Gemeiiffie Berichten. tën einde daags daarna de feestelijke opening van de burgerschool te Apeldoorn met Hd. tegenwoordigheid te vereeren. SCHIEDAM, SS September 1SJ7. Op de staatsbegrootïng voor 1878 is een som van f7000 uitgetrokken als subsidie voor gemeentelijke bureaux van statistiek, die tevens met werkzaamheden voor het Rijk zullen belast worden. De gemeentebesturen van Amsterdam en van Rotterdam hebben zich bereid verklaard elk zulk een bureau op te richten, Naar aanleiding van de in de Tweede Kamer gevallen beslissing geeft de Standaard onder het opschrift «Eindelijk 1" een hoofd artikel. onderteekend door K. De heer K. bepaalt zich tot een viertal opmerkingen, waarin hij de houding der conservatieven toejuicht, de liberalen van oprechtheid beschuldigt en den heer van WasseDaer een woord van lof toezwaait. De politiek van het Ministerie wordt opnieuw als onzedelijk door hem gebrandmerkt in de volgende bewoordingen «Elke onzedelijke daad wreekt zich zelve, en zoo heeft ook de onzede lijke politiek onzer tegenwoordige bewinds lieden zich in de Kamerzitting van gisteren op een wijze gewroken, die de hope voor de toekomst nog verlevendigt. «Door alle partijen en fractiën van partijen veriaten, stond het schuldige Kabinet onge troost en weerloos tegenover de doodeltjke 'slagen,* die het van vriend en vijand om 't zeerst te verduren had. «Het miste zelfs den ze cl el ij ken moed tot zelfverdediging. «liet speak, ja, om toch iets te zeggen, maar kort, zonder bezieling, pro forma meer dan met kracht." Nog heviger laat zich de Tijd, het hoofd orgaan der ultramontanen uit. «Parate executie" betitelt zij haar artikel. De naam «motie van wantrouwe n" is h, i. nog te zwak voor de verklaring, door de Kamer in haar adres neergelegd. Aftreding van het Kabinet acht zij onvermijdelijk. Maar naar haar meening kan de Minister Heemskerk er zichzelf niet op beroemen eervol te zijn gevallen. «Als hij kloek en vast zijn beginselen had «gehandhaafd" zoo schrijit zij «danware «hij gesneuveld als een held, in een ongelijken, «maar eervollen strijd tegen de ovennacht. Nu «werd hij smadelijk doorschoten door den «vijand, dien hij, na zijn wapenbroeders ver slaten tc hebben, met vriendelijk gebaar was «tegemoet getreden. «Waar is de hand, die een kians zal willen «leggen op dit graf?" Van den onbekenden weldoener der Maat schappij van weldadigheid, die sedeit '1804 her haaldelijk vorstelijke giften aan de/e inrichting schonk, is thans weder de aanzienlijke som van f 8000 ontvangen. Evenals vioeger, had ook deze schenking plaats door lusschenkomst van den heer jhr. rnr. J. K. W. Qnailes van Ufïord te 's Gravenhage, president-commissaris der Maatschappij van weldadigheid. Betrellemh: den te Rymerstnck gepleegde» moord kan nader het volgende worden gemeld: Zekere Mm tin Deuschzeer vreesachtig van aard, keerde naar zijne woning terug, gewapend met een paal, dien hij uit eeue haag getrokken had. Onderweg ontmoette hij zijn vriend Adolphe Wouters, die, wegens de koude, zijn hoofd in eene bouffante had gewikkeld, en, Deusch her kennende, want het was inaaulicht, zijn stok gekscherend ophief als om dezen te slaan. Deusch, meenendo, dat hij met een bandiet te doen hadstelde zich te weer en bracht Wouters op het hoofd zulk een geduehten slag toe, dat de ongelukkige dood neerviel. Daarop ontdekkende, dat hij zijn besten vriend had gedoocl, gaf Deusch, ter prooi aan de hevigste •wanhoop, zich in handen der justitie. De ver- slagene laat eene vrouw met 4 kinderen achter. (Tijd). Men schrijft uit Deventer aan de dV. Ji. Ct. «Het bij wijze van proef voor een paar jaar ingevoerde tonnenstelsel voldoet zoo goed, dat het steeds wordt uitgebreid en waarschijnlijk binnenkort voor goed zal worden ingevoerd. In veiband met de hier en daar heer- scheiule varkensziekte verdient «jpnerking eene verklaring van au*. A. Beckeringli, te Onder- dendam, dat hij de beste uitkomsten heeft gehad van het mengen van zwavel onder het varkensvoer. Wegens de verordening omtrent het tegen gaan der vervalsehing van levensmiddelen wordt ia de Pall Mall Gazette het Zeeuwsohe stedeke Goes hoog'geprezen. De schrijver eindigt zijn artikel met de woordenwij leven in een tijd van vooruitgang en de dagen zullen misschien komen, dat Londen en Liverpool even beschaafd zullen zyn als Goes. Rotterdam. De schrijver van een briefkaart, waarop hij den geadresseerde een zeer schan delijk feit ten laste legde, is door het kanton gerecht alhier veroordeeld tot f 2.50 boete, zijnde de hoogste boete welke opgelegd kon worden voor het uiten van scheldwoorden zonder daartoe te zijn uitgetergd. Het O. M. betoogde, dat de zaak niet correctioneel kon worden vervolgd, omdat bij eene briefkaart niet zoodanige open baarheid bestond als het wetboek van strafrecht voor het bestaan van hoon of laster vordert. Bij het vonnis is tevens de vernietiging van de briefkaart bevolen. O vers chic. Een persoon uit de/e gemeente is Woensdag gevankelijk naar Rotterdam ge bracht, onder verdenking "dat hij onder Kethel vee uit een weide heeft, gestolen. Charlois. Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelen dat de boomgaard van I. een der t Koster, onder deze gemeente, die iu elf jaren niet gedragen had, rlit jaar buiteogewoon vruclitgevenil is geweest; zij bracht toch niet minder dan 400 mud appelen en peren op. Maasland. Bij do j|. Dinsdag alhier ge houden verkiezing van een lid van den ge meenteraad is gekozen de heer D. de Jong J.Bz. met 91 van de 108 uitgebrachte steinmeu. De heer D. van der Leiij Az. bekwam 71 stemmen. Delft. In eerie door negcneniieitig per sonen bezochte vergadering, is Woensdagavond besloten hier ter stede eeu district te vormen, van de vereeniging Eigen Hulp. 'sGravenhage. Het nieuwe plan vooreen haven te Scheveningen is Donderdagavond in de afdeeling der vereeniging voor fabrieksnijverheid ter sprake gekomen en door alle spiekers toe gejuicht, als zullende een nieuwe bron van wel vaart en ontwikkeling voor den Haag en Sche veningen, voor laatstgenoemde gemeente ook als badplaats, openen, de kortste verbindiug met Engeland opleveren en by eventueele aan sluiting aan' het spoorwegnet den meest ge- wensehten handelsweg voor de Europeesche markt. Men beschouwde die haven als een levens kwestie voor de visschersvloot van Scheveningen. De vergadering besloot de pogingèn van de heeren Mouton en Landry ten kiachtigste bij de autoriteiten te ondersteunen en machtigde haar bestuur om met de besturen van andere vereenigingen, die de belangen der nijverheid bevorderen, in overleg te treden over het in dienen van een gemeenschappelijk adres van adlmesie of over het beleggen eener meeting van de ledon dier lichamen. loeiden. De beschikbare gelden voor het gedenkteeken van Leidens ontzet zijn tot f18,700 gestegen. Drie basreliëfs zijn door den heer Koelman voltooid en de kop vau het standbeeld in pleister afgewerkt. Groningen. Tot lid der Proviuciale Staten van Groningen, in plaats van mr. de Sitter, thans lid der Eerste Kamer, is gekozen mr. J. J. Cremers, oud lid der Eerste Kamer, met 306 stermneu, tegen 209 op den heer Gr Wouters. Leeuwarden. Onder de vele kostbare voor werpen op de historische tentoonstelling alhier trok de bijzondere aandacht een zoogenaamd stel oud Japansch rood porselein, bestaande uit vijf stuks, herkomstig uit de nalatenschap van mevrouw de weduwe Looxma, geboren Bolman. Dat stet is dezer dagen verkocht aan een Am- sterdamsch koopman voor f8400. Haskerland. De tongblaar heerscht zoo erg onder 't rundvee in deze gemeente, dat men genoodzaakt is het gras te maaien en zoo- de koeien te voederen. Gelukkig dat er een goede hoeveelheid gras voorhanden is. Ook begint de varkensziekte zich te openbaren. Hups. Zondagnacht zijn van het station alhier, op de Noord-Brabantsche-Dinter spoor- weglijn, vijf vaten spiritus, die ter verzending aan den stationschef aldaar wareu toevertrouwd, ontvreemd. De daders zijn onbekend; de justitie doet onderzoek. Bath. De aardappeloogst is in den Ooste lijken hoek van Z. Beveland in vollen gang. Over 't algemeen valt hij erg tegen, nog meer door het weinige beschot, dan wel door de ziekte. Ten vervolge op een vorig bericht be treft.. ule de proevenin Duitschlancl genomen met verschillende soorten van steenkolenten behoeve van de Duitsche marine, wordt thans medegedeeld, dat op 4 September op de stoom boot JTorderneg belangwekkende proeven ge nomen zijn, ten einde uit te maken de waarde der Duitsche kolen tegenover de Engelsche, als brandstof. De uitkomst was deze: De ge zeefde kolen uit het bergwerk Ilibernia wer den vergeleken rnet Schotsche kolen van Burnt Island. Negen centners van de Hiberniakulen gaven dezelfde verhittende kracht als '12 cent ners van de Schotsche kolen, terwijl deze laatste bovendien per centner duurder zijn dan de eerste. Overigens is 't bekend, dat niet alle Westfaalsche kolen evengoed zijn er. dat eeue juiste keuze hier op den voorgrond moet staan. Te Essen, in Pruisen, heeft het in den nacht van 24 op 25 dezer zoo gevroren, dat het water in eenige vaten op een binnenplaats des morgens met een ijskorst ter dikte van '4 Rijtilanilsche duim bedekt lag. - Boosdoeners en oplichters zijn troetelkin deren vau het publiek. Hunne geschiedenis wordt van hunne geboorte af opgehaald en hunne bedrijven tot in de geringste bijzonder heden beschreven. Een schouwburg-directeur te Berlijn heeft van die sympathie van het publiek voor hen die niet deugen, gebruik ge maakt en laat nu de beruchte houdster der bank, de schijnheilige bedriegster Adèle Spit- zeder, gedurende tien voorstellingen optreden, den toegangsprijs'op het zesdubbele stellende. Adèle krijgt de helft van het geld. Waarschijnlijk zal hare schaamteloosheid haar nu eene even goede winst bezorgen als vroeger hare schijn vroomheid. De door Franke uitgevonden machine om te metselen bestaat uit een beweegbaar voetstuk van ijzer, waaraan twee bakken ver bonden zijn, de een voor de specie, de andere voor den steen. Het geheel wordt doov stoom in beweging gebracht, door middel van rader werk en een ketting zonder einde. In den kalkbak bevindt zich een soort van rad, tusschen welks tanden juist zóóveel specie gevat wordt als voor eer. steru noodig is, die op het gereed zijnde metselwerk wordt nedergelegd. Hierop volgt de bak met steen, die aan den onder kant een opening heeft, met een klep geslo ten, waardoor op het juiste oogenblik een steen met schuivende beweging nederdaalt en door tweu rollen op zijn plaats wprdt gedrukt.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2