Binnenlaaiscïe Berichten. jgdlilie geen bevel ontvangen heeft om' te velde te trekken, en dat de gedeeltelijke mobilisatie alleen de bescherming der grenzen ten doel heeft. Servie wil neutraal blijven, rnaar het voortduren van Servie's gereserveerde houding hangt af van den loop der krijgsgebeurtenissen en van den staatkundigen toestand in Europa. T U It K IJ E. 2000 Russen bebben Vaillak nabij Osman- bazar aangevallendocb werden afgeslagen. De Russen rukken tusschen Rasgiad en Schumla Voorwaarts. De Russen hebben den pas van Hain- jtfBoghaz ontruimd, 1 GRIEKENLAND. i Er beeft te Athene een manifestatie plaats gehad; een talrijke volksmenigte liep door de stad onder het geroep van: Leve de oorlog, en hield stil voor het huis vau kolonel Cororeo en voor het hotel van Comoundouros Men zegt dat de tijd van handelen aanstaande is. S P A N J E. De Koning heeft den -13 dezer een lang- durigen ministerraad gepresideerd en zou heden met Silvela naar la Grapje vertrekken. A M E It I K A. Geneiaal Gibbon leverde den 9 deze- een hardnekkig gevecht tegen de Indianen bij Helena Montana. Gibbon en 400 soldaten werden ge wond, De Indianen trokken zich terug. Het stoomschip JShen van de «Pacific Steam Company" heeft den 15 Juli, 70 kilometer ten Noorden van Valparaiso, schipbreuk gele den, 100 mcnschen kwamen om. E N IIA A *GII Augnstus 1877. Z, M. de Koning is hedenochtend ongeveer 9 uren met een extia trein uit Parijs, via Rotterdamper IIoll. spoor in de residentie teruggekeerd, vergezeld van HD. adjudant graaf Dumonceau en jhr. mr. P. Gevers Deynoot, referendaris van Zr. Ms. kabinet. Aan het- station werd Z, M. namens Z. K. H. Prins Alexander verwelkomd door zijnen adju dant kapitein Beijerman, terwijl Z. -M. vooits bij IID. aankomst begroet werd door den heer Fock, commissaris in deze provincie, den bur gemeester, den militairen gouverneur-generaal van Toll, zoomede door graaf van der Duiju, voorzitter van de koninklijke vereeniging van gepensioneerde officieren, voor welk lichaam Z, M. nog dezer dagen een blijk zijner sympathie had. gegeven. Eene talrijke schare bevond zich in en buiten het station. 2. M. de Koning zal, naar wij vernemen, tot het begin van October te dezer stede ver blijf houden. Door wijlen E. M. de Koningin is, behalve een som van f 4000 vrij van successierecht, aan liet Luthersche weeshuis, ook een legaat aan het gesticht voor minderjarige idioten, waarvan zij beschermvrouwe was, vermaakt. S C111E D A SIli Augustus 1877. De Gemeenteraad alhier zal Donderdag, den 40 dezer, des namiddags te half twee ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwer pen zijn: Ingekomen stukken, waaronder een voorste! betrefleude de regeliDg van liet onder wijs aan de Burgeravondschool, en in verband' daarmede tot opheffing der herhalingschool voor jongens, en een voorstel tot bestendiging der heffing van weegloon aan de waag: welke stukken z\jn ter visie gelegd, ten einde te wor den behandeld. Indiening gemeente-begroo- tiug voor '1878. Onderzoek geloofsbrieven dei; nieuw benoemde raadsleden. Deliberatie over 'rekening over i876 en Begrooting voor 4878 der Hofjes van Belois; bevordering en* benoeming hulponderwijzers. En verdere voorstellen en rnededeelingen. Op het twaalftal ter beroeping van een predikant bij Herv&rmde gemeente te Meppel komt o, a. voor de heer C. de Wilde Cz., predikant bjj die gemeente alhier. Op de 4 0,000 inwoners worden in de na volgende plaatsen zooveel kiezers geteld als achter de namen van elk dezer is aangeduid: Amsterdam 443, Rotterdam 173, Zaandam 191, 'sGravenhnge 217, Delft 219, Schiedam 219, Vlaardingen 239, Dordrecht 245, Vlis- singen 247, Utrecht 261Leiden 2G5Haar lem 280, Middelburg 288, Gouda 293, Sneek 303, Harlingen 305, Leeuwarden 306, Maas tricht 311, Zierikzee 318, Groningen 319, 's Hertogen bosch 327, Zwolle 329, Meppe!330, Nijmegen 331, Goriuchem 348*Bolswnrd 3nö, Aruhem 358, Riielle 363, Goes 386, Dokkurn 399, Formerend 438 en Alkmaar 459. Het Staatsblad no. 164 bevat het besluit van 3 Aug, 4877,('betrekkelijk de verzending met de post van open kaarten ter bestelling van boeken enz.volgens het tarief der ge drukte stukkenno, 165 dat van denzelfden datum, houdende vrijstelling van meeting voor Nootdsche schepen. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's Rijks middelen over de eerste zeven maanden dezes jaars, bedraagt de vermeerde ring, in veigelijking met hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, slecli's f 994,858.05, teiwijl de uitkomst van het eerste halfjaar 4877 tegenover dat van 1876 reeds eene vermeerde ring van f 2,369,858.28 had aangetoond. De verloopeti maand Juli heeft alzoo veel van de eerst vei kregen vermeerdering doen veiloren gaau, hetgeen voornamelijk te wijten is aan de mindere opbrengst der accijnsen, ten ge volge van do roet den eersten dier maand ingetieden verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Met het oog daarop heeft men natuurlijk in Juui II. enorm veel ingeslagen en was het te voorzien, dat die bron van inkomst in Juli miuder ruim zou vloeien. Alleen toch de opbrengst van genoemden accijns was toen f 933,000 minder dan in Juli 4876. In het verslag op de nieuwe kieswet wordt onder yele andere zonderlinge argumenten ook gezegd, dat het er minder r'ioe doet of vele capaciteiten en gegradueerden van het stemrecht zijn uitgesloten, omdat dezen toch invloed op de vei kiezingen uitoefenen! Zeer terecht antwoordt daarop de Haagsche correspondent der Zaanl Ot. »Zie! dat is nu weer een nieuwigheid, iets geheel frisch en oorspronkelijks in dit verslag. Men neme er akte van. Al wederom een subliem beginsel voor den lateien wetgever! Ilij heeft nu niets anders te doen dan het kiesiecht toe te kennen aan domme boeren en burgers. Waarover maken de liberalen zich dan toch zoo ongerust? Luien de domme boeren en burgers maar stemmen; laten de mannen van kenuis en beschaving «invloeit" uitoefenen! Wat kwaad? Jammer alleen dat de verkiezingafhangt vnn het aantal stembiljetten en niet van den voortand gebezigden invloed! Jammer ook'dat de velen, die dan invloed uitoefenen, dit niet mogen doen langs den éenigen weg, waardoor zij het allerhoogste burgerschapsrecht kunnen uitoefenen, waardoor zij rechtstreeks tot de richting van het staatsbeleid medewei ken." - Bij mr. A. ïïrn, Jacobson, den penning- si meester van bet Spinoza-comité te 's Graven- hagej is van het sub-comité in Ned. Indie ingekomen eene som van f612.58, als ein'd- saldo der bijdragen voor het Spinoza-standbeeld ingezameld in Indic, De heer A. A, van Bemmelen, directeur der Ilotterdamsche Diergaarde, is benoemd tot eerelid van het Kon. Zoölogisch Genootschap »Natura Artïs Magistra" te Amsterdam. Behalve de kostbaie ringen worden in 's rijks museum van oudbeden te Leiden nog vermist: een sierlijk bewerkte halsketting, een gesneden steen en eenige kleine versiersels. In navolging van den Haag zullen op de Delftsche kermis, van 26 Aug. tot 2 September, geen cafe-chantants en slechts en kele caroussels worden toegelaten. Uit de aangiften voor de inkomstenbe lasting te Amsterdam hoewel nog uiet geheel voltallig laat zich nu reeds met betrekkelijke zekerheid snededeeleu, dat de raming van den wethouder van financiën van 70 millioen be lastbaar inkomen bereikt zal worden. (De Tijd,) Een ergerlijke straf is op een bewaarschool in de Sophiastraat te Groningen toegepast. Er zijn wreede menschen, die hondjes zinde lijkheid trachten te leeren doormen begrijpt wat we bedoelen. Welnu, de heer M. van Dijk verklaart in de JProv. Gron. Ct. dat meu op een zijner kin deren in genoemde school dezelfde ergerlijke straf heeft toegepast en dat bet kind daarna in een hok is gesmeteD, waardoor het de toon van den rechtervoet brak. Met den vader zeggea wij; dit schreit ten hemel Thans bericht meu dat mej. Gaasbeek, school- houderes op die bewaarschool naar aanleiding van dat ingezonden stuk bij de rechterlijke macht een aanklacht van laster tegen M. van Dijk heeft ingediend met medeweten van de commissie der school. Delfslmven, De rekening der ontvangsten en uitgaveu 'dezer gemeente over het jaar 4870 bedraagt in werkeiij ko ontvangst eene som van f 107,746,69 in werkelijke uitgaaf f 95,024.24, zoodat liet jaar 1876 opleveit een batig slot van f42,722.45. Rotterdam Het mannen-comité van Het Jloode Jvruis alhier heeft ter beschikking van het lloofd-comité gesteld eene som van f500, ten behoeve der gekwetste krijgslieden in den Russisch-Turkschen oorlog. Het plan schijnt te bestaan om de Groote Markt alhier yan plantsoen te voor zien, op de wijze van liet Rembrondtplein te Amsterdam. De groentenuitstallingen zouden dan verplaatst worden naar de spoorweg-via ducten langs de Gedempte Binneurotte. De löjarige zoon van den trasmolenaar II. alhier is op weg naar Overschie van een geladen wagen gevallen; het hoofd raakte onder de wielen en de jongen bleef op de plaats dood. Kralingcn. In de vergadering van den laad alhier is jl. "Vrijdag met 9 tegen 4 stemmen besloten tot invoering van de verticale ovens (Fryeis patent, zooals die door de firma Elliot en Go. te Nottingham in het vorig jaar te Manchester zijn gebouwd. Met deze inrichting kan uit straatvuil enz, al de beuoodigde kool voor de closetten gefabriceerd worden; dit geeft der gemeente een jaarlijk«ch voordeel van f5000 a f6000. De kosten dezer nieuwe inrichting zullen ongeveer 20 mille bedragen. Rijswijk. Gisteicn namiddag te 7 uren is Willem Carel van Kalkeit, oud 30 jaren, spoorwegbeambte, wonende in deze gemeente, nabij het kruithuismagazijn, gemeente Hof van Delft, van een zandwagen gevallen waardoor eenige waggons hem over het lijf zijn gereden, hetgeen onmiddellijk zijn dood heeft veroorzaakt, Zijné vrouw was met familie naar de Rotter- damsche kermis gegaan en werd met den laatsten trein terugverwacht. Leiden. De Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft bericht, dat op Maandag 27 Augustus a.' s. in voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wensehen nan te gaan. 7 -

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2