deietiie Bsricltei. onderwerp: sDe zending en de teekenen der tijden", No, 2. J. G. Knotnerus, pred. te 's Graven- hage; onderw.: slnwendige zending". No, 3. J.' P. Nonhebei, pred. te Middelburg; onderw.: sIn hoe signa vinces i Vi uur. Tweede reeks. No. 1. G. J. van Lindonck. pred. te Heemstede onderw.: ïDe zeoding en het geestelijk leven". No. 2. 3. F. Bulens, pred. te Yarssevetd - onderw. «Voorwaarts". No. 3. J. Vermeer, pred. te Zwolle; onderw. sliet Pinksterfeest". 2'/i uur. Derde reeks. No. 1. G. 3. van der Flier, pred. te Delft; onderw. ïDe Zending en de Kerk". No. 2. A. Biummelkamp, prof. te Kampen; onderw.«Zending en slavernij". No. 3. J. "W. A. Notten, pred. te 'sllertogen- bosch; onderw.: >Onze schuld aan Israël". 3'A uur. Afscheidsrede. No. 1. ,J. Van 't Hooft, pred. te Koudekerke. 4'/j uur. No. 2. Y. D. Muller Massis, ber, pred. te Groningen. De korporaal-tamboer die bij de schiet oefeningen te 's [lage door een kogel in den buik werd getroffenwas, zooals de Af. Ii. Ct. thans bericht, niet Veklhuijzen, maar Reifen- bergen. Nu de tijd weer daar is dat de aard beziën rijp zijn, achten wij het niet overbodig een paar herinneringen betreffende deze zoo geliefkoosde vrucht aan te stippen, om er het meest mogelijk genot van te kunnen smaken. In de eerste plaats moeten rijpe aardbeziën geplukt worden, alvorens de zon ze heeft be schenen; terstond na het plukken zijn de aard. beziën het minst lekker, eerst 3 a. o uren daarna krijgen ze haren aangenamen, aromati scher: geur en smaak. Weuseht men ze na 't plukken nog '2 of 3 dagen te bewaren, dan ga tnen op de volgende manier te werk. Spreid de vruchten in dunne lagen uit op gevlochten horden, jnnlteu of mandjes en plaats die boven, kuipen, tobben, emmers of bakken, met koud water gevuld, en men kan verzekerd zijn, dat de aardbeziën goed blijven. In bat algemeen is het zeer aan te bevelenom vruchtendie voor het dessert zijn bestemd, 's morgens vroeg en alvorens de zon zo beschenen heeft te plukken. SempVir.) In het Jlandels&lad komt de volgende curieuse advertentie voor: «ik heb den 23jutiij eenafitensi iu het handels- blat vermeit dat een weduwnaar zomlerlast van kinderen omberispelijk van gedrag daar ik te lang gewacht heb om de brieven te haaien vermeit ik het voor de 2 maal dat het geen paskwil is dat kan uw wel begrijpen anders zou ik het voor de 2 maal niet vermelden dus ik verlang een- Vrouw van 40 tot 50 zoo ik ook de ouderdom heb zeer goed vnu gestalte knap en een goede houding verzoek ik franko brieven aan het handelshlat letters V. V. er. presis de plaats waar uw mij wilt spreken en t'yt ik komt als een heer ik hoop dat uw mij ook zobehandeit daar ik vrij inkoomen heb 18 gulden per week vrij daar ik een vrouw ver lang, die "14 of meer inkomen heb dat zij een meid houden kan protestantse leer of lutters ik ben giifierm." Ylunrrllngen. De derde haringjager is gisterenavond alhier gearriveerd met 354' ton haring, bestaande in 323'/» ton volle eu 31 ton maatjesharing. Even voor de stoomboot Vlaardingen II gisteren namiddag de aanlegplaats bereikt had, waren velen toeschouwer van een droevig ongeval. De stuurman Arie Verboon, gereed om het meertouw den wal op te werpen, viel door een wiet te verklaren toeval over boord iu de hiivén en' zonk. Zoo spoedig ais' men dat iu •mik oen cp'val kon wenschen was iiü van den grond gehaald en in het naastbijgelegen huis van den tagrijn A. Hoogerwerf Lz. ge bracht, maar alle middelen die cle kunst aan geeft om de levensgeesten op te wekken door en onder toezicht van dr. A, W. van Meegen toe gepast, bleven vruchteloos. De ongelukkige, gehuwd en vader, gaf van begin af aan reeds geen teelten van leven meer. Da verslagenheid over dit treurige geval is algemeen. {N.Vl.Ct.) Rotterdam. De beroemde schaakspeler Zuckertort bevindt zich hier ter stede. Amsterdam. De Heer Nicolaas Nosse heeft aan het fonds tot stichting van een nieuw weeshuis bij de Ned. Herv. Gemeente alhier vermaakt eene som van f "10,000, vrij vau suc cessierechten. Aan de Synode der Nederianrische Herv. Kerk wordt een adres gezonden, dat reeds door tal vau aauzieoiijke ingezetenen dezer ge meente geteekend is. Het luidt dus: De ondergeteekendeu, lidmaten der Neder- duitsche eu "VVaalsche hervormde, gemeenten te Amsterdam, hebben, met velen, bet besluit betreurd, waarbij de synode van het vorige jaar het alleggen van eene dogmatische belij denis ais verplichting aan de nieuwe lidmaten heeft voorgeschreven. «Zij zijn van oordeel dat in ons kerkgenoot schap, zoonis dit zich historisch heeft ontwik keld, thans geenerlei dogmatische belijdenis, hoe ruim ook gesteld, als voor alle verplich tend mag worden voorgeschreven. «Dit zou, naar hun gevoelen, alleen kunnen geschieden voor een fractie van dat genootschap, nadat in den boezem daarvan bij minnelijke schikking een splitsing had plaats gehad, tus- schen hen die op eene dogmatische belijdenis prijs stellen en hen die haar niet wenschelijk achten. »De ondergeteekendeu gevoelen ten volle de moeilijkbeden aan zoodanige splitsing ver bonden. Maar zij meenen er ten sterkste op tc moeten aandringen, dat, zoolang die uiet plaats heeft, de band, welke ten vorigen jure ten opzichte der belydenis is aaugelegd, weder los gemaakt worde." (Volgen de onderteekeuingen). IVinseliolon. Dij de rechtbank alhier is aanhangig een aanklacht tegen een scheepsjager uit Muntendam, die onlangs een paard zoodanis I «-» I O heeft mishandeld en verminkt, dat het onder de slagen doodbleef. Nijmegen.' Hel Nederlandsch Nationaal Zangersfeest zal van 3 tot G Augustus gevierd worden op het Valkhof te dezer stede ouder leiding van de feest-directeuren R. Hol en J. F. Heim'ichs in tie smaakvol daartoe inge richte ruime teut. 27 Iieder tafels met 800 zangers, gesteund door Mej, Gips en de UH, de Goeij en Deckers als solisten, zullen daarin gezamenlijk eu afzonderlijk eenige der schoonste kunstgewrochten uitvoeren. Bovendien zal dit Zangersfeest worden opgeluisterd door de kapel van het regiment Grenadiers en Jagers uit deu Haag, liet l'aikorkest uit Amsterdam eu de kapel der Nijmeeg«che dienstd. Sell Utter ij, terwijl door gas-iliurninatie, vuurwerk en een ba! alles wordt aangewend om het deu bezoekers aange naam te maken. Velen in Nederland kennen de sclioone om streken van Nijmegen uiet; velen zoeken in het buitenland wat ze in hun eigen land be zitten, daar om mogen wij niet vertrouwen ver wachten dat men vau heinde cu verre zal komen om te genieten van wat natuur en kunst hier in zoo ruime mate zal aanbieden. De Vesuvius doet een dof gebrom hoorerr, somwijlen als een verbolgen zee. Vau tijd tot tijd hoort men een gekraak alsof grootediout- worden uit den krater geworpen. De geluiden worden tot op verren afstaud geboord, men vreest voor een geduchte uitbarsting. Vooral des nachts is het een schouwspel. Dagelijks vermeerdert het getal persoren die getuige van dit natuurverschijnsel willen zyn. Twee metselaars werkten aan de afbraak •vau een binnenmuur van het kasteel Rotnont te Eperny. Zij ondekten in den muur een kastje; toen zij de paueelen wegnamen, vonden zij een volledig servies in geslagen goud, een aantal zilveren schotels en andere kostbaarheden. Verder wareu aanwezig 5 met goud gevulde lederen zakjes. De werklieden waarschuwden oogenblikkelyk den eigenaar, die zich haastte den schat in bezit te nemen. Twee der medeplichtigen aan den brutalen effecten-diefstal, onlangs tusschen Calais en Parijs op den spoortrein gepleegd, zijn door de Londensche politie gepakt. Men vermoedt, dat er nog vijf schuldigen zijn. De gevangenen eisctren door hun rechtsgeleerde onmiddellijke invrijheidstelling, omdat het feit, waarvan zy beschuldigd worden, op Fransch grondgebied heeft plaats gehad.en geene wettige reden tot uitlevering oplevert. Henri de Tourville, die zyn vrouw op een reisje door Tyrol van een berg naar beneden wierp, is ter dood veroordeeld. Eenigen tijd geleden stond voor de recht' bank te Berlijn een echtpaar. De vrouw irad eene aanklacht tegen den man ingediend, op grond dat hij haar bijna dagelijks een pak slagen gaf. De beschuldiging werd bewezen en cle man tot gevangenisstraf veroordeeld. Doch toen het vonnis was uitgesproken, begon de vrouw te bedenken dat zij, zoolang haar man in de gevangenis zat, geen middel van bestaan had. Wat nu? Men gaf haar den raad, de noodige stappen te doen om voor hem gratie te verkrijgen. Dadelijk ging zij aan 't werk een verzoek om gratie werd bij den -Keizer ingediend en deze heeft thans den man kwijt schelding van straf verleend, onder bepaling dat hij, zooöva hij zijne vrouw weder slaat, onmiddellijk naar de gevangenis terug moet om zijne straftijd ten einde te brengen. Adeline Patti heeft het aan 't Engelsche hof geheel en al verbruid, schijnt liet. Het volgende incident tenminste had onlangs plaats. Orrr het seizoen te besluiten zou aan het hof ecu groot concert gegeven worden, en als gewoonlijk werd het programma der Koningin ter goedkeuring aangeboden Zij zag het in en schrapte den naam van Adeline Patti. Toen men haar waagde te vragen waarom zij tegen- haar gewoonte de beroemde zangeres niet hooren wilde, was het antwoord dat Patti door haar gedrag jegens den markies de Caux en haar verhouding tot Nicoiini (die ook bij zyn op treden in Londen otn die reden uitgefloten werd) de eer verbeurd had aan het Hof te versche en- op een concert voor de KoniugiVi te zingen Gelukkig voor de diva ging hel concert niet door wegens liet overlijden van du Koningin der Nederlanden, en werd haar dus de voor haar bestemde vernedering bespaard. .Volgens waar neming van den beroemden Roineiuschen astronoom Pater Secehi zijn de zonnevlekken, waarvan in de laatste jaren zoo dikwijls sprake was, thans geheel verdwenen. Men heeft opgemerkt, dat in de zomers waarin zij «iet zichtbaar zyn, de warmte grooter is. Is dos de waarneming van Secchi juist, .dan zou men daaruit mogen afleiden dat de tegen woordige warmte zal aanhouden. «Wat dienstboden voor dienstboden zyn, 't Is om te klagen," zong Judels al voorjaren. Hij- had wel gelijk. Wegens ruzie met de «groote" meid, heeft de «kleine" of kindermeid van den commissaris van politie te Zwolle zich in 't water geworpen. Bijtijds gered, zoud ham^neeste^raa^oorgoe(^iaaMiui^__|__

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2