De kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te' Zutfeu heeft den heer A. baron Schimmel, penninclc van der Oije tot kandidaat geprocla meerd voor de Tweede Kamer. Men noemt ook de heeren mr. E. II. 's Jacob en mr. C. J. Sickeszburgemeester van Laren, als kandidaten in dat kiesdistrict, en mr. A. E. J. Nijsing, kantonrechter te Meppel, in't district Assen. De Hooge Raad heeft Maandag jl. ver- worpeu de voorziening in cassatie, ingesteld door Spijkman, veroordeeld wegens valschheid in geschriften van koophandel. Het TT. JD. verneemt, dat ernstig de hand gelegd is aan de beraming van plannen om in '1S79 het 3e Eeuwfeest der CJnie van Utrecht plechtig te vieren. Reeds is eeu hoofd commissie geconstitueerd. Spoedig hoopt het blad hieromtrent iets naders te kunnen niededeelen. De waterstand in Friesland en Groninger land, Overijsel en de lage Geldersche streken is sedert 8 dagen tot een geweldige hoogte geklommen. De spoorreizigeis, die deze ge westen passeeren, ontdekken op vele plaatsen nietsj dan lucht en water. De stormen der laatste dagen hebben daartoe verbazend mee gewerkt. Gelukkig blijft de wind nog uit den grootsten stormhoek verwijderd; zoodia bij 'naar het westen uitschiet en de nachtelijke winden aanhouden, wordt de toestand weer even gevaarlijk als het vorig jaar. De heer G. A. Yorsterrnan van Oijen, hoofdonderwijzer aan de openbare schooi te Aardenburg, schrijft iu het Weekblad voor Zeeuwsch Vlaanderen' s Westelijk deel het volgende ïj Voor een paar dagen kwamen een paar be hoeftige ouders bij mij om het pokkenbriefje (bewijs van koepokinenting) terug te vragen voor hunne kinderendie naar de Katholieke schooi moesten gaan. «Natuurlijk vraagde ik hun, of zij dan zoo onteuedcn waren over de openbare school. ««Wel neen, mijnheer," wits 't antwoord, «maar gij weet wel, eeu arm mensch kan niet doen wat hij wil, en bij de bedeeling's winters liepe'n we gevaar, en 't is ons gedreigd ook, niets te ontvangen." «Verdere uitdrukkingen, te kras om hier mede te doelen, spaar ik. «Nu doe ik opmerken; «Dat het Katholiek armbestuur een groot gedeelte van de gelden, die het voor de armen besteedt ontvangt van 't burgergasl- en wees buis. «Dat het blijkens een antwoord indeaiaad daarvan hoegenaamd geene rekening doet. «Waarom ik de vraag doe, of genoemd armbestuur of de katholieke geestelijkheid want de armmeestcrs hebben al een heel klein beetje te vertellen, gelden vau een gemeen schappelijk fonds mogen gebiuiketi om men sehen te dwingen van eene bijzondere inrichting gebruik te maken. «Daarom sluit ik mij volkomen aan bij hen, die de meening zijn toegedaan, dat de subsi die» der Godshuizen niet aan de diaconieën moeten uitgekeei d worden, maar aan een com missie, die voor een eeilijke verdeeling zorgt, wam bij de inenschen niet gedwongen worden Jn de N. V/aard. Cl. lezen wij liet volgende: Een bevriende hand zond ons een brochure toe, getiteld: «Methode nouvelle pour la culture de la pomme de terre", door Bortier, waaruit wij het volgende overnemen. «De nieuwe wijze van poten bestaat daarin dat men op een diep omgespitte» grond de aard appelen, middelsoort, door midden gesneden legt, op een afstand van 50 duimen (centimeter) van elkander, of nog beter, men neemt heele aard appelen, die men op een afstand van 75 duimen van elkander op rijen met behoorlijke *£niuimte legt. Wanneer de aardappelen zoo op den grond, doch niet in een greppel gelegd zijn, moeten zij met eeu dunne inag aarde bedekt worden. Zoo luchtig geplaatst, kunnen zij zonder moeite door de dunne laag teelaarde heendringen, die ze omgeeftwaardoor men reedsna enkele dagen kau beginnen met aanaarden, dat hare groeikracht en rijpwording bevordeit. Door deze methode" van aardappelen poten te volgen verkrijgt men een beschot, dat on eindig beter is dan dat door de tegenwoordige wijze van poten verkregen. Wij hebben ons verder nog vergewist, dat wanneer men de aardappelen poot op de wijze door ons aange geven, zij rijp zijn voordat de ziekte zich vertoout. Ook van een theoretisch standpunt bezien, verdient deze wijze van poten alle aanbeveling. De aardappel, oorspronkelijk uit Peru, een land oneindig veel warmer dan het ouze, heeft lucht en warmte noodig om zich goed te ontwikke ien, de aarde die haar omgeeft, moet slechts beschouwd worden als eeu steuu, een punt, waar de grootst mogelijke hoeveelheid lucht en warmte vrije speling heeft. Door de aard appelen in een kouden vochligen en saamge- pakten grond te leggen, gaat men de groei kracht tegen, en vermindert men bijgevolg het beschot; men stelt haar vrijwillig bloot aan den noodlotligen invloed vau die ziekte, waar door zij reeds meer dan een kwart eeuw ge teisterd wordt. Eer die ziekte bekend was, leverde eeu hectare'15,000 a 20,000 kilo's aardappelen op, tegenwoordig nauwelijks 8000 of '10,000 kilo's. Wij moeten trachten de op brengst tot het oude cijfer teiug te brengen of te oveitreffen, niets is gemakkelijker dau die uitkomst te vei krijgen. Men moet de aard appelen poten op, de wijze, zooals boven door ons is aangegeven, het spiuiten zien tegen te gaan tot zij gepoot worden, ze eerst iu kalk- waler dompelen om de ziekte-kiemen te ver wijderen die er zich aan vast gehecht kunueu hebben. Do aardappelen tot poteu bestemd, moeten eeist gepoot worden in zandgrondenvervol gens iu kleigronden en dan eerst in kalkhoudeu- den grond." Hoewel zij 150millioeu mijlen van elkander verwijderd zijn, schitteren Maïs en Saturnus sedert eenige dagen schijnbaar dicht in elkau- ders nabijheid met buitengewonen glans in het luchtt uim. Eiken avond, bij oubevvolkten hemel, kan men ze in het zuiden, ongeveer 30 graden boven den horizon, waarnemen. Tegen het einde van du maand wordt de verwijdering der beide pla neten leeds duidelijk zichtbaar, omdat Mars zich sneller dau Satuiuus naar het Dosten be weegt. In Sampervirens komt 'eene beschi ij- ving voor van een eik, die grosse Eielte ge noemd, welke te Leipzig piijkt als een reus uit du plantenwereld. IJ ij is twaalf eeuwen oud en de stam van dien veteraan is zoo vast, zuiver fri&ch en glad uls van een jongen boom, en'toch heeft hij globaal gemeten een omvang van 9 meier; de hoogte van den stam, tot waar de takken beginnen, bediaagt 7 meter. Aldaar verdeelt de stam zien als liet vvaie in 10 gioote, dikke armen; ook deze zijn fiiscli, luachtig en recht, en elk zou op zichzelf hier te lande reeds een zware boom genoemd wor den. Iloe ontzagwekkend deze woudvorst ook is, toch valt hij dear ter plaatseniet'zoosterk in het oog, want om hem te bereiken woult een wandeling van een klein uur vereischt, altijd te midden van zvvaie oude boomen, die zoo schoon cn belangwekkend zijn, dat men telkens waant die grosse Eicha gevonden te hebben. Eindelijk staat men tegenover dien Knlkvvnter kun men bereiden door in een bak één kilo ongobliischte kalk met 20 liteis vv.Ucr te vermengen. kolossus der middeleeuwen; nu is geen ver wisseling meer mogelijk. Men staat geheel op getogen, en men gevoelt zich zeer klein tegen over zulk een indrukwekkende massa. Allerlei gedachten doorwoelen het brein. "Wat tal van vragen zou men tot dien boum willen richten.' Iloevele geslachten zag hij voorbijgaan; hoe- vele koninkrijken gingen ten onder; hoevele tronen stortten in; want volgens het gevoelen van deskundigen, in overeenstemming met de overlevering, zou hij den ouderdom van twaalf honderd jaren bereikt hebben. Aldus zag hy voorbijgaan twaalf eeuwen van worsteling tus- schen duisternis en licht, van barbaarschheid tegen beschaving en vooruitgang. -Op eenige banken, die rondom den stam zijn geplaatst, kan de vermoeide wandelaar gemakkelijk uit rusten en naar haitelust mijmeren. Ook treft men aldaar een steenen gedenkteeken, door een ijzeren hek omringd, hetkoinstig uit de 17e eeuw, ter herinnering aan August den Sterke, ICeurvotst van Saksen en Koning van Polen, die, van de jacht terugkeerendedaar ter plaatse uitrustte. Rotterdam. De Oost-Indische ambtenaar v. D,die meC zijn halfzuster alhier in hech tenis was genomenonder verdenking van mede plichtigheid aan de op haar man, ren heer de Geer Boers, te Amsterdam gepleegde ver giftiging, is weder in vrijheid gesteld. Erwarea geen voldoeude vermoedens van schuld tegen hem gerezende gescheiden echtgenoot van den overledene is echter gevaugen gehouden. Haarlem. Ten bewijze dat er in den om trek dezer gemeente nog al wild voorhanden is, kan stiekken, dat voor eeu paar dageu ge leden, bij gelegenheid van eeu klopjacht, ge houden op de bezittingen van den heer liar- naai t to Vogelenzang, waai toe ook eenige heeren jagers uit de omstreken waren uitgenoocligd ruim 300 stuks wild ziju geschoten. Amsterdam. De geheimzinnige moord, op de Brouwersgracht alhier gepleegdhoudt poli tie en justitie nog voot tdurencl bezig; men begint thans meer en meer aan moord te den ken en heeft dan ook in de aangifte van over lijden voor den burgerlijken sland ais oorzaak van den dood opgegeven; verbloeding ten ge volge eener halswoude, welke, ofschoou liet vermoeden van zelfmoord niet is uitgesloten, ook door moord kan ziju verooi zaakt. Een be langrijke aauwijzing is voor het laatste ver moeden gevonden. Men weet dat 't mes, waar mee de wonde moet zijn toegebrachtniet is gevonden; maar tevens dat er een zakmes van den heer Kets werd vermist, hetgeen grond gaf tot de veronderstelling dat de moord of 'zelfmoord daarmee zou zijn gepleegd. Thans heeft mcii echter iu den zak vau een pantalon het veiloren mes gevonden; ei1 moet dus een ander moordtuig in 't spel zijn geweest. Van bet bekende wei kdat Jdlmunes Sclierr, wiens naam zoo gunstig onder de Duilsche lette»kondigen bekend is, over de Pas'jjsehe commune schieef, vei scheen bij den uitgever Riukes alhier de vertaling ouder den titel bel llooie kwartaal. De heer S. II. ten Cate die zich daarmede belastte, beeft -zich goed van zijne taak gekweten. Wie belang stelt ia de geschiedenis van de Commune vindt Lier eene levendige, naai' wij gelooven doorgaans getrouwe voorstelling er van. Groningen. Aan' de leden van «Eigen Ilulp", alhier 'zal worden voorgesteld het dis trict Groningen uit te breiden over de geheels provincie. Kuinro. Dezer dagen werd alhier eeu stuk hooiland van 3 hectaren 30 aren voor f40,000 behalve de kosten verkocht. Arnhem. Een landbouwersknecht alhier, is iu het land door een ezel aangevallen en dermate gebeten, dat men voor zijn leven vreest» Met de grootste moeite kon het woedende dier,

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2