BentïïFbbtÏÏïÏsïT Dit geldt echter alleen voor passagiers, komende van, of plaatsnemende naar een der hoofd- stations Amsterdam, Haarlem, Leiden, 's Hage, Delft of Schiedam, en voorzien vau afzonderlijke hiertoe bestemde plaatsbriefjes, die tegen eene aanzienlijke verhoogiug van" tarief verkrijgbaar zullen zijn. Uit den Haag bericht men aan de Arith. Ct. dat de heer H. van Goens, kapitein luitenant ter zee, adjudant van Prins Alexander, genoemd wordt als opvolger van den tegen- woordigen Minister van Marine. Behalve de heer van Goens worden ook andere namen genoemd. Zoo deelt de Bott. Ct. mede, dat de heeren Blussé of van Delden voor de portefeuille van Financiën in aanmer king kwamen. Zij zouden die elkaar betwisten, zegt genoemd blad. Voorts zou de heer Meer- beke voor het ministerie van Marine hebben bedankt. Ook wordt de komst van «en heer Sis. commissaris des Konings in Zeeland, met de crisis in verband gebracht. De Haagsche correspondent van de QranCé. noemt den heer Kip als Minister van Marine en den heer Fransen van de Putte als Minister van Buitenlandsche Zaken. Voorts de heeren Verniers van der Loeff voor Financiën, Meerbeke voor Justitie, Tak voor Openbare Werken, Alting Mees voor Koloniën en de Roo vau Aiderwerelt voor Oorlog. Van de optreding van dezen zou de heer Kappeyne het afhankelijk maken of hij aan de opdracht gevolg zon geven. Nog deelt dezelfde correspondent mede, dat de heeren Heemskerk, van der Heim en van der Does bereid waren geweest om aan het bewind te blijven, zoo bet Kabinet daartoe ware uitgeneodigd. De beer Heemskerk zou tot Minister van Staat en van Lijuden tot staatsraad dn buitengewonen dienst worden benoemd. Een der Engelsche bladen heeft de heer Kappeyne van de Coppeilo voor twee personen gehouden en hem de leiders vars de liberale partij genoemd. De vergissing is zeer vergefelijk in een buitenlandsch hilad. Ilct is evenwel voor liet Engelsche publiek te hopen dat zij niet zal blij ven bestaan of consequent uitgewerkt zal worden. Indien toch het lijstje vau de aan- staaude Ministers door de Oren. Ct gegeven, bij de formatie gevolgd wordt, liep men kans, dat de Times met Buitenlandsche Zaken be lastte de heeren Gevicke en Hei wijnen, met Financiën Verniers en van der Loeffmet Oorlog de Roo en Aiderwerelt, met Koloniën Fransen en van de Putte en met Openbare Werken Tak en van Poortvliet. Alleen de Departementen van Justitie en Marine zouden aan een enkel Minister zijn toevertrouwd: de heeren van Meerbeke en Brocx. Maar de Engelsche bladen zouden dan de aftreding kunnen berichten van het vijftal Ministers, die aan het hoofd dezer Departementen stonden: de heeren van Lynden, van 5'aiidenburg. Erp, Taalman en Kip. Wederom heeft de Nedeilandsche ma gistratuur een groot verlies geleden. Zaterdag middag is de vota zitter van den Iloogea Raad. de heer mr. F. de Greve, in 74-jarigen leeftijd aan de ziekte, die langzaam, maar al te zeker zijn krachten sloopte, bezweken. Reeds op zijn 25e jaar werd hij benoemd tot hoogleeraar in de rechten aan het atheneum te Franeker. In 1842 kreeg hij zitting in den hoogeu raad en sedert 1855, toen de benoemde president, mr. Op den HoofT, op den dag zijner installatie overleed, bekleedde hij het voorzitterschap van ons hoogste rechterlijk college. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten der provincie Zuid-Holland in bet lioofd- kiesdistrict Rotterdamter vervulling der vaca ture, ontstaan door liet overlijden van den heer mr. A. Hoynck'van Papendreclit, die als zoo danig in 1880 zou hebben moeten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag 30 October a. s. de hersteinmiug, zoo noodig, op Dinsdag 13 November daaraanvolgende. Aan een door den sous-chef van den staf der expeditionaire troepen te Atsjin, onder dagteekeuing van 30 Augustus jl. van Kotta- Radja verzonden telegram, wordt het volgende ontteend Van Analaboe berichten ontvangen loopende tot en met 28 Augustus. Toestand overliet algemeen niet ongunstig; geruchten dat zich Atsjineezen verzamelden om de bentings aan te vallen, zijn niet bevestigd; gezondheidstoestand bevredigend: Radja zeer ziek te Peroembai; zijn oudste zoon bij hem. Te Koeala Gighen eeu kazerne door lievigen wind omgewaaid. Binnen Ivotta-Radja een loods ingestort, waardoor twee Chineesclie werklieden gedood en eeuige anderen gewond zijn. In Groot Atsjin geen nieuws: cholera-gevallen doen zich nog voor; gezoudsheidstoestand redelijk. De toestand van mgr. T. Zwijsen, aarts bisschop van 's Roschwas Zondagnamiddag zeer bedenkelijk. De kruislieeren zullen, naar de Gelder lander mededeelt, geen bescherming zoeken bij de rechterlijke macht. De heeren verhuizen dus en de Regeering erlangt de vrije beschikking over de St. Agatha-goederen. Naar aanleiding \an het onlangs inge diende wetsontwerp tot afschaffing van den accijns en wijziging van liet invoei recht op zeep heeft de vereeuiging vau en voor Nederlandsche ludiistriüelen, te 's Hage gevestigd, in een adres aan de Tweede Kamer aangedrongen op goed keuring van dat wetsontwerp, behoudens deze enkele uitzondering, dat alle iuvoerrecht op zachte groene zeep niet vervaile. I)e Tijd had Zaterdug reeds f 5*215 voor Aruba ontvangen. De vioegere apostolische vicaris op Curasao, die het eiland kent, schrijft aan het bladdat het aantal slachtoffers op 2000 moet worden geschat, voor wier onderhoud dagelijks 20 cents per hoofd noodig is tot dat de oogst in December of Januari invalt Alzoo f 400 daags gedurende nog ruim 00 dagen, De liardlooper Bei taccini, die iu de laatste week zooveel vau zich deed spreken, is Zondag middag halfvier iu liet gasthuis le 's Graven- hage aan de gevolgen van ecne koude, in de vorige week gevat na den snellen loop in het Malieveld, bezweken. Zaterdag morgen had aan het station van den Luik-Limburgschen spoorweg te Acliel een droevig ongeval plaats. Een arbeider, zich na het aanhaken van wagens te laat van de rails verwijderende, geiaakte onder den trein, die hem beide beenen en eeu arm van het lichaam scheidde. De ongelukkige ovei leed eenige oogen- blikken na liet gebeurde. Hij laat eene vrouw met acht jouge Uiudeicn na. Overscliio, In een tuin alhier zijn aard beziën aan de plant te zien als tweede vrucht in dit jaar, op den kouden grond geteeld. Rotterdam. Te dezer stede heeft zich een plaatselijk comité gevormd tot bevordering der exploratie en beschaving van centraal Afrika. Dit comité is samengesteld uit de heeren: Joost van Vollechoveneere-voorzitter, M. M. de Moncliy, voorzitter, J. Mees, vice-voorzilter, P, Ilavelaar Jzu., thesaurier, J. II. Veth, secretaris, Jos. Blanltenheym, Fr. de Bruyn, W. S. Bur ger AFzu., JLouis Ghabot, J. van der Iloop Jaczn., M. Uiimans, J. A. Kerkhoven, G. II. Mees, II. Molenaar, mr. A. L. Pincoffs, mr. "W. M. Reep maker, F. Smit en Joan, van Vollenhoven. Leiden. De Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart alhier, bericht dat op Maandag 29 dezer iu voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst weuschen aan te gaan. Edam Te dezer stede is onder leiding van den heer Kleinheus, rijksontvanger, een district s Edam en omstreken" van Eigen Hulp" opgericht. Gennep. Alhier is een district van Eigen Hulp" gevormd, dat ook de gemeenten Heijen, Aflerden, Ottersum, Middelaar eu Mook zal omvatten. In een steenkolenmijn nabij de Engelsche stad Pemberton zijn den 11 dezer 40 menschen ten gevolge eener gasontploffing om het leven gekomen. De Berlijtisehe Huisvrouwen-vereeniging zal den 4 November eene permanente ten toonstelling van eet en drinkwaren openen. In verband daarmede zal gedurende den geheelen winter eiken Donderdagavond in de gehoor zaal van het microscopisch aquarium eene voordracht worden gehouden, opgehelderd door aanschouwelijke voorstellingen, ter bevordering van warenkennis enz. In de beide eerste bij eenkomsten zullen als sprekers optreden dr. Max Lange en dr. Li'idge. Nog altijd wordt in Engeland de naam herdacht van een zekeren kapitein Barclay, die zich onsterfelijk maakte door iu 1000 uren tijds 1000 Eng. mijlen gaans af te leggen en dit wel één mijl in elk uur, zoodat gedurende 1000 uren (circa 42 dagen) de wandelaar nooit langer dan driekwartier aan één stuk rusten of slapen kon. Deze athieten-toer is thans ge heel in de schaduw gesteld door een zekeren Gale, die, op dezelfde wijze, in *1000 achter eenvolgende uien 1500 Eng. mijlen gaans heeft afgelegd anderhalve mijl in elk uur dus. Het kunststuk werd vertoond te Lillie Bridge. Gale begon den 26 Augustus jl. zijne wande ling, en eindigde haar verleden Zaterdag, den G October. Gedurende die zes weken heeft hij nooit langer dan S/s van een uur aan één stuk zijn leden mogen strekken. Een opmerkelijk proefstuk van kracht, oefe ning en taaie volharding't Is te begrijpen dat iemand in de hoop vau 't winnen eener zeer aanzienlijke weddenschap zich er op toe legt. Doch dat er personen gevonden worden, die gedurende zes wekendag en nachtals jury willen zitten toekijken bjj zulk eene vol komen nuttelooze en vervelende vertoomug, eu bovendien duizenden anderen, die van heinde en ver den loopkunstenaar met gespannen be langstelling komen aanstaren zoo iets is wel nergens anders denkbaar dan in Engeland. liet is bekend welke sommen de Engeï- schen besteden om door zending onder de heidenen bekeerlingen 'voor bet Christendom te winnen. In Australië heeft nu het omge keerde plaats, want daar is in allen ernst door Brahfhinen van den Hindus een heidensche missie gevestigd, om den godsdienst van Brahrna onder de Christenen te verspreiden. Een voor naam Biahmin, Suradschi genaamd, heeft' een bezoek gebracht aan de Engelsche kolonie in Australië; hij merkte bij die gelegenheid op dat daar op ergerlijke wijze misbruik werd gemaakt van sterken drank. Toen hij onder de zijnen teruggekeerd was, riep hij eene vergadering bijeen, waarin hij aantoonde dat die lieden niet anders geholpen konden worden dan door ze tot den godsdienst Van Brahma te bekeeren. Nog denzelfden dag werd voor een aanzienlijk bedrag ingeteekend, ten einde eene vereeuiging tot dit doel op te richten. Eeuige Brahminen verklaarden zich bereid als missionarissen naar Australië te gaan en Suradschi heeft zich beijverd om geschikte plaatseD uit de Wedas in liet Engelsch te- vertalen.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2