Bisneiilandscüe Bentin GRIEKENLAND. Hfit Grieksche ministerie heeft over de zeezaken beraadslaagd en bevonden, dat er geen geld genoeg voorhanden is, om de vloot behoor lijk uit te rusten. Hiertoe zal nog eene nieuwe binnenlandsche leeniug noodig wezen. Het kamp in den Peloponnesus is nog niet gei eed, maar dat bij Thebe ontvangt aan houdend manschappen en geschut en de oefe ningen worden vlijtig voortgezet. Eerstdaags ■wordt daarheen een groote tent overgebracht, die geheel als een kerk voor den Griekschen ritus is ingericht. OOSTENRIJK, Aksakoff, het bekende hoofd der pan- slavistische partij te Moskou, is,' volgens door .de Weener Pr esse gemeld gerucht, in hechte nis genomen wegens het bezigen der uitdruk king, dat de dynastie Romanoff den oorlog begonnen had, maar de Russische natie dien ten einde zou brengen. De Poliiische Gorr. meldt uit Konstan- tinopet, dat bij de toenemende spanning tus- schen Edhem-pacha en Mahmdud pacha, deze laatste tengevolge van zijn grooten aanhang onder de ulema's zijn vroegeren invloed herwint. E N (i ELAN I). De bekende Transvaalsche protestcom missie, bestaande uit den heer Krijger en zijn secretaris, benevens den heer Jorissen, zijn, na Brussel, Parijs en Bei lijn bezocht te hebben, naar Engeland teruggekeerd, van waar zij, na afscheid genomen te hebben van lord Carnarvon, weidia naar de Kaap zullen vertrekken. Het blijkt niet, dat de commissie veel heeft uit gericht. EN 1IAAG, IS October 1S77. Volgens een bij het Departement van Kolo niën ontvangen telegram van dën Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indie, heeft Kraeng Bonto-Bonto zich onderworpen en is hij voor- loopig te Pankadiene (Noorderdistricten van Celebes geïnterneerd. SCHIEDAM, 10 October 1877. Met zekerheid kan thans gemeld worden dat aan den heer Ivappeyne van de Coppello de samenstelling van een nieuw ministerie is opgedragen en hij zich met die taak heeft belast. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van liet diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter in liet begin vau November a. s. te Utrecht zal plaats hebben. De Minister van Koloniën heeft ingezonden zijn memorie van beantwoording op de ontwer pen der begrooting van Nederlandse!i Indie voor 1878. Hij heeft daarbij eenige noodzake lijke aanvullingen voorgesteld. Uit zijn untwnoid blijkt, dat gedurende het Innpende jaar geen uitkeering der bijdrage aan liet moederland zal kunnen geschieden. Dat zich met opzicht tut de betaling van den koopprijs der ingeleveide koffie wederom moeielijk heden zouden voordoen, daarvan is aan de Regeering niets bekend. De raming der opbrengst vau de koffie zal worden overtroffen met f 1,582,000. De Minister had met genoegen ontwaard, dat men genegen is op uiterst vrijgevige wijze in de behoeften vauv Indie te voorzien. Na rijpe overweging blijft hjj volharden bij z\ju voorstel omtrent eene te sluiten geklleening van 16 millioen. De rente van 4'/j pCt. werd als maximum beschouwd. Het verdiende aanbeveliug oin de regerings plannen betreffende den aanleg van nieuwe staatsspoorwegen op Java bij de begrooting te behandelen. Het tijdperk van inkrimping der uitgaven voor Atsjin is aangebroken. De be grooting moet daarvan don indruk geven. Be Tijd wijdt een uitvoerig artikel aan de nagedachtenis van mgr. Zwijsen, aartsbis schop, bisschop van 's Hertogenbosch, van wiens overlijden wij gisteren melding maakten, De hooge geestelijke werd den28eu Augustus 1794 te Driel in Gelderland, geboren. Na vol tooiing zijner letterkundige en theologische studiën, werd hij den Ü8en December 1817 tot priester gewijd en al spoedig tot kapelaan te Schijndel benoemd. Ia 1828 werd de kapelaan tot pastoor te Best, in 1832 als zoodanig te Tilburg benoemd, in welke laatste gemeente hij de eerste grondslagen legde voor de' con gregatie van geestelijke zusters, Paus Grego- rius XVI benoemde hero bij bulle van 14 Jan. 1842 tot bisschop van Gerra i. p. i. en coad jutor van den vicaris-apostoücus van 's Bosch mgr. den Dubbelden. In 1847 bij het vertrek van mgr. Ferrieri, pauselijk internuntius, trad mgr. Zwijsen als interimair vertegenwoordiger van den H. Stoel bij ons Hof op, terwijl hij als vice-superior der Hollandscho zending ook de noordelijke gewesteu van ons land kerkelijk bestuurde. Iu 1851 volgde hij den apostolischen vicaris van 's Bosch op en in 1853 bij 't herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in ons land, werd hij, bij brève van 4 Maart, benoemd tot eersten aartsbisschop van Utrecht, metropoli taan der Katholieken in Nederland, tevens belast met de administratie van "t bisdom van 's Bosch. De overledene, die van 1832 af reeds door de vriendschap van wijlen Koning Wil lem II, die hij zich verworven had grooten jnvloed heeft uitgeoefend, richtte, behalve de straks genoemde, nog andere congregatiën en vele nuttige en kerkelijke instellingen op; in 1865 riep iiij bet eerste provinciaal concilie voor geheel de Nederltindsclie kerkprovincie bijeen. Na 34 jaren arbeids en toewijding aan de belangen der kerk, werd hij op verzoek, bij brève van 4 Februari 1868 van het bestuur van 'taaitsbisdom Utiecht ontslagen en alleen tot bisschop van's Hertogenbo^ch benoemd, met den titel van aai tsbisschop bisschop, welken hij alsnu voegde bij dien van Hnisprelaat van den Pausassisteut-bihschop bij den Pauselijken troon en Rome'msch graaf. Als meusch bezat de overleden 83-jarige gees telijke, die den 28en December liet gouden her inneringsfeest zijner priesterlijke wijding hoopte te vieren, vele deugden. Prof. Baehr, hoogleeraar aan de Poly technische school te Delft, heeft voor de op hem uitgebrachte benoeming als lioogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht bedankt. Het bericht door ons aan de Leidtehe Courant ontleend, dat de aannemers der wer ken voor den spoonveg LeidenWoerden failliet zouden zijn, is naar de 2V. li. Ct. verneemt, niet juist. Wel heeft Maandag jl. de vertegen- wuoidiger \an die atmemers, van hunnentwege daartoe gemachtigd, liet geheele peisoneel dat in hunnen dienst was, ontslagen, doch van een faillissement is r.og geen spiake. noch van eei, tekort voor de leveranciers. Op last van don hoolil-itigiMiieur-direcleur zijn des middags de wei kraambeden aan de baan herval. Men meldt aan de _V. 12. Ct. uit Am sterdam De muur op bet Sophiapleiu, waaromtrent Donderdag een bericht is geplaatst, heeft wel veel geleden ouder den met palen enz. door de studenten ondernomen stormloop, maar is ge deeltelijk blijven staan. De overgebleven muur vlakte, die met de annonces van den lieer Oostmeijer is beschilderd, heelt onderscheidene teervlakken gekregen. Naar rneu verneemt, hadden de studenten den lieer Oostmeijer vooraf gewaarschuwd dat tie muur 3>er aan zou gaan." Hij geloofde niet nan de mogelijkheid. Toen hij, er bij staande, bemerkte dat men kans van slagen hadheeft hij de hulp der politie inge roepen. Ilij moet zich, naar men verneemt, beklaagd hebben dat aanvaukelijk politie-agen- ten en nachtwachts het beuken op dea muur lijdelijk stonden aan te zien. Het publiek amu seert zich niet weinig met het gebeurde. De heer Oostmeijer zal vermoedelijk een civiele actie.. instellen tegen de Algemeene Omnibus maatschappij of de gemeente Amsterdam, ter zake vau het wegbreken van het huis, waarvan de muur alleen is overgebleven. Hij beweeit namelijk dat hij een muur van een perceel en uiet een bloote muurvlakte heeft gehuurd. Er zijn dus nog interessante dingen te wachten in deze geruchtmakende zaak. De Amsterdamsche bladen melden, dat giste ren door de vier stadsbouw-opzicliters een onderzoek ingesteld is naar den toestand vain den muur en dat zij aan Burgemeester en Wethouders tot spoedige opruiming van de ruïne geadviseerd hebben, Dikwijls wordt er geklaagd dat lonze" gevangenen het te goed hebben. Men maakt zich daarvan echter wel eens overdreven voor stellingen. Zoo verscheen bij een dorpspredikant eene vrouw, met verzoek, den volgenden Zondag haar zuigeling te doopen. Deze weigerde omdat het toch van algemeene bekendheid was, dat haar man reeds drie jaar te Leeuwarden zat, nMaar domir.él Weet u dan niet, dat hij dezen zomer met verlof is overgeweest?" nDat verandert de zaak", zeide de predi kant, en hij doopte het kindmaar klaagde later aan een vriend, die eene hooge betrekking bij de rechterlijke macht vervulde, dat men de gevangenen te goed behandelde. Zulk een verlof kwam niet te pas. (Arnh. Ct.) Rotterdam. De Amerikaansche jubilé- zangers zullen op Donderdag 25 dezer alhier een afscheidsconcert geven als bewijs van sym pathie aan Nederland en in 't bijzonder aan Rotterdam voor do wijze, waarop de bevolking de negerzangers heeft ontvangen. Ue opbrengst \au plaatsen en collecten wordt geheel bestemd voor het Sophia-kinderziekenhuis en de inrich ting voor havelooze kinderen. ScheTcningen. Deze gemeente is weder door oen ramp getroffen. De haringschuit van den reeder G. d»n Duik, toch bracht Woensdag de treurige muie mede, dat in den ochtend van den 'iSden dezer over het dek van die pink een zoogenaamde gromlzee werd geworpen, die zoo hevig was, dat vier der opvarenden zich niet op het dek konden staande houden maar over boord geraakten en allen den dood in de golven moesten vinden. Een der zoo noodlottig omgekomenen is gehuwd en heeft 2 kinderen, de 3 anderen zijn jongelieden van 14 tot 19 jaren. Het ongeluk is geschied voor Kijkduin bij het Niemvediep. Du van de visscherij terugkeeremle visschers klagen zeer over het stormweder dat zij in de laatste dagen hadden te verduren. De schuiten die aankomen hebben dan ook allen schade aan vaartuig en netten geleden. Drie loggeis van de Maatschappij liegt door Zee zijn te Vlaai dingen op een en denzelfdeu dag binnengeloopen. Allen hadden groot vpr- lies aan visclituig geleden. De vangst was daarenboven zeer gering; de drie vaartuigen bi achten slechts 45 ton ha ring aan. Amsterdam. Eeu 78-jarige vrouw alhier, is door hot omvallen van eeu petroleumlamp zoo deerlijk verwond, dat ze dientengevolge is bezweken. HeiHgerlce. Het monnument dat alhier door de zorg van den heer Geefs opnieuw gerestaureerd is, vertoont zich thans weder in zijn .'vorige praal en mag een sieraad van 'tgehuciit genoemd worden. Meppol.VIn den bote: Tuinde! is thans ecu geweldige neerslag. De prijzen ziju, tengevolge

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2