staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlandsciie ruwe suiker: Amsterdam 8,G53,471 kilogr. Rotterdam0,298,618 Schiedam Dordrecht Middelburg482,806 Totaal 45,434,595 kilogr. De Minister van Biriueulandsche Zaken heeft een schrijven gezonden aan de Gedep. Staten der provinciën, inhoudende het verzoek, de aandacht van de burgemeesters der aan zee gelegen gemeenten te vestigen op de met 4 Augustus in werking getreden wet van 28 Maart 4877 Staatsblad no. 35) tot wering van be smetting door uit zee aankomende schepen, en hen uit te .noodigenzich met de bepalingen dier wet" bekónd te maken, ten einde in voor komende gevallen deze met nauwkeurigheid en spoed le kunnen toepassen. De Minister markt op, dat, terwijl, volgens de bij de invoering van voormelde wet buiten werking gestelde publicatie van 10 Januari 4805, schepen, welke van besmet verklaarde plaatsen kwamen, slechts in bepaalde havens werden toegelatendie schepen voortaan in alle zeeplaatsen kunnen aankomen, en dat ook bij stranding van zoo danig schip toepassing van de bepalingen (Jet- aangehaalde wet noodzakelijk is. De burge meesters vau zeeplaatsen, alwaar, volgens het 4 e lid van art. 7, geea geneeskundige door Z. M. voor het gezondheids-onderzoek is aange wezen, behooren, zoodra zij kennis bekomen, dat gezondheids-onderzoek van liet schip noodig is, den geneeskundigen ambtenaar in hunnen kring daartoe uit te noodigen Bij ontstentenis van dezen passen zij liet 2& lid van het aan gehaald artikel .toe. Burgemeesters van zee plaatsen, waar wel een geneeskundige voor het onderzoek van schepen is aangewezen, zorgen, dat die geneeskundige ten spoe"digste verwittigd worde van de aankomst of verwachte aankomst van een schiphetwelk onderzocht moet worden. De St.-Ct. bevat de nominative opgave van de Europeesche officieren, onder-officieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zooverre daaromtrent tot op den 27 Juni 4877 bij het Departement van Oorlog in Nederlandsch Indie ber cht was bekomen. (99ste vervolg.) Uit 's Uage schrijft men aan het U. D.: v>Het heeft velen verwonderd uit de dagbla den te vernemen, dat Z. Exc. de Min. van Binnen!. Zaken eensklaps het Binnenhof heeft verlaten om zich tot ontspanning voor twee h drie weken naar het buitenland te begeven. Wij vernemen echter, dat die plotselinge reis van Z. Exc-, die zelden zelfs eenkortston- 'dige verpoozlng neemt, niet alleen ontspanning ten doel heeft, maar in verband staat met regeeringszaken. Ook wordt Z. Exc. uiteilijk reeds den 40 Augustus te 's Gtavenhage terug- O D "verwacht, omdat de oude Kamer daarna tot afdoening van eenige urgente zaken vermoede lijk uog zal worden bijeengeroepen. De Bredasche Courant zegt in haar bericht omtrent den uitslag der herkiezing aldaar o. a. "Waarlijk, wanneer mei, nagaat, hoe er door onze tegenstanders gewerkt is, wanneer men in 'toog houdt, dat verschillende geestelijken dagen lang, huis in huis uit, de straten onzer goede stad en niet het minst do achter buurten hebbeu doorkruist, om, op allerlei wijzenstemmen te wervenwanneer men tevens daarbij in acht neemt, welke middelen dien Eerwaarden IJeeren al zoo ter beschikking staan," dan mag de uitslag der herstemming met het volste recht een schitterende over winning voor de vrienden van vrijheid en ont wikkeling worden genoemd, en moet er hulde worden toegebiacht aan liet 'gezond verstand, aan de rechtschapenheid en den verdraagzamen gicit, waarvan de geachte burgerij onzer ge meente ook thans weer zulke treffende bewijzen gegeven beeft. Eere aan die talrijke schare van kiezers te Breda, die aan het gansche vaderland getoond hebben, dat onze goede stad zich niet zal krommen onder het juk van de heerschzuch- tige drijvers, die in de laatste jaren óók in ons vaderland, en dfi&r, vooral in Noord-Brabant en Limburg, met zooveel driestheid zijn opgetre den, van die staatkundig-kerkelijke richting welke de procureur-generaal te 's Bosch onlangs in openbare zitting van het gerechtshof als de arrogante partij gebrandmerkt heeft. Bij de verkiezingen van gemeenteraads leden heeft zich in een dorp in Noord-IIolland het volgend geval voorgedaan. De pastoor, die in de stemming zeer veel belang stelde, had reeds vroeg zijn stembiljet ingevuld en het met een rekening voor verrichte kerkelijke diensten wegens overlijden in zijne portefeuille gestoken. Bij vergissing -wierp hij deze rekening ia plaats van het stembiljet in de bus. Toen hij zich, bij de familie van den overledene vervoegde en de vergissing gewaar werd, ging hij terstond weder naar het gemeentehuis en vroeg de reke ning terug, hetgeen hem echter geweigerd werd; en toen hij daarop ziju slembiljet in de bus wilde werpen, werd ook dit hem geweigerd, omdat de tijd voor de inlevering der stembil jetten vérstreken was. Den volgenden ochtend heeft de pastoor zijne rekening terugontvangen. {N. B. CL) Het St.bi. no. 461 bevat een Koninklijk besluit van 22 Juli 1877, waarbij, met ver nietiging van het door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, op 27 Maai1 1877, geuomen besluit, wordt verklaard, dat het besluit vau dan Commissaris des Konings in die provincie, vaa 26 Maart 4.877, betrekkelijk het aangaan eencr geldleening ten laste der gemeente Mon ster (ten behoeve der oprichting eener open bare school te Kwintsheul) niet rneer voor goedkeuring vatbaar is. Bij de Zaterdag te Ilaariem gehouden trekking der 9e janriijksche verloting van paar den, rijtuigen enz., ter aanmoediging van de Ilaarlcmsche zomerpanrdoumarkt, georganiseerd door de llollaudsche Maatschappij van Landb. (afd. Haarlem en omstr.), zijn de hoofdprijzen, bestaande in fraaie rijtuigenmet twee en een paard bespannen, een aantal zadel-, tuig-, wagen- en werkpaarden, en voorts tuigen, zadels enz. gevallen op de nos.17540, 49583, 9597, 23143, 4755, 2136, 5637,48431, 1S884, 2748, 5397, 22103, 24843,1195,3361,23631,48694. Uit vcrschilleude streken ontvangen wij in de laatste dagen bericht, dat de bekende aardappelziekte zich begint te vertoonen. (Vad.) Dat eene aigemcene verspreiding van de in den handel gebrachte afbeeldingen van den Colorado-kever zeer gewenscht is, blijkt uit het feit, dat telkens andere insecten voor dezen Amerikaansehen kever worden aangezien. Zoo werd dezer dagen aan den burgemeester eener gemeente in Gelderland, door eenige jongelieden, een gewone inlandsche kever gebracht, die denkelijk door zijne bijzondere kleur of grootte, hunne aandacht had getrokken en die door hen op een aardappelveld was gevonden. Bij verge lijking met den nagemnakten Colorado-kever bleek natuurlijk terstond de vergissing. De heer Hemy lïavaid zet zijn plan om ons land in alle richtingen te bezoeken, onver moeid voort. Den 29 Juli is hij met zijn reis gezel, baron Constant Rebecque, met hun tjalk van Dordrecht vertrokken, om een langdurigen kruistocht door Zeeland te doen. Bij de Erven F. Bohn, te Uaarletn, is eene brochure vei schenen \au dr. O. G. von Reeken sliet leerplan voor liet Gymnasiaal Onderwijs, in verband beschouwd met bet ieoipian vau verschillende, zoowel binnen- als buitenlandsche gymnasiën en scholen voor Middelbaar Onderwijs." I)e schrijver, die blijkbaar zijn onderwerp zoo veelzijdig mogelijk bekykt, levert iu dit werkje eene vergelijkende studie van verschil, lende stelsels van onderwijs met de daarbjj behoorende- tabellen. De kennisneming zal elk wien het Middelbaar Onderwijs in Nederland ter harte'gaat, belang inboezemen. Het boek bevat een doorgaand betoog van de vormende ontwikkelende kracht welke uit gaat van de studie vau talen en letterkunde, bjjzonder die van de klassieke talen. Schrijver acht het gemis hiervan bij onze H. B. S. de bl'ykbare oorzaak, dat de algemeene keunis en ook die van <le moderne'talen en geschiedenis dergenen, die Middelbaar Onderwijs genoten, betrekkelijk op een laag peil staat. (AT. v. d. D.) Als ecu bijzonderheid, de Delftsche kaas markt betreffende, deelt de J>. Ct. mede, dat door den bouvyman L. van Paassen, te Hof van Delft, een stapel kaas (26 stuks) ter markt werd gebracht, die niet minder dan-836 kilo grammen woog of dooreen bijna 30 kilogr. per stuk. Zoolang de Delftsehe kaasmarkt bestaat is nog nooit een stapel kaas (in veertien dagen tijds op ééne boerderij gemaakt) van zoodanig gewicht aangevoerd. Voor dezen enkelen stapel kaas ontving de boer van deu kooper f253.78. Dolfshaven. De Minister vau Marine heeft den 2 dezer een bezoek gebracht aan de fabriek, der firma Christie, Nolet Sc de Kuyper in deze gemeente, om de aldaar onderhanden zijnde werken voor 's rijks zeewezen in oogeu- schouw te nemen. Delft. De gemeenteraad alhier heeft, op voorstel van B. en W., onder toejuiching, be sloten, een zilver horloge met inscriptie als aaudenken te geven aan J. Ham, door wiens waakzaamheid en ijver dezer dagcu een brand in de nieuwe keik tijdig werd ontdekt, welke, naar de burgemeester coustateerde, een nog grooter lamp dan die van 1872 dieigde te worden. Woensdag nacht is alhier door de politie uangehouden een sjouwerman, wegens misdadige onzedelijke handelingenwaarvan een meisje van 43 jaren het slachtoffer werd. Ilij is naar 's Ilage opgezonden ter beschikking van de justitie. Dordrecht. De huisvrouw van II. Z. alhier was eergisteren jarig tegelijk met haar zoontje, en schonk zij dienzeifden middag het leven aan een tweeden zoonzóodat moeder en twee kinderen tegelijk hun geboortedag vieren. Amsterdam. Gedurende de drie eerste weken is de Tentoonstelling alhier bezocht door 74,357 personen. Gisteren (kwartjesdag) waren er 8000 bezoekers. Alfcn a. d. Ithijn. De Gemeenteraad alhier heeft besloten tot afschaffing der kermis, Epe. Iu deze gemeente is een nieuwe vijand op een aardappelveld ontdekt, namelijk een groote groene gestreepte rups, lang 8 c.m, en in omtrek 3 c.m. Deze vernielt in korten tijd het loof der aardappelen. "Vermoedelijk is dit de rups van den zooge- naamden doodkopvlindcr, die dit jaar rnecr dan anders schijnt voor te komen en ook in Zeeland enkele velden heeft aangetast. 's Ilertogenbosch. De uitslag van de her stemming voor twee leden van den gemeenteraad alhier heeft doen zien, dat de meerderheid der kiezers niet langer aan den leibami wil loopon van de clericale partij. Nooit was de strijd tusschen de liberalen en ultramontanen heviger dan ditmaal. Van beide zijden werden alle krachten aangewend. Kiezers, die door onge steldheid hun stem niet konden uitbrengen, werden per rijtuig naar de slembus gevoerd en daarna weder te huis gebracht. Do hecren mr. Eugöne Tilman en jhr, tnv» Louis van Meeuwen, beiden liberale kandidaten voor den Gemeenteraad, zijn verkozen. Olsterwljk. mr. J. J. Su'ys, oud-lid vau

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2