G-8iaettïfle Bei'icltei vestibule ontvangen door den gastheer en zijne echtgenoot. De hooge bezoekers werden door de zalen rondgeleid eu lieten zich de genoo- digden voorstellen. Zij legden, daarbij eene ongedwongenheid en minzaamheid aan den dag, welke de sympathie van allen won. Z. M. de Keizer van Brazilië heeft gisteren avond in zijn hotel HH. KK, HH. den Prins van Oranje, Prins Alexander, Prins en Prinses Albert van Pruisen, zoomede de adjudanten van laatstgenoemden Prins ontvangen. Daarna ver leende de monarch aan verschillende voorname personen met hunne dames audiëntie, o. a. aan Konings Ministers, de gezanten van Frank rijk en Duitschlandkolonel Netscher, den heer Fijcje, voorzitter van den Raad van Toe zicht op de spoorwegdiensten en onder meerdere wetenschappelijke mannen, ook aan den lieer E. Roller, orientalist, lid van het Aziatisch Ge nootschap te Parijs. De tlóoge Vorstelijke personen hebben heden ochtend de residentie verlaten. Per Hol- landsch spoor van 8.50 vertrokken zij naar Ilaaijem, om na een kort oponthoud aldaar zich naar Amsterdam te begeven, waar Z. M. eenige dagen denkt te vertoeven. Z. K. H. Prins Frederik deed de hooge bezoekers uitge leide tot aan het station, en nam aldaar van hen een hartelijk afscheid. Een bij de regeering ontvangen telegram uit Atsjin dd. 14 dezer meldt: Op aanstoking van den ex-Radjnh uit Simpang Olim is onze post in dat landschap aangevallen, waarom onze troepen oprukten naar de plaats, waar de ex-Radjah was. Zijne verstei king is, na kort gevecht, genomen; hij vluchtte. Generaal Diemont is, wegens ziekte, tijdelijk als bevelhebber vervangen door kolonel van der Heijden. SCHIEDAM, 18 Juli 1S77. Bij Kon. besluit van 13 Juli J877, no. 9, is, aan den lieer J. J. A. Meijer, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als tweede luitenant bij de dienstdoende Schutterij alhier en bij hetzelfde besluit tot tweeden luitenant benoemd de heer A. J. J. Jansen, thans sergeant. Maandag -16 Juli 11. had plaats het examen aan de Lftüjusche school alhier. Na afloop daar van zijn bevorderd tot de Acail. lessen L. V. Iioog, J. M. J. Hoog en J. Rutschy. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op achtei staande advei tentie, waarbij een geëxamineerd leeraar in het schoonsciu ij ven zich aanbiedt personen,, die een slechte schrijf- hand hebben, in 15 lessen finai en vlug te leeren schrijven. De Staats-Courant behelst de volgende opgave van de op -15 Juli 1877 in Je onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlandsehe luwe suiki Amsterdam10,102,572 kilogr. Rotterdam0,590,039 Schiedamj, DordrechtB Middelburg482,806 p totaal 17,235,417 kilogr. Onder de opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam over de 2de helft der maand Juni 1877, geadresseerd aan onbekenden, die op schriftelijke aanvrage door Ue afzenders of geadresseerden aan het postkantoor te Rotterdam kunnen gereclameerd worden, komen o. a. voor de Kief en Zonder, beiden te Delfs- hnven, Mej. M R, Jolly te Schiedam. Naar wij vernemen is de brochure van den heer S. Gilie Heringa, getiteld: t>Afgeperste Verdedigingin zake de Delftsche vei kiezingen, ter perse bij de Firma Biotn Sc Olivierse te Culemborg en zal in de volgende week ver schijnen. liet Handelsblad ontving de volgende berichten uit Zuid-Afrika, dd. 19 Juni: De ex-president Burgers werd spoedig te Kaapstad verwacht. De Kaapsche studenten te Edinburgh hebben een adres gezonden tegen de annexatie der Transvaal, De adressen uit de Kaapkolonie daarentegen tellen tot dusverre 5066 bandteekeningen,'uitPaarl alleen 750, uit Kaapstad 350; er werden nog lijstén verwacht. Het Volksblad zegt, dat hieruit" genoeg blijkt dat de verontwaardiging over de*""annexatie niet beperkt is tot den zoogenaamd „dommen hoop" of de roervinken. Hetzelfde blad voorziet dat Engeland's eenigé grond zal zijn een beroep op de noodzakelijkheid, maar verwerpt dien als onjuist. Nu lijdt het nuttigbondgenootschap schipbreuk. - Er doen zich onrustbarende 'verschijnsels onder de Zoetoekaliersvoor; Ketschwayo moet erg verwoed zijn over de ann .xatieandere Kaffers onderwerpen zich. Burgersfort moet, na de ontruiming door een Kalfci'troep ver nield zijn. Het Volksblad bepleit de vereeniging van de Transvaal met den Oranje-Vrijstaat. Dit zou aau Engeland loyale bondgenooten geven, maar de annexatie slechts ontevreden onderdanen. Bij vergissing is gemeld, dat Jourde, de ex-Minister der Commune, in Oosterhout ver blijft; dit moet zijn Roozcudaal, hotel Pays-Bas van den heer Snoekx. - (A. C.) Onder de prijsvragen, door de Konink lijke Belgische academie uitgeschreven, komen de volgende voor: 1. Een geschiedenis van Jakoba van Beieren, gravin van Henegouwen, Zeeland en Holland, vrouwe van Friesland. 2. Welken invloed hebben de Nederlandsche dicht kunst en de Duitsche dichtkunst op elkander uitgeoefend in de middeleeuwen? (Prijs: gouden medaille en GOü francs voor no. 1 en 2). 3. Geschiedenis van het Nederlandsche pre,-: vóór Marnix van St.-Aldegonde. (Prijs: 1060 fr.) De antwoorden kunnen in de Nederlandsche taal geschreven worden. Men begint te Dooiawei stal een soort van restitutie-stelsel in te voeren. De Gemeenteraad nl. heeft besloten om aan die ouders, wier kinderen om den verren afstand genoodzaakt zijn oen openbare of bijzondere school eeuer naburige gemeente te bezoeken,daarvoor restitutie te vei leenen. Men is verlangend om te vernemen, of dit restitutie-stelsel door Ged. Staten zal worden goedgekeurd. Mejufvrouw Johanna van Beek, thans te Giendringen, die bij den watersnood in 1861, toen 8 jaren oud, zeven dagen op eeue ijsschots heeft doorgebracht, zal den 25 dezer in het huwelijk treden met, don heer Barnardus Nico- laas Iloebeu, notaris te Leeuwen. ersehle. De lieer A. van Griethuyzen, predikant bij de Ileiv. gemeente alhier, heeft voor het op hem uitgebiachte beioep naar Oude-Tongo bedankt. Kctficl. Bij de verkiezing van 3 leden voor den gemeenteraad alhier zijn uitgebracht 76 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 39. Gekozen zijn de heeien A. de Vette met 03, U, ileijasbtovk met 01 en A. Lansber gen 8r. met 53 stemmen, allen altredende leden. \erder bekwamen de heereu P. Dijkshoorn 22, Kip nu j\. l'oot ieder 9 stemmen, terwijl nog audeiu peisonen 3, 2 en 1 stem bekwamen. IiiurclingeaDij de verkiezing van 4 iedcu voor den gemeentel aad, tengevolge van periodieke aftreding, en van een lui voor dien laad in plaats van den heer A. van den llam van lleijst, (overleden) die in 1879 aan de beuit van af treding was, zijn gisteren van de 430 kiesge rechtigden '.09 ter slembus opgekomen. Peiiodieke altreding. Volstrekte meerdeiheid '134 stemmen. Gekozen zijn de hoeren: J. C. van Buuren van Heijst met 179, Jofss. de BruijnMzu. met 176, P. „G, van der Drift met 180 en ,T. W. j Muurling met 162 stemmen, (allen aftredende leden). Verder werden uitgebracht op de heerenWouter Pleijsier 92, C. iu't Hout 79 en K. Hoogen- dijkAz, 70 stemmen. Buitengewone vacature. Uitgebrachte geldige stemmen 262. Hiervan verkregen de heeren ,J. M. den Boer 126, Mozes van den Berg 87 en O. Moerman Wz. 26 stemmen, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen beide eerstgsnoemden. Jl. Zondag is alhier de vijfde haringjager aangekomen met 22'A ton haring, zijnde 20% ton volle en l'j ton maatjes-haring. De vierde jager, die een minder vlugge zeiler is, wordt eiken dag verwacht. Maassluis, Jl. Zaterdag namiddag is van de werf »Frederiksoord" van den heer G. H. Uitdenb'oogaardt met het beste gevolg van stapel gelaten het nieuw gebouwd loggerschip Emma, bestemd voor de haring- en kabeljauwvisscherij, voor rekening van den heer van der Toorn, te Scheveningen. Don Haag. Voor de verkiezing van twee leden in den Gemeentel aadter vervulling der twee tusschentijds opengevallen zetels (van de heeren Wittert van Ilooglaudt, wethouder en Graaf van Bylandl) zijn ingeleverd 1631 stem biljetten, waarvan geldig 1615; volstrekte meerderheid 808. Hiervan bekwamen L. E. Uijttenhooven 773, mr. C. D. W. Pape 627, jhr. F. A. P. Wittert 579, I. P. de Bordes 509, tusschen welke vier kandidaten eeue herstemming zal moeten plaats hebben. De heer II. J. van den Brink bekwam 488 stemmen. Amsterdam. De aanplakborden alhier zijn voor den tijd van drie jaren verpacht voor de som van f5066, en wel aan Gebr. van Es, te dezer stede. Grave.Bij eene Zaterdag alhier gehouden inspectie is gebleken, dat 7 officiereu, 8 onder officieren en 47 korporaals en manschappen door de graimleuze oogziekte zijn aangetast. De inspectie strekte zich ook uit tot de vrouwen eu kinderen van militairen beneden den raag van officier, 't Laatste bataljon van het depot ontruimde Zaterdag de Noorder-kazerne eu betrok de bomvrije kazerne, alwaar de drie compagniün van 't depot een goed verblijf heb ben gevonden. In de Noorder kazerne ligt nu nog maar '1 kompagnie van het eerste bataljon, Ook te Dublin heeft de colorado-kever zijn opwachting gemaakt; men vond een exem plaar van "het gevreesde insect op de kade kruipen over een touw; instinct bracht hem rnischien naar het aardappelland. Bij Potsdam is Donderdag een proef ge nomen met het nieuwe werktuig, waarvan de dagbladen melding hebben gemaakt, dat name lijk zelf aauteekent of de hekken, waar langs de spooitrein lijdt, open of gesloten zijn, en aldus de baanwachters kan controleeren. De Voss. Ztg. meldt, dat de proef volkomen geslaagd is en dat het werktuig in Duitschland waarschijnlijk spoedig overal ingevoerd zal worden. Er is aile kans dat de Colotado-kever- vrees, hoewel op zichzelf gewettigd, mettertijd schrikbarende verhoudingen zal aannemeu. De meuschen meenen nu reeds wakenden droomend het ongeveer een duim groolc gele insect met zijn tien strepen op de schilden overal te zien, maar die zenuwachtige gejaagdheid kan zeef wel tot dollen angst oveisiaan, indien het publiek zich in even sterke mate de jongste ontdekkingen van een Ameriknansch etomoloog, dun heer liiley, aantrekt. Het moet namelijk gebleken zijn, dat de Colorado-kever in kleur en kenteekenen verandert naar gelang hij over verschillende luchtstreken is verspreid geraakt.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2