YemHjnt iaplijts, uitpzondM Man. Büitailaiisclia Berlulteü. A". 1877. Vrijdag 9 November. .»»,4283. f. <y K en en X> ertigste Jaargang-, 'TOS» hilïSBHjB U'ï» C0ÜRAKT. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het gcheele Kijk - 2.50. Afzonderlijke nominees - 0.10. BURBAII; KABHT, E, 134. J Advertentieprijs: vaul10 gewone regels. J met inbegrip van ecne Gourant1.10. t Iedere gewone regel meer- 010, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal bo:ekend. F R A H II IJ K. HetJ Journal Official deelt mededat de ministers op verzoek van den president der Republiek hun verzoek om ontslag hebben inge trokken. Zij hebben inmiddels te kennen gegeven dat, hoewel zij hun functiën bleven vervullen, zij daardoor niet vooruitliepen op de later door net hoofd van den Staat te nemen besluiten. Gistereu is de Senaat te Versailles bij eengekomen in welke zitting de afdeeiingen zijn getrokken en de vooizitter de leden raad pleegde over het vaststellen van de orde van den dag. De Senaat heeft, oveieenkomstig vroe gere besluiten, beslist dat de voorstellen, die van het initiatief der leden van de vorige Kamer afkomstig waren, niet aan de orde zullen ge steld worden. De heeren de Brogiie, Brunet, de Meaux en Paris hebben de zitting bijgewoond. De Senaat heeft liet ontwerp betreffende den genei alen staf op de agenda geplaatst. De zitting is vei volgens opgeheven zonder dat er een meldenswaardig voorval plaats had. In de Kamer van afgevaardigden die gisteren voor bét eerst bijeenkwam nam de heer Desseaux, als oudste in jaren, het voorzitterschap vaar. In zijn rede bracht hij hulde aan de nagedach tenis van Thiers en verklaarde, dat hij zich verdienstelijk had gemaakt jegens het vader land, terwijl hij aan het slot zijner rede zeide dat de nieuwe Kamer, evenats de vorige, werk zaam zal zijn ter bevestiging der republiek en haar zal verdedigen tegen eiken aanval, van welke zijde ook. Hij eindigde met den kreet: sieve de republiek, leve de vrede!" welke uit roeping met levendige toejuiching werd begroet. De bureaux van de linkerzijde hebben be-" sloten hare werkzaamheden voort te zetten ten einde reeds den volgenden dag een groot aan tal vei kiezingen geldig zouden worden verklaard, alsmede aan de gezamenlijke groepen dezer partij voor te stelleneen comité van tien leden te benoemeuhetwelk gedurende de crisis namens deze groepen zal beslissen, die alsdan alle initia tief aan dat comité zullen overlaten en niet zullen bijeenkomen. De Kamer heeft den heer Grévy met 290 stemmen tegen 170 blanco biljetten tol voor zitter benoemdhg betuigde daarvoor zijn dank, onder verklaring dat hij rekende op welwillende ondersteuning ter volbrenging zijner taak. Bij de audiëntie, gisteren aan de gedele geerden der rechterzijde verleend, heeft Mac Mahon in zijn alleszins categorisch antwoord aan de deputatie te kennen gegeven dat hij vast besloten was, niet af te treden. Het republikeinsche verkiezings-comku in het negende arrondissement van Parijswaar Jules Grévy tot afgevaardigde is gekozen, hield Dinsdag, ouder voorzitterschap van CyuM.-.K0 eene bijeenkomst, die o'ók door Grévy werd bijgewoond. Gambetta hield een rede, waarin hij verklaarde dat de kandidatuur van Grévy als eene nationale te beschouwen was. Grévy nam vervolgens het woord. Ilij betuigde zijn dank aan de kiezers. In verscheidene districten was hem de kandidatuur aangeboden, maar hg hail die van de hand gewezen. Die te Parijs had hij echter gemeend te moeten aanvaarden als een plicht jegens de Republiek. Het is nog niet beslist of Jules Grévy in de Kamer zitting zal nemen voor Parijs of voor het district Dóle, departement der Jura, dat zijn mandaat heeft vernieuwd en dat hij tot dusver beeft veitegenwoordigd. Bij het vernemen van de vei kiezing van 2 conservatieve leden van den Algëineenen Raad hadden te Artes ongeregeldheden plaats. Op de markt word de sMaiseillaise" gezongen; de prefect liet diagouders aanrukken om de me nigte uileen te drijven en de orde was spoedig hersteld. Men herinnert zich dat Pellefah te Arles door twee commissarissen van politie werd achtervolgd en beleedigd. Een daarvan is in een mindere betrekking naar Aurillac verplaatst, doch Pelletan is daarmede niet tevreden en heeft opnieuw veitoogen gericht tot den foor- zitter van den Senaat, d'Audiffret-Pasquier. IT ALIK. Pater Curci, zegt het Journal des Dêlals, is een der uitstekendste leden van het genoot schap van Jezus, en bestuurde te Florence liet bekende tijdschrift de Oivilla Oatiolica. Na 1870 was pater Cuiei tot de oveituigiug gekomen, dat de gedragslijn, door het Vatikaau gevolgd, voor den godsdienst noodlottig moest worden. Volgens hem is het een hersenschim het hei- stel \aii 's Pauseu wereldlijke macht te hopen en wie zich tot werkeloosheid doemt en zich aan de openbare zaken onttrekt, om een mira kel af te wachten dat niet komen zal, ver oordeelt zich tot machteloosheid. De vijandige houding van het opperpriesterschap tegen Italië heeft het noodlottig gevolg, dat de Italiaansche regeering vijandig is aan den godsdienst. In den vooi tgezetten strijd zal de geest van den godsdienst van lieverlede verloren gaan. Het koninkrijk Italië zijnerzijds zal verzwakten mis schien vernietigd worden; maar de kerk zal bij zijn oudergang niet winnen; integendeel. Uitgaande van dit standpunt en van het door de kerk aangenomen beginsel, zich te verstaan naet al de bestaande machtenzelfs al vinden deze haren oorspong in misdaad, stelt pater Curci aan den Paus voorzich te verstaan met Koning Victor Emanuel, die eerder tot een vergelijk geneigd is dan zijn opvolger het zal zijn. De uitslag van dit overleg zal wezen, dat de Koning door de kerk erkend en bijge volg eene bestendige aanleiding tot binnen- en buitenlandsche conflicten verwijderd worde. Zijnerzijds zou de Koning zich door den Paus laten zalven en een zeer katholieke regeering instellen, en hiertoe ware het voldoende de grondwet uit te .voeren naar hare letter en haren oorspronkelijken geest. Inderdaaddie grondwet, het werk van Karei Albeit, een zeer godvruchtig vorst, verklaart in haar eeiste artikeldat de katholieke godsdienst is de godsdienst van den Staat. Dit artikel is nooit afgeschaft gewordenmen slaat er maar geen acht op; doch dit is niet precies hetzelfde. Pater Curci meent datals de Paus en de Koning het eens zijn, in het Parlement zeer gemak kelijk een katholieke meerderheid zal kunnen verkregen worden. Deze gedragslijn werd in 1875 aan den Paus voorgelegd; alleen de opper priester, niemand anders, droeg er kennis van; 1 daar het Pius IX moeielijk valt, gesclneven stukken te lezen, werden van het vootstel- Curci twee exemplaren gedrukt. Een van deze exemplaren werd door een Vatikaan-beambte weggenomen en aan een liberaalblad medege deeld, dat het openbaar maakte pas drie maanden geleden. Deze openbaarmaking-deed den storm over het hoofd van Curci losbarsten, hoewel zij hem op geenerlei wijze geweten kan worden. Men vroeg den pater de intrekking van hetgeen hij geschreven haden naar het schijnt weigerde hij hieraan te voldoen althans in den vorm die verlangd werd. De kracht der theologische hardnekkigheid is groot; deze is niet ligt te overwinnen. Pater Curci wordt op het Vatikaau beschouwd als schuldig aan de misdaad van verzoening, waarover reeds zoo vele malen Pius IX den banvloek heeft uitge sproken, en daarom zou pater Cuici, op vor melijk bevel van den Paus, uit het genoot schap van Jezus verwijderd zijn. Men zegt echter, dat de, zaak geschikt zal worden door tusschenkomst van kardinaal de Luca, een der voortreffelijkste en meest verlichte leden van het heilige college. Al de liberale bladen hou den zich met deze zaak bezig, en vrij alge meen zijn zij van gevoelen, dat het Vatikaan zijn val voltooit, wanneer het zich afzon dert van al de mannen, die door hun gezond verstand tot een bepaalde meening zijn ge bracht, en wier karakter hen onafhankelijk doet haudelen. De Diritto is van een ander gevoelen. Dit liberale «gaan vreest dat het stelsel van pater Curcidoor Pius IX verwor pen, door den nieuwen Paus worde aangeno men, en daar de goede uitslag dier poging aan de Diritto niet onmogelijk toeschijnt, waar schuwt het blad zijne vrienden op hunne hoede te zijn. Intusschen is er nietsdat grond geeft tot liet vermoedendat pater Curci rechtstreeks of zijdelings in onderhandeling is geweest met den Koning, wiens persoonlijke medewerking alleen het door den vermaarden jezuiet uitgedachte plan zou kunnen'doen slagen.' "Wat de kerkelijke bladen betreft, zij hebben tot dusverre vermeden, zich over de zaak uit te laten, doch zij heeft te veel opzien gehaard om hen verder te laten zwijgen.,, l

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1