Franekeradeel heeft den heer J. K. II, deRoo van Alderwerelt kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Door de Kiesvereeniging sZuidwolde" (hoofdk. Assen) is de heer jhr. "W. A. van der Feltz voor de Tweede Kamer kandidaat gesteld. De afdeeling Zutfen van «Volksonderwijs" heeft besloten de kandidatuur van den heer Sickesz te ondersteunen. De Koning van Italië heeft den hoogleeraar F.' C. Donders, te Utrecht, tot kommandeur der Kroonorde benoemd. De heer mr. J. S, Buijvis, die twee maanden geleden naar Indië vertrok om de redactie van het Bataviaasoh Handelsblad te aanvaarden, is, naar de N. R. Ci. mededeelt, kort na aankomst aldaar plotseling overleden. Het nieuwe bronzen 2% cent-stuk heeft de grootte van een tiengulden-stuk; aan de I eene zijde ziet men den Nederl. leeuw, waar omheen de woorden: Koningrijk der Neder- landen '1877, en aan de andere zijde een lauwerkrans, met de aanduiding der waarde «2l4 cent" in het midden. Het Comité voor de Sumatra-expeditie j heeft bij circulaire onzelandgenooten op't drei gend gevaar gewezen, dat de onderneming, die reeds nu zulke belangrijke resultaten heeft opgeleverd, wegens onvoldoende fondsen, hal verwege zou moeten worden gestaakt. Met aandrang wordt dus opnieuw ondersteuning I gevraagd, om het aangevangen werk te vol- I tooien. j Bij de Marine schijnt het zenden van een zeilschip naar de poolstreken, zooals in de laatste vergadering van liet hoofdcomité voor de j expeditie naar Nova-Zembla bepaald werd, weinig sympathie op te wekken. Zijn wij wel ingelicht, dan wendde de luitenant ter zee Koolemans Beijnen zich onlangs tot een zijner I wapenbroeders te Willemsoord, met het ver- j zoek, een zeeofficier, voorstander van een tocht met een zeilschip, naar de eerstvolgende ver- gadering, te houden op 17 dezer, af te vaar-, digen, ten einde het hoofdcomité te steunen. Dit had ten gevolge, dat men in Nieuwediep in omvraag bracht, of het zenden van een zeil schip, bij gebrek aan fondsen voor een expe ditie met een stoomschip, al of niet was aan j te raden. Van al de officierenwelke hun ge voelen uitbrachten, was er slechts één voor j het zenden van een zeilschip, terwijl al de overigen, hoezeer ook voor een expeditie naar J de ardpoolstreken, vermeenden liever geen tocht ie moeten ondernemenwanneer die niet I kan gedaan worden met behulp van stoomver- mogen, daar er geen resultaat van eenige be- teekenis was te verwachten, doch daarentegen veel kans om teleurstellingen te ondervinden. Ook scheen geen zeeofficier geneigd, aan de oproeping om de vergadering te komen bij- wonen, gevolg te geven. I In de vergadering, II. Zaterdag in het lokaal ïDiligentia" te 's Gravenhage gehouden, bleek, dat mcu het bijna unaniem gevoelen der zee officieren niet heeft gedeeld, daar eenparig besloten is, dat de expeditie met een zeilschip j zal plaats hebben en de tocht in Mei 1878 zal aanvangen. Vad De heer W. A. van Rees oiid-majoor in het O.-I. leger verklaart, in een be- schouwing over den stand van zaken in Atsjin, .zich, overtuigd te houden, dat wij zullen ein digen met te overwinnen en de vijand, met Mohammedaausche berusting voor de overmacht bukkende, eenmaal het zwaard zal opsteken. Maar wat wij nu doen door het afkappen van 1 de takken van den boom, tengevolge waarvan deze dood kwijnt, ware beter gedaan door den boom direct om te hakken; want, vraagt de heer van Rees: «hoeveel tijd en hoevee! mil- lioenen zal dat uitteringsproces kosten?" Hij constateert dan ook, dat het advies van «Een 'Patriot" in Oct. 1874 gegeven om fe&ft doortastend op te treden, door de ondervinding is gebleken juist te zijn geweest; terwijl de methode van den heer Fransen van' de Putte geeu voldoende resultaten gaf. Uit het jaarverslag betreffende de evan gelisatie in [talie, uitgaande van de evangelisch Waldenzische kerk, loopende van Juli 1876 fot Juni 1877, blijkt, dat het getal stations van 10 tot 19 vermeerderd is, waarvan eenige wellicht gedurende het volgende jaar in kerke lijke gemeenten zullen overgaan. Voorts is het getal avondmaalgangers met 136 vermeerderd en het getal schoolkinderen, niettegenstaande twee scholen wegens gebrek aan - middelen moesten gesloten worden, met 150. De bijdragen van de verschillende gemeenten bedroegen, ondanks allerlei moeilijkheden en de handels crisis, 30,000 lira's. De evangelisatie telt in geheel Italië 39 gemeenten en 17 stations. Voorts worden 47 plaatsen geregeld bezocht. Het getal geregelde hoorders was 3735, dat der avondmaalgangers 2414. De inkomsten voor het werk der evangelisatie bedroegen 253,786, de uitgaven 221,951 lira's. De bijdragen uit Nederland beliepen meer dan f 4500. Omtrent het Sint Agatha-klooster meldt het Handelsblad, dat evenals aan de kruis- heeren ook aan de onderpachters of bouwlieden, is aangezegd, dat de Staat roet 1 Januari over de door hen gebruikte goederen wenscht te beschikken, maar tevens hun schriftelijk aan geboden is om die goederen nog voor twee of drie jaar van den staat te pachten. Dit ge schiedde om te voorkomen dat zij de slacht offers werden van de houding door de klooster- lVugen aangenomen. Een geheimzinnige diefstal vervulde sedert eenige dagen de bewouers der Groote Witten- burgerstraat te Amsterdam met angst en bracht heel wat pennen in beweging Een vrouw zoo lazen wij in verschillende bladen was in haar kamer door twee onkenbaar gemaakte mannen aangevallen, die haar den mond gestopt en 't hoofd gehouden hadden aan een ketel kokende koffie om haar elke beweging te be letten. Toen hadden ze volgens haar verhaal uit een lade f 10 genomen eu waren vertrokken. Op haar gegil waren de buron en de politie gekomen en hadden haar in zwijm gevonden. Bij onderzoek is thans gebleken, dat 't geheele verhaaleen leugen was, door de vrouw verzonnen om 't verdwijnen van f10, achter haar man nm, te rechtvaardigen. lil de iV. Brielsche Gt. leest men het volgende: Vrijdagmorgen werd onze anders nog al stille stad in rep en roer gebracht door het driemaal kort op elkander hooren van den stads-omroeper. Iedere roep gold namelijk het voor onze huismoeders zoo welkom bericht, dat het brood %vas afgeslagen, zoodat reeds des middags het brood 8 cent per 1"« kilo was vermiuderd. Een en ander moet tengevolge dor concurrentie zijn ontstaan. Tc Gorinchem, VinnenArneide en vele andere plaatsen zijn de prijzen van het vleesch met "10 cents liet kilo verminderd. In liet Niemvs- en Advertentieblad voor Dcdemsraarl enz. wordt gewezeu op verregaande baldadighedendie in de gemeente Avereest geschieden. Vooral in 'tAcnterveld zou 'triiet pluis zijn. Daar moet zich een troepje gevormd hebben, om voorbijgangers, wie dan ook, van hun neus te borooven. Een zekere II. G. is o. a. Zondag avond het slachtoffer van deze bar- baarsche liefhebberij geworden. Men heeft hem bijkans den geheelen neus afgesneden, en ware hij niet door behulp van eenige personen, die op zijn hulpgeschrei waren toegeschoten, ontzet en naar huis gebracht, hij ware voorzeker door het veelvuldig bloedverlies bezweken, Rotterdam. Zaterdag- 11. hebben onder scheidene personen alhier een verhoor moeten oudergaan voor den rechter van instructie; zy waren verdacht van goederen in bezit te j te hebben, behoorende tot den faillieten boedel van den manufaeturicr P. Bij den manufacturier j B., die in de nabijheid des eersten woont, heeft de politie eerst twee pakken goederen in beslag genomen, doch deze zijn later weder teruggegeven. Men wil dat deze zaak een ernstig aanzien lieginl te krijgen. Het onderzoek der justitie duurt nog steeds voort. Den Haug. Een vreeselijke gebeurtenis bracht Zondag middag tegen 4 uren niet weinig ontsteltenis in de Paul us-Potterstraat alhier teweeg. Door huisselijke oneenigheid tot razernij gebracht, bedreigde een werkman zijn vrouw met mishandeling en nam zij de vlucht. Om zijn woede te koelen, greep de man zijn hond en scheurde dit arine dier als 't ware vanéén, zoodat 't hem dood in de handen bleef; hij doodde daarna zijn kanarievogels en ten slotte wierp-hij zich, steeds met een mes gewapend, op zijn kind. Een buurman, op dat oogenblik toegesneld, belette den ontaarden vader zijn kind te dooden, maar werd het slachtoffer van zijne prijzenswaardige daad. De woesteling stiet j hem het mes in den buik, zoodat de man be wusteloos neerviel. De eerste werd spoedig donr de politie in arrest genomen, terwyl de - gewonde naar het gasthuis werd vervoerd. Voor dezen bestaat gelukkig geen direct levensgevaar. Hootilorp. Jl. Maandagavond is een mole- naarsknecht op den omloop door een wiek van een in bewegiug zijnden molen getroffen, waardoor een zijner armen geheel verbrijzeld word. Hilleslnls. In deze gemeente had Maandag avond een ernstige vechtpartij plaats. Vier nog jeugdige werklieden voerden strijd om oen 17- jarige dienstmaagd. De twist ontstond in de herberg var. J. Bollee. Zekere L. v. B.de partij voor een ander opvattende, greep spoedig zijn zakmes en bracht L. S. een snede in den hals en in de hand toe. Hiermede nog niet voldaan, kreeg zjju vader, die hem tot bedaren trachtte te brengen, een ernstige wond van hem over den arm. Spoedig waren de te Fijenoord dienstdoende nacluwachts vanCharlois bij de vechtpartij aanwezig. De zaak werd in handen der politie gesteld. Zwolle. In 24 uren is het water op den Usel 81 en op het Zwarte Water alhier 89 centimeter gewassen, zoodat de hooi- en wei landen langs het AUnelosche kanaal weder zijn ondergeloopen. De sluizen der Willemsvaart heeft men Woensdagmorgen te 8 uren bij een waterstand van 1.15 M.-j-A.P. moeten sluiten; verscheidene schepen liggen er binnen en buiten, die hunne reis niet kunnen vervolgen. De Amsterdamsche stoombooten moesten dien namiddag aan het [Caterveer voor de gesloten sluizen blijven liggen, tei wijl men de passagiers van daar per omnibussen, heeft afgehaald. Zutfcn. Alhier zijn de brievenbestellers voorzien van kleine lantaarns. Deze zijn voor op de borst bevestigd en verspreiden een hel der licht-voor het lezen der adressen. Doeveren. Alhier is in de gepasseerde week, op het erf van L. van der Kolk, een pereboom (jut) gerooid die volgens oude ge schriften en overleveringen omstreeks 1640 geplant werd en dus bijna 2'4 eeuw oud is. Hij droog vrucht tot in '1871. Tilburg. Alhier heeft eene zonderlinge diefstal plaats gehad; bij den koffiehuishouder F. K. werd namelijk eenige dagen geleden een okshoofd jenever afgeladen en door den brenger met belndp van nog twee andere personen in deu kelder op de stelling gelegd. Toen meu Zaterdag uit het vat wilde tappen, kwam er geen druppel uit; het was tot den bodem ge ledigd. De politie tracht de daders op het spoor te komen. Hoes. Zooals uit den aard der zaak ge leidelijk .volgt, bieden week- en jaarmarkten gelegenheid te over aan voor, kooplustigen, om J

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2