Schoolprogram kan ons niet ten gunste van zijn kandidatuur vermurwen. Er ontbreekt daartoe aan deze candidatuur een onbevlekte ontvangenis, wij! ze van Jloomsche zij gesteld is. Gesteld is met een nevenbedoeling. Die nevenbedoeling blijkt uit het niet-stelleu door deRoomschen vaneenBoomschenkandidaat. Wel wetend dat een Roomsch kandidaat geen uitzicht op het by vallen van andere stemmen heeft, beproefde men eerst het stelsel van stemmen op den Conservatief. Toen deze firma verliep, gebruikte men den Antirevolutionair. En nu deze zich wat hardhandig afscheidde heeft men liet eens met een eir/en Protcstantschen

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1