A°. 1877. Maandag 15 October. M 426 ÉiiilcilaiiiHlie Beririileii. BiMenlanflscy Bsriclitü Een. en Dertigste Jaargang-. 'l I 5&Xü*JfcAlia-vi: COURANT. ABONNEMENTSPRIJS!, per kwal mal, f 1.85, Franco per post, door het geiieele Rijk - 2.50, Afzonderlijke noinmers- 0,10, ttVB.KA.1J: MABK1, E, 124 Advertentieprijs: vanl10 gewone regels, met inbegrip van eene Courantf 1.10» Iedere gewone regel meer,- 0.10. Drif.ha.al plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 13 Oct. 1S77. Het is vervelend dagelijks berichten onder de oogen te krijgen, die walging en afkeer opwekken, en dit is het geval met alles, wat van de Fransche Regeering uitgaat. Deze maarschalk Mac Mahonmisschien een goed brigade-generaal, maar zeker een middelmatig veldheer, en steiiig een staatsman van den laagsten mng, deze Mac Mahon en zijn lieden veroorzaken een beweging in Europa, die eigenlijk alleen maar van verheven genieën, van een Napoleon en van een Bismarck geduld moest worden. Deze maarschalk, te kwader ure op een piëdestal geplaatst, schijnt er niets van te bemerken, dat zijn slimme dienaren, eigenlijk beheerschershem een belachelijke, maar te gelijk hoogst gevaariijke rol laten spelen. Nog enkele dagen en we zullen weten, wat Frankrijk wil. Hoe het ook zij, hoe de volksstem zich moge uitspreken, de wachters op de mureif sluimeren niet. Er gaan ge ruchten van onderhandelingen,tusschen Duitsch- jand en Italië; wat daarvan moge zijn, 't is onbekend, maar dit is zeker: de ijzeren graaf volgt het hooge spel, dut daar in Frankrijk gespeeld wordt, nauwkeurig en te zijner tijd zal hij van zich doen hoorenDaarvan kan Europa verzekerd zijn en de onruststokers inogen zich in acht nemen. 't Gaat er in die Fransche Republiek al zeer zonderling toe; 't ruwste caesaiisme zou het niet erger kunnen maken. De buiten- landsclie dagbladen bereiken hunne bestem ming niet; men houdt ze op; de ambtenaren, die men meent te kunnen drukken, wot den Stwdiukt, afgezet, weggejaagd, alles in het belang der moreele orde, en nu Gambetta nog eens weer een ksaehtig wootd lot de kiezers heeft gesproken, een woord, voor alien ver staanbaar, en verschrikkelijk door zijn waar- beid, nu is hij op nieuw voor den rechter geroepen, en ook nu weder veroordeeld. We staan aan den vooravond van de verkiezingen en we gevoelen die ongerustheid, welke een dreigend ouweder soms veroorzaken kan. Zal het gezond verstand der Fransche natie zege vieren, of zal zij geweid tegeu geweld over plaatsen? Het laatste wordt zeker wel dooi de Regeeringspartij gewenscht; maar de be zadigde, doch krachtige taal van de hoofden der Republikeinen geeft hoop, dat het lot geen uitbarsting komen zal. Van het oorlogstooneel wordt weinig belang rijks gemeld. Het najnnrsweder doet zich met al zijn vlagen en stormen op den Balkan en elders gevoelen; het is dus waaischijnlijk, dat er niet veel bijzonders meer zal voorvallen. Afgunst en Serail-intriges hebben intusschen den val van den Turkschen opperbevelhebber Meha- med-Ali-paclm veroorzaakt, die tot een meer ondergeschikte betrekking is geroepen. De Bulgaren hebben het vei schrikkelijk hard. Een correspondent, die Adrinnopel verliet, om geen getuige te zijn 'van de onophoudelijke executiën, en zich naar Piiilippopol begaf, schrijft, dat hij op de korte reis derwaarts overal de galg zag opgericht, en te Phüippopol was het eveneens. Naa|t het stalletje van een koopman hangt men een Bulgaar in een deur post aan de galg. De 'verkoop wordt er geen oogenblik door gestremdzoo is men aan die moordtooneelen gewoon geraakt, 't Bloed der door de Bulgaarsche opstandelingen vermoorde Turksclie vrouwen en kinderen wordt veel voudig gewroken. Tegenover deze ellende doet de heugelijke tijding goed, dat in Britsch Indië, waar een deel der bevolking door vreeselijken hongersnood werd geteisterd, de staat van den oogst ten gevolge van den gevallen regen veel verbeterd is. De ministerieele crisis in ons land schijnt een stap nader tot hare oplossing te zijn ge komen. De heer Kappeyne heeft een onderhoud met Z. M." den 'Koning- gehad en daarna ge confereerd met' den directeur van Zr, Ms. kabinet. De volgënde week kan dus in vele opzichten van belang worden. F 11 A N K R IJ K. Mac Mahon heeft Vrijdag den Italiaanschen ambassadeur, generaal Cialdini, ten gehoore ontvangen. Gambetta is Vrijdag wegens zijn manifest bij verstek veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf en 4000 fr. boete. De drukker Lefèvre is veroordeeld tot 15 dagen gevange- nisstiaf en 2000 fr. boete. Het Journal Officid bevat een circulaire van den Minister §au Justitie. Daarin worden de procureurs-generaal gelast, streng te wa-ken tegen het verspreiden van valsche geruchten, betreffende onderhandelingen of oveieenkom- sten tusschen vreemde Mogendheden, naar aan leiding vau.de gevolgen, die uit de verkiezin gen in Fiankrijk zouden kunnen voortvloeien. De bijeenkomst ten gunste van de kan didatuur van Jules Grëvy liep onder de grootste kalmte af. Het comité deed verslag van zijne bij Grëvy gedane stappen om de kandidatuur te aanvaarden. Een brief van Grëvy werd voorgelezen, waarin hij zegt, dat zoo men zijn naam nuttig voor de zaak dor republiek oor deelt, hjj de kandidatuur niet zou kunnen wei- geien. Victor Hugo sprak een uitvoerige rede uit, waarin hij voor de majesteit der wet en den aan de uitspraak van het algemeen stem recht verschuldigden eerbied pleitte. De kan didatuur van Grëvy werd luide toegejuicht. De graaf van Clmmbord is te Geriève aangekomen. ITALIË. ®e correspondent van de Times to Rome seinde als volgt: Waarschijnlijk zal spoedig een geschil ontstaan tusschen de Italiaansche Regeering en het Vaticaansche Hof betreffende de vervulling van den aartsbisschoppelijken zetel te Napels, thans vacant door den dood van kardinaal Sforza. Krachtens de oude wetten van het koningrijk Napels, is deze zetel te vergeven door de Kroon. Mocht dus de Paus het wagen een prelaat van eigen keus te benoemen, dan zou die benoeming bestreden worden in 's Konings naam, en de zaak gebracht worden voor het gerechtshof. Met 's Pausen gezondheidstoestand blijft 't hetzelfde. Ilij gaat voort met 't ontvangen van bezoekers; doch zijne stem is zwak, en zijne toespraken zijn zoo koit mogelijk. Ilij wordt steeds in een armstoel gedragen. Het gebruik van zijn onderste ledematen is hern vermoedelijk voor altoos ontzegd. ENGELAND. In een redevoering heeft Lord Salisbury gezegd, dat het onwaarschijnlijk is dat de oor log eindigt zonder een beslissende overwinning. Engeland kon slechts vredelievende raadgevin gen aanbieden. Reuters agentschap ontvangt het volgend bericht uit Erzeroum, ld. 10 Oct., des mid dags: Jl. Dinsdag heeft nabij Aladadagh een veldslag plaats gehad, die van 's middags tot des avonds zes uur voortduurde. De verliezen zijn aan beide zijden zeer aanzienlijk. Een be weging die thans in liet Russische kamp wordt waargenomen, duidt de hervatting van den strijd aan. T U R K IJ E. Suleiman Pacha seint van den lOden: Heden deed Dilaver Pacha oene verkenning in de richting van Matchko (Metchka?) en ver sloeg bij Yovan een Russisch detachement met 3 mitrailleuses. Hij ontdekte dat Pyrgos bezet was door infauterie en artillerie. Reouf Pacha meldt van deu lOnDoor regen en mist zijn in den .Balkan de opeiaties gestaakt. Prins Milan heeft eene in verzoenenden geest gestelde nota van de Poite ontvangen, waarin zij zegt dat Servie's wapeningen het "behoud der goede verstandhouding beletten, welke de Porte vvenscht te handhaven. SCHIEDAM, 18 October 1S77. Onze stadgenoot W.' A. van Dolder heeft gisteren voor de te 's Hage zitting houdende commissie akte verkregen voor de Fransche laai. Blijkens een bij het departement van bui- tenlandsche zaken ontvangen schrijven Zr. Ms. consul-Generaal te Odessa, van 21 September jl,was zoowel daar ter plaatse als in de om streken, gelijk rnede te Cherson en te Nikola- jell, sedert eenige dagen de zoogenaamde Sibe rische pest ouder het ruudveo uitgebroken. Dagelijks stierven honderden ossen eu koeien .aan deze kwaadaardige ziekte.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1