BiEaenlanflsciie Berichten. A M E It 1K A. De werkstakers op eenige punten der lynen Colurnbus-New-York-Ohio gaan nog voort met het verkeer op die lijnen te belemmeren. De militie heeft echter in last, den dienst dier treinen te beschermen. Vele werkstakers in het Westen zij u gearresteerd. De voornaamste op roermakers zijn tot gevangenisstraf veroor deeld. SCHIEDAM, 2 Augustus 1877. Door de liberale party is te Breda een belangrijke overwinning bij de stembus behaald. De heer Heijlaeits, liberaal-katholiek, is met groote meerderheid van stemmen verkozen tot lid van den gemeenteraad. Het hoofd van de Bredasche ultramontanen, de voorzitter van ?Po Katholieke Kring" moest het onderspit delven. Beschamend voorbeeld voorzeker voor die Schiedamsche Kiezers, wier beginselloosheid oorzaak was, dat een ultramontaanvoorzitter van de Katholieke Vereenigïng »De Grondwet," tegenover een liberaal gekozen werd. Op de voordracht voor hoofdonderwijzer aan de school te Paülus-polder, gemeente Stop peldijk, is no. 1 geplaatst, de heer J. L. "Weber, hulponderwijzer alhier. Heden namiddag had aan den molen de sPahnboomaan de Noord vest alhier, een droevig ongeval plaats. De '1 "jarige zoon van de wed. van Etten, aan dien molen werkzaam, viel van den Umokler, met het ongelukkig gevolg, dat zijn nekbeen weid gebroken en hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. Zijn lijk is, in een ziekemnandenonder toezicht der politie, naar de ouderlijke woning in het Broersveld vervoerd. Het ministerie-Heemskerk zat nog, naar de Haagsche correspondent van de Oron. Ct. mededeelt, de begroeting voor 1878 verdedigen en eerst de behandeling van do wet op liet lager onderwijs zal beslissen of het aanblijft of niet. Iü een ministerraad op il. Donderdag moet een besluit in dien zin zijn genomen. De commissarissen van politie en de waterschouten in de verschillende zeehavens hebben van den Minister van Justitie dezer dagen de noodige insLruetïën ontvangen om trent het toezicht op schepen van oorlogvoe rende mogendheden en zulks naar aanleiding der aanwezigheid van het Russische oorlogs korvet Bojaiyr te Vlissingen. - Bij beschikking van 31 Juli 1877 is aan D. A. Yerschure, directeur der Noord- en Zuid- Holiandsche Stoomvaartmaatschappij te Rotter dam, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van reizi gers, goederen en vee tusschen Vlaai-dingen en Amsterdam, alsmede voor een stoomslcepdienst op dat traject. St.-Ot Naar men aan de 2v. Ii. Ct. verzekert, is het nieuwe ontwerp-schutlorijwet reeds van den Raad van State terug. Aan 's Rijks Munt te Utiechl zijn dezer dagen afgeleveid 25,000 heule en 7000 halve centen. Of dit nu de nieuwe bronzen munt is? Neen, 'tzijn nog onze oude, koperen centen, die wel niet vóór Nieuwjaar door bronzen zullen worden vervangenhalf Augustus hoopt men deze laat ste te gaan slaan. Standaard Do heer rar. .T. J. van Angelbeek is vol gens do St. Ct, voornemens een nieuw proces te beginnen, sten einde van den Staat der Neder landen een dadelijke schadevergoeding van ruim tweehonderdduizend guldenenmet ingang van primo Aug. 1877, de maandelijksche ver goeding van een Oost-Indisch tiactement van f 16,800 'sjanrs, bij den Hoogen Raad te vor deren, ter zake dat het Ministerie van Koloniën door voortdurende willekeurige handelingen, de maatschappelijke positie van den Oost-Indischen hoofdambtenaar, laatstelijk benoemd lid der beide IJooge Gerechtshoven van Ned.-Indië, mr. J. J. van Angelbeek, heeft vernietigd." Tot haar leedwezen moet de Amst. Ct. berichten, dat de onaangename uitingen van r.iet de beste onder de bevolking vau Amster dam tegen den burgemeester en do openbare macht in het algemeen in de laatste dagen weder zeer toenemen. Zoo bevatten de urinoirs alierleelijkste scheidnamen tegen liet hoofd der gemeente, en hebben de agenten reeds vele processen-verbaal moeten opmaken, tengevolge van ruwe bejegeningen, welke zij van het pu bliek te verduren hebben. Mejuffrouw M. Enderlé, geboren te Nij- keik, heeft den eersten prijs behaald bij den wedstrijd voor kamermuziek aan de Koninklijke muziekschool te Brussel. Mevr. Storm—v. d. Chijs zal zich eerst daags naar Australië inschepen om de zeden en gewoonten vooral te Sidney en Melbourne te bestudeeren. Tot foestdirecteuren voor het aanstaand 13e Nedeilandsch Nationaal Zangersfeest te Nijmegen zijn benoemd de heeren Richard IIol, van Utrecht, en J. L Ilehirichs, van Nijmegen. Tot eerevoomtter der feestcommissie mr. P. C. Bijleveld, burgemeester van Nijmegen. De outvangst der'800 zangers, waai bij deze zullen worden toegesproken door don eere- vooizitier, zal plaats hebben op Vrijdag den 3n Augustus a. s. te 5 uren des namiddags in hel feestgebouw. In de Nijmecgsche Niouwslode komt een artikel voor over Sint Agatha, waarin terecht er op wordt gewezen dat, zoo den kuiisheeren. onrecht geschiedt, zij zich kunnen wenden tot den rechter. De ld. N. leidt uit de geschie denis \an het klooster af, dat in geeu geval de tegenwoordige kloosterlingen zich te be klagen hebben. De groote zaak waarop het naar onze meening aankomt is, dat voor goe deren, die volgens genoemd blad een waarde hebben van vier tonnen gouds, een pachtsom wordt betaald van f 1700, dat is alzoo nog geen '/j pCl. Volgens opgave van Bureau Vei itas, zijn in de maand Juni 1877 verongelukt'131 schepen, als vau Engeland 28, Denemarken 27, Amerika 20, Frankrijk 14, N. Duitschland 8, Italië G, Noorwegen 4, Nederland 2, Peiu 3, Spanje 2, Portugal 2, Zweden 2 en 13 van onbekende natiën. Hieronder zijn begrepen 47 vaartuigen waarvan de bijzonderheden ontbreken. Stoom schepen 6: als van Engeland 3, Ameiika 1, Spanje 1 en Fiankiijk 1, Aan de mededeelingen in de zornerver- gadering van den Geneeskundigen Raad van Zuid-Holland ontleeuen wij met betrekking tot de volksgezondheid eenige statistieke cijfers omtrent de sterfte in '1876. In dat jaar bedroeg de sterfte in deze provincie 29.86 van 1000 inwoners. In 1875 was die verhouding 31 il3 geweest, zoodat het totaal-cijfer in 1876 geringer dan in het vorige jaar geweest is. liet is opmeikelijk dat de vermindering uit sluitend b"tieft ziekten, die in de epidemie-wet genoemd zijn, hoewol men daaruit niet de gevolg trekking mag maken, dat er werkdijk niet meer sterfgevallen aan infectie-ziekten voorkwamen, vermits verzwijging van niet weinig besmettelijke ziektegevallen buiten twijfel is. YVijdcis blijkt uit die siei fte-opgavc, dut vóór de invoering der epidemie-wel in geheel Neder land ruim 3000 stei ('gevallen aan typhus per jaar voorkwamen, daarna ruim -1300 per jaar. Het Handelsblad wijdt een aitikel aan een Nederlatulsolie fabriek, die ons land tot lof sterkt! die van goud on zilvei werken van de heeren van Kempen te Voorschoten. I3rie en veertig jaren geleden ving zij aan met een personeel van 3 personen*, thaus zijn er 160 man werkzaam in de uitgestrekte gebouwen. In 1855 werd de fabriek voor de eerste maal bekroond te Londen en sinds dien tijd vielen haar bij herhaling onderscheidingen ten deel? Jaarlijks worden er 6000 kilo zilver door haar verwerkt. Te Gouda, te Monnikendam, te Sehagen. en te Meppel zijn afdeelingen van Eigen Hulp opgericht, Men schrijft aan de Leidsche Ct. Groot is de pluk van aalbessen, die inzonderheid uit het YVestland, de streek, waar ook deze vrucht het eerst geteeld wordt, wijd en zyd ter markt komen, naar de fabrieken gaan tot bereiding van bessesap of naar Engeland afgescheept wor den. Uit de venen daarentegen worden malsche snijboonen en augurken verzonden. Het gewas staat best, gelijk zoovele andere gewassen; want het weer is groeizaam. In land, dat voor 14 dagen werd afgeliooid, graast alweer hoornvee, De maand Juni heeft verscheidene zeer warme dagen vooitgebracht, Juli daarentegen is over het algemeen te koel geweest. Bijgevolg is de wijnstok achter en is het onzeker of de grooten- deels nog groene moerbeziën, die in deze maand eigenlijk geplukt behooren te worden, tot rijp heid 'Allien komen. Rotterdam. Een 15-jarige knaap, Teunis van Tolheeft jl. Dinsdagmiddag aan den Schiedamschen Singel alhier, een kind, dat in 't water was gevallengered door het gekleed na te springen. Een lief jongetje van vijf jaar geraakte Maandagmiddag jl. in de vaart bij de Nieuwe Plantage te Kralingen en verdronk. Een oom was met het knaapje uit wandelen gegaan en terwijl hij de courant zat te lezeu, is 'tkind al spelende verdronken. Maasslnis, 1 Augustus. De haringvisscherij schijnt tot heden ongelijk te zijn: verscheidene schepen hebben reeds 6 a 7 weken reis zonder binoen te zijn geweest, andere van kortere reis, kwamen met zeer bevredigende aanbreng sten binnen. Van de 38 uitgevaren schepen zijn tot heden 14 schepen teruggekomen, te zamen met '1750 ton haring, behalve dat door deze vaartuigen nog omstreeks 250 ton haring in de jagerij was overgezet; de aanbrengsten vaiieereu van 40 tot 230 ton. Maasland. Tot iid van den gemeenteraad is gekozen de heer J. Disselkoen, met 44 van de 62 uitgebrachte geldige stemmende heer J. van der Wel verkreeg 18 stemmen. Amsterdam. De toestand van den 14- jarigen knaap alhier, die door zijn 12-jarigen broeder met een mes verwond werd, neemt niet in beterschap toe. Er hebben zich tenge volge van den steek verschijnselen van long ontsteking voorgedaan. Harderwijk. Bij een gegageerd militair alhier heeft zich een geval van cholera asiatica voorgedaan. l)e ziekte heeft echter een gunstige wending genomenzoodat de patient thans buiten onmiddellijk levensgevaar vei keert. Sloten. Een landbouwer uit deze gemeente vond goed den staart zijner kalveren tot op de helft af te snijden. De man schijnt eens van een koe eer. slag mot den staart te hebben gekregen; anderen zeggen (lat hij een slag van den molen weg heeft. Eesvean. Een arbeider in deze gemeente had zijne bespaarde penningen in een doosje en dit weer in een soepketeltje op de beddo- plank bewaard: zijn achtjarig dochtertje had dat soepketeltje al dikwijls zien staan en ook wel gezien dat vader liet dikwijls opende en dan zeer geheimzinnig er iets uithaalde en weer in weg borg. Nieuwsgierig als alle kinderen, bekruipt haar de lust oin eens te zien wat toch daó keteltje bevatte; zij voegt du daad bij de ge dachte en ziet eenige vieemde stukjes papiert

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2