SEBtBidB' Berichten. Kerknieuw s. SüiTeliiklieiws. jEen buitenlander die heel veel reist" rhaakt in bet TT. D. het volgende feit openbaar, ter'ecre van den stationschef te Arnhem. Eenigen tijd geleden arriveerde ik te Arnhem, van Nijmegen per rijtuig komende. Óp het uiterste punt van vertrek van den trein de vrucht mijner bagage betalende, vergat ik, door haast gedreven, mijn biljet, zijnde relour Am sterdamArnhem. In Utrecht ter controle aan gekomen, werd mij door den conducteur, wien ik de '/aak wilde ophelderen, reeds het telegram overgegeven, dat het kaartje te Arnhem ge vonden was en ik zoodoende mijne reis zonder belemmering kon voortzetten. Dat is een accu ratesse. die men tevergeefs, zelfs bij zeer goede buiteuiandsche sporen, zal zoeken." Den Hang- De beide alhier ontvluchte en tot dusver nog niet teruggevonden gevangenen zijn: Van Wees, een veroordeelde wegens diefstal met biaak, die nog een dergelijke zaak tot zijn last heeft; en Van Oostenburg, ver oordeeld wegens diefstal aan het station Piet Gijzenburg. Heiden zijn gevaarlijke individu's, Amsterdam. De Tentoonstelling van Kunst nijverheid alhier is Zondag II. door ongeveer 7000 personen bezocht. Zij zal nog gwlureude de maand October geopend blijven. Groningen. De heer Paul Krüger heeft Zaterdag deze gemeente verlaten. Hij zal nu met den heer Jorissen, die mede alhier eenige dagen heeft vertoefd, zijne zending vorder op volgen en daartoe eerst naar Berlijn vertrekken. Deventer. De aardappelen worden in deze omstreken door 'de schippers opgekocht tegen f3 per hectoliter. Utrecht. In de alhier gehouden 12e bij zondere vergadering van het Ned. Rederilkers- Yerbond is besloten tot gebeele herziening der bomUvet. Er werd een commissie benoemd, brstaaode uit 5 afgevaardigden van even zooveel verschillende kamers ert 2 leden van het hoofd bestuur, welke zich zal bezighouden mót bet samenstellen van een nieuwe wet. Uet plan is om ook de Zuid-Nederlaudscbe kamers in het bond op te nemen. Kuinre. De handel in hooi, dit voorjaar- zoo gewild, staat tegenwoordig nagenoeg geheel stil. De prijs is p. rn. 50 pCt. minder dan 't vorige jaar. 's-Hcrtogeubosch. Alhier is "Woensdag gevankelijk binnengebracht een landbouwer, oud 06 jaren, woonachtig te Nueuen, beschul digd van onzedelijke handelingen tegenover een 'ISjatig meisje. Naar men zegt, is hij door de politie op heeterdaad betrapt. Middelburg. Nadat Dinsdag ochtend de telegraaf de tijding had gebracht van de invrij heidstelling vau den heer J. de Decker en het bekend was geworden, dat hij Dinsdagavond alhier zoude terugkoeren, begaven zich tegen acht uur honderden personeu naar het station, alwaar hij bij aankomst van den trein met daverende Itoera's weid begroet. Intusschen bad zicli eeue talrijke meusclienniassa vóór zijne wouing verzameld, en toen het rijtuig, dat weder door honderden gevolgd was, daarvoor stilstond, kwam er geen einde aan de jubelkreten, die eeist opiiieldeu toen de heer de D. zich op de stoep aan het publiek, vertoonde. Ylissiiigcn. Alhier zijn, onder geleide van een lid van bet Iteode Kruis, uit Engeland per mailboot Stad Vlissingcn aangebracht 377 kisten met wijn en andore versnaperingeubenevens pluksel, bestemd voor de gewonden te Bucharest, bij ren in den nacht uitgebroken brand in dauuibiii'g bad èeue jonge vrouw bare red ding te danken aan de luncht en tegenwoor digheid villi geest van twee olficiereu. De trap stond gelmei in bi and, zoodat slechts de uitweg door het venster overbleef. Ongelukkig bleek dat de vrij hooge ladder, die men had, tekort was. Nu plaatsten de twee' officieren de ladder op hunne schouders; ieder droeg een der stijlen, waardoor de in doodsgevaar verkoelende vrouw do ladder kon bereiken en behoudeu beneden kwam. Men begint in Saksen de hoop op te geven om den coloradokever, die zich daar vertoonde, te vernietigen. Op de velden zijn zooveel larven en eieren gevonden, dat men begreep den geheelen omtrek te moeten onder zoeken. In den Kreits Laugenreichenbacb wer den vele opgravingen gedaan, en 't resultaat was, dat men niet alleen vele larven maar ook kevers vond in het eerste stadium van ontwik keling. Op tien verschillende plaatsen werden de dieren ontdekt. Men breidde toen het onder zoek uit over den Kreits Probstthain en vond ook daar kevers en larven; voorts nog op verschillende velden in den omtrek. Men heeft blijkbaar bet insect te laat ontdekt. Intusschen gaat men voort met het nemen van al die maatregelen, die tot uitroeiing van den ge vaarlijken indringer kunnen strekken. Bij de jongste Arneriliaansclie post vond men in Dublin weder zes levende kevers. Te Bet lijn sneed dezer dagen eeti bruigom zich op de bruiloft met een wijnglas in den vinger; twee uren later zwollen hand en arm op, zoodat 's nachts een geneeskundige werd ontboden. Deze constateerde ptiosphorvergifti- ging, ontstaan bij het afstrijken van een lucifer, en adviseerde afzettiug van den duim; de i patiënt weigerde de amputatie, in weerwil van i het smeeken der bruid, en was 48 uren daarna een lijk. In het jaar '1876 werd door de Eugelsche spoorwegmaatschappijen aan schadevergoeding voor verongelukte passagiers vier en een half miilioen uitgekeerd. liet bedrag over vorige jaren is iets geringer, maar bereikt toch een gemiddeld cijfer van vier miilioen. Een der schoonste ontdekkingen der moderne geneeskunde is de werking van zuivere niet-geoxydeerde phosphor op de verrichtingen van het mensehelyk lichaam en het genees kundig gebruik er van tegen borst- en huid ziekten. Men is deze ontdekking verschuldigd aau een Engelsch chemist, den heer J. Richard son te Leicester. Totnogtoe had niemand phos phor durven voorschrijven voor inwendig ge- biuik; men werd weerhouden van het nemen van physiologische proeven aan de eene zijde door de moeilijkheden, die de bereiding der phosphor opleveren, en aan de audere zijde door het gevaar der behandeling en de vergiftige eigenschappen er van. Deze bezwaren zijn thans opgelost en de phosphor zal voortaan de eerste plaats in de therapeutiek innemen. Sedert ver- scheidene jaren waren reeds phosphorverbin- j dingen in gebruik en werden hypophosphielen van kalk, soda eu ijzer zeer aangeprezen tegen borstkwalen. De proefnemingen van Richardson, geholpen door do grootste Engelsche physiolo- geu en onder alle luchtstreken herhaald en afdoende bevonden, zijn van het grootste be lang. Geduiende eenigen tijd de behandeling mot zuivere phosphor ondergaan hebbende, beginnen de teringlijders te herleven, de ver magering eu de zwakheid verdwijnen en daar mede ook de koorts, bet naubtboeslen en het opgeven, waarop spoedig de golieele genezing volgt. Den -1 sten Juli lag een stoomboot op hare reis naar de Kaap de Goede Hoop bij St.-Helena voor anker. Verscheidene passagiers wilden van hun koit verblijf in do nabyheid van het be langwekkende eiland gebruik maken, om aan het graf van Napoleon I een bezoek te brengen. De kapiteiu maakt de bceren echter opmerk zaam, dat de tijd van vertrek der boot ophanden was en bij niet op beu kon wachten. Vier passagieis lieten zich daardoor niet van hun plan afbrengen en gingen aan wal, ofschoon de kapitein hun nogmaals zeide, dat zij de gevolgen van hun tocht maar moesten afwach ten, daar hij in geen geval op hen kon en zou wachten. Toen aan boord alles tot vertrek ge reed was, waren de vier passagiers nog niet terug. Het schip stelde zich in beweging. Plotseling zag men toen een bootje in zee steken en het schip nazetten; het bevatte een van de vier passagiers, die het vaartuig inhaalde. De drie anderen bleven achter, zonder iets anders bij zich te hebben dan wat zij aanhadden, eu onge lukkig ook zonder veel geld. Zij moesten te St.- Helena blijveu wachten tot de volgende stoom boot aankwam, waarmeè zij dan verder konden reizen, en moesten hunne weetgierigheid nog bovendien boeten met 20 p. st., want zooveel kost de reis van St.-Helena tot de Kaap. Eene jonge da.ne te Berlijn schreef onlaags aau een huwelijksbureau te Darmstadt met ver zoek om opgaaf omtrent de beschikbare »hilwe- lijks-kaudiilaten." In antwoord hierop ontving zij rnededeeling dat er beschikbaar waren: 3 prin sen, 8 graven 91 barons, 250 groote grond eigenaars, 380 olficiereu, S00 ambtenaren, i20 geleerden, 24-0 fabrikanten, 4400 koopliedeu,. 800 landbouwkundigen, -1790 industrieelen en 110 renteniers. De voorraad was dus ruim genoeg. Uit Punch. Eene datne, die op kamers woont tot de vrouw des huizes: »Uw kat is we Sr aan het scbapenvleesch geweest." Land- lady. iO neen, mevrouw, liet kan de kat niet geweest zijn. Mijn man zegt, dut iiij gelooft dat het de collerlardakever is." In Amerika maakt men vrouwenrokken, kousen, hoeden van papier; men bouwt er huizen van onder tot boven van papier; meu maakt schepen van papier, klokken, tonnen van papier, en in Engeland is meu bezig met het maken van papieren wielen voor de wag gons der spooi wegen. Een bedelaar kwam bij een collega voor zijn zoon de baud vragen van diens dochter. Er werd nnliuulyk gevraagd wat de pretendent ten huwelijk meebracht, waarop diens papa trotsch antwoorddeïTsvee provinciën, die ik nog nooit geëxploiteerd heb. En gij, wat geeft gij uw dochter mee?" »Eon hoek in. het voor portaal van de.... kerk, zei de andere papa; mijn vrouw trekt zich uit de zaken terug.'t Is op zichzelf een ruim bestaan en wel vier pro vinciën waard." Na deze onderhandelingen werden de partijen liet eens. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bcrkel en Rodenrijs, G. vanDoissen, te LeUsmoml. Knnipercilaud, II, l'issdier, teAsch. Durum en Muimokczijl, C. Diehl, te Giamsbergen. MonnikendamA. it. den Doet-, te Jaarsveld, Seliarnc- goutum, G. L. D. van Coevorden Adriatii, te Harder wijk. Nigtevecht, F. A. Franssen, te Hoornaar. Nijkerk o/d Vol uwe, K. E. Gewin, te Abcoude. Amsterdam, dr. A. Kuyper, oud-'id vau de Tweede Kamer der Stilten-Generaal. Putten o/d Voluwe, G. Doer, te Ouderkerk a tl IJsel. Bedankt: voor OveiiaugbrockH. C. H. lu-ijers te Boksmeer c. a. St. Pliilipslaml, Tli. 11. van Bolder, te Nisse. Maassluis en Nicuwerkerk a tl IJsel, .1. J. ftuijs, te Hoevelaken. El burg, Denier, te Wilnis. Brandwijk e. n., P. van Krieken, te Piarsliil. Spijk, J. P. A. Ris I .ambers, te Barneveld. Aangenomen: naar Delft, J. Groenewegca, te Alinkerk. Oude Tonge, Tl». II. van Bolder, te Nisse. Sehellinkliout, P. van Krieken, tu Piersliii. Elspeet, J. F. F. vau den Hamnio, te Ee. BURG E RL IJ KB S T A N 1). Geboren: 18 Sppt. Joannes Wilhelmus Maria, dochter van J. P. Thijsseu en AL J. J. Kleijheeg, Dam. 19. Jacobus, zoon van J. Schot en C. Visser, Kreupels trant. Overleden: 18 Sept, Geertruij Biaaksma, oud 9 maanden, Hoofdstraat.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 3