Gemeuïe Berichten. St. Servatius-koor van Maastricht, onder leiding van den heer Bartholomeus, de Mis Boriuna des- perata van Hobrecht zal zingen, Hobrecht werd in 1430 te Utrecht geboren en was aldaar directeur van het koor der kathe drale kerk. Erasmus kreeg als koorknaap les van hem in de muziek, benige zijner vierstemmige missen zijn uitgegeven door Octavo Petrucci di Frossombrone te Venetië in 1503. De Parijsche correspondent van Daily ffeivs, over de tentoonstelling sprekeud, zegto. a,: dHolland en de Hollandsche inzenders zijn zeer tevreden met de voor hen beschikbaar gestelde ruimte; hun tentoonstelling belooft zeer schilderachtig te zijn. Het eenige kleine ver schil, dat tusschen de Franschen en Hollanders ..reeswas dat sommigen dezer laatsten kelders onder den grond wenschten voor likeuren en sterkendrank. De Franschen kwamen hiertegen op en na een langdurig debat kregen zij hun zin. De Maatschappij van nijverheid in het Westerkwartier van Groningen heeft een com missie benoemd tot beantwoording van de vraag: sWelke voorbehoedmiddelen bestaan er tegen het uitbreken en vei spreiden der varkensziekte?" Aan de commissie is een kre diet van f 100 verleend tot het nemen van proeven met voorbehoedmiddelen. De commis sie bestaat uit 2 veeartsen en 4 landbouwers. Het getal baden, in de vorige maand te Scheveningen in zee genomen bedraagt 11,808, "waarvan 3930 dames en 7872 heerenbaden. 4 Vrijdag ochtend is op het IJ een knaap door een hevige windvlaag uit een Urker vis- seherschuit geslagen en in de golven .omgeko men. .Zijn lijk is nog niet gevonden. De geruchten betreffende de bekende aardappelziekte in Drente zijn gelukkig onge grond. De knol is niet aangetast. Hier en daar is wel op sommige akkers het loof der aard appels zwart, 'doch dit heeft gelukkig niets te b'eteekenen. In Overijsel nemen echter de onrust barende verschijnselen zeer toe. Uit Oost-Friesland wordt gemeld, dat de strooprijzen aldaar evenals in Groningen in den laalslen tijd aanmerkelijk zijn gedaald. Die prijzenwaren dan ook in Oost-Friesland en Oldenburg exorbitant hoog, 30 mark (f18) de 1000 pond (halve kilo's). Laastelijk was de p'rys tot de helft gedaald, eeoe groote mis rekening voor de opkoopers. Op den duur achtte men die lagere prijzen geen ongeluk voor den landbouw, rnet het oog op de onbetwi.sbare nadoelen van den kolossalen uitvoer van schier alle stoo, voor den bodem. De stelliug, dat men om hazepeper te maken een haas zou moeten hebben, is te Offenbach op nieuw gebleken een dwaalleer te zijn. De politie heeft daar bij 23 slagers worst gekocht en bevonden, dat 17 slachters het vleesch aanvulden met stijfsel enz. en 2 ia het geheel geen vleesch bezigden. '17 hadden de worst vervaWcht. Zij zijn daarvoor gestraft met f 00 boete. De Arn/t. C'l dit vermeldende voegt er de volgeude beschouwing aan,toe, die ook te Schie dam ovei weging vei dient: Telkens wanneer de politie, hetzij in het buitenland, hetzij in Nederland, eene der le vensmiddelen aan een onderzoek ondeiwerpt, blijkt het welk reusachtig bedrog er mede ge pleegd wordt. Maar zou het niet beter zijn dat de burgeiij zelve, die er toch het meeste belang bij heeft, eene bestendige controle uit oefende? Daartoe ware de oprichting noodig van een bureau in elke gemeente, waar de ingezetenen levensmiddelen konden laten keuren. Het plan daaitoe is in verscheidene plaatsen geopperd en iu sommigen ook reeds verwezenlijkt: maar daar waar dit nog niet het geval is, onder anderen te Arnhem, ware het te 'vveuschen, dat het goede voornemen feit werd. Voor bedorven vleesch en bedot vcu visch hebben wij keurmeesters, maar even noodig zouden keurmeesters zijn voor andere eetwaren, wier optreden kon worden ingeroe pen en gehonoreerd door de consumenten per soonlijk. In de Weeuer Badeztg. leverde onlangs dr. Krauss uit Darmstadt een drietal artikelen over Scheveningen als zeebadplaats. De sehr. weet zich te herinneren hoe Scheveningen er uitzag vóór een veertig jaren, toen het midden gebouw van jt tegenwoordige oude Badhuis nog alleen stond op de duinen en er voor niet meer dan een dertig badgasten ruimte was. Hoe nam Scheveningen in dien betrekkelijk korten tijd zulk een verbazende vlucht? In de eerste plaats is het gebruik van zee baden zeer toegenomen, wijl men de heilzame werking er van beter heeft leeren waardeeren. Doch bovendien beeft de badplaats Scheveningen eigenschappen, die dit oord de voorkeur doen verdienen boven velen iu Europa. Dr. Krauss roemt het Scheveningsehe strand, 't welk dit voor heeft, dat men er ook bij ebbe en laag water baden kan; de zuiverheid der lucht; de gelegenheid tot baden, die, ook wat de im ichting der badkoetsen en de bediening betreft, nergens wordt overtroffen# Inzondeiheid is de sehr. inge nomen met de hooge en frissche ligging der badhuizen op de duiuen. Men ontvangt hier de zeelucht zoo direct mogelijk, en de golvende duiugrond, die zich aan den achterkant nog een goed eind landwaaits uitstrekt, bevi ijdt de bad gasten van de polderdampen, die eldeis, zooals te Ostende, onmiddellijk achter4.deu zeedam op stijgen. De nabijheid van Hollands sclioone en vriendelijke hofstad is mede een niet gering te schatten voordeel, dat het verblijf te Scheveningen oplevei t. Eèu grief heeft dr. Krauss tegen de hotels en badhuizen te Scheveuiugen; de tafel is er hem te weelderig. Hij wenseht, met 'toog op de licht verstoot bare of leeds verstoorde verteiings-or- ganen van de meeste badgasten, dat men zich toeiegge op eenvoudigheid bij degelijkheid en smakelijkheid der spijzen. Anders zal dikwijls de maaltijd evenveel doen verliezen, als zeebad en zeelucht doen winnen. Voor 't overige van Scheveningen niets dan .lof. Ur. Iviauss bezocht badplaatseu aan de kus ten van Engeland, Frankrijken België. ïDoch", zegt hij, j>ik keei de immer met een zekere voor liefde naar Scheveningen terug, waar ik ge durende zestien badgetijden gelegenheid had de werking van 't zeebad aan mij zelf en aan anderen na te gaan. 1 I'crnis. Alhier is liet treurige bericht aangebiacht, dat de matroos v. V., tengevolge van het onstuimige weder, overboord gesla gen is en zijn graf in de golven gevonden heeft. Hij laat eene vrouw met 5 jeugdige kinderen na. ïlellevoetsluis. Alhier is geconstitueerd een district van de Vereeniging Eigen Hulp", waartoe reeds dadel'jk 55 leden toetraden. Amsterdam. Een firma iu kolfie en thee alhier, heelt een vernuftig middel oinicclame te maken uitgevonden. Zij iaat nl. met een geheel Uhineesoh vei lakt en bescliildeid wagentje den gansehen dag door de stad haar bestellin gen bezuigeu; het wagentje is zóo li aai, dut het spoedig spi eek woordelijk zal worden en de fii ma tevens. Bakhuizen (in Fi ieslnml.) Dezer dagen werd een zeldzaam verschijnsel waargenomen. Terwijl de maan even van achter de wolken te voorschijn kwam, zag men hot benedeneind van een legenbuog. Hoewel de kleuieu niet zoo helder wat en als bij zonlicht, kon men ze toch ,goed ondei scheiden. YV'eineldiugc. Het bestuur der visscheiij op de Zeeuwsciie stroomen is tot do ontdek king gekomen, dat op een on verpacht pciceel ouder deze gemeente op clandestiene wijze eenige duizenden pannen zijn neergelegd tot aanwas van oesters, alles onder 'beheer van K. Dominicus, bierbrouwer alhier. Arnhem. Een groot'aantal kleinhandela ren, vooral tappers en slyters, alhier, hebben den Gemeenteraad verzocht om intrekking van zijn in het vorige jaar genomen besluit om, aan te vangen in 1877, alhier de kermis af te schaffen. Dezer dagen zal dit adres in behan deling gebracht worden. Een op het gebied van spoorweg-exploitatie zeer interessant proces is thans in Luxemburg aanhangig. Het geld de vraag, of reizigers die een correspondeerenden trein, tengevolge van vertraging in de aansluiting, hebben gemist, schadevergoeding kunnen eischen. Uit Stockholm wordt van 3 dezer gemeld, dat de havenstad Sundswall, bekend door haren houthandel, na voor twee jaren door eenzwa- ren braad te zyn geteisterd, thans andermaal met vernieling wordt bedreigd. Tengevolge van een hevigen brand waren op genoemden datum reeds achttien straten een prooi der vlammen geworden en woedde het vuur in het westelijk gedeelte der stad nog steeds voort. The Barnier van 11 Juni schrijft, dat volgens berichten van het bureau vau statistiek te Washington de uitvoer van versch rund- vleesch uit de Veieenigde Staten iu April van dit jaar bedroeg 8,416,829 pond ter waarde van 871,431 dollars (f2,053,577). In denzelfden tijd word '169,043 pond scha- penvleesch, ter waaide van 17,618 dollars (f44,*120) van New-York uitgevoeid. Gedurende de eerste vier maanden van 1877 gingen 2,022,636 pond versch rundvleesch en 339,002 pond schapenvieesch, in Kanada geproduceerd, van Portlaud naar Engeland, De Colorado-Kever oefent eene groote macht uit en ieder nieuw gegeven omtient zijn levens wijze is voor natuuronderzoekers zoowei als voor landbezitters ontegenzeggelijk van groot belang, liet is de vraag of Engeland den Amerikaan Suowe dankbaar moet zijn, die ongeveer honderd van die dieren heeft overgebracht en ze ter verdere waarneming bij een zijner vrienden in de nabyheUl van Manchester in den kost heeft gedaan. De heer Suowe dacht aanvankelijk alleen aan een tijdverdrijf op zijn '10 a 12 daagsche zeeieis naar Engeland. Hij zelte lOOkeveisen larven in een gesloten glazen kastje en nam hun levenswijze gedurende den overtocht waar; hij verstiektc hun verschillend voedsel, om te zien wat de kever gebruikten wat hij versmaadt, en hij kwam tot de ontdekking dat koolrapen, witte j rapen en witte penen doorhem woi den vei smaad, doch dat aardappelen en beetwortelen daaren tegen met giaagte wordeu genuttigd. De tempe ratuur heelt giooteu invloed op den kever. Het meest bedrijvig en vlug is hij bij een temperatuur van 45 tot 75 gulden Fahrenheit of 6 tot 112 graden Reaumur, zoodat liet Europeescheklimaat hem waarschijnlijk beter zal bevallen dau het Aineiikaansclie, hetgeen voor de kevers een aangenamer vooruitzicht is dim voor de Euro peesche tuinieren en laud bezittel s. Zooals wij hierboven zeiden, gaf Snuwe bij zijn komst iu Engeland de medegebrachte keveis aan een' vriend in de nabijheid van Manchester vvonetule,- onder voorwaarde dat deze liet onderzoek zou voot tzrtten naai de velschillende sooi ten voedsel' die de kever gebmikl en dat hij hem nauw keurig hiervan /mi onderlichten. Deze voor- waaiden kwam genoemde vriend in zijn tuin met voel ijver na; die tuin is omgeven met een zeer Imogen muur, waaruit de kevers, naar dc' gedachten van deneigeuaai, niet konden ontsnap pen. Hij zette het insect op de rij af alle hoorn en veldvruchten voor. De uitslag vauditonderzoek- zal uit een wetenschappelijk oogpunt zeer be langrijk zijn, doch voor de Engelsclien zal 't een groote geiuststell'mg wezen, te vernemen, dat-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2