SsmemSe Benclten. Nil afloop der vergadering vereenigilen hee- ren officieren zich nan een kameraadschappe lijke n disch in het Oranjehotel te Sclieveningen. Ook waren zg uitgenoodigd tot bijwoning van den schietwedstrijd der schutterij-officieren, die heden plaats had. De Commissaris des Koningsin de provincie Noord-Brabant is bij Kon. besluit gemachtigd tot bijeenroeping van de Staten van dat gewest in buitengewone vergadering op Donderdag 23 Augustus e. k., ten einde daarin over te gaan tot de verkiezing van een lid van tie Eerste Kamer voor de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal. Het gerechtshof te 's Hage heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van H, 0. M. en W. v. d. K. schippers te Overschie, wegens diefstal van steenkolen htm ten vervoer toe vertrouwd en ieder van hen veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Z. K. II. Prins Hendrik heeft eergisteren den geheelen middag doorgebracht op de ten toonstelling van Kunstnijverheid. De Prins heeft belangrijke aankoopen gedaan. Bij de gisteren gehouden trekking der Amsterdanische loten '1874 viel de prijs van f -100,000 op serie 3475 no. 9, de prijs van flOCO op serie 9433 no. 1. In de 2F. iü Ct. vindt men de volgende advertentie, door de wethouders en de 7 leden van den gemeenteraad te Monster onderteekend. *De ondergeteekenden, leden van den Ge meenteraad van Monster, verklaren dat zij, in overeenstemming met het gevoelen van den Raad van State (afdeeling voor de geschillen van bestuur) uitgedrukt in zijn advies van 18 Wei 1877 n". 25, de geldleening groot/11,000, door den Commissaris des Konings in Zuid- Holland ten behoeve der Gemeente Monster uitgeschreven, voor onwettig houden, en waar schuwen mitsdien een ieder, dat zij, die' geld leening nimrner ais eene schuld der Gemeente Monster zullen erkennen." De Arnh. Ct. dit mededeelende voegt er het volgende aan toe: Het klinkt zeker ongeloofelijk dat een ge meenteraad, inplaats van zoodanige leening aan te bevelen, er'zelf tegen opkomt. De omstan digheid evenwel, dat de raad weigerachtig is gebleven om op die wijze in de behoeften van de gemeente ann onderwijs te voorzien en de Commissaris des Konings in Zuid-Holland de leening daarop heeft uitgeschreven, verklaart het verschijnsel, en levert tevens eene bij drage tot waardeering der autonomie van de gemeenten. Zoo er ooit van eene onvrijwillige Seening sprake kan zijn geweest, is het zeker wel van deze, die aangegaan wordt tegen den wil van den leeuer zeiven. Naar onze bescheiden mee ning hadden de Wethouders en Raadsleden de advertentiekosten evenwel kunnen sparen: zóó vei legen is liet publiek niet omtrent de vraag om zijn geld te plaatsen, dat het kapitaal zou op dringen aan eene gemeente, die het niet ver langt. Onder het opsclnift »Een (line voor 25 cents" leest inen het volgende in het Z7. D, Woensdag den S dezer kwamen 5G leerlin gen, meisjes en jongens van eene der Amster danische kostelooze scholen, vergezeld van 4 on- dei wijzers, Utrechts scboone omstreken een bezopk brengen. Zij deden dit uit eigen mid- 1 delen waarvoor zij gedurende een jaar lang wekelijks eeuige centen hadden bijeen gespanrii. Een jaar lang hadden zij dit volgehouden, om sich de weelde tc verooi loven van één enkelen lag in Gods schoonc schepping te vertoeven. "Wat. was het treurig en smartelijk voor de iverige bijna 300 kinderen dierzeifde school, lat ze tehuis moesten blijvenomdat hunne mdei's zich die vvekelijksche opoffering niet kon en of wilden getroosten. Mij 'dunkt,- er zullen onder die vele vaders I wel velen te vinden zijn, die door e»n paar borrels per week minder te drinken, hun kin deren ook zulk een genoeglijken dag hadden kunnen bezorgen; en als deze kinderen tehuis zullen gekomen zijn met do niet uit te spre ken piet, die ze hadden, hoe bitter grievend zal het dan voor de anderen zijn, te moeten aanhooren wat die makkers genoten. Wij inwoners van Utrecht kunnen niet be seffen welk een genot het is voor een Amster- damschen jongen, voor wien een groöte boom een zeldzaamheid is, hier in Utrechts schoone omstreken, in bosch en heide vrij en fiank rond te loopen, te springen, te vliegen en te stoeien naar haite lust. Maar zulk eene wandeling in de open lucht, zulk een iuchtbad, verhoogt de behoefte der menschelijke natuur aait eten en drinken. Aan beide eischeu moest uit de bespaarde penningen ook voldaan worden; was het wouder, dat zij niet hoog gestemd konden zijn en dat er maar 25 cent overschoot voor een middagmaal? Met goeden wil en wat overleg komt er wel iels tot stand; en 700 ging 't Ook hier. De reiskosten waren door het nemen van gezel- schapsbiljetton tot het minimum gebiacht, en de volksgaarkeuken in de "Wijde "Watersteeg bood de gelegenheid om voor weinig geld te eten. Het bestuur, van hun komst verwittigd, heeft ze voor de som van 25 cents per persoon een diné verschaft waarvan 't menu bestond uit soep vooraf, daarna vleescli (gebi aden varkens lapjes) groente en aardappelen, emlit alles niet als een geschenk of een gift, maar volgens het gewone tarief. Bij aankomst per eersten trein vonden onze reizigers een ontbijt van 2 boterhammen voor 5 cents. Meer konden zij daarvoor niet beste den en als ze er bij drinken wilden, dan zou de goede God wel zorgen voor een teug water doch neeneen rijk man, die tevens een weldadig man is, had vernomen op welke wijs deze behoeftige kinderen ziciizelven een enkelen genoegelijken dag hadden verschaft, en een der bestuurders van de gaarkeuken in staat gesteld, die kinderen bij hun boterhammen nog iets anders te dtinken te geven dan water. "Wat waren ze verrast, toen ze allen een Hinken kop vvater-chokolade ontvingen on wat smaakte dat lekker!met water-cho colade had nog nooit een van hen ontbeten en de dag, die zoo met eene verrassing aanving, werd er te vroolijker door. En toen de kinderen des namiddags' adood moe", rnaar vol pret en levenslust, met eene groote dosis levenkracht, van de wandeling terugkwamen en op den maaltijd aanvielen ohoe heerlijk smaakte alles, en wat deden ze zich te goedEn toen zij van het bestuur bij dien maaltijd bier te drinken kregen, daar toe doot' dienzelfden mildeu gevev in staat gesteld, toen viel dat op neon gloeiend steentje" en de verheugde gezichten waren de teekenen van dankbaarheid voor deze verkwikking na zulk eene wandeling op een heeten dag. Ze waren aden koning te rijk". Verbeeld u, een ontbijt met chokolade en een middagmaal met vleesch en bier! 0! ik wou dat ge om een hoekje hndt gestaangij zoudt medego- juieht hebben, orn met Tollens uit te roepen ïwat is 't zalig wel te doen!" Tlaardingcn. In de zitting van den ge meentel aad, Dinsdagavond jl. gehouden, is be noemd tot wethouder, in de vacati >j ontstaan door het overlijden van deu heer A. van den Ilam van Ileijst, de heer .1. G. van Linden van den Beuvell. Rotterdam. Een vreemdeling, zich noe mende ïlalsey, heelt dezer dngen ten kantore van eene firma hier ter stede twee wissels op de Union JBank te Londen geïncasseerd, die later bleken valsch to zijn. Den Hang. De heer M., stukadoor alhier, verkocht een paar dagen geleden een geheel lot in de thans trekkende staatsloterij aau twee andere ingezeteneneen koffiehuishouder en een vleeschhouvver. Gisteien viel aan deze beiden op hun lot, no 367, de hoogste prjjs, f100,000, ten deel. Beunekom, Thans staat in een tuin alhier een appelboom voor de tweede maal in dit jaar in bloei; hg prijkt met bloesem en vruchten te gelijk. Zwaluwe. In deze gemeente heeft men bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen de herstemming in plaats \au binnen 14 dagen na de verkiezing, eeu dag later dan de wet gebiedt, doen plaats hebben. Een niet herkozen aftiedend lid heeft daartegen gereclameerd en Gedep. Staten van Noord-Bi abant zullen thans te beslissen hebben, of de verkiezing wettig is. Aalten. Maaudaguamiddag had alhier eene vrouw met haar kind eene schuilplaats voor het onweer gezocht onder een molen. Het on weer sloeg in den molen en doodde het kindr terwijl de moeder ongedeerd bleef. Breda. In antwoord op het adies van de Kamer van Koophandel alhier, <vn spoedige aanmunting van bronzen pasmunt, heeft de Minister van Financiën te kennen gegeven, dat eeist den 28 Maart jl. met het gi aveeren der stempels een aanvang is kunnen worden ge maakt; dat de stempels voor het 2"A centstuk afgewerkt zijn, doch da. 'm voor het centstuk niet vóór 1 Nov. e. k. zullen gereed zijn en die voor het halve centstuk nog later; dat, al hadden de stempels ook tegen '1 Juli gereed kunnen zijn, dan nog geen aanmunting van brons had kunnen plaats hebben, omdat inde eeiste dagen dier maand heistel van destoom- ketels aan 's Rijks munt uoodig werd en die ketels vóór 1 September niet weder biuikbaar zullen zijn, Intusschm vu-trouwt de Minister, dat nu het aantal Netlerl. centen veel groeier is dan vroeger, de viees der Kamer, dat de Belgische twee-centimestukkeii weder zouden in omloop komen, vooralsnog vooibaiig zal blijken. Mnnstriclit. Daar de klokken aau het carillon op het stadhuis onzuiver en onvoltailig zijn, kon het niet deskundig publiek niet vol doende oor len over de verbetering door de bekende uitvind'mg van deri heer Smulders aan het klokkenspel aangebracht. Gisteren nu had de eerste bespeling plaats van het klokkenspel der Sint-Servatiuskerk, insgelijks met het toe stel van den heer Smulders verbeterd. Daai' de klokken van dit carillon veel zuiverder van toon en voltalliger zijn, had thans de heer Smulders allo genoegdoening van zijue uitvinding. Twee levende Colorado-kevers zijn ge vonden aan boord van een stoomschip, dat eenige dagen geleden uit New-York te Liver pool aankwam. Onmiddellijk werd de entomo loog Murray door do Regeering naar Liverpool gezonden, om een ondeizoek in te stellen en rnet de autoiiteiten der stad middelen te be ramen om uitbreiding vau het kwaad tegen lo gaan. Onder Bonn voerden twee itnvoncis een proces over den eigendom van een pereboom, die op de scheiding hunnci erven stond. Bij een der laatste onweórs trof een bliksemstraal het sedert jaren betwiste voorwerp, spleet dit van boven tot naar beneden, aan beide partijen ongeveer de helft gevende. Een vrouw uit den omtrek van Peteis- burg, die de stad had bezocht eu des avonds te 9 uren met een stoornboit huiswaarts wilde keeren, viel van de loopplank in de Newa. Terzelfder tijd passeerde een kleine stoomkotter de plaats waar 't ongeluk voorviel. Een heer,

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2