zegt de correspondent, om er melding van te maken. In dit zittingjaar, eindigt lnj, zouden wg ook in Nederland nog wel eens vreemde dingen kunnen zien gebeuren. Gisteren vergaderde te Haarlem de Evan gelische Maatschappij, onder voorzitterschap van den heer Tijdernau van Roozendaal. Uit het verslag blijkt dat drie departementen zijn opgeheven en vier nieuwe opgericht De Maat schappij telt 4106 leden, zijnde 600 meer dan het vorige jaar. Het uitzenden van spiekers en het colporteeren van boekwerken hoeft gunstig gewerkt. Een voorstel van het departement Schiedam, om liet bedrag der contributie van de departe menten aan de algemeene kas van 'A op -.1 hunner inkomsten te brengen wordt na eenige discussie ingetrokken, daar het blijkt dat de algemeene kas daaronder te veel zcu lijden en de hulpbehoevende departementen van wege het hoofdbestuur ondersteuning kunnen ontvangen. Rij de discussiën over een voorstel van het departement dan Helder, om de indiening van het petitionement aan de Regeering over hare verhouding legen het ultramoutanisme te be spoedigen, worden eenige bezwaren gemaakt om den opgedragen last thans leeds uit te voeren. Hierbij tree.it prof. dr. Nippold op om een warm woord te spreken over Nederland, het land der vrijheid en over de gewichtige roeping ,der Evangelische Maatschappij. De zaak van liet petitionement blijft opgedragen aan de zorg van het hoofdbestuur. De uitslag van de stemming voor drie leden van liet hoofdbestuur is dat mr. F, II. baron d'Auhii« de Bourouill wordt herkozen en ge kozen de lieeren J. H. Schoberen M. A. Gooszen. Eindelijk werden samensprekingen gehouden over de vraag of de Maatschappij baar arbeid tot het buitenland zal uitstrekken, waarbij de heer prof. Hofstede de Groot aantoonde dat dit reeds in Belgie geschied was. Aan de beuren d'Aulnft de Ronrouill en Herderschee werden als blijk van waardeeriu" dat zij '25 jaren als penningmeester en secretaris aan de Maatschappij werkzaam waren, platen aangeboden, bevattende voorstellingen uit de geschiedenis der Hervorming. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft zich gisteren beziggehouden met de benoeming der professoren voor de stedelijke universiteit. De heer Willeumier had bezwaard gemaakt tegen zijn benoeming. De Raad machtigde Burg. en Welti, nadere onderhandelingen met den heer Willeumier te voeren. Ook van de zijde des hoeren Tilanus waren bedenkingen tegen de voordracht om hem tot professor te benoemen, gerezen, maar deze zijn uit den weg geruimd. Overigens zijn al de voorgedragen hoogleer- aren als zoodanig benoemd. Tevens werden nog door 15. en W. voorge dragen om" tot hoogleeraren te worden benoemd de heeren G. de Hoop Scheller, voor Chris telijke letterkunde, P. 3. Cosijn, voor de oude talen, en J, S. Speijer, voor liet Sanskriet. De Prov. Gr on. Gt. meent uit een zeer goede bron te weten, dat prof. Tel legen, be noemd tot lioogleetnnr te Leiden, te Groningen wenseht te blijven. Allen, z.egt het blad, die weten wat onze hougeschool, de stad onzer inwoning en onze geheele provincie aan hem zonden verloren hebben, zullen zich zeker innig met ons verheugen, dat hij voor ous behouden blijft. Omtrent den hoogleeraar Fiancken deelt de Prov. Gr. Ct. mede, dat hij zich zijn be uling aan de Utrechtsche academie zal laten ■welgevallen. Uit Groningen meldt men, dat dr. J. T. Vflleton, pred. te BloemcnduAi, \oor een pro fessoraat te Gimi'uigeu heelt bedankt, omdat hem gelijke betiekking te Utrecht is aangeboden, Door wijlen jlir, mr. D. T. Gevers van nilon-eest.' In leven oud-nfesident-cumtor der Leidsche lloogeschool, is aan die Hoogeschool een legaat gemaakt tot het stichten van twee studiebeurzen ten behoeve der rechtsgeleerde faculteit. Omtrent het gevraagde ontslag door den heer T. Modderman Azn. predikant te Amster dam wordt nader bericht, dat in een vergadering van den Algemeenen Kerkeraad het vroeger toegekend eervol ontslag als niet wettig verleend is ingetrokken. De Kerkeraad heeft voorts een commissie van zes leden benoemd om te dezer zake een nader onderzoek in te stellen. Ter vervauging van den heer II. C. Cruys, die als zoodanig zijn ontslag nam, is de heer mr. .1. Messchert van Vollenhoven tot president commissaris der Hoilandsche IJzeren Spoorweg maatschappij benoemd. De adv.-generaal heeft gisteien in de •zaak- Deckerzijn requisitoir genomen en gecon cludeerd tot bevestiging van liet veroordeelend voonis. wat de straf betreft echter met wijziging, van enkele motieven. De Hongaavsche grondbezitter graaf Szé- chényi en zijn echtgenoot hebben een bezoek gebracht aan de boerenplaats te Beetgum van jhr. W. L. B. van Pnnhuyg, waarvan Gerlof P. Koopmans pachter is. De bezoekers bezich tigden alles met de meeste belangstelling, vooral stal en kelder, en deden tal van vragen, het boerenbedrijf betieffende. Een bericht in de Amst. Ct. geplaatst, betredende het vinden eener doopakte van Rubens, gedngteekeml 's Ilerlogeubosch '1594, wordt door de Pr. Noorbr. Ct. in zoover tegen gesproken, dat daaruit volstrekt niet volgt dat de groote schilder niet te Antwerpen zou zijn geboreti. Wel is Rubens op 17 jarigen leeftijd te 's Bosch gedoopt, maar, zegt de Pr. Noordb.Ct iu de akte staat geen woord, waai uit men kan vermoeden, dat Rubens niet bij zijn geboorte is gedoopt. liet doopon op 17jarigen leeftijd moet veeleer worden toegeschreven aan de godsdienstige begrippen zijns vaders. Het docu ment zal spoedig openbaar worden gemaakt, tegelijk met tal van bijzonderheden over de familie Rubens te 's Bosch. TeDrunen heelt een ongeluk plaats gehad. De vrouw van K. van Drutien aldaar stond buiten nau de vvaschtobbe, toen ze in haar woning eensklaps een hartverscheureuden gil hoorde van haar jongste zoontje, 3 jaar oud, dat waarschijnlijk te dicht bij den brandenden haard gekomen was en in volle vlam-stond. De moeder ontstelde dermate dat ze wezenloos, als aan den grond vastgenageld, geen voet ver zetten kon, en, alvorens andere hulp kon toe schieten, was de kleine jongen een lijk. Ter bevordering van de kennis onzer staatsinstellingen, zal lie Groniugsehe afdeeling yhu de Werkliedenveieeniging in hare bijeen komsten de voornaamste wetten door da meest ontwikkelde werklieden doen vooi lezen en uit leggen. De Frieschu Cour. bevat liet volgende ingezonden stukje: uNiet alleen de Standaard bevat alleraardigste adveitentiën, men vindt ze ook in de Brakst er Courant. Stellig neemt men die dingen op voor de aardigheid, 't ls ook zoo, elk moet weien wat hij als udveitentie wil ptibliceercn, mits rnen de aanligbeden met zijn naam onderteekent: Men leest daar De lieere heelt t/roole dingen bij ons gedaan; mijn echtgenoot Ida J. Bus, die ik liefheb, spoedig vei lost van een welgeschapen dochter. Rottevalle, 22 Aug. '1877. II. J. de Jong. N. II. Als men in aanmerking neemt, dat de jonge lui slechts '17 weken zijn gehuwd geweest, laat zich alles wel vei klaren, ook de opname in het geachte blad, vooral als rnen weet, dat de moeder p. in, 20 en de vader p. m, 70 jaren telt. Brlellc. Burg. en Weth. dezer gemeente zijn op een particuliere audiëntie bij den Minis ter van Biniiehlandsche Zaken toegelaten om te spreken over de oprichting van een Rijks Hoogere Burgerschool alhier, doch de Minister heeft weinig hoop gegeven. Hellevootsluis, In een alhier gehouden ver gadering van de districts-afdeeling der veree- niging sEigen Hulp" zijn de leden van heb voorloopig bestuur herkozen. Het ontworpen reglement werd met geringe wijziging goed gekeurd; terwjjl besloten werd aan bet hoofd bestuur te vragen, of de werklieden der marine werf als lid kunnen worden toegelaten. Het aantal leden bedraagt thans 57. Boskoop. In dezen zomer zijn door de Aard bezien-compagnie in deze gemeente voor ongeveer f23000 aan aardbeziën, met scheeps ladingen naar Amsterdam,- Roiteidarn en 's Gravenhage verzonden. Gorinchcm. Des Maandags "by aankomst der stoombooten ziet rnen alhier de kooplieden in boter met den meesten spoed de winkels inloopen, hun boter wegen en de stukken, die liet gewicht niet houden, aanvullen; dit schijnt een gevolg te zijn van de plaats gehad heb bende bekeuringen op de markt wegens't ver- koopen van te lichte boter; de schrik is er in gebracht en niemand vreest thans op (ie markt boter te koopen, daar de stukken die een gewicht van '1 kilo of kilo moeten houden, eerder zwaarder dan lichter zijn. Zou men elders het voorbeeld der Gorkumsche politie niet kunnen volgen? Of acht men het oveibodig? Amsterdam. Woensdagavond is weder een groote volksmenigte op de been geweest. Op de Heerengracht, tegenover het huis van den burge meester, werd eene glasruit ingeworpen. De menigte is door eenige dienaren van politie met de sabel uit elkander gedreven. Zes jongens zijn gearresteerd wegens zingen van liet bekende liedhop hop, enz. De militaire macht is niet gerequircerd. Des nachts te i2,/3 uur was alles rustig. Eergisteren is te dezer stede in de Daniel- Stalpenstraat een knaapje van ongeveer drie jarigen leeftijd uit een derde verdieping gevallen; het kind was onmiddellijk dood. Twee jongetjes, van 6 en 9 jaren, zijn dien dag te Werkendam in de nieuwe Merwede bij het zwemmen verdronken. A'ieuivediep. Alhier is Maandag een proef genomen, met een nieuwe te Engeland gebouwde torpedo-stoomboot. De snelheid der beweging was verwonderlijk; men schat haar op 18 mijlen. HeL schip liep even snel vooruit als achteruit Opineikelijk vooral was het snelle wenden en hel eensklaps snelle stoppen in volle vaart. Naar men verneemt staan nog zes van die torpedo-booten in Engeland, voor rekening der Nedeil Rogcering, op stapel. IMrkshorn. Bij het beproeven van het nieuwe stoomgemaal in den polder Woudmcer, had jl. Dinsdag de machinist het ongeluk tus- selien het raderwerk der machine te geraken. "Vreesdijk verminkt, is hij twee uur later overleden. Almkcrk. De persoon V. II.die on!ang?( als verdacht van den gruwelijUen moord alhier te hebben gepleegd, naar de gevangenis te 's Henogenboseh was overgebracht, is op vrije voeten gesteld. ."Engivirdcn. Een gewichtige zaak houdt in deze gemeente veel hoofden bezig. Daar be staan nl. zoogenaamde pastoriegoederen, waarvan de jaarlijksche opbrengst, naar men zegt, over de f 30,000 klimt. Die opbrengst wordt voor een aanzienlijk deel besteed tot dekking van gemeente-uitgaven: o. a. worden er de kosten voor bet lager onderwijs geheel door bestreden, zoodat kapitalisten aldaar slechts enkele guldens gemeente-belasting opbrengen. Nu moet er echter een oud contract be-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2