GeinssiJe Bericitei lceraar Buys Ballot, blijkt door het aauhalen van de reizen van een zeker aantal schepen» dat het volgen van de route, door het Insti tuut aangegeven, steeds verkorting der reis oplevert. Evenals alles wat het Instituut ten dienste der zeevaart uitgeeft, wordt ook deze zeilaanwijzing ten geschenke gegeven aan eiken gezagvoerder,' die mede wil werken om ze uit te breiden en te verbeteren. Door het aanhoudend natte weder neemt de aardappelziekte, blijkens de door ons ont vangen berichtenoveral op onrustbarende wijze toe. Vad Het hedeu verschenen nommer van het Schoolblad bevat een belangrijk artikel van den heer E. van Everdingen, 'Hoofdonderwijzer te Delft, over het sparen in de school. Vóór zestien maanden is de heer van E. begonnen aan enkele leerlingen spaarboekjes af te geven. Eu nu heeft hij reeds No. 249 der spaarboekjes afgegeven. Niet minder dan f 778,80 is in die 46 maanden ingelegd en f274,58 terugbetaald. Die cijfers zijn welsprekeud, des te meer omdat de school van den heer v. E. een kostelooze school is! Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van pogingen, die aaugewpud worden door zich noemende erfgenamen van een zekeren Dubois, te Batavia overleden, om van den Nedetlandschen Staat uilkeering te erlangen van een beweerde nalatenschap. Thans blijkt uit een brief van den Franschen Consul te Batavia, dat de onder zoekingen daar, met behulp der koloniale Regeering ingesteldsteeds vruchteloos zijn gebleven en dat de personen, die aanspraak maken op de beweerde erfenis, zich te Brussel tot een maatschappij hebben vereenigd. welke thans bij de Nederlandsche rechterlijke macht een proces aanhangig heeft gemaakt, om inzage te erlangen van de archieven der voormalige Oostindische Compagnie. De brief van den consul, den heer Delabarre, is opgenomen in JLe Memorial <f Anions. Rotterdam. Gisteren werd alhier eene ver gadering gehouden van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw. In de eerste plaats werden de punten van besehryting behandeld voor de 32ste algemeene vergadering der Maat schappij op 18 September te Alkmaar te houdeu daarna werden twee leden van het Bestuur tot afgevaardigden naar Alkmaar benoemd. Ue Vergadering besloot verder om ten behoeve van een op te richten gedenkteeken op de landerijen van het landgoed Rusthoek te Loos- duinen, voor wijlen jhr mr. J). R. Gevers Deynoot een bedrag van 150 uit de kas der afdeeling beschikbaar te stellen. Eindelijk werd een vooistel van het Bestuur aangenomen, om vóór Paschen van het volgend jaar te Rotterdam wederom een teulooustelling van gemest vee, enz. te houden. Het Bestuur werd gemachtigd hiervoor een programma op te maken, terwijl in ovei weging zal genomen worden om de prijzen voor de voornaamste nommers, zoo mogelijk nog eenigszins buven de in vorige programma'3 der aldeeliug daarvoor uitgeloofde, te verhoogen. Maasland. Ter belooning \an getrouw schoolbezoek hebben een 70ta! leerlingen der openbare scholen alhier jl. Vrijdag ouder ge leide van de hoofdonderwijzers F. Visser en J. A. Winter een tochtje naar Rotterdam ge maakt, alwaar zij de Diergaarde bezocht en verder.» merkwaardigheden der stad bezichtigd hebber,. Amsterdam. liet paleis dat vroeger tot stadhuis diende, maar door Lodewijk Na poleon tot vorstelijk verblijf werd vei heven, wil het weekblad de Amsterdammer weder tot de primitieve bestemming terugbrengen. De geheele inrichting van dat gebouw, zegt liet blad, "is met die van een paleis in strijd en slechts de eet- en balzalen en de troonzaal zijn bruikbaar. Overigens zyn de vertrekken te klein en te onbeduidend, terwijl het zooge naamde paleis geen hoofdingang bezit. Men gaat er door een achterdeur intenzij men de voorkeur geeft aan een ingang door een of ander lage deur, die in een kelderachtig voor portaal met lage, ineengedrongen pilaren uit komt. Ook vermeent het blad, dat het billijk is het stadhuis weder de bestemming te geven, waaraan het door een gril vau koning Lodewijk is onttrokken. Arnhem. Maandagmorgen is eene publicatie aangeplakt, waarbij de goedgezinde ingezetenen worden uilgenoodigd om mede te werken tot voorkoming van dergelijke ongeregeldheden, door niet als toeschouwers tegenwoordig te blijven, terwijl verder wordt gewaarschuwd, dat bij herhaling van de ongeregeldheden deze, zoo noodig, met geweld zullen worden tekeer gegaan. Des avonds te 9 uren was er weder eene groote beweging op straat en werden op nieuw vele spiegelruiten ingeworpen. De artillerie maakte herhaalde charges, waarbij enkele nieuwsgierigen neergereden, en ook een paar artilleristen van het paard gevallc-a zijn. Een 30- a 40tal personen werd gearresteerd. Te middernacht was de rust hersteld. Een verbod tegeu samenscholingen is nog niet afgekondigd. Te Leipzig is de volgende- politie-veror- deniug vastgesteld: 1. Aan alle personen, die stoepende of den grond rakende kieedingstukkeii dragen, is het betreden der trotlohs, wandel- en voetwegen binnen hel rechtsgebied der stad op straffe van 5 tot 50 mark boete verboden. 2. Aan de politio-dienaren is opgedragen de overtreders van dit gebod terstond naar de politiewacht te breugeu tot liet opmaken van proces-vei baal. Is geen agent van politie ter plaatse aanwezig, dan is iedereen bevoegd den overtreders te gelasten het trottoir, den wandel- of voetweg te verlaten, en zich hun naam en woooplaats te laten opgeven. 3. De namen der gestraften worden aan het einde van elke week door het Tageblat openbaar gemaakt. De verordening is vastgesteld in het belaug der openbare gezondheid, daar door het slepen van de rokken over de straat de stof wordt opgejaagd en liet inademen daarvan hoogst nadeelig voor do gezondheid is. Git Manilla wordt bericht, dat liet be sluit der regeering betredende de sigarenvei- liugen, waarby deze voor den uitvoer beperkt en in de voorwaarden bezwarender gemaakt werden, den 4Ben Mei in de officieelecourant verschenendoch omstreeks een maand later door den gouverneur-Genei aal weder ingetrok ken is, zoodat de veilingen weder als vroeger zullen plaats hebben. Houders van Manilla- sigaren hebben door de rijzing der prijzeneen gesolg vau het eerste besluit der regeering, intusschcu geprofiteerd. Er werd nu spoedig een gouveiuementsvei- ling van sigaren op den ouden voet te Manilla vei wacht. "Volgens berichten uit Dortmund is in eene kolenmijn nabij Mai ten brand uitgebroken en zijn bij die ramp vijftien menschen omgekomen. De opening van ret. testament vau Mevr. Tourvilie heeft thans te Londen plaats goltad. Het is gedateerd op 14 Nov. 1875. Het ver mogen bedraagt 70.000 pond st.; daarvan ver maakt zij 500 pond st. aan hare vrouwelijke dienstboden, aan hare beide zusters ieder iü.OOO pond st. en het overige deei \nn haar vermo gen, nagenoeg een half millioen gulden, aan haar echtgenoot, die haar daarom heeft ver moord en als indertijd gemeld, deswege in Oos tenrijk ter dood is veroordeeld. Onder de namen dergenen die door de nSociétd d'encoyragement au bien" onlangs zyn bekrooud geworden, behoort ook die van de Koningin van Portugal, de dochter van Victor Emmanuel. Voor drie jaar toch stortte deze zich met doodsgevaar in de golven, om hare beide kinderen, de kroonprins en don Alfonso te redden, die eensklaps aan strand door de zee werden weggesleept. Ook de Koningin zelve ware in de golven omgekomen, indien bet niet aan den wachter van een vuurtoren had mogen gelukken haar met hare kindereu te redden. In het stadje Pianella, iu de Abruzzen, bestaat sedert onheugelijke tijden een kleine Grieksehe koloniewelker ledenniettegen staande zij sedert eeuwen te midden eener groote vreemde uatie leven, de taal en zelfs de levens wijze en gebruiken hunner voorouders, tot op den huidigen dag hebben bewaard. De Grieksehe Regeering heeft nu die ver wonende zonen uitgenoodigd in het Vaderland terug te feeeren en zulke voorwaarden gesteld, dat het aanbod is aangenomen. Eerstdaags zal de gebeele kolonie naar Griekenland op reis gaan. Als voorbeeld van wat men in Amerika onder een zoogenaamd vrij huwelijk" verstaat, wordt in de Arnltcmsche Courant de onder- slaande akte medegedeeld, welke in de Boston Crucible opgenomen en ten overstaan van de geheele familie der beide coutracteereude par tijen opgemaakt en geteekend is; s Wij, ondergetnekenden, verklaren bij dezen aan te gaan eene vennootschap van zaken en van huwelijk (an association of busines and marriage) ouder de firma II. .1. Wij be schouwen elkander wedeikeerig en in elk op zicht als deelgenooten mot volkomen gelijke vechtenen verbinden ons elkander voortdurend als zoodanig te behandelen, en op elkander geen ander gezag te doen gelden dan hetwelk uil raadgeving voortvloeit. Daar noch de staat, noch de kerk zich met onze zaken hebben in te latenis het ons voornemen te leven over eenkomstig ouzen eigen wil en zonder staat nocli kerk daarin te kennen. Alleen geven wij de verzekering dat, indien onze vereeniging vruchtbaar is, onze kinderen evengoed zullen verzorgd worden als die uit wettige huwelijken geboren zijn. Wij geven daarenboven te ver staan dat, indien onze echtelijke vereeniging niet langer door wederzijdsche genegenheid mocht worden gewettigd, wij ons vau elkander zullen scheiden; welke scheiding tegenover den staat evenmin eenig spoor zal achterlaten als deze onze vereeniging." In de Amerikaausehe bladen vindt men verscheidene mededeeliiigeii, de eene al onjuister dan de andere, omtrent onze overleden Koningin- Zoo vertelt de San Francisco Call: ^Napoleon III had groote achting voor de Koningin der Nederlanden. Gedurende een barer" bezoeken te Parijs, vroeg Napoleon, welko dienst hij haar bewijzen kon. Zij vroeg hein: Verzoek den heer Thiers om mij te vergezellen- door de museums," »Dat is, helaas! het eenige wat ik niet doen kan," antwoordde de Keizer. De Koningin deed een huurrijtuig ont bieden, reed naar de woning van den heer Thiers, introduceerde zichzelve ea verzocht hem, haar gids te zijn door de museums en schilderijen-galerij. Thiers zocht zijn hoed en- rotting O]), ging weg met de Koningin en maakte zijue vrouw zeer jaloersch, die bij hare tehuiskomst vernam, dat de heer Thiers plotse ling vertrokken was met eeue vreemde dame in een huurrijtuig." JRhinole, door C. Wiedemannte Viel (kanion Bern), als liet zekerste middel tegen- verkoudheid aanbevolen en h 50 cent het- Heschje van 50 gram verkocht, is volgens Stein

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2