Zoo nu en Han echter komt de aap uit de mouw. Zoo bijvoorbeeld nu weder in een artikel, dat de Bieutoe IJsellode aan het manifest van Mac Mahon wijdt. De Bode is vol bewondering voor dat manifest, hetwelk »alle kenteekenen draagt van een echt staatsstuk." iHet is een gon ver nemer ts woordzooals het in of buiten Frankrijk in jaren niet is gehoord." En wat jaan geheel het manifest relief geeft," en den Bode het meest verrukt, is de bedreiging van Mac Maltondat hij zich aan de uitspraak van het algemeen stemrecht niet zal storen, als het zich tegen zijn politiek verklaart. Het ultramontaansche orgaan uit Zwolle gaat zelfs nog een grooten siap verder dan de Maar schalk en 7-ijne raadslieden. P 1 Voorwaar, (zoo eindigt het de beschouwing) wanneer het Fransche volk zich in de keuze vergistdan is het tijd om de stembus te sluiten en voorgoed op te bergen. Men geeft geeu messen aan kinderen I" Of bij die lieden de constilutioneele zin-ook diep geworteld is! Het Zondagsll, v. h. N, v, d. I). oordeelt het hoog noodig, dat de liberale partij zich krachtig doe gelden, omdat de eischon van de kerkelijke partijen en den toon, dien zij aan slaan, telkens stouter worden. Men lette op de Stand., hoe daarin de liberalen bejegend worden, hoe weinig eerbied daarin doorstraalt voor de overtuiging van de meerderheid der natie. De Tijd maakt het nog erger; dat orgaan noemt gelijkstelling onderdrukking en vei klaarde niet te zuilen rusten, voordat hare partij door inti- mideeren en klagen, den schepter voert in het vrije Nederland. Nu onderdrukt zij nog slechts hare geloofsgenooten. Doch niet tevreden over haar seeds grooten invloed, moet ook de groote liberale pat tij daarvoor zwichten. Waar dit niet lukt door geweld, daar neemt men zijn toevlucht tot list, heerschen moet zij. En't ge lukt haar maar al te zeer hier en daar boven getalsterkte dien invloed te doen geiden. Ge tuige het leger, waar dikwerf de beste aaube- veliug is: goed ultramontaanschgezind te zijn. Als meu onder die omstandigheden nog durft te gewagen van een svogelvrije partij, die vervolgd en verdrukt wordt", dan ziet men hoe gevaarlijk het is, die lieden den vinger te geven. De ultiamontauen heerschen door tenorisme. niet door getalsterkte. In de steden vermindert echter hun kracht bij deu dag. In Bieda en 's Hertogenbosch heeft men dit nog zeer onlangs op voor de ultramontanen grievende wijze ondervonden. In de Holland- 8che stedeu doet zich hetzelfde verschijnsel voor. In Amsterdam zijn verscheiden Roomsch- Kalholieken in den Raad, maar geeu enkele, die er zitting neemt als Katholiek. De overgroote meerderheid der Katholieken zou niet willen medewerken er dezulken in te brengen. De Protestanten zien er ook volstiekt niet tegen op tot de verkiezing van Rooinsch-Katholieken mede te wei ken, en de uitkomst leert, dat zij er geeu spijt over behoeven te gevoelen, 't Zou ook een onvergeeflijke onverdraagzaamheid zijn, iemand te weren, omdat hij een andere gods dienstige overtuiging had. Het Katholicisme van de Tijd en consorten is echter geeu gods dienst. llunue aanhangeis vormen eeu woelige, oproerige, twist en tweedracht stokende partij, wie elk middel goed is om tot haar doel te geraken en die men moet weren en bestrijden, waar men kan. Elke concessie, aan die party gedaan, is een verraad, aan liet vaderland ge pleegd. Do vertegenwoordiging plaatse zich zoo sterk mogelijk tegenover die paitij, zij lichte hel onderwijs in, niet in het belang van deze of gene godsdienstige secte, mnnr alleen in dat van 't algemeen. Katholieken zoowel als Protestant"]» zullen er haar dankbaar voor zijn. Ook als zij spoedig handelt. Het Zondagsblad van Rotterdam ziefmet genoegen dat de aandacht zich meer en meer begint te vestigen op het vermengen en ver- v&ischen van eet- en drinkwaren en hoopt dat met deu meest mogelijken spoed aan dien toe stand een einde zal worden gemaakt. Maar er zijn ook nog andere onderwerpen die de iumenging van het gouvernement eischeu, b. v. de aardappelziekte. - Allerlei ourustbarende geruchten worden verbreid omtrent de verwoestingen, die deze ziekte zou aanrichten, en onverwijld maken producenten, opkoopers en kleinhandelaars van de gelegenheid "gebruik om de prijzen naar boven te jagen. De verbruiker ziet zich gedwon gen," week aan week meer geld voor dat voe dingsmiddel te besteden, zonder dat hij de overtuiging heeft dat de offers,- die van hem gevergd worden, door den drang der omstan digheden worden gerechtvaardigd. Zou,zoo heeft men het recht te vragen zou eene enquête hier zoo misplaatst zijn? Waarom wordt de werkelijke stand van zaken niet namens het gouvernement onderzocht? De particulier kan dat niet doen. Wist meu dat de ziekte op dit oogeublik niet de uitgebreidheid heeft, welke belanghebbenden er aan gelieven toe te kennen, men zou zich met groenten, rijst, boonen, erw ten en grutterswaren voedeu, liever dan zich door speculanten het vel over de ooi en te laten trekken. Thans hebben de belanghebbenden vrij spel en de verbruiker wordt hun dupe. Daartoe bestaat althaus de mogelijkheid. De Regeering, het volk voorlichtende, zou ook in zulke gevallen gewichtige diensten kuunen bowijzenl Een van den waarnemende militairen tevens civielen bevelhebber te Atsiin ontvangen teleglam, gedagteekend Ralamangau den 10a Augustus 1877, luidt a's volgt: '12 Augustus. Bivak aan strand verschanst 8e bataljon daarin teruggetrokken tot lager vlakte voorgoed kan bezet woulen. Kampong Koeala Tamboer door marine in biand geschoten. 16 Augustus. Verkenning langs stram! naar Koeala Tamboer tot 000 pas genaderd. Koeala zwaar versterkt, bezet en verspeld, Brandiug daar hevig; majoor F. W. Meijer ligt gewond blijft dienst doen. Dagelijks verkenningen naar vlakte. Wordt getracht van strand een houten hoofd te maken. Gezondheid troepen goedgeest uit muntend; berichten uit Pedir: Abdul Rachman vertrekt naar Samalai.gan met talrijk gevolg. Ook radja van Emljoeng met gevolg en vuur wapenen van radja Ajeilaboe. Amsterdam en Rotterdam zijn bereid een bureau van gemeentelijke statistiek aan te leg gen. Ten behoeve van de wei kzaamlieden voor de Rijks statistiek daaraan verbonden, wordt van Regeei ingswege voorgesteld f 7000 subsidie te verleenen. Volgeus de A. Ct. zou voor liet loopend jaar 1877 op een meerdere opbrengst der koffieveilingen tot een bedrag van elf millioen kunnen gerekend worden. Prof. J. A. Oudemans deelt in het XTtr. JDgbl. uitvoerig de bijzonderheden mede, welke tot dusver zijn gebleken omtrent de twee manen van de planeet Mars, den Hen en den 17en Aug. jl. door prof. Asaph Hall, te Washing ton, ontdekt. Zoover dieus waarnemingen thans kuunen doen afleiden, is de omloopstijd van den bui tensten satelliet kleiner dan de tijd, waarin Mars om zijn as draait, en die 24 u. 37 m. bediaagt; het gevolg is dus: dat voor de Mars bewoners de eeiste maan, die een schijnbare middellijn hebben moet omtrent half zoo groot als onze maan, in het westen opkomt en in het oosten ondergaat, terwijl de tweede maan, die' een schijnbnie middellijn heeft ongeveer gelijk 1 s van die van onze maan, evenals alle andeie hemellichamen in het oosten op komt en in liet vvesten ondergaat. Eén maan, die in het oosten, één, die in het westen op komt! Een nieuwe vulkachel van J. W. Schulz, te Cassel, aanwezig op de thans geopende ten toonstelling van middelen tot verwarming ert ventilatie, is op de volgende wijze ingericht: De lucht wordt aan de brandstof zoowel van onderen als van boven waar de verbranding plaats heeft regelmatig toegevoerd, zoodat een volkomen verbranding bereikt wordt. Hier toe bevindt zich aan den vuurcylinder, die aan de bedoelde plaatsen van kleine gaten voorzien is, een registreerende schuif, waardoor de toe treding van lucht onder en boveu het vuur, naarmate de verbranding voortgaat kan geregeld, worden. De lucht treedt door de kleine openingen rondom den geheelen omtrek met groote snel heid in, evenals dit plaats heeft bij het glas eener lamp. Door deze inrichting onstaat slechts rook bij het ontsteken, terwijl vervolgens het vuur zonder rook doorbrandt, en groote besparing-van brand stof geeft. Bij gemiddelde trekking brandt iedere vulling 24 uren. (K Ind.) Bij de uitgevers J. H. Gebhard Co. is een nieuwe roman in drie deelen ter perse van A. S. C. Wallis (mej. Opzoosner.) Deze roman, handelende in het begin van de tweede helft der zestiende eeuw, is getiteld: In dagen van stryd." Ylaardlngcn- Ook hier ter stede heeft zich eene subcommissie geconstitueerd tot stichting als nationaal gedenkteeken voorwijlen Hare Majesteit Koningin Sophiavan een kinder ziekenhuis te's Graverdrage, samengesteld uit de heeren: P. K. Diossaart, P. L. Denier van der Gon,J. G. van Linden van den Ileuvell, P. G. tan dor Drift, A. M. van DusseldorpA. W. Schippers en P. Kikkert Hz. Deu Haag. Alhier is een plaatselijk comité gevormd voor de exploratie en beschaving van centraal Afrika. Ilpeiidnui. Eonigen tijd geleden-wei d van hier gemeld, dat door tien Burgemeester dezer ge meente een onderzoek was ingesteld naar de plaats gehad hebbende mishandeling van een kind. Thans vernemen wij, dat de vader eu de stiefmoeder van dat kind door de Rechtbank ver oordeeld zijn ieder tot twee jaren gevangenisstraf. Assen. Maandagavond, circa 11 uur, werd er bij T. Boerwonende even buiten deze ge meente, terwijl alle huisgeuooten zich reeds te bed hadden begeven, aan de deur geklopt en onmiddellijk daarna werd tweemalen door de glazen geschoten, terwijl daardoor 10 glas ruiten verbrijzeld werden; gelukkig, dat de blinden gesloten waren, anders hadden de in liet vertrek slapende personen licht kunnen getroffen worden. De Justitie is met de zaak in kennis gesteld. (F, D. Of.) Eindhoven. In het hoofdkiesdistrict alhier is verkozen tot lid der Tweecte Kamer Mr. Harry Barge, met^722 stemmen. De heer mr. van den Acker te Eindhoven verkreeg 406, de heer Diepen 86 stemmen. Gulpen. Zekere D., uit deze gemeente heeft zich vrijwillig in hechtenis gesteld, onder verklaring dat hij vermoedelijk eeu mau had doodgeslagen door wieti hij zou bedreigd zijn geworden. Er is werkelijk op den weg een man gevonden die den volgenden dag bezweek, blijkbaar tengevolge van mishandeling. De ver- slagene was eeu boezemvriend van den ver moedelijk schuldige. Maastricht. De justitie heeft zich Zaterdag naar Butting begeven, teu einde in loco on derzoek te doen naar een aldaar vermoedelijk plaats gehad hebbenden kindermoord. Een 45- jarige weduwe, die aldaar bevallen was, ver klaart het kind, hetwelk zij beweert dat koit na de geboorte oveileden is, zelve begraven te hebbendoch het lijkje is tot heden nog niet gevondeD.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2