BiaieolaMscbe Berichten. ENGELAND. De bladen deelen een blief van Gladstone mede, waarin deze op stellige wijze de bewe ring tegenspreekt, als zou hij de Grieken heb ben geraden aan den oorlog tegen Turkije deel te nemen. GRIEKENLAND. Het Kabinet heeft op verzoek van den Koning de aanvrage orn ontslag ingetrokken; een nieuwe Minister-president zal worden benoemd. AMERIKA. De bovenste verdiepingen van de Bureels I voor de brevetten te Washington, benevens 75000 modellen, zijn door brand vernield. Onder de modellen bevinden zich verschillende, die op zeer gewichtige uitvindingen betrekking had-* den. Tal van documenten en modellen in de onderste verdiepingen bleven behouden. De ver liezen zijn aanzienlijk. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL Zitting van Dinsdaff 25 Sept. 1877. In deze zitting is behandeld het adres in antwoord op de troonrede. Bij de discussie van de algemeene strekking verklaarde de heer Wintgens deze af te keuren, daar de geheele geest van het adres een votum van wantrouwen ademde. De opportuniteit van zoodanig votum ontkende hij ten sterkste met het oog op de tijdsomstandighedenmaar evenzeer ontkende hij, dat de meerderheid der vertegenwoordiging met grond tegenover dit kabinet het beweren van gebrek aan overeenstemming kan aanvoeren. Daarentegen betoogde hij met een overzicht van de parlementaire geschiedenis, dat veeleer zijne partij daaromtrent reden tot klagen zou hebben. De heer Kappeijne van de Coppello verklaarde korteljjk dat deze zinsnede bedoelde, om dis- cussiën uit te lokken. De algemeene strekking van het adres is hierop aangenomen met 53 tegen 15 stemmen. Vervolgens zijn de para grafen 18 aangenomen. Op paragraaf 9 zijn drie amendementen voorgesteld: 1. van den heer Heijdenrijck, om weg te laten de zinsnede omtrent het lager onderwijs en het gebrek aan overeenstemming; 2. van den heer Wassenaar Catwijck, om teleurstelling te betuigen, dat de onderwijskwestie niet is opgelost in dieu zin, dat de bezwaren eener niet onaanzienlijke minderheid worden opgeheven en veel en goed volksonderwijs wordt verzekerd3. van den heer Bastert, om'don tweeden en derden volzin te vervangen door: »En zullen wij eene her ziening der wet op het lager onderwijs zoodra mogelijk ter hand nemen." De heer des Amorie van der Hoeven moti veerde zijne stem tegen de paragraaf der com missie, omdat de vorm der motie van wan trouwen is in strijd met de waarheid. De Minister Heemskei k kritiseerde de paragraaf, waaromtrent hij opheldering van de commissie vroeg. Hij karakteriseerde haar echter als weige ring om met ile Regeering het ontwerp op het lager onderwijs te behandelenhetgeen hij na den gehezigden sianihnng niet kan overeenbren gen met de houding en de waardigheid der Kamer. De l\e-T Kappeyni' van de Coppello zet het standpunt van de Regeering en dat van de liberale pan ij uiteenten aanzien der onder wijskwestie en licht de bedoeling dier zinsnede toe. Zij strekt om te constateeren dat er geeue oveieenstouiming met de Kamer inzake 't lager onderwijs bestaat. Welk 't gevolg van de aanneming der paragraaf zal wezen, laat hij aan liet constitutioneel geweten der Regeering over. Ook hier past hij 't woord toe: dat eene behandeling der wet op het onderwijs, waarop de Minister aaurlringt, voor dezen zich zal op lossen in loumetire ou dimcilre. Hij bestrijdt wijders alle amendementen. De heer Rutgers van Rozenburg heeft zijne stem voor tie paragraaf gemotiveerd. De heer Oorver Hooft daar tegeD. De Minister Heems kerk heeft nogmaals betoogd, dat de paragraaf eene discussie over de onderwijswet onmogelijk maakt. De Regêering deinst voor die discussie niet, terug. Dit geeft juist den heer Begram aanleiding om te verklaren, dat hij bezwaar heeft tegen dezen Minister en deze Regeering. Na den uitslag der Juniverkieziugen aan te blijven, daardoor doet de Regeering te kort aan de eischen van den constitutioneelen Regee- ringsvorin. Maar hij is tegen deze wijze om 't wantrouwen uit te drukken. De heer Bastert heeft zijn amendement in getrokken, omdat dat van den heer Heijden rijck hetzelfde oogmerk, bereikt. Het amendement van den heer van Wasse- naer Catwijck is verworpen met 50 tegen 22 stemmen. Het amendement van den heer Heij- denrijck is mede verworpen met 47 tegen 25 stemmen. De paragraaf, zooals die door de commissie voor het adres was voorgesteld, is ten slotte onveranderd aangenomen met 44 tegeu 28 stemmen. Het geheele adres is onver anderd aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. {Seeds gedeeltelijk als telegrafisch bericht in ons vorig no. medegedeeld). Zitting van Woensdag 26 September. Ingekomen zijn de volgeude wetsontwerpen: 1. tot naturalisatie van 8 personen2. tot vast stelling der begrooting voor den arbeid der gevangenen; 3. tot wijziging van ait. 25 dei- wet omtrent de tucht op koopvaardijschepen; 4, betiekkelyk het onderzoek naar de oorzaken van zeerampen, en 5. tot wijziging van artt. 345 en 753 'Wetboek van Koophandel. Ver zonden naar de atdeeliugeu. Aan ue orde is 1. de benoeming van twee leden van de huishoudelijke commissie. In de eerste piaats wordt herbenoemd Mr. J. L. de Bruijn Kops met 54 van de 59 stem men, terwijl in de plaats van den heer Nier- strasz wordt gekozen de heer Begraiu met 33 van de 59 stemmen. 2. de benoeming van drie leden der ge mengde commissie voor de stenographic. Her benoemd wordt de heer van Eek met 54 van de 68 stemmen; terwijl inplaats van den heer Jonckbloet gekozen is de heer Geertsema, met 40 van de 63 stemmen en inplaats van den heer van Wassenaer Catwyck, die dit jaar verzocht niet in aanmerking toekomen, is ge kozen de heer Heydenrijck, by tweede stem ming met 33 stemmen van de 58, terwijl de heer des Amorie van der Hoeven 22 stemmen erlangde. De zitting is daarop gesloten. DEN HAAG, 26 September 1877. Z. M. de Koning heeft heden namiddag te 5Vj ute ten paleize ontvangen de Com missie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van liet adres in autwoord op de Troonrede, gisteren door dit deel der vertegen woordiging vastgesteld. De Commissie die zich van deze taak ge kweten heeft, was samengesteld uit den presi dent, de heeren Gevers Deynoot, de Bruijn Kops, van Heukelom, Verniers van der Loeff, Kappeyne van de Coppello, ontwerpers van het antwoord, benevens de heeren Holzmau, Mackay en van Baar. Bij het gaan naar het paleis en bij het terugkeeren van daar heeft de Commissie de gebruikelijke militaire eerbewijzen ontvaugeu. Z. M. de Koning ontving Maandag uit handen van den Minister van Oorlog, gene raal Beijen, een album met de haodteekeningen van bijna 1600 officieren van het Nederlandsche leger, die op deze wyze hulde wenschten te betuigen voor Zr. Ms. milde ondersteuning van de Kon. Vereeniging va'n gepensioneerde officieren. SCHIEDAM, 26 September 1877. Eeg vry talrijk publiek woonde heden middag de derde orgelbespeling bij in de Groote kerk alhier, door den organist dier kerk, den heer H. J. P. Textor, Dat het programma meerendeels nommers bevatte, die we onder de »gocde bekenden" durven rangschikken, zal zeker het publiek niet onwelkom zijn ge weest. De transcriptie uit het oratorium iDie Jahresseiten" alsmede die uit het oratorium •»Eliasvoldeden zeer goed. Vooral de prach tige aria zHSre Israel", op zichzelf reeds zoo aangrijpend schoonklonk prachtig door het ruime kerkgebouw, en maakte diepen indruk. De sMarclie Funclre" van Chopin (mede eene transcriptie) waarvan de statige toonen der doodsklok een fraai effect maakten, alsmede de schoone nJPttga" in O, Mol van Bacil, werden hoogst verdienstelijk uitgevoerd; terwijl eene vernieuwde kennismaking, met het zFluit Concert" van Rinck, allen zeker recht aangenaam zal zijn geweest. Wij meenen uit naam van velen, zoo niet allen te spreken, als \vy bij dit laatsteconceit in dit seizoen, den heer Textor dank zeggen voor het ware kunstgenot, dat hij ons in den afgeloopen zomer heeft bezorgdj en drukken den wensch 'uit, dat de belangstelling, welke aan deze concerten is mogen ten deel vallen, voor den heer Textor een reden zal mogen zijn, ons een volgend jaar op nieuw van zijn orgelspel te doen genieten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer bericht gezonden, dat het ontwerp tot herziening der Kieswet krachtens machtiging des Konings is ingetrokken. De heer de Roo heeft zijn ontwerp betreffende de bevordering van officieren der landmacht ingetrokken. De heeren Sterk, lid der Eerste, en Insinger, lid der Tweede Kamer, hebben voor het lidmaatschap der jury voor de prijsvraag, betreffende een ontwerp militie- en schutterij- wet, bedankt. Als tegenkandidaat van mr. II. Barge wordt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te Eindhoven genoemd de heer J. H. A. Diepen, wethouder van Tilburg en lid der Prov. Staten van N.-Brabant. In een paar onzer bladen wordt met ernst gesproken over het reeds sedert eenige weken loopende gerucht, als zou Z. M. onze Koning zich weer in het huwelijk willen begeven. Wij houden dit gerucht voor wat het is, ja, met het oog op den rouw over onze Koningin, die nog zoo kort geleden den Koning ontviel, achten wij het hoogst bedenkelijk dat het ver spreid wordt. Indien het evenwel meer dan een gerucht mocht zijn, zou zonder twijfel ook •Je vraag te pas komen in hoeverre de voor genomen verbintenis van dien aard is, dat de natie er in kan berusten. By verbintenissen van gekroonde hoofden moet meer nog dan voor het politiek belang (waaraan wij voor ons niet dan een zeer ondergeschikte waarde hechten) gewaakt worden voor de waardigheid der kroon. Doch wij vertrouwen, dat onze Koning de laatste zal wezen, die dit uit het oog verliest. v (W. v. d. D.) Het Wag. TFbl. verneemt, dat de ge zondheidstoestand van dr. A. Kuyper hem niet toelaat het beroep bij de Ilerv. gemeente te Amsterdam aan te nemen. Bevorderd te Leiden tot doctor in de godgeleerdheid W. P, C. Knuttel, geboren te Maassluis, met Academisch proefschrift get.: Geschiedenis en kritiek der hedendaagschc oud- Katholieke beweging in Duitschland, van Juli 4870 tot Mei 1877.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2