ËremeuEde Bericltiea. Het geheugen van de Tijd schijnt er niet op te verbeteren. Of is het misschien niet waar, dat de geestelijkheid men denke o. a. aan de rol door mgr. Paradis gespeeld zich ook in Nederland bemoeit met politieke verkiezingen? Is het ook niet waar, dat dn volksvertegen woordigers uit de zuidelijke provinciën in ieder manifest, waarbij zij zich opniemv in de gunst der kiezers aanbevelen, de verdediging van de kerk op den voorgrond stellen? Is het laster, dat in Noord-Brabant en Lim burg de meeste gemeentebesturen men denke aan hetgeen onlangs te Oisterwijk is voorge vallen aan den leiband der geestelijkheid loopen en zelfs bij benoemingen van openbare betrekkingen den wil van den pastoor als wet beschouwen? Is de poging om de Neder!. Regeering te betrekken in conflicten tusschen de Italiannsche liegeering en den Paim wellicht een mystifi catie geweest? Is het geen feit, dat hetzelfde blad, dat thans 'durft beweren ook in zake van ondeiwijs toe nadering te willen, alle Katholieken, die zich voorstanders van de openbare school durven noemen, als eerlooze ketters in den ban doet? En we zouden deze vragen nog met tal van andere kunnen vermeerdereu. Slechts dit éeoe kunnen wij toegeven, dat de ultramontanen in Nederland nog op verre na niet zoo stout optreden als in andere landen en op veran dering van de Grondwet in ultramontaansehen geest voorloopig nog niet aandringen. Maar is daardoor bewezen, dat do uitiamon- tanen hier te lande minder fanatiek en meer verdraagzaam zijn? Wij wéten het immers wel beter. Door alle eeuwen heen is het hun gewoonte geweest om hun tactiek te wijzigen naar het land. dat be werkt wordt, en naar de positie, waarin zij verkeeren. Waar zij in do minderheid zijn, weten zij hun eisehen te beperken uit vrees anders alles te zulten verliezen. Maar zoodra is niet de eene eiseli ingewilligd, of een tweede wordt met nog meer nadruk op den voorgrond gesteld. Zoo tracht Rome langzaam maar zeker het terrein van den vijand te vermeesteren. Onbegrijpelijk is het, dat de Tijd ondanks dat alles durft vragen: dWelke nieuwe vorde ring heelt in Nederland sedert het verschijnen van den Syllabus de Kerk aan den Staat gesteld?" Onze confrater veroorlove ons deze weder vraag Moet ieder ultramontaan, voor wien de stel lingen van den Syllabus heilig zijn, niet met verlangen naar den dag uitzien, dat het ook in Nederland mogelijk zal worden de vordering te stellen, dat niet langer geregeerd worde over eenkomstig beginselen, welke door den Syllabus zijn veroordeeld? Gelukkig bestaat er niet het minste uitzicht dat die dag in ons vrijheidlievend Vaderland ooit zal aanbreken. (Fad.) De Nieuwe Zutphenschr. Courant schijnt nog maar altijd niet op streek te kunuen komen met luim* definitie van een ultramontaan. Althans zij snuffelt nog in liberale courantenom iets te vinden wat haar dienstig kan zijn. Het lezen van een der hoofdorganen van de ultrnmon- taansche partijwaardoor ze in eens op de hoogte zou kunnen komen, schijnt haar moei lijk te vallen. Daar ai wat strekken kan om haar een weinig op den'weg te helpen, de Nieuwe Zut- phenscho vermoedelijk welkom zal zijn, vestigen wij haar aandacht op een artikel van de Maas- en Roerbode over sden liberalen Colorado kever." De Colorado-kever (aldus is de korte inhoud van dat artikel) bedreigt de aardappelvelden met verwoesting. sGeen wonder dus, dat de regeeringen bevreesd zijn voor dien gevaarlijken gast én strenge maatregelen nemen om hem uit fmre landen te verwijderen." s.Tammei' echter is het, dat zij niot even waakzaam en bevreesd zijn voor een anderen worm, die op zedelijk, godsdienstig en politiek gebied even groote verwoestingen aanricht in de maat schappij als bet bovengenoemd insect op de aardappelvelden. Het liberalisme is op sociaal terrein de Colorado-kever van onzen tijd." Zal dit alles iets beteekenen, dan wil de Maas- en Roerbode zeggendat de Regeeringen met de liberalen moeteu handelen als met de Colorado-kevers; dat wil zeggen: ze uit roeien. Deze bijdrage tot haar onderzoek moge de Nieuwe Zittpkensche welkom zijn. {N- R. Ct.j Wie tegenwoordig bij avond een kijkje neemt in den Bosch, kan getuige ziju van de godvruchtigheid der Bosschenaren. De pelgrims tocht (de gewone 9 daucsche omgang ter eere van O. L. V.) gaat uit van de St.-Janskerk, waarin het beeld van O. L. V. schitterend vellicht staat, en waarvoor op de publieke straat bonderden geknield liggen, en beweegt zich door onderscheiden straten eu buurten. Onderweg houden de pelgrims even op om nogmaals te knielen voor een ander Lieve ■Vrouwenbeeld, dat bij een particulier op een binnenplaatsje staat. Verder gaan zij weer naar hun uitgangspunt, de Cathedraalterug. Ouder de duizende vromen bevinden zich vele vreem delingen. (N. v. d. D) Te Delft, waar bet tonnenstelsel in ge bruik is en 2933 .tonnen zijn geplaatst, bracht de verkoop van Locale stoffen over '1876 f20.934,80 teiwijl het totaal der uitgaven, daaronder jaarwedden en andere loonen, huur van paarden en andere uitgaven voor de straat- besproeiing, f'18,720.33 bedioeg. Alzoo een voordeelig saido van f2215,47. Naar aanleiding van de aardbeviug inde vorige week in Limburg, wordt gemeldt, dat, volgens eene oude* kroniek, ook in 'M IG in Limburg zulk eene verschrikkelijke aardbeving plaats had, dat het water in de Maas met zulk een geweld in de hoogte werd geworpen, dat het van uit de toenmalige abdij te Susteren gezien kon worden. In 1754 weid in het hertog,lom weder eene aardbeving waargenomen. Te Sledum, in Groningen, is men sinds eenigo weken bezig met het ontUooten der muren in het kooi- der Herv. kei k aldaar. Het gewelf boven do bekende graftombe aldaar is bevouden schoon beschilderd te zijn roet ranken en bloetnen. De kleuren hebben zich ouder de kalklaag zeer goed gehouden. Hillcgersberg, Bij de harddraverij alhier heeft een vechtpartij plaats gehad met verwon ding en bloedstorting. Dell'slmvcn. Jl. Dinsdag-avond is een lOjarige knaap al spelende in het Mallegat al hier gevallen en er levenloos uitgehaald. Valburg.Den 8 dezer ontlastte zich boven deze gemeente een hevige hagelbui, waardoor a! de te veld staande tabak totaal is vernield. De schade wordt op GO duizend gulden geschat. Tctoringcn. Gisteren ochtend is, bij de oefeningen in bet kamp alhier, een paard met zijn ruiter (een kanonnier) gevallen, liet paard bleef op de plaats dood; de berijder werd met gebroken been' in gevaarlijken toestand naar het hospitaal vervoerd. De stoomboot Loudoun Castlo, die met de eerste lading thee den 3 dezer te Londen aankwam, heelt do reis van Hongkong naar Engeland's hoofdstad in 38 dagen én 11 uren gedaan. Dit is tot dusver de snelste reis die tus schen China en Engelaud heeft plaats gehad. De uitvoer uit Amerika van oleomargarine (kunstmatige boter), gedurende het tijdvak van 1 Sentomber 1876 f Ao.-:i -isorv u--t 1,775,815 kilogram ter waarde van ruim één millioen gulden. Hiervan werd 1,176,125 kilogr. naar Frankrijk en 495,665 naar Engeland geëxpedieerd. Volgens de dagbladen zou een boa-slang ia den Londenschen Zoölogiscben tuin 20 levende jongen hebben voortgebracht. De jon gen zijn van '15 tot '18 duim lang eu oogen- sehijnlijk gezond. In Brooklyn zou een spoorweg worden aangelegd van Glason naar Flatbush Avenue, De bewoners der straat waren daar zeer tegen en besloten een verbod te vragen. Den onder nemer nu was er alles aan gelegen het bestuur voor een fait accompli te stellen. De ingenieur Alfred Ileyn slaagde er in binnen 23 uren den 6500 meter langen spoorweg voor exploitatie gereed te maken. Hem stonden ten dienste 72 paarden 2 locomotieven350 werklieden4 smeden, 42 spoorwegwagens en 8 trainwagen?| Bij den postduivemvedstrijd van Elberfeld naar Berlijn legde de eerstaankomende duif den afstand van 120 uren gaans in 7 uur 22 minuten af. Oudeisoheidene anderen kwamen een kwar tier of half uur later aan. Te Petersburg is een typograpbiseh kunst werk vervaardigd, dat wel een korte beschrijving verdient. Het is een boekje van '1 Eng. duim lang en duim breed, dat uit 46 bladen bestaat, Van deze is op 42 bladen de tekst van 24 fabelen van Krylow in de Russische taal gedrukt; de vier anderen bevatten het portret van Krylow, het titel-vignct en de opgave van den inhoud. De vervaardiging van de letters, het zetten, het corrigeeren en drukken hebben den tijd van nage noeg twee jaar in beslag genomen. De letters waren zoo fijn, dat men bij 't zet ten een fijn pincet heelt moeten gebruiken om ze te lianteeren. liet geschrift is voor 't bloole oog niet, leesbaar, men moet het door middel van een goed glas vergrooten om liet te kunnen lezen, liet portret van Krylow is zeer gelijkend. Zeer opmerkelijk is do letter van den bladwijzer, die nog be langrijk fijner is dan die van don tekst. In 't geheel zijn er 25 exemplaion van dit lilliputsche werk vervaardigd, waarvan zich een bevindt in de vonr 't publiek toegankelijke bibliotheek to Petersburg. BoekdrNieuwsblad.) Vroeger bestond er eene wet in sommige landen, waarbij liet verbodeu werd voor St. Jacob (25 Juli) nieuwe aardappelen te eten, althans te verknopen, omdat liet gebleken was, dat deze vrucht, gegeten voordat zo goed rijp is, schadelijk voor de gezondheid is. In kleine boerderijen met weinig koeien duurt liet dikwijls verscheidene dageu, tot men zooveel room bijeeu heeft, dat men kau karnen. Daardoor verkrijgt de boter licht een bitteren, sterken eu onaarigenamsn smaak. Dit ongemak kan men gemakkelijk voorkomen,wanneer men by de room, langzameihand, naarmate zij verzameld wordt eene kleirio hoeveelheid zout doet, on geveer op eiken liter twee a drie lood. De boter moet daardoor niet alleen smakelijker, maar ook vaster en deugdzamer worden. Dat deze toevoeging van zout bet karneu niet moeilijker, maar veeleer gemakkelijker maakt, is een be kende zaak. Drukfouten zijn de cauciiemares van da auteurs, 't Ergste zijn zij er gewoonlijk aan toe die in dagbladen schrijven. De spoed toch waarmede de samenstelling moet plaats hebben, laat niet toe dat herhaaldelijk proeven worden gezien. Daaraan is het dau ook te wijten dat een Berlijusch blad zich dezer dagen al zeer ongelukkig uitdrukte. Er was sprake van een groot aaiita! stads-obiigatiën, die bij een Bank, waar zij ter verwisseling werden aaup« boden, waren aangehouden. sDe papierenaldus schrijft bedoeld blad, »zijn allen af komstig van een door ons voor weinige weken gepleegde zware nachtelijke inbraak bij de wed. Eiserman. Achter,het.woordje ons was uitgelaten»me«

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2