Gememie Bericltei. ^eiiefsijhnjr. staan, waarbij de opbrengst dier pastorjegoe- deren als jaarweilde gewaarborgd wórdt'aan den predikant. Geen der opvolgende predikanten schijnt daaVmee bekend te zijn geweest of aan de kat een bel te hebben willen aanbinden; de thans beroepen predikant evenwel wil, zegt men, jicht in deze duisternis hebben en trachten het tot klaarheid te brengen, of kerkvoogden kunnen volstaan met het geven van een jaar wedde van f 2000 of verplicht zijn de geheeie opbrengst, dus ruim f 30,000, uit te keeren. ProvAss. Cf Onder de personen', die Donderdag ver langden aan liet lijk van Thiers den laatsten afscheidsgroet te brengen, was eSne vrouw van 90 jaren. Zij kwam in een rijtuig, werd bij bet uitstappeu gedragen door twee dienstboden, en wilde in het huis op het plein Saint-Georges binnengelaten worden. Ondanks het bevel om niemand toe te laten, dan die aan de beurt kwam van de lange rij, die den ganschen dag in de rue Saint-Georges op nieuw werd aange vuld, werd aan haar verzoek voldaan. Men had diep medelijden met die stokoude vrouw, die in tranen wegsmolt. Zoo dia zij het huis was binnengetreden, werd zij toegelaten bij mevr. Thiers, die last gaf haar in de kamer te brengen, waar de lijkkist was nedergezet. Daar wierp zij zich op de knieën en bad meer dan een uur lang. Wie was die vrouw De bewoonster van het huis te Aix, waar Thiers als student zijn intrek had genomen. Thiers had die vrouw liefgekregen wegens de zorg, die zij aan hem besteed, wegens het belang dat zij in hem gesteld had, toen hy nauwelijks zijne eerste schreden gezet had op de baan, waarop hij zooveel roem zou oogsten. Hare zorgen waren aan geen ondankbare ver spild. Thiers kwam, toen hij ecu groot man was geworden, nooit te Aix, zonder de vrouw op te zoeken en haar de hand te drukken. Een vrouw, die op den Boulevard Voltaire de begrafenis van Thiers zag voorbijgaan, ge voelde plotseling hevige pijn en beviel op straat van een jongen die den naam Adolphe ontving. L'art de grouper les chijfres heeft zich ook van Thiers meester gemaakt: stelt men voor elk der letters «A. Thiers" het cijfer in de plaats, dat haar volgnommer in het alphabet is, dan verkrijgt men door optelling 80 den ouderdom waarin Thiers overleed. Jammer dat geen rekening is gehouden met de eerste naamletter L. (Louis). Te Harijs is de volgende woordspeling in omloop: dLcs rcpullicains out perdu '121 votes, car un Thiers' (tiers) est mort; (eeu den',e van 363), Een van de beruchtste communards, Parisel, die het eerst op de gedachte kwam om Parijs in brand te steken, overleed dezer dagen te New-York, waarheen hij, na het herstel van de orde, door het leger van Versailles, gevlucht was. Nadat vóór eenigen tijd de giavin van Damier, met wie de vorige Koning van Dene marken Frederik VIL in morganatisch huwelijk vereeuigd was, overleden is, blijkt thans het door"' haar nagelaten vermogen tien millioen kronen (gelijk aan zes millioen gulden) te be dragen. Zes millioen moet daaivau besteed worden lot het opleiden van arme meisjes tot dienstboden, hetgeen eenmaal ook do gravin zelve was, De Bonapartisten trachten, op alle wijzen aanhangers te vinden. Eeu der nieuwste Fran- sche schoolboekenzegt het blad le Petit Lgonnanbehelst bij het woord Sedan het volgende: "Sedan is- voortaan leroemd door de ramp van het Fransehe leger, dat in den laatsten oorlog, ofschoon nog talrijk, verplicht was de wapenen neder te leggen, verpletterd onder het gewicht der Duitsche horden. «Keizer Napoleon III, na wonderen van per soonlijken moed verricht te hellen, en om een zekere slachting onder duizenden dapperen te voorkomenstelde daar zijn degen aan Koning "Wilhelm ter hand." De heeren Jules en George Mathias, te Parijs, hebben octrooi vorkregen voor het aan brengen van goud, zilver en andere metalen als poeder ter versiering van alle soorten van bont. Door middel van een borstel wordt het poeder, met vernis gemengd, op het haar aan gebracht; zilver, met wit vernis gemengd, maakt een fraaie uitwerking aan het einde der zijdeachtige haren; donkere vernissen met gou den of bronzen tint, gevun aan zwart en donker bont een eigenaardigen glans. Men schijnt op spoor te zijn van de daders van den grooten diefstal van effecten, tusscheu Ijonden en Parijs op den spoorweg in het begin vau Juni 11. gepleegd. Zekere Charles Martin is reeds eenige dagen geleden in hechtenis ge nomen. Thans heeft een agent van de geheime politie een zich noemenden Fox gearresteerd, dien hij in het be/.it vond vau Peruaansche effecten, ter waarde van 20,000 p. st. Hij had zich bij Fox weten voor te doen als iemand, die bereid was deze papieren te gelde te maken, en toen Fox hem in zijn hótel de stukkeu liet zien, hem in hechtenis genorneu, hetgeen deze, nadat hem een uitroep van verrassing ontsnapt was, rustig geschieden liet. Onverklaarbaar is liet hoe los velen om trent hun geld zijn, ton minste te Parijs. Daar wordt dagelijks gevonden-geld bij de prefectu ren van politie gedeponeerd en in 1876 be droeg de som niet minder dan 33,958 francs aan goud en zilver en 578,579 aan bankpapier. Voorts 212 gouden en'MOi zilveren horloges. O Het vorige jaar stonden die cijfers in dezelfde verhouding tot elkander en bedroegen even aanzienlijke sommen. Het aantal gevonden parapluieu is ontelbaar en slechts een tiende wordt teruggevraagd. Van de andere voorwer pen en het geld wordt er nog minder door de eigenaars afgehaald. Dezer dagen was te Marseille de hitte zoo groot, dat de reizigers, die per spoor ia Crau doorreisdeneveuals in de woestijn Sahara, het verschijnsel eeuer luchtspiegeling, de «fata morgana" bewonderen konden. Boomen, meren, fantastische steden vertoonden zich aan het oog der reizigers in de lucht en verdwenen toen de trein la Crau had verlaten. Dat het vergift, koffie geheeten, langzaam werkt, heeft Voltaire reeds opgemerkt; dat dati ook zeer velen niet bang zijn voor de vergiftiging blijkt dagelijks. Men maakt het nu zelfs tot hei onderwerp van een concours. In een Parijs'ch-koffiehuis werd dezer dagen zoo danige wedstrijd gehouden tusscheu koffie drinkers en drinksters. De eerste prijs was een damesrok en zes zilveren lepeltjes, aangeboden door een der bezoekers van het koffiehuis. Ilij werd behaald met liet ledigen van 31 koppen koffie; de tweede prijs, een zijden zakdoek, werd gewonnen met 30 koppen. Hierbij valt op te merken, dat deze prijzen uiet aan dames, maar aau heeren ten deel vielen, wat blijkens den eersten prijs niet was vei wacht. Alleen voor den derden prijs was het schoone geslacht gelukkiger. Ecu zeer jong meisje ging er mee heen, na 27 koppen sterke Mokka achter el kander te hebben.uitgedronken. De Garden, eeu landbouwkundig Engelsch blad, bericht, dat de aardappelziekte, die thans aau de overzijde van het Kanaal woedt, hevi ger is dati zij iu de twintig laatste jaren voor kwam. Treedt niet zeer spoedig een volkomen droogte in, (fan kan men zelfs geen aardappe len overhouden om zaad te winnen. I); Neustadt, in Nedor-Buieren, is een bankierster naar het voorbeeld der beruchte Munchensche Spitzeder ontdekt. Zjj noemde zich gravin Alexandrina van Horst, haar wa re naam is Alexandrina Flickgedurende jargn werkzaam in een tuchthuis in de Beier- sr.he provincie Frankenland. Een der voorma lige gevangenen in het tuchthuis Stiebe gehee ten; wegens bedriegelijk bankroet gedurende jaren een bewoonster dier strafinrichting, was haar behulpzaam in het plegen van de schandelijkste opligterijen. In korten tijd heeft zij meer dan 200,000 mark, onder vals'ehe voorspiegeling van grooto winsten, aan de rephtmatige eigenaars onttroggeld. Toen zij bespeurde dat de justitie hare gangen gadesloeg, maakte zij zich met den buit uit de voeten. Een Russisch veldprediker schilderde vóór den afmarsch van zijn regiment naar het oorlogsveld de folteringen dor hel, die den lafaard wachten, als volgt voor: «Tot aan den hals zult gij daar in den braudewiju staan, zonder ook één dropje daarvan te mogen proeven." In de Noorweegsclie stad Tönsberg ver keert men iu groote onrust, daar belangrijke verzakkingen plaats hebben. Een groote kolen- schuur is reeds twee derde van hare hoogte in den grond gezonken en verscheidene huizen en schuren in den omtrek toonen een begin vau verzakking. Het verschijnsel is vooral veront rustend, omdat een groot dee! van de noorde lijke stad weinige jaien geleden plotseling ia de zee verdween. Abdul-Fazvl, Sultan van Lahadsch, uiet ver van Aden gelegen, stelt machtig veel be lang in den Russisch-Turkselien ooi log In zijn gelie. Ie rijk bataat echter geen enkele courant, eti daar hij zich niet mag abonneeren op de Engelsehe bladen die te Aden worden uitge geven welke hij trouweus toch uiet lezen kan heeft hij aan zijne agenten in laatst genoemde stad order gegevenhem twee of drie malen per week met tenigkeei er.de koop lieden een uittreksel uit die bladen te zenden. De Sultan geeft dan, na het Inricht gelezen te hebbendit aan zijn minister van buiteu- landsclie zaken, die tevens zijn Imam (huis kapelaan) is, zoowel als zijn secretaris, dokter, ap itheker eu onderwijzer van zijn kindeien. Deze maakt er alsdan zooveel afschriften van als er moskeeën in de stad zijnen aan iedere moskee wordt een afschrift geplakt, opdat de geloovigen weten, zullen wat er in de wereld voorvalt. De oudste drukperswet is voorzeker die van Keizer Ferdinand I, die op den 24 Juli 1528 verschenen is. Zij was van den volgenden inhoud: «Boekdrukkers, die verbodene, scheur- makendo (d. i.oproerige) boeken in de Oosten- rijksche erflanden drukken verkoopen of ver spreiden zulleneven als verleiders en gift- mengeis van onze landen, zonder genade aan den lijve gestraft en verdronken worden, en hunne goederen verbrand." Dus was de eerste straf voor eeu drukpers delict: uuir en water. Voor voor gevogelte. Wanneer men graan, tarwe, rogge, «arst of mats (deze verdien! de voorkeur), zoo loostert, dat de korrels verkolen, maar toch hun vorm behouden, eten de hoen- eis ze gaarne. IIol gevolg daarvan is, dat zij er beter gaan uitzien, wat te merken is nat. het rood der kammen, en vroeger en meer oieieu leggen. Dit wordt door een ervaien boemler- kweeker bevestigd. B II K li K li L 1.1 K I* ■- I -v Geboren: -11 September. Maria, dochter van J. van der Steen en J. Mastenbroek, Ploeg- siraat. '12. Margarelha, dochter \au C. Donker ea H. Schewe, Laan,

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 3