BoitcQlaiiisGle Berichten. Tersckijat iaplijls, uitentert IMat. Biniieilaiilscle Berichten. ■M 4293. A". *877. 1 Vrijdag 23 November. IE en en ID e rti^ste J a a - F R A N K IJ K. Volgens sommige dagbladen is het nieuwe Ministerie nog niet voorgoed samengesteld. De heer Gambetta is gekozen tot voorzitter van de begrootings-commissie. Hij verklaarde, toen hij benoemd was, dat hij strikt binnen de termen der wet zal blijven, en hij zal trachten diegenen binnen de perken der wet te houden, die geneigd zouden zijn er buiten te gaan. De handelstand te Parijs en uit het Noorden des lands heeft besloten een petitie aan Mac Mahon te richten, met dringend ver zoek ten spoedigste een einde aan de ciisis te maken. Indien de tegenwoordige toestand nog lang mocht duren, wordt in het verzoekschrift gezegd, dan zal de Fransehe nijverheid te groode gaan, Het nieuwe Ministerie zal niet vóór Don derdag in het ofïlciëele blad verschijnen. De liép-ubliqm Franpaise zegt, dat inet het oog op de aanmatiging van den Senaat en de weigering van den President der Republiek om van staatkunde te veianderen, de plicht van de Kamer duidelijk aangewezen is om te weigeren de begrooting vast te stellen; het is de plicht der Kamer om het land te redden. Zij kan geen begrooting vaststellen, zoolang de meerdprheid geen Ministerie voor zich heeft, waaraan zij haar vertrouwen kan schenken. Ais een bewijs hoe de verwarring overal doorgedrongen is, dient, dat het Journal Offïciel heden aankomt met de bewering, dat de orde van den dag der rechterzijde op gisteren in den Senaat aangenomen is met 142 in plaats van zooals eerst gemeld is met 152 stemmen en dat er 138 en niet 128 stemmen zich tegen verklaard hebben. D UITSCH LAND. De JProv. Corresp. geeft een overzicht van de crisis van Frankrijk en zegt aan het slot daarvan; Daar Mac Mahon zich beroept op üe volmacht, die hem tot 1880 blijft op- gediagen, en op de taak, die hem bij deze opdiacht door de conservatieve meerderheid is opgelegd, terwijl daarentegen de tegenwoordige meerderheid in de Kamer evenzeer vasthoudt aan de rechten, haar door de republikeinsche grondwet toegekend, bestaat er geen vooruit zicht op een duurzame vredelievende oplossing van het conflict. Eergisteren is te Keulen een bericht ont vangen, hetwelk aldaar eece algemeene sensatie te weeg bracht. De burgemeester van Künigswin- ter seinde namelyk aan het Keulsche Gemeente bestuur, dat er dien dag in do nabyheid van Coblentz een schip, met eene aanzienlijke lading rattenkruid aan boord, in den Rijn was gezonken. Blijkens de heden ontvangen KólnischeZeiiung heeft de directie der Keulsche diinkwaterleiding terstond maatregelen genomen, ten einde bij het pompstation, waai uit het drinkwater aan de stadsbevolking wordt geleverd, alle even- tueele kenleekenen vaa vergiftiging, zoowel in het drink- als in het Rijnwater, ieder oogenblikte kunnen constateeren. Daar de wel, waaruit het water aau de ingezetenen wordt verschaft, is ingesloten en het water op 35' meters afstand van den Rijnoever ter diepte van 8 meters beneden het nulpunt der rivier wordt opgehaald, gelooft de Kólnische Zeitung dat de stad wel tegen het gevreesde onheil zal bevteard blijven. Het ongeluk heeft plaats gehad met de schroefstoomboot Ehein ttnd Schelde. Nabij Bendorf, tusschen Neuwied eu Coblentz, is het vaartuig tegen den grond gestooten en tengevolge der daardoor ontstane averij ge zonken, ITALIË. Bij de verkiezing van den provincialen Raad van Rome heeft de clericale partij, deels ten gevolge van een overleg, waaraan het geheim stipt bewaard is, deels tengevolge der verdeeld heid onder de liberale partij, een niet geringe overwinning behaald. Yan de '16 leden, die te Rome gekozen moesten worden, zijn er 9 cle- ricalen in den Raad gekomen. De liberalen hebben in den provincialen Raad nu nog wel da meerderheid, maar zij is gering. Onder de clericaien, die gekozen zyn, behooren eenige tot den aanzienlijksten adel (Papalini), zoo- als Borghese, Boncompagnie, Campello, Cesarini, Filippani. Berardi, broeder vau den kardinaalis alsmede gekozen. Het geval heeft onder de liberalen zekere ontsteltenis te weeg gebracht. Zij sein ij ven het gebeurde toe aan de impopulariteit van den Minister van Binnen- laudsche Zaken, den heer Nicoteia, en van den prefect te Rome, den heer Caracciolo. Professor van Zette bezocht Woensdag den Paus. Hij keurde de behandeling goed, achtte het onmogelijk de boenen te doen herleven, vond den toestand niet veronttustend, maar zóó dat plotseling verergeiing mogelijk is. U L 6 I Frère Orban stelde in de Kamer van Volks vertegenwoordigers een amendement op het adres van antwoord voor, zeggende dat de Regeering met alle wettige middelen de,onder nemingen vervolgen moet1 van hen, die de grondwet in minachting willen biengen, Het amendement werd vei worpen met 58 tegen 35 stemmen, en het adres werd aangenomen met 55 tegen 34 stemmen. ZWEDEN. 1 De Koning heeft de overeenkomst met Fiank- ryk, betreffende den verkoop van het Zweedsch- Westindische eiland St. Barthélemy bekrachtigd. Het verdtagwasgeteekend 10 Augustus, waarna te Parys in een .protocol van 31 October eenige nadere voorwaarden waren vastgesteld. SIUKKIJE. Een Russisch -.parlementair .heeft Erzerourn r g- a n gv gesommeerd zich over te geven. De Sultan heeft gelast, dat de vesting zich tot het uiterste zal verdedigen, Uit Erzerourn wordt van 19 dezer ge- - meld. Door het bombardement werden de Russen genoodzaakt het maken van verschan singen ten zuiden van Erzerourn te staken. De Russische kavalerie doorkruist de vlakte in verschillende richtingen. SCHIEDAM, 22 November 1877. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken werd heden o. a. aanbesteed, het maken van den onderbouw en het leveren en stellen van den bovenbouw voor eene vaste spoorwegbrug met drie openingen over de Singclgracht achter de kazerne Oranje Nassau te Amsterdam, teu behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Van de twaalf biljetten voor dit werk ontvangenwas het minste dat van den heer H. Wienhoven te Schiedam, voor f55,500. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dispensatie van het verbod tot in- en doorvoer van buitenslands van rundvee, schapen, bok ken, geiten, versche huiden, versch en ge zouten vleesch, ongesmolten vet, mest, onbe werkte wol, oubewerkt haar, klauwen en hoor nen, alsmede' van allen afval van genoemde dieren, waarop betrekking heeft het Konink lijk besluit van 8 December 1870 Staatsblad no. 194), alleen gegeven kan worden wanneer het algemeen belang zich daartegen blijkbaar niet vei zet. Aanvragen daartoe moeten, op gezegeld papier geschreven, gericht worden aan den Commis saris des Konings in de provincie, waarin be langhebbende woont. Gedurende de maand October maakten van den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee gebruik, uit zee 18ü stoom-en 56 zeilsche pen naar zee 235 stoom en 98 zeilschepen te zamen 421 stoom- en '154 zeilschepen; in het geheel 575 schepen, metende te zamen 618,569 M% tegen 129 schepen, metende te zamen 197,566 M', van het Voornsche-kanaal, een en ander zonder de vischschepen. Gedurende de eerste 10 maanden van dit jaar. maakten van den nieuwen waterweg buiten de vischschepen gebruik 5831 zeeschepen, metende te zamen 6,080,434M', tegen van het Yoornsche kanaal 892 zeilschepen, metende te zamen 1,330,252M'. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der kiesvereeniging Eendracht te Haarlem is tot kandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer W. de Meijier, teWo-- mervéer. Ook de kiesvereeniging Eenparighid te COURANT. j Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke Hommers- 0.10, 1 f BtREAUi HARKT, 124. f. i Advertentieprijs: vanl10 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1