ElaaeilaMiciie jmcilei. AM EftIX A. Men beschouwt de werkstaking als afge- loopen, ofschoon zij bij enkele spoorweglijnen in het Westen nog voortduurt. Bij de onlusten te Chicago zijn 21 men- schen gedood, 90 gewond. SCHIEDAM, I Augustus 1877. Zeldzaain schoon weder begunstigde het concert, dat gisterenavond door de liedertafel: Schiedams Mannenkoor sOrpheus", onder de lei ding van den heer C. C. A. de Vliegh, in den tuin der officieren-vereeniging werd gegeven. "Was* voor de bedenking eenige gronddat op een open terrein het geluid zwak zou zijn, van het tegendeel is op do meest afdoende wijze ge bleken, Waar men zich bevond, overal genoot men den schoonen zang, tot in de fijnste nuancen. Uieibij komt, dat hot zeer talrijk publiek de rneest mogelijke stilte in acht nam, en aldus toonde, de groote verdiensten van deze voortreffelijke vereenigingop prijs te stellen. In ite pauze werden de zangers door den heer burg a,(Oesterbeschermheer der vereoniging, toeg ekeu, die iloze gelegenheid te baat nam, om Schiedams Mannenkoor sOrpheus" geluk te wensehun met de behaalde overwinning op het internationale concours te Luik, onder aan voering van zijnen talentvollen directeur, den heer C. G. A. de Vliegh. Was, zeide hij, het overlijden van Neerlands diepbetreurde Konin gin oorzaak, dat, evenals bij een vorige bekro ning, de ontvangst niet op feestelijke wijze kon geschieden, niemand voorzeker zal het hebben gewraakt, dat de kunst treurde bij 't verlies van Haar, die de kunst zoozeer waardeerde. Voorts meende de spreker zich ten tolk te mogen stellen zijner stadgenooten, als hij Schie dam'' Mannenkoor iOrpheus" dank zeide voor 'tgeuot, dat hot hun dezen avond verschafte en eindelijk sprak hij den wenscli uit, dat het niet bij dezen eersten keer mocht blijven, dat «Or pheus" ia den tuin der Officieren-Vereeniging optrad. Do heer Iloimerlago Grete, president der vereeniging, antwoordde met een gepast woord. En waarlijk, een rijk genot werd ons verschaft, zoo door de keus der stukken als door do doorgaans vooi treffelijke voordracht. Wij wen- schen het met den Burgemeester gaarne, dat de liedertafeldie zulke ondubbelzinnige blij ken van waardeeririg ontving, het niet bij deze enkele proeve zal laten. Ter benoeming van hoogstens 25 adspi- rant-landmeters van het kadaster, zal in de maand September e. k. te 's Gravenhage een examen worden gehouden. Tiet programma van dat examen is vastgesteld bij Kon, besluit, dd. 10 Nov. 1874, no. 9, opgenomen in de Staats- Oourant van 21 daaraanvolgende, no. 27G. Er bestaat gelegenheid tol vei zending der correspondentie naar Nedeilandsch-lndiê, door middel van het stoomschip Friesland van de Rotterdamsehe Lloyd, waarvan liet vertrek uit Rotterdam 'op den 4den Augustus aanstaande is'bepaald. Behalve voor Batavia val mede met deze gelegenheid «en brievenmaal voor Pailang worden verzonden. De gedrukte stukken en inonstms vnn koop waren behooren tiilci lijk in den avond van den Bden Augustus en de brieven den daaropvol gende n dag, 'srnoigens vóór '11 uur, te Rot terdam aangekomen to zijn. üe Ü.'.-Ct. tin. 177 bevat do uitkomsten eer bevolkingsstatistiek over Mei van dit jaar, Den 2S Juli beeft te Kopenhagen do ouder- teekeniug plaats gehad eener nieuwe overeen komst tusschen Nederland en Denemarken tot wederkeerige uitlcveriug van misdadigers. Men verzoekt ens, hen, die voornemens zijn 'mede te werken tot het bijeenbrengen der "co.Wctiüu inzending van' landbomvvoortbreng- selen voor de wereldtentoonstelling in 4878 te Parijs, opmerkzaam te maken, dat van de granen enz. moet worden ingezonden 10 liter, terwijl daarbij gevoegd moet worden eene schoof ongedorscht met de wortels, zoo min mogelijk beschadigd, er aan, alsmede een monster van den grond, waarin die is gegroeid. Zooals reeds vroeger werd gemeldts de heer P.,F. L. Waldeck te Loosduinen benoemd tot secretaris der commissie voor de collectieve inzending, bij wien men nadere inlichtingen kan bekomen. (Ar. B. Qt.) Het kleine stadje' Wilkomir, in de Rus sische provincie Kowno, bijna uitsluitend door Israëlieten bewoondis onlangs in den tijd van vier uur geheel afgebrand. Meer dan '1000 woningen, '12 synagogen en scholen, al de have tier inwoners werd een prooi der vlam men en ongeveer 6000 rnensehen zijn door deze ramp van alles beroofd. Te Memel in Pruisen heeft zich een comité gevormddat zich belast met het inzamelen van giften om dé ongelukkigen te hulp te komen, waarvan dr. Rülf, redacteur van de Memeier Zeitung, voorzitter is. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gericht 'verzoek otn de aandacht niet alleen der Israë lieten in Nederland, maar van alle Neder landers op deze ramp te vestigen. Liefdadig heid was ten allen tijde een bij uitstek Noder- landsehe deugd. (Vad.) F.en verblijdend bericht komt uit Rotter dam tot ons: men wondt daar nl. pogingen aan om een verbond op te richten tot het tegen gaan \nn vervalsching van levensmiddelen. Moge ilit voorbeeld elders en. overal navolging vin den het geldt hier een groot volksbelang. (Vad) Ter herinnering aan den 200en gedenkdag van het sneuvelen van Michiel Adriaans-/, de Ruiter is op een der zijden van het voetstuk van zijn standbeeld te Vlissiugen een wit mar meren plaat, omgeven door een ijzeren krans, «angel»acht, mot het opschsift in gouden letters: 20 April 1676-1876. Deze hulde is door een commissie uit het Vlissingsch departement tot Nut van 't Alge meen den grooten zeeheld geluncht. De justitie heeft' een instructie geopend ter zake van de op den'17 .lulijl. plaatsgehad hebbende verkiezing te Rimbntg (prov. Lim burg), alwaar 8 kiezers verklaren bun stem te hebben uitgebracht op (jen heer C., die nochtans bij het opnemen der stemmen slechts G stemmen op zich vereenigde. Stemlijst en stembiljetten zijn iu beslag genomen. Op een door den burgemeester en den secretaiis eener Nnord-Brabanlsche gemeente aan de Regeering ingediend adres, strekkende, dat aan de burgemeester en de gemeente secre tarissen vergoeding worden toegekend voor hunne werkzaamheden ten behoeve van den rijksdienst, heeft de Minister van Binnenlund- sche Zaken te kennen gegeven, dat het ver langde niet strookte met het bij de Regeering aangenomen beginsel, volgens hetwelk aan den burgemeester en den secretaris alleen eene bezoldiging, vastgesteld zooals de aitt, 7.'! en 104 bepalen, als belooning wordt gegeven en de Regeering geen termen heeft gevonden om op dat beginsel terug te komen. Texel klaagt zeer over den achteruitgang van zijne haven. »Onze cenige haven schrijft men aan do Ami. Oi.wordt al meer en meer onbruikbaar, teiigovokc van du steeds toene mende verzanding voor haren ingang. Rij oostelijke winden, wanneer de waterstand laag is, moei de po>t-toom boot Ada de haven ver laten en er voor ten anker gaan, wil zij op haten lijd verttekken. l'ussagieis en brieven worden dan met een lotje nan boot d gebracht. Veeltijds gebeurt liet,* dat de stoomboot en andere belnden vaat tuigen voor de monding bij hel binnenvallen blijven vastzitten; gevaar en' averijen zijn dan dikwijls hut gevolg. De Dteuwe stoombootdienst 'Flew, die ons in ver binding zal brengen met Friesland en Noord-- Holland Leeuwarden—Zaandam met aandoen van Texel zal ook daarvan de treurige ge volgen ondervinden. Eene geregelde communi catie is inderdaad ondoenlijk, alleen wegens die steeds toenemende belemmering. liet algemeen belang en speciaal het belang van Texel vor dert dan ook verbetering.» De Rijnspoorwegmaatschappij heeft op haar terrein te Rotterdam een vaste Hand- Derreck-kraan opgericht, die dezer dagen de proef met een gewicht van 30 ton heeft door- staau en die bestemd is om een maximum ge wicht van 20 ton te lichten. Dezelfde Maatschappij heeft voor haren dienst, den in het buitenland reeds meer iu gebruik zijnden zoogenaamden stoom-traverser ingevoerd, waarmede liet tijdroovende rangeeren der wa gens bespoedigd en vergemakkelijkt wordb Deze stoom-traverser bestaat uit een door stoom bewogen lagen wagen. Langs de van dien wagen schuin afloopende rails worden zwaar beladen goederenwagens op deu traverser ge bracht, waarna deze zich in beweging stelt en dwars over alle rails heen de wagens brengt op het spoor waar zij beboeren. Men ineldt aan de Asser Ot, uit Bakkeveen: Hoe wreedaardig sommigen lmnno dieren kunnen behandelen, bleek dezer dagen uit de handeling van v. E. vanSmilde. Deze was met zijn hondenkar, bespannen met drie houden, te Ilaulerwijk. Een dier honden, van het vrouwelijk geslacht, wierp aldaar elf jongen. Spoedig werd een kuil gegraven en de pasgeboren jougo hou den levend daarin geworpen en begraven, en wel zóó ondiep, dat men eenigo oogenblikken later ze nog kon hoeren piepen. De moeder werd weèr voor de kargespannen, om huiswaaits te worden gebeuld. Moet zulk een daad de geineentebeatu- D O ren in de provincie Drente niet aansporen het voorbeeld van vele gemeentebesturen iu Fries land te volgen, om het rijden van karren, bespan nen met honden, af te schallen? Sedert eenige dagen zijn van de Amster- ciamsche Omnibus-maatschappij kaartjes in om loop, aan doachterzijde bedrukt metadvertentiën. De firma Ellerman, Harms Co. heeft namelijk aan de maatschappij aangeboden de kosten van het drukken der kaartjes voor hare rekening te nemen en haar nog bovendien een zeker aandeel in do winst uit te keeren, mits zij mocht optreden als contractant voor de advertentie op de kaar tjes. Deze worden nu, per millioen kaartjes, aau verschillende adverteerende firma's verpacht. Tlanrillugeiu Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier is gekozen de heer J. M. dun Boer met 111 stemmen; de heer Moz.ewvan deu Berg, die verzocht had niet weder in aanmerking te komeu, verkreeg 54 stemmen, IVondridicm Op do kermis alhier is ach ter een der kramen een man gevonden, die waarschijnlijk door den een of ander van het leveu is beroofd. Naar luidt van ecu later be richt is de 15 jarige W. IV. aangehouden ais verdacht van den dader van dezen manslag te zijn. Amsterdam. Aan de kinderen alhier wordt weder vergund zich op de groote koopmansbeurs met trommelen en nndeie spelen te vermaken, eti wel van Maandag den G lot en met Zaterdag den 11 Augustus e. k.des voormiddag» van 8 tot 11 uur en des namiddags van 11% tot 7 uur. Dievor, (Drenthe).li. K. van Zomeren, uit deze gemeente, viert dit jaar eeu eigenaardig feest namelijk zijn GOjarig jubilé als jager. De levenskrachtige man is 80 jaren en heeft voor dit seizoen weer een akte voor de groote jacht aangevraagd. Arnhem. fn den mond der haven is met veel moeite een levende schildpad gevangen, zich die sinds e.en paar weken alhier in gezelschap

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2