A". 1877. Maandag 3 September. -4* 4235. TmÉljit JapliiÜ aittezonieri DWaj. Bsitenlanisclie Beiiclitsn. Binosulandsolie Berichten. X> e r t i ^;s t e Jaargang:. COURANT. II IX Abonnementsprijs, i«»r Itw.iri.wl. Franco per r="-door het" geiieele Kijk Afzonderlijke nommers 1.R5. - 2.50. - 0.10. B IJ 11 Ei A V HAK KT» 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, '1 September-1S77, Het Oosten en het Wésten vau Europa hou den de laatste maauden de gemoederen in spanning. De verwoede krijg aan den Balkan, en de meer dan domme en brutale maatregelen van het gouvernement der moreele orde in Frank rijk, ziedaar twee zaken, die de belangstelling gaande houden, eu waardoor alles op den ach tergrond wordt gedrongen. Engelsche bladen disschen, al naar de party, die ze zijn toege daan verhalen van Russische en Turksche moordtooneelen op, die een bezadigd mensch de hareu ten berge doen rijzen, sober echter zyn ze in mededeelingen aangaande den schrik- barenden nood, waarin een groot deel van Britsch-Indië verkeert. Daar heeischt een hon gersnood, zooals Europa die in schraalste tijden gedurende de middeleeuwen niet heeft gekend. Wanneer er verhaald wordt van de ellende, door de Kruisvaarders naar het Heilige land geleden, als ze door woeste en ontvolkte stre ken trokken,.dan geldt het nuttigen van het vleesch van lijken als het toppunt van ellende. Welnu, uit Bangalore schrijft men, dat de lagere standen bij gebrek aan voedsel het vleesch van onbegraven lijken koken en eten. Millioenen ljjden gebrek en vergaan van honger, en uit gemergelde vrouwen en kinderen wroeten zelfs in den paardenmest, om er de onverteerde graankorrels uit op te etenl De laatste berichten van het norlogstooneel toonen duidelijk, dat het in den Balkan nog tot geen einde is gekomen. De Schipka-pas is steeds in de handen der Russen, 't Is op merkelijk, in 1870 en '71 waren we van het geringste gevecht tussohen Pruisen en Franschen volkomen op de hoogte; thans echter nu er niet minder haidnekkig wordt gevochten, nu er betrekkelijk meer bloed wordt vergoten, zien we alles als het ware slechts door een nevel. Gelukkig, dat de correspondenten der groote bladen, die de oorlogvoerende legers volgen, tusschenbeide eens eeu meer gede tailleerd verslag van de gebeui tenissen ver schaffen. Die van Daily News geeft een prach tig vei slag, zoo van den nood der Russen als van de verwoede aanvallen der Turken in den Balkan, gedurende de dagen van 21 tot 24 dezer. Uitgeput van vermoeienis lagen de ver dedigers ter aarde, in drie dagen toch was er niet gekookt, en zagen teikhalzend uit naar de komst der hulptioepen \a» generaal Radetzky, die verwacht werden. Eindelijk komt eeu batal jon scherpschutters aansnellen. Een marsch van 55 kilometer hadden ze afgelegd zonder te koken of te slapen en onmiddellijk vangen zy het gevecht aau, zonder zelfs denktijd te nemen even uit te blazen. De verstel kingen naar den Balkan gezonden, dienen echter tijdig aan te komen, zullen de Russen zich ia hunne positiin kuunen handhaven. In Azië zijn beide partyen uitgeput, en schijnt een tijdelyke rust te zijn ingetreden. De Fransclie regeering rust niet op i;ozen. Het ontbreekt gelukkig in Frankrijk niet aan onafhankelijke karaktcr.vdie hun stem durven laten hooren.'Woor den rechter van instructie verklaarde Gambetta, dat hij naar Rijssel ge gaan was, omdat-hij meende, wat te zeggen, te hebben. Thiers, die eenige magistraatsleden uit Saint- Germain e .tving) voorspelde de overwinning aan de mblikeinen, mits zij kalm bleven. Deze hoedanigheid hebben de Franschen, tegen over de uittartende houding der mannen van 16 Mei, getoond in groote mate te bezitten, 't Wordt er auders wel op toegelegd, om de politieke hartstochten te prikkelen. Thans is het verbod', om zijne gedachten door den druk te verspreiden, zonder toestem ming van den minister van oorlog ook uitge strekt tot de reserve van het leger, en aan gezien bij de tegenwoordige organisatie alle valide Franschen beneden de veertig jaar tot het leger behooren, zal menige pen moeten rusten,, en zalGambetta,„die in de termen valt by de reserve te staan, aan genei aal Berthaut toestemming moeten vragen, als hij eens een woord op zijn pas wil spreken en laten ver spreidon De verkiezingen zijn, naar men verzekert, vastgesteld tegen den 44 October. Tot zoolang hebben de heeren Fourtouc.s. vrijspel: daarna zal men verder zien. TIJUK IJ E. De Russen bieden nog altijd in den Schipka- pas weerstand. Mukhtar-pacha telegrafeert, dat in -liet ge vecht te Guediklar 4 Russische generaals ge dood zijn, en de Russen aldaar 6000 man ver loren hebben. Luidens een bericht uit Schnmla van 30 Augustus is de kolonnc onder bevel van Solem- paeha van Eski-Djuma opgerukt en de rivier de Lom bij Ajnslar overgetrokkenwaarna zij do Russen terugdreef, die, na een koiten tegenstand, de Lom moesten verlaten, Nedjib-pacha trok van Rasgrad vnorwanits naar Tirlakwierp de Russen terug en maakte 2 kanonnen buit. Er is een groote veldslag opimmlen. De Tui ken nemen langs de geheele liuie cene offensieve houding aan. F It A K K It IJ K. De senator !e Petit is overleden. Vrijdag is Gambetta voor den rechter van in structie votschenen, die hem de geïncrimineerde passages zijner rede vooilas. Gambetta antwoord de, «lat hij naar Rijssel was gegaan met liet stel lige besiuit om eeu politieke rode te houden die de tocslaud hem toescheen noodzakelijk te maken. Hij kwam er met nadruk tegen op dat hij een persoon zou willen aanvallen. De Prins van Wallis is te Trouville aangekomen. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt aan de Duitsche bladen on'der dagteekening van 30 dezer getelegrafeerd: De ultramoutaansclie Regeering vau het kanton Tessin heeft bepaald, dat Lugano door drie compagniün zal worden bezet en aan de auto riteiten aldaar last gegeven om streng te werk te gaau ten opzichte van alle jegens haar vijandig gezinde personen. O OSTENRIJK. De jPoil. Oorr. meldt uit Belgrado van 31 Aug. Ingevolge eene ukaze van den Vorst is een legerorder verschenen, waarbij de ordre 'de lataille van het Servische leger wordt open baar gemaakt. Die ordre de bataille bevat vele vernieuwingen. DEN HAAR, 81 Augustus 1877. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaai-van Nederlandsch-Indie van 30 Aug. is in Samalangau een kampong, waarin vier sterke beutings met vooiwerken, genomen. De vijand leed groote verliezen. Na een hevig ge vecht werd nog eene benting genomen waarin de vijand 30 dooden achterliet. Aan onze zijde sneuvelden de 4ste luitenant der infanterie F. W. Broker, de 4sle luitenant der artillerie T, L. Granpré Molière en 40 mindere militairen. Den 27 dezer zijn onderhandelingen geopend, doch inmiddels zijn onze troepen voortgerukt en wordt door hen eene versterking gebouwd. De Gemeenteraad alhier zal aanstaanden Dinsdag, den 4 dezer, des namiddags te half twee ure, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwei pen zijnbeëediging vau nieuwe raads leden, Ingekomen stukken, waaronder! rapport der Financieele Commissie, beti effende de gemeente-rekening over 4876. Adres firma \au Deventer en Zoon om demping sloot langs de Frankelandsche laan en rapport der Commissie van Fabricage, welke stukken zijn ter visie gelegd, teneinde te worden be handeld. Deliberatie over: Ontwei p-besluiten tot af- en overschrijving cn betaling uit onvoor ziene uitgaven der gemeenle-begrooting voor 4S77; rekening fondsen Oude Maunenhuis over 4876; adres J. W. Kleiss om bestendiging zijner wekehjksche toelage; benoeming leeraren aan de Burger-Avondschool; benoeming leden der Commissie voor de Gasfabriek en de Fabri cage en aanvulling vaste commission. De woning, door Z. M. deu Koning het volgende jaar iu de Rue de Clicliy te Parijs te betrekken, wordt aan de éóne zijde begrensd door die van Victor Hugo en aau de andere zijde door die van Yictorien Saidou. Men deelt aau het 77". D. mede, dat Z. IC. II.Prins Hendrik der Nederlanden eu eenige belangstellenden, door ruime bjjdragen de commissie voor den grooten nationaleu wed-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1