A"; '1877. Zaterdag 24 November. TerscMjat laplijb, iltpzoierl Diasiai. MjilMjuts BerieUmi. BiMenlanilsclie Berichten. a E en en D ertiaste Jaarjaranar. Sr* en $0 ri£a& ff" CD Abonnementsprijs, per kwartaal1/5. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. BVREAVMARKT, E, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone legels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. F R A N K E IJ K. Mac Mahou ontving Woensdagavond op 't Elysée bijna allen, die het nieuwe Kabinet zullen vormen. Het Ministerie zal heden in den loop van den dag gereed komen. Men verzekert dat het geen-enkel senator of afgevaardigde onder zijn leden zal tellen. De hertog d'Audifiret-Pasquier, voorzitter van den Senaat, is Dinsdag naar zijn landgoed Sassy vertrokken. Men beschouwt dit vertrek als een manifestatie, om te dogn zien dat hij de vijandige houding van den Senaat" tegenover de Kamer niet-goedkeurt en de impopulariteit niet deeleu wil, die de Senaat zich al meer en meer op den hals haalt door het stijven van de wederstands-politiek der Regeeriug, DUITSCHt AND. In antwoord op den herhaalden aandrang der centrum partij ia het Huis van afgevaardigden om opheffing der Meiweiten, heeft de Minister van Eeredienst verklaard, dat de Regeering dit punt voor geen discussie vatbaar achtte. Blijkens nadere berichten omtrent het onheil op den Rijn bij Coblenz bpslond de lading van het gezouken stoomschip, behalve uit harst en petroleum, uit 2468 centner (bruto) arsenigzuurverpakt in 556 vaatjeselk ter hoogte van 2 voetwel niet ten volle water dicht, maar toch zeer soliede uit goed hout bewerkt. Onmiddellijk na het ongeluk zijn er eenige vaartuigen aangekomen en kon er dade lijk met het lossen der lading worden begon nen. Eerst werd de ruimte bij het lek vrijge maakt en aldaar aangevangen met het uithalen der zware harstvatenmet het gevolg dat naar berekening de stoomboot niet verder kon. zin ken. Onderwijl werden er 60 man, te zamen met een tiental pompenaan het werk gezet om het binnendringende water te doen vveg- loopen. Volgens een bericht van Woensdag kon het echter nog 2 fi 3 dagen duren eer het schip vrij zou zijn en naar den wal kon woi den gebracht. De Koninklijke Regeering te Dusseidorfheeft onmiddellijk bij het bericht der ramp de be volking tegen het gebruik van Rijnwater gewaar schuwd. De openbare autoriteiten te Engers, Neuwied, Weissenthurm en verschillende andere plaatsen hebben echter gemeend, niet slechts tegen het gebruik te moeten waarschuwen, maar het zelfs onder strafbedreiging ten strengste verloden. O O S T E a K IJ X. Aan do Pol. Correspondent werd Woensdag uit Bucharest gemeldDeRumeniers veroverdeu gisteren Rahova eu trokken over de Douau bij Beket. Een gedeelte der Rumeensche troepen bezette Rahova, een ander gedeelte vervolgde de Turken, die naar Widdin vluchtten. De .Rumeensche batterijen scholen terzelfder lijd Dshibra Palauka in brand en boorden een Turkschen monitor in den grond. De verbinding tusschen Widdin en de beneden-Donau is den Turken derhalve bijna geheel afgesneden. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van Ponderdag 22 November. In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp, houdende wettelijke voorziening om trent het Departement van Waterstaat enz. Voorts zijn ingetrokken de wetsontwerpen, houdende regeling der nationale militie en schut terijen. De discussie over de Indische begrooting is aangevangen. Bij de algcmeéne beraadslagingen wees de heer Saaijmans Vader op de wensche- lijkheid der bevordering van het Christendom tegenover het toenemend fanatisme. De heer Insinger besprak de middelen om den kwij nenden handel en "schc'epv aart ,.jjp,. te. ..beuren.. Hij is tegen uitbreiding va'h vrije teelt, maar voor vrijheid van in- en uitvoer tusschen Ne derland en Indie, en tevens voor de heffing van rechten op producten naar den vree.mde en voor afschaffing van den suiker-accijns. De Minister van Koloniën antwoorddedat de achteruitgang op handelsgebied alom was waar te nemen. Aau den heer Saaijmans Vader merkte hij opdat het Christendomdoor de liberale koloniale politiek bevorderdde voor keur verdiende boven de verspreiding der dog matische stelsels onzer voorvaderen. De heer Teding van Berkhout teekende daartegen protest aau. De misbruiken waren toe te schrijven aan de uitvoering door de bewiudvoerders der 0.1. Compagnie, niet aan de Regeeriug. Het alge meen debat is daarop gesloten. Op voorstel van den heer Mirandolle lveeft de Minister voorloopig teruggenomen de ver hoogingen van tiacteinenten ten behoeve der leden van liet hooggerechtshof en den post nieuwe regeling van het hypotheekwezen. Bij art. 35 is aangenomen met 47 tegen 14 stemmeneen amendement van den heer Miran dolle, om den post te verminderen met f 34,SQ0, voor toelagen aau de adsistent-residenten op enkele plaatsen. Na nog eenige discussion, waarhij de heer Teding van Berkhout constateerde, dat deze Minister homogeen is met zijn voorganger omtrent de bevordering 'van liet Christendom, is hoofdstuk II (uitgaven in Ned.-Indie) aan genomen met 6i tegen 2 stemmen. Morgen voot tzeitiug. Door do afdeeiingeii zijn benoemd tot voor zitters: de lieeren Geertseina, Wintgens, van Houten, Schimmelpenuinck en Fianseuvande Putte. SCHIEDAM. 23 November 1877. Kamer van. 'Koophandel eu Fabrieken te Schiedam. Zitting van 21 November '1877. .Afwezig de heeren T. H. B. Snijders, P. J; Wouterlood en mr. A. IC. J. vau der Drift. 1. Resumtie der notulen vau de vorige ver gadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Op advies van de daartoe benoemde Com missie, wordt besloten aan den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, een adres te richten betrekkelijk de ontworpen waterwegen tot verbinding van Amsterdam met den Rijn en Amsterdam met Rotterdam. Een afschrift daarvan zal met begeleidende missive aan het Bestuur dezer gemeente"worden gezonden. 4. Aan de Commissie, belast met het onder zoek naar de klachten omtrent het havengeld in deze gemeente gelieven, wordt opgedragen een adres te ontwerpen aan den Gemeenteraad, tot herziening der verordening, inzonderheid met betrekking tot den maatstaf, naar welken het havengeld wordt berekend. "5. Wordt besloten.,aan Jieereu Burgemeester- en Wethouders dezer gemeente," een missive te richten betrekkelijk den ontworpen Staats spoorweg van hier naar den Hoek van Holland. liet heeft de aandacht van den Minister van Binneniaudsche Zaken getrokken, dat de jaarverslagen der archivarissen in de onder- scheidene provinciën, waarvan door Ged. Staten afschrift aan zyn departement gezonden en door hem mededeeling gedaan wordt aan den archivaris des rijks, onderling zeer verschillen in samenstelling en inhoud en in vele opzichten- onvolledig zijn te achten. Do Minister heeft de aandacht van Ged. Staten gevestigd op de weuschelijkheid, dat hierin verbetering worde gebracht en hun mitsdien verzocht, den archi varis in de provincie uit te noodigen, voorliet vei volg zijn jaarverslag samen te stelien over-.: eenkomstig een indeeling, die door den Minister wordt aangegeven. De Minister van Financiën heeft vastge steld de 296ste staatsloterij en bepaald dat die zal bestaan uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 preiniën. Dé collecte wordt geopend fp Maandag 31 December '1877 en gesloten op Zaterdag den 12 Januaii 1878 (uitgezonderd den 1 Januari). De trekking van de onder scheidene klassen geschiedt veertien dagen de eene na de andere. Die van de eerste klasse vangt aan den 28 Januari terwijl in de vijfde klasse de laatste '100 nommers getrokken wor den op Zaterdag 28 April 1878. De vereeniging siloogev'een," tot bevor dering van plaatselijkeu bloei en welvaart, heeft ook tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. van der Feltz, burge meester van Assen terwijl -ïVaderland en Oranje" zich aansluit bij de anti-revolutionaire kiezers van Assen en mr. de Savoruin Lobman, te 's Hei logeuboscliaanbeveelt. Zooals bekend is hebben erfinakingen legaten enz. aan openbare instellingen, kerken eu armeniurichtingen daaronder begrepen, geen

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1