VeiïMjit laplijb, oitpmileif Dinsiai. Biiteilanlsclie Berichtea. A". 1877. Woensdag 21 November. M 4291. t E e iv e xi D e r tigst© Jaargang. KODRANT. ABONNEMENTSPRIJS, pel kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheels Rijk - 2,50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BUKK.ltl: JIARKT, B, 12dl. Advertentieprijs van 110 gewone regels, met inbegrip van cene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F J{ t 3i K It IJ K. Do heer Arago heeft den '19 dezer in den Senaat, uaar aanleiding der door den heer de Kerdrel aangekondigde interpellatie, de prdalable kwestie gevraagd, daar hij die inter pellatie inconstitutioneel achtte en er een in breuk op de rechten der audere Kamer in zag. Indien de prdalable kwestie ve-worpen mocht wordenzal de heer Laboulaye de eenvoudige orde van den dag voorstellen. De Senaat heeft de prdalable kwestie ver worpen met 155 stemmen tegen 130. De heer de Kerdrel was hierna aan 't woord. Hy verklaarde eerbied te hebben voor het be ginsel van juiste scheiding der bevoegdheid van de verschillende staatsmachten. De Kamer keelt het recht een enquête in te stellen. Hij wilde alleen weten, welke maatregelen de regeering denkt te nemenom te voorkomen dat de enquête "inbreuk" maakt op de rechten van de uitvoerende macht en de magistratuur. De hei tog de Broglie antwoordde, dat de enquête geen juridiek karakter diaugt en ook niet het kaïakter van onpartijdigheid. Zij is een iubreuk van de wetgevende op de rechter lijke en de uitvoerende macht. Hij beriep zich verder op de meening van liberale ministers under dc restauratie. De heer Dufaure verklaart, dat de Kamer door het aannemen der enquête hare rechten niet is te buiten gegaan. De considerans van het enquête-voorstel is niet gevaarlijk. Om een conflict tusschen de beide Kamers te voorkomen, moet men verzoenend te werk gaan en de prikkelbaarheid der andere Kamer niet kwetsen door een motie als de voorgestelde, die zonder eenig nut is; want de instruction, die deze ministers aan de ambtenaren geven, zijn vol strekt niet verbindend voor hunne opvolgers. In plaats van zulk een verbitterende motie voor te stellen, ware het beter «lat de voorzitter en de begi'üo.nigscommissie van den Senaat in overleg traden met den voorzitter en de be grotingscommissie van de Kamer, ten einde den financieelen dienst regelmatig te verzekéren vóór '1 Januari. Om dat doel te bereiken, is er conciliatie noodig. De door de linkerzijde voorgestelde eenvou dige orde van den dag is hierna verworp°n met 153 stemmen tegen 136. De hertog de Broglie zeide: j> De enquête der i Kamer is een parlementair en geen juridiek onderzoek. De ambtenaren blijven voor die enquête onderworpen aan hun eigen supe rieuren. Bij dezen moeten zij bevelen en iustruc- tiën vragen. Wij hebben gemeend, alvorens af te tredeu, deze voorschriften te moeten uit vaardigen, Daarmede blijven alle beginselen onaangeroerd; wij willen die ongeschonden aan onze opvolgers nalaten." De heer Laboulaye hield voldat de Kamer het recht heeft tot het instellen niet alleen van een parlementaire, maar ook van een juridieke enquête. Dit is een noodzakelijk gevolg van het recht der Kamer om een ministerie in staat van beschuldiging te stellen. Het ministe rie behoort dus de ambtenaren uit te noo- digen, voor de commissarissen van onderzoek te compareeren. Ten slotte deed spr. een beroep op den geest der verzoening. De voorzitter deelde alsnu mede, dat de vol gende motie was ingediend »De Senaat, gehoord hebbende de verkla- ïringen derregeering, besluit: overeenkomstig »de conservatieve beginselen, die hij altoos ïheeft voorgestaan, te waken tegen elke inbreuk sop de prerogatieven van elke der openbare smachten en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie, voorgesteld door de ver.eeuigde rechterzijde, is met 151 tegen 129 stemmen aangenomen. liet redenaarstalent van Gambetta heeft reeds inênigèn ""schitterenden triomf"behaald," maar algemeen wordt erkend, dat hij nooit een wegslepender voordracht heeft gehouden, dan den laatsten dag der beraadslaging over, de enquête, toen hij den hertog de Broglie antwoordde. Zelfs de Orleauistische Soldi erkent, dat hij gesproken heeft, zooal niet als een staatsman, die morgen aan 't bestuur kan komen dan toch als 't hoofd eener pai tij, als een staat kundig redenaar, die te eenigertijd het hoofd der regeering worden kan. Gambetta's inzichten, laat de Soleil er op volgen, zijn niet alle de onze; wij kunnen echter zijn talent en het door hem behaald succes niet loochenen. Ziehier hoe het Journal des Débais er over oordeelt Wij zijn nog onder de betoovering dier prach tige rede. Het ie niet mogelijk ook slechts een paar regelen over de staatkunde van den dag te schrijven, zonder hulde te brengen aan Gam betta's machtig en vaderlandlievend woord, waaruit de geest van de republiek en van gansch Frankrijk u tegenademt. De heer Gambetta zal het ons niet euvel duiden, als wij zeggen, dat zijne welsprekendheid eene groote kracht ont leende aan de zaakdie hij verdedigde. De spreker wist zich te verheffen tot de hoogte dier zaak. Zouden wij iets vieienders voor hem kunnen zeggen Men behoeft zijne rede slechts te lezen om zich te overtuigen, dat wij niet overdreven hebben. In een brief aan het Journal des Délats wijst de voormalige afgevaardigde Beausire op een circulaire, die in de departementen werd verspreid tegen de republikcir.sche kandidaturen. Daarin komen o. a. de volgende zinsneden voor ij slloe radicalerde verkiezingen uitvallendes te meer zal Bismarck zich de handen wrijven" en ïlndieu ge wilt dat Bismaick de toeslem- miug der mogendheden krijgt om ons opnieuw den oorlog te verklaren, stemt dau voor de republikeinen." liet schynt zegt Beausire, dat de Broglie, die alle inmenging van het buiten land zoo krachtig afkeurde, te Poitiers niet gehoorzaamd werdwant liet hof gelastte geen vervolging tegen de schrijvers of uitgevers der circulaire. De Figaro verhaalt, dat mevrouw Mac- Mahon op de jongste receptie bijzonder vriende lijk was jegens Baragnon en hem met diens redevoering heeft gecomplimenteerd. Generaal Graat heeft Zaterdag een drie- kleurigen krans neergelegd op het graf van Thiers op Père-Lachaise. RUSLAND. Volgens een den '19 dezer bij de Oolos ontvangen telegram, uit Veran-Kaieh van 18 dezer hebben de Russen met voorbeeldeloozeD moed de Turken, die zich wanhopig verdedigden, bevochten. Een gedeelte van h°t garnizoen poogde tegen Olti door de rijen der Russische troepen te breken de kavaleiie sneed het den terugtocht af, en de Russen maakten daarbij 7000 man gevangen, waaronder twee.pacha's. Ook vielen verscheiden vaandels, 300 stukken geschut, geweren, munitie en proviand den Russenwier verliezen nog onbekend zijn, in handen. Voor het Russische Douau-leger zijn thans 40 veldhospitalen, waarvan elk een half millioen roebels kost, ingericht. Elk dezer hospitalen bestaat uit 35 groote tenten, 24 groote pak- wagens3 apothekerwagenselk heeft kleeding- stukken voor iGOÜ zieleen, en heeft 'lSchiiur- gen, 3 apothekeis, 300 assistenten en een overeenkomstig aantal dames van het Roode Kruis tot zijn beschikking. EMU E 1 A D. Daily News bevat een telegram uit Yerau Kaleh van '18 Nov. waarin liet nemen van Kars wordt bevestigd. De bestorming bad plaats door 3 kolonnes, geneiaal Grable werd gedood. De geheele vesting met ai hetgeen zij bevatte viel in handen der Russen. Loris Melikoiï hield Zondag zijn intocht in Kars. De verliezen der Turken bedroegen 5000 man nan dooden en gewonden. 10,000 werden gevangen genomen. De verliezen der Russen bedioegen ongeveer 27QQ. T U R K IJ E. De Russen vielen Ghakir-Pacha bij Orkhanie aan en werden met groote verliezen terugge slagen. Men zegt, dat Suleiman Pacha, r.u het leger van den Czarewitsch minder sterk is door het zenden van troepen naar Plewnaeen aanval zal beginnen. D UIT S C H L A N' J). Te Berlijn is een Pool gearresteerd, onder verdenking van voorgenomen aanslag op liet leven van den Keizer en Prins Bismarck. De Telephon maakt in Duitschland zeer ,eel opgang. Thans is er een ingericht tusschen Varzin en Berlijn. Het blijkt dat ook op dim grooten afstand het geluid zoo goed wordt voort geplant, dat een gesprek tusschen v. Bismarck op zijn buitenplaats eu de beambten aan

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1