BlnuenlauflsGliG BerieMei. in de Ktiraei', heeft medegegeven voor K uranda te "Weenen, afgevaardigde bij den rijksraad: "Veroorloof mij van onze betrekkingen gebruik te maken, oin u den heer Gambetta, brenger van dezen brief, een jong en zeer voortreffelijk lid van de Parijsche balie, ann te bevelen. sDe heer Gambetta behoort in Frnnktijktot de democratische partij. Dit is genoeg om u te zeggen, dat zijne denkbeelden, gelijk wij het uitdrukken, zeer geavanceerd zijn. sMaar ik wenschte dat vele conservatieven even verstaudig en praktisch waren en zulk een juist inzicht haddeu als hij. Meu mag inderdaad aan de gansche wereld een zoo ver- lichtman toewenschen, »De heer Gambetta reist, om door eigen aanschouwing zijne kennis te vermeerderen. Gij zoudt mij zeer verpichlen, indien gij hem in staat steldet uwe belangwekkende en fraaie hoofdstad goed te zien." Den 7 September werd dr. Stroussberg te Moskou op vrije voeten gesteld. Onmiddellijk daarna vertrok hij naar Berlijn. ITALIË. Z. II. de Paus heeft zich openlijk aan de zijde der Fransehe Regcering geschaard. In een toespraak aan eenige Fransehe pelgrims, spoorde hij hen aan de Regeering in de ver kiezingen te steunen, opdat de Christelijke toestand weer mocht hersteld worden. E K E L A K 1). De teleginafkabel tusschen Rangoon en Penang is gestoord. DEK II A A G 11 September 1877. Bij Kon. besluit is tot consul der Neder landen te Rome, buiten bezwaar van 's Rijk schatkist, benoemd R. de Good aldaar. SCHIEDAM, 12 September 1S77. Hedenavond is een jongetje van de wed. Etmanoud 9 jarenin do Laansloot gevallen en ofschoonspoedig hulp werd verleend, waren de levensgeesten schier geweken toen men hem op 't drooge bracht; niet dan met veel inspanning mocht het gelukken liet kind in 't leven te hehouden. De Commissie van Rapporteurs voor het wets-ontwerp omtrent de herziening der wet tot regeling van het lager ouderwijs is, na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord op liet voorloopig verslag wegens dit wets-ontwerp, van oordeel dat geen verder ouderzoek der atdoolingeu te dezer zake wordt vereisclit en dat door ile gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. De enquête-commissie in zake de long ziekte ouder liet rundvee zet baar taak on vermoeid vooit. Dagelijks van 10 tot 4 uur vergadert zij en hooi t eiken dag drie deskun digen; in het geheel zijn 3(3 practisch en theo retisch gevormde specialiteiten uit- alle oorden des lands uitgeuoodigd om voor de commissie te verschijnen; de meeste heuren komen echter uit Friesland, Geldei land, Utrecht, Noord- Brabant en Zuid-IIolland. Reeds in do maand Augustus zijn de 72 dooi de commissie gestelde vraagpunten aan des kundigen toegezonden. O O Het weer was vrij ongunstig; want het water viel met bakken van deu hemel, als wilden de-wolken bij al dat vertoon en al die »smart" ook hare tranen voegen, of als haddeu zij een verbond aaugegaan met de fabrikanten van parapluies. Aldus leest men. in het verslag, dat Dc Tijd geeft, vau de begrafenis van Thiers. Later volgt: ■dOd het -oogenblik dat*" zij (de kist) in de I plein geposteerde soldaten het geweer en ont blootten de in de verte staande toeschouwers, voor zoover mogelijk, want het ging menigeen als Pieter Spa bij de kro ning van Victoria hunne hoofden. Melding makende van de smart van Mile Dosne, de schoonzuster van Thiers, zegt De Tijd. ïLaatstgenoemde is na den slag, die haar trof, zoo gedrukt en moedeloos, dat zij sedert den sterfdag van Thiers eerst eergisteren, en niet dan na krachtig aandringen jan dr. Barthe, eenig voedsel heeft genomen. Ce riest que le premier pas qui cctiitt, en wij hopen dus dat mile, Dosne voor Frankrijk behouden blijve." De Tijd is een blad, dat zich in den regel onderscheidt door degelijkheid en goeden smaak. Hoe komt dan nu, bij zulk een gelegenheid, dat blad te vervallen tot zooveel wansmake lijkheid, ploertige uiigheid en verregaande onge pastheid? Thiers behoorde niet tot de vrienden van De Tijd, Maar tocii mocht meu ook vau den tegenstander althans eenige eeibiedige waar deering verwachten; zeer zeker bij het graf geen spot van da t gehalte. Bederft dan het afschuwelijk fanatisme zelfs bij mannen van ontwikkeling en smaak elk beter menschelijk gevoel? NJS. Ct.) Het lid der Redactie van-de Tijd, dat zich te Marpingen bevindt, rectificeert iieden een onjuiste bijzonderheid in zijn vorig schrij ven. De gendarmen namelijk hebben het won derbaarlijk genezen boerenmeisje niet naar St. "VVendel gevoerd; zij oehijnen, zegt Itij, zich Sater bedacht of van hun localon chef contra- i j order ontvangen te hebben, j Verder maakt hij melding van andere gene- zingen, die wel schijnen voorgevallen te zijn, I maar waarvan hij geen zekerheid genoeg heeft j om ze te kunnen publieeeren. Dit ligt hieraan: Zoodra een groep pelgrims uit een of ander i dorp in hun- midden een zieke zien gene/en of i althans meenen dit te weten, gaan die lieden in hun blijdschap aanstouds op weg, om zoo spoedig mogelijk in hun dorp de heugelijke J tydiug bekend te maken en het voorwerp der algemeene belangstelling persoonlijk te laten j zien. Onderweg roepen zij in geestdrift aan de voorbijgangers toe, wat er gebeurd is, maar lateu in hun opgetogenheid geen tijd of gele genheid tot dadelijk onderzoek. Aan het slot van zijn brief deelt hij het volgende mede I »Te midden vau alle stichting, die wij to Marpingen ondervonden, ontbiak natuurlijk de j gulle, vrool'jjke stemming niet. In 't bijzonder hebben wij hartelijk gelachen, toen Zondag avond een deftig gekleede Friezin met in de i zon blinkend gouden oorijzer eu een breede plaat met juweelen voor't voorhoofd algemeene sentatie teweegbracht onder de menigte, die haar voor een voistin aanzag. Alles week ter zijde, en weldra vernam men een eerbiedig gefluister: die Königin von Spanien 1 Terwijl bijna niemand door de dichte schare aan de I bron vermocht hoen te driugeu, kon de Frie- sche »Koningin" zich naar believen bewegen, j Daar ik deze dame in het vaderland wel eens outmoet had. en zij mij dus kende, sprak zij I mij aan, en nu steeg ook ik opeens honderd percent in de schatting der pelgrimsmaar ik liet natuurlijk het misverstaud niet langer voortduren, zoodat de verbazing spoedig gewe ken was." De Tollcsstcm meldt uit de Transvaal, dat de hoogeschool onder dr. Roorda Smit is op geheven en deze spoedig naar Nederland zal terugkeeren. Volgens den Ded. Spectator zal de Duit- sche' vertaling van van Limburg Brouwers Akbar, door mevr. Lina Schneider bewerkt, weldra het licht zien. Het sub-comité van het Katholieke liefdé- heeft in drie jaren tijds ruim '39,000 kilo's oud papier naar het hoofdbestuur opgezonden. De Dclfsh. Ct., die voor eenigen tijd besloot in plaats van eenmaaltweemalen per week uit te komen, keert tot den toen verlaten weg terug on wordt wederom weekblad", Den 8 Sept. 11. heeft te Stockholm de uitwisseling plaats gehad der akten van be krachtiging van het verdrag tusschen Nederland en Denemarken tot wederkeerige uitleverina o o van misdadigers, den 28 Juli II. le Kopenhagen gesloten. Dr. A. Vroiik is op het Antwerpsche congres benoemd tot lid der internationale commissie voor de muut-eenheid. Het onderzoek naar de kleurenblindheid van het trein- en wegpersoneel der Exploitatie maatschappij is afgeloopen. Dit heeft aange toond, hoe noodzakelijk het is dat het perso neel, dat met de seinen te maken heeft, nu en dan onderzocht worde of het de kleuren weet te onderscheidenimmes s is gebleken dat er velen aan kleurenblindheid lijdende zijn, o. a, 8 machinisten op het Noordernet. Deze zullen iu andere betrekkingen bij de Staats spoorwegen geplaatst worden. Volgens de Amst. Ct. moet onlangs een kooplot der Staats-loterij ter betaling zijn aan geboden, waarvan het nommer zoodanig ver anderd was, dat een »niet" een j> prijs" werd, liet bedrog werd te laat ontdekt. Ylmirdingen. Zaterdagmiddag is hetzoontje van den Heer Js. de G., bezig zijnde met scheep jevaren in de biersloot bij de ksvakelbrug in het water gevallen, maar was er dadelijk weder uit gekropen en liep naar huis. De gevolgen even wel waren voor de ouders al zeer noodlottig; immers, even over den drempel van het huis gekomen, zakte hij ineen enwas een lijk. Het knaapje was pas 9 jaren oud. Hcenvliet. Onder deze gemeente is Zondag middag een 2-jarig knaapje door achteloosheid verdronken. Oud Beierland. Alhier vielen gisteren twee jongens, terwijl ze met elkander aan 't vechten waren, in de Vliet. Zekere Klaas van der Merwe, die aan den overkant het gevaar, waarin zo verkeerden, zag, sprong gekleed te water, zsvom over en mocht het genoegen smaken beide kinderen te redden. Streefkerk. Er hebben zich ook hier ge vallen vau tongblaar onder het vee voorgedaan. Amsterdam. Alhier trok Maandagavond (het was de dag waarop vroeger de kermis begon), een klein hoopje jongens en manneu zingende door de stad. In ,de Warmoesstraat en op do Geidersche Kade werd op drie plaat sen een ruit stuk geworpen. Op den Dam wa ren een tiental politiedienaren en ging de troep uiteen. Later groeide ze weer aan, maar op liet laatst verdween ze vanzelf, na eeu gedeelte van de stad te hebben doorkruist. Omstreeks middernacht vloog uit een troep, die voorbij het huis des Burgemeesters ging, een steen tegen een spiegelruit boven de deur. De ruit werd beschadigd. Daarbij bleef bet, De iu de kazerne geconsig neerde troepen behoefden niet uit te rukken. Des nachts dedeu ook polilie-agenlen de ronde. Heden (Dinsdag) avond hebben zich troepjes nieuwsgierigen langs de woning van den bur gemeester bewogen. Vier personen zijn iuver-, zekerde bewaring gebracht ter zake van verzet tegen de politie. Te middernacht was alles rustig. Door de te dezer stede vertoevende Fran- schen is een adres van rouwbeklag gezonden aan mevrouw Thiers. De woorden van dit adres ademen warme genegenheid engroote bewonde ring voorFrankrijksgrootstenburger. (JT.v. d.D Leeuwarden. Ongeveer 21,000 personen hadden tot op jl. Vrijdag de historische ten- j

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2