A0. 1877. Donderdag 29 November J»£ '4297. VerseMjut dajelijts, üitiniW Dlnsflag. BtituliilicD Bmllttii. BinaenlaudssËe Bericiiten. Een en Dertig- s t e J a a r a n con Abonnementsprijs, per kwartaalfifi5. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BVRISAV: HARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen twees aal berekend» F R A S K B IJ K. Door de budget-commissie is het rapport van Cochéry, strekkende tot onwettig-verklaring der buitengewone kredieten sedert 16 Mei dezes jaars, goedgekeurd. Het rapport zal heden oog bij de Kamer worden ingediend, Men verzekert dat Baragnon voornemens is een besluit der Kamer uit te lokken omtrent de behandeling der begrooting. Een iater bericht meld bet volgende: In de zittiug der Kamer las Cochéry het rapport voor, strekkende tot onwettigverkiaring der supple- ïoire kredieten. Er deed zich geen enkel incident voor; geen der Ministers was ter zitting tegen woordig. De Kamer zette daarna het onderzoek der geloofsbrieven barer leden voort. Verscheidene reedersen commissionairs te Marseille hebben moeilijkheden gehad met de assuradeurs over de assurantie van Lourdes- water, hetwelk tegenwoordig in groote hoeveel heden aldaar wordt aangevoeld ter verzending naar Mexico, Guatemala, Venezuela en andere overzeesche landen. Het was de vraag, onder welke rubriek liet op het tarief moest worden geclassificeerd. De afzenders meenden, dat het thuis behoorde onder de miuerale wateren tegen verschillende ziekteu en kwalen, hetgeen de experts ten stelligste weigerden. Daar deze aan het water volsti ekt geen waarde toekenden, zyn na lang beraad beide partijen eindelijk overeengekomen, alleen de waarde der flesschen te verzekeren. ITALIË. De Paus is, volgens het agentschap Stefani, by voortduring zeer zwak. De plechtigheid der inwijding van het mo nument, opgericht ter nagedachtenis van de patriotten, die in 1867 bij Mentana gesneuveld zijn, had den 25steri dezer plaats, in tegen woordigheid van cene groote menigte uit alle deelen van Italië. Ondanks liet ongunstige weder was het eene indrukkende plechtigheid, opgeluisterd door banieren, muziekuitvoeringen, eerebogen, toespraken, enz. R U S LA N IJ. Uit Moskou worden de volgende opgaven medegedeeld over de Russische verliezen, eu de buit door de Russen behaald, do verliezen tot het midden van November bedragen 67,303 man, waaronder 14 generaals, 1 Keizerlijke Prins, 4 Prinsen uit het huis Rurik, 1 Per zische Prins, enz. De Turksche krijgsgevangenen zyu ten getale van 44,000, waaronder '16 pacha's en ongeveer 500 officieien; vooils maakten de Russen buit 701 kanonnen, 200 vaandels, 2 monitors en 4 stoomschepen. Ue buit aauamuuitie en proviand veitegenwoordigt eene waarde van 14 rnillioen roebels. Naai de verdeeling der verschillende plaatsen werden j krijgsgevangen gemaakt; bfi Ardahan 7000, Begli-Aehmed 300, Seidekatr 500, Jagni 800, Bajazid 300, Aladschadagh 7000, Kars 12,000, Dewe-Boyun 3500, Azizie 500, Nikopoli 7800, in den Balkan 500, bij Telisoh 3500 man. OOSTEN RIJ K. Het Huis van afgevaardigden, verder beraadr slagende over het Bankstatuut, heeft met 144 t tegen 119 stemmen het voorstel Uerbsl aan- genomou.' Te Bucharest zijn losse geruchten in omloop, dat Osman-pacha aangeboden heeft om te capituleeren. Men verzekert ook, dat aldaar bevelen zijn gegeven voor de onmiddellijke verzending van groote hoeveelheden levensmiddelen naarPlewna ten behoeve der Turksche soldaten. Tot op dit oogenblik (voegt de bijzondere berichtgever vau "Daily Ne er by) was bet mij onmogelijk om niet eenigé 'zekerheid dien aangaande iets te weten te komen. Een later bericht behelst het volgender Het gerucht aaugaande Osman-ptfcha's aanbod om te capituleeren heeft tou dusver geene offt- cieele bevestiging ontvangen. Evenwel is de algemeene indruk iiier, dat uau de zaak binnen weinige dagen een einde moet komen. Desertion zijn menigvuldige!' dan vroeger en zijdie er in slagen de Russische of de Ru- meensche liniëu te bereiken verkecren allen in een staat van uil putting, tengevolge van den honger. I) UITSCHLAND. Bij de welgeslaagde proefnemingen met den telephou heeft de heer Cristiaui, secretaris bij het rijksbureau voor telegiafie, eenige waar nemingen gedaan, die hem op liet denkbeeld .hebben gebvacht van een nieuwe toepassing van den iuduetiestvoom, voor de werking op groote afstandeu met den telegraaftoestel naar het systeem van Hughes. De daaromtrent ge nomen proef heeft op een telegraafiyn ter lengte van 120 kilometers bevredigende resultaten opgeleverd. T U R K IJ E. Het gerucht is in omloop, dat Osman- pacha, door de insluitingsTmicu voor Tlewna lieenbrekende, een uitval heeft gedaan in de lichting van Rahova. Vau den kant van Rasgrad wordt niets van bijzonder belang medegedeeld. EJGUA N Si. Een telegram aan de Daily News uit Alexandria, van Maandag, meldde dat siuds Zaterdag de vaait door het 8uoz-kanaal weder gestiemd was door liet aan den grond raken, nabij 8ucz, van liet stoomschip Eashgar der P. 4 O. en van het stoomschip Iraouaddy der Messageries. SE 11 Y I E. Al de in den vreemde verblijfhoudende Ser viërs zijn onder de wapens geroepen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van Dinsdag 27 November. By de Tweede Kamer zijn heden ingekomen de ontwerpen tot vaststelling van hoofdstuk IX (waterstaat enz.)der Staatsbegrooling en de begroeting van het domeiufonds. Door de Re geering is ingetrokken het ontwerp tot wijziging der artt. 345 en 753 van het Wetboek van Koophandel, Nog een zestal outwerpeu zyn tegen Donderdag aan de orde gesteid. SCHIEDAM. 28 November 1877. Dy Koninklijk besluit vau 27 November 1877, 'no. 9, is o. a. aau onze stadgenoot mëj. J. B. C, Elberg, geboren te Keokuk (Noord-Amerika), vergunning verleend om hier te lande onderwijs te geven, mits zij overigens aan de daartoe bij "de wet gevorderde ver- eischten voldoet. R Gisterenavond zoü een rijtuig met twee paarden bespannen van den stalhouder Hoek alhier, twee persouen naar 's Gravesande ver voeren, toeu het even buiten Maassluis ge komen door eene ons onbekende oorzaak wellicht door de duisternis vau den dijk stoitte, met het ongelukkig gevolg, dat het 14jarig zoontje van J. H. Fiegée., dat met den koetsier was medegereden, door den val van het rijtuig zoodanig getroffen werd, dat het onmiddellijk op de plaats des onheils dood bleef. De passagiers en koetsier kwamen met den schrik, vrij. De paarden bekwamen geen letsel, doch het rijtuig is erg gehavend. De Minister van Buiteniandsehe Zaken, baron van Heeckeren van Keilis uit Frank rijk te 's Ilage teruggekeerd. De vorige Minister van Justitie was van meeniug, dat een schadeloosstelling diende te worden toegekend aan de ambtenaren van het O. M. bij de kantongerechtendie door de reorganisatie dier gerechten hun betrekking verloren. De thans opgetreden Minister is van een ander gevoelen en beeft de voor dat doel uitgetrokken f'10,000 weder geschrapt. Iu de afdeelingen der Tweede Kamer ziju gisteren onderzocht de wetsontwerpen tot aanvulling van het Regeeringsieglemeut van Nederlandsche- cn tot bekrachtiging van eenige aitikelen van vier met de Ned. Indische Spoor weg-maatschappij gesloten overeenkomsten.' Z. M. de Koning heeft met ingang van 1 Januari a. s. de jaarwedde vau den com missaris van politie te Delft verhoogd met f300 en alzoo vastgesteld op f2500. De libciaie kiesvereeniging uNcderland" te Delft beeft tot kandidaat voor den gemeen tel aad, "ter vervanging van den heer I. II. Drayer, die voor het lidmaatschap bedankt heeft,,gesteld den heer inr. "W. K. S. van der Mandele. Het geval te Delft schijnt zich n'.ot zóó

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1