GewaiiU Berickten. tanten zelfs nog in deze eeuw, enz. enz. alle fabeltjes en mystificaties? Veroordeelt niet de Syllabus in de scherpste bewoordingen de vrij heid van belijdenis? Dit artikel van De Tijd lezende, zou men in den waan komen, dat ook de ultramontanen in Nederland de vervolging waaraan de protes tanten hier te lande om hun geloofswille hebben blootgestaan, ten zeerste afkeuren. Maar het tegendeel is waar. De mannen, die om hun ketterjacht in onze vaderlandsche geschie denis met zwarte letters staan aangeschreven, worden in alle uitramontnnnsche bladen zonder onderscheid verheerlijkt en daarentegen zelfs Prins Willem de Eerste, de grondvester onzer yryheid, met laster overladen. Men zij dus op zijn hoede. Een wolf, die om ziju doel beter te bereiken in een schapevacht op zijn prooi losgaat, is des te gevaarlijker. (Fad.) Lord Carnavon, Engelands Minister van Koloniën, heeft het hooge woord gesproken. De Transvaal blijft Engelsch. Volgens een nieuwe theorie van internationaal recht. Deze namelijk: als mijn knecht uw paard uit de wei steelt, zou, ook al erken ik onge lijk, afstand van het u lieve dier mijn eer te na komen. Aldus lord Carnavon, Shepstone had veel liever de Transvaal vrij moeten laten. Maar nu hij eenmaal de nUnion Jack" te Pretoria heesch, galat'het voor een land als Engeland niet, zich voor schelm uit de Transvaal te laten wegjagen. 1 Reintje de Vos! (Stand.) Het is zeker een bijzonderheid, dat een rijksveldwachter tot notabel wordt verkozen. Dit is nochtans met dien te Warnel (bij Tiel) geschied, die in deze nieuwe kwaliteit in gezel schap van den predikant Ribbius dezer dagen de classicale vergadering te Nijmegen heeft bijgewoond. Uit Hoorn wordt ons gemeld, dat het bericht over den brand in de R. K. kerk aldaar, overgenomen uit Da Tijd, niet zoo zeker is als dat blad beweert. Vooreerst wordt het opgegeven tijdsverloop van het oogenblik dat de jongen bij de kerk was en van dat toen de brand uitbrak, door den weesvader, die zekerlijk in deze zaak wel een van de voornaamste getuigen zal zijn tegengesproken. Ten tweede: het beweren dat sde dienstmaagd een kerel op het dak van de kerk zag," is onwaar; de jongen is volstrekt niet op de kerk geweest; de dienstmaagd heeft bevestigd ten aanhoore van getuigendat zij den jongen zag op het plat of afdak tusschen de kerk en de kapel. Het wespennest was ia den muur der kerkdie twee steen dik is en kort onder de goot; hoewel door deskundigen de mogelijkheid wordt toegestaan, ligt er nog altijd veel duisters in, dat de bsand op deze wijze is aangekomen. (A'i.) YVy vinden heden de volgende advertentie in 't 2V. v. d, D. aqsaqvsijrflndaxibcdnrabb lmuxamravmirapdliannxfic rarftbbhdadauagdmtxxpgge nihit. W. M. Niets natuurlijker dan dat elk courantenlezer zich een paur uren zal opsluiten om de op lossing te vinden. Rotterdam. In de gisteren gehouden terechtzitting van het eerste kantongerecht alhier, word het openbaar ministerie voor het eerst waai genomen door den nieuwen ambtenaar, de heer mr. H. M. C. Poortman. Delft. Zekere II. v. d. V., die alhier een ygoudeu" Atsjin-iriednille in de bank van leening bracht voor f 20, waarna lig het beleening- briefje nog voor f 7.20 aau een goudsmid ver kocht, die, met den intrest er bij, f 30 voor de lossing moest betalen, is naar 'thuis van arrest overgebracht, omdat bij onderzoek is gebleke». dat de medaille van verguld brons was. Den Haag. Aan het beleid van een koet sier te dezer stede werd jl. Woensdag een kostbare vracht toevertrouwd. Het gezelschap dat in ziju rijtuig plaats had geuomen voor een wandelrid, bestond uit vier personen, leden van een geachte familie hier ter stede drie broeders, waarvan één vergezeld van zijn echtgenoote, die respeetivelijk 94, 92, 82 en 82 jaren telden. te zamen het eei biedwaardige cijfer van 350 jaren. Amsterdam. De tweede algemeene ver gadering der Vereeniging voor lijkverbranding zal alhier worden gehouden, op Zaterdag dea 8 September 1877, in het hotel sWackwitz." Onder de punten ter behaudeiing gesteld, komt voor het volgende De algemeene vergadering machtige het hoofd bestuur tot het uitloven van een prijs van f200 voor eene wetenschappelijke, in algemeen be- vattelijken vorm geschreven, verhandeling van den omvang van minder dan vijf vel druks (berekend naar de wijze waarop de Berichten en Alededeelingen der Vereeniging gedrukt wor den) over de lijkverbranding als de verkies lijks tc wijze van lijkbehandeliug. De vergadering drage aan het hoofdbestuur op de benoeming eener commissie van beoor deeling en de beslissing over het gebruik dat van de best gekeurde verhandeling zal gemaakt worden. Dit voorstel is eene in den geest der vorige algemeene vergadering gewijzigde herhaling vau een toen door het hoofdbestuur gedaan voorstel. De vergadering bleek een geschrift te verlangen dat niet eene verhandeling over de beste wijze van lijkbeliaudeling zou zijn, maar eene aan prijzing van de lijkverbranding. In zoover heeft het hoofdbestuur thans zijn voorstel gewijzigd. De vergadering achtte de opdracht van het schrijven der begeerde verhandeling aau eea bepaald persoon verkieslijk boven het uitschrij ven van een prijsvraag. Het hoofdbestuur heeft meer dan één persoon uitgenoodigil om het samenstellen van zulk een populair geschrift op 2ich te nemenrnaar zonder het gewenscht gevolg. Het hoofdbestuur meent te meer thans het uitschrijven eener prijsvraag opnieuw te moeten voorstellen, omdat z. i. bij de beoor deeling der mededingende verhandelingen in de eerste plaats op meesterschap over den vorm zal moeten worden gelet. Het geschrift dat de Vereeniging verlangt is niet bestemd om deskundigen te onderrichten of te over tuigen, maar om bij het volk vooroordeelen te bestrijden en sympathie voor het streven der 'Vereeniging op te wekken. Leeuwarden.''De emancipatie der vrouw maakte den 11 dezer onverwacht in de ver- gadei ing der Staten van dit gewest een onder werp van discussie en stemming uit. Het was bij de vaststelling van een waterschapsregle ment, waarbij in een der art. was voorgesteld Vrouwen worden in de vergadering van ingelanden niet toegelaten. »Zij kunnen zich echter, gelijk alle andere ingelanden, in de vergadering doen vertegen woordigen bij eene schriftelijke lastgeving, enz." Een der leden stelde voor, om de vrouw tot hare rechten in deze te laten komen, en daartoe de eerste alinea te laten vervallen en de andere eenigszins te wijzigen. Dit voorstel vornl krachtige bestrijding en warme verdediging. Ten slotte weid het echter verworpen met 2G tegen 17 stemmen, zoodat de vrouw in het waterschap wel stemrecht heeft, maar dit alleen kan uitoefeneu bij eene schriftelijke lastgeving; in de vergaderzaal van ingelanden wordt alleen hare slem per last geving, niet in persoon toegelaten. Stcenwijk. Een oppassend werkman te dezer stede, de timmerman de B., kreeg jl. Maandag op zijn werk een wonde aan de hand, met het treurig gevolg, dat de man een paar uur later den geest gaf. De arm was vreeslijk, opgezwollen; de dokter constateerde venijn, en alle in het werk gestelde pogingen om hem te redden waren vruchteloos. Gerstiicker schrijft uit Greifswald aan de 'ICöln. Zeit., dat hij het afbranden der door den coloradokever aangetaste aardappelvelden te Mülheim reeds dadelijk voor geen afdoenden maatregel hield, omdat de grond nauwelijks enkele duimen ouder do oppervlakte eenigszins verwarmd werd. Hij wist dan ook eeu nader onderzoek uit te lokken, doch de eerste proeven, om in den omgepioegden grond nog larven van den kever te vinden, leverden geen resultaat op. Toen echter werden twaalf arbeiders aan het werk gesteld om met de spade den bodem te onderzoeken en binnen enkele uren werden, ongeveer 4 duim diep, op de plek waar vroeger do larven zich vertoond haddennog ruim zestig levende larven en poppen gevonden. Men hoopt daardoor nu voorloopig elk gevaar afgewend te hebben. In de bekende Stollwercksche chocolade fabriek te Keulen is op verzoek' van den bur gemeester vat Mulheim een in afmeting, kleur en vorm zeer schoone afbeelding van dea coiorado-kever gemaakt. Het geheele stel wordt in nette kastjes a 1 mark verkocht. Men vindt daarin het blad van een aardappelstruikwaarop aau de benedenzijde 14 eieren geplaatst zijn voorts een larve van 3 dageneen van '14 dageneen van 3 wekeneen pop en een volwassen kever. Voorwaar wel een zonder ling maar hoogst nuttig chocoladeproduct ook voor het onderwijs, opdat oud en jong den coloradokever leere kennen en van andere in secten onderscheiden. Het bureau Veritas te Parijs heeft thans zijn algemeen rapport over de koopvaardijvlo ten der aarde in het jaar 1876 publiek gemaakt. De gezamenlijke vloten bestaan volgens dat rapport uit 5771 stoomschepen met een bruto inhoud van 5,685,342 ton (netto 3,748,529 ton) en 57,920 zeilschepen, vertegenwoordigende eeu inhoud van 15,019,213 ton. In deze cijfers zijn alleen ter zee varende koopvaardijschepen begrepen. De zeilschepen zijn verdeeld als volgtGroot- Britanoië 20,265 schepen, metende 5,807,375 tonVereenigde Staten 7288 schepen, met. 2,390,521 ton; Noorwegen 4749 schepen, met. 1,410,903 ton; Italië 4601 schepen, met, 1,292,076 ton; Duitschland 3456 schepen, met. 375,995 ton; Frankrijk 3858"schepen, inet* 752,043 ton; Spanje2915sche'pen, met. 557,320 ton; Griekenland 2121 schepen, rnet. 426,905 ton; Nederland 1143 schepen, met. 399,903 ton, tegen 2000 schepen, met. 500,000 ton in i860; Zweden 2121 schepen, met. 399,128 ton; Rusland '1785 schepen, met. 391,958 ton; Oostenrijk 983 schepen, met. 338,684 ton; Denemarken 134S "schepen, met. 188,958 ton; Portugal 456 schepen, met. 107,016 ton;Zuid- Amerika 273 schepen, met. 59,458 ton; Cen- traal-Amerika 153 schepen, met. 59,944 ton; Turkije 305 schepen, met. 48.209 ton; België 55 schepen, met. 23,344 tonAzie 42 schepen, met. 16,019 ton; Afrika/Liberia 3 schepeD, met. 454 ton. Vrijdag, zoo wordt aan den Londenschen Times gemeld, is te Rome een zware zandregen nedergevallen uit de woestijnen van Africa. liet zand verduisterde de lucht als een dikke wolk, zoodat de zon omstreeks 4 uur in den namid dag liet voorkomen had van eene bleeke, groen achtig getinte maan. Hetzelfde verschijnsel is te Napels waargenomen.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2