Einnenlaajsche BerMta TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van Donderdag 29 November. In de zitting van heden zijn aangenomen een aantal - vroeger aan de orde gestelde ont werpen tot naturalisatie, tot afstand of verkoop van grond, tot wijziging van verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting, de begroo- ting van den arbeid der gevangenen en der Rijksgestiehten te Ommerschttns en Veenhuizen. Bij de laatstgenoemde verklaarde de Minister van Justitie een wettelijke regeling der bedelarij zoo dringend noodig te achten, dat hij dit on derwerp speciaal wenscht te regelen. Het ont werp tot wijziging van den Staat, bij de wet .vastgesteld,, regelende het rechtsgebied van het -hof te Amsterdam, is aangehouden, om een betere omschrijving der grens mogelijk te maken. Nog is aangenomen het ontwerp tot nadere tijdelijke voorziening omtrent het Nederl. munt wezen. De Minister van Financiën verklaarde daarbij, dat de grondslagen van ons muntwezen afhankelijk zullen moeten ziju van hetgeen de omringende landen doen en van de prijzen van het zilver. Nog eenige andere ontwerpen zyn aangenomen. SCHIEDAM, 29 November 1877. Voor het concours, te houden door bet korps scherpschutters alhier, op de schietbaan der Koninklijke scherpschutters van Rotterdam, op Zondag 2 December aanstaande, zijn de volgende prijzen ingekomen: 1 paar madera karaffen, '1 verlakte kolenbak, 1 sigareukastje, 1 waterstel van-ijsglas, '1 étagère, 1 metalen inktkoker, 1 gucridon, 2 Japansche presenteer bladen, terwijl nog verschillende prijzen zijn toegezegd. De Min. van Waterstaat, Handel cn .Nijverheid geeft nog weinig uitzicht, dat spoe dig tot verbouwing van het Binnenhof zal worden overgegaan. Thans is aan de Rijks adviseurs voor de monumenten de vraag gesteld, welke gebouwen volgens hun meening om hun geschiedkundige of architectonische waarde ge spaard behooren to worden. süaarna zegt de Min, moot aan de verschillende colleges gevraagd wordenwelke behoefte zij aan lokalen gevoelen; eerst dan zal men de' ele menten bezitten, noodig o.n ontwerpen te maken, welke aan alle eisehen beantwoorden!" De Minister van Waterstaat enz. heeft een nader onderzoek toegezegd omtrent de wijze, waarop vaan den billijken wensch om de Amsterdamsche beurs in onmiddellijke ver binding met huitenlandsche beurzen te brengen," kan worden tegemoetgekomen. De Commissaris des Konings in de pro vincie Gelderland, rnr. L. G A. Graaf van Limburg Stirurnherdacht gisteren zijn 2Cijarig jubilë in die betrekking. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer zijn te Lochcm van de "li5 kiezers, die van hunne bevoegdheid hebben gebruik kunnen maken'113 opgekomen. In Laron, verneemt men, ziju alle kiezers opgekomen, behalve de heer Sickesz, de kan didaat der liberale partij. Naar wij vernemen, worden ook hier te lande, vanwege de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, reeds proeven niet den telephon genomen, dio tot dusver uitstekend moeten geslaagd zijn. (St. Cf.) Volgens .de laatste peilingen bedraagt de miuste diepte in den nieuwen Maasmond thans 36 dicimeter bij gewoon laag water. Nog steeds vindt men in de dagbladen klachteu over diefstallen op de spoorwegen. Uit dien hoofde is op voorstel van den raad van toezicht de tusschenkomst van den Minis ter van Justitie ingeroepen, die de procureurs bij de gerechtshoven uitnoodigde om middelen tot voorziening te beramen, De Minister van waterstaat handel en nijverheid is echter van oordeel, dat zorgvuldige inpakking en meerdere oplettendheid en medewerking van afzenders en geadresseerden meer dan alle voorgestelde middelen zullen bijdragen om het kwaad te keeren. In het Kfienws van den Dag komt een brief voor van den heer F. T. Burgers, ge wezen President der Transvaalsche Republiek, geschreven naar aanleiding van de bekende beschuldigingen, door ds. Lion Cachet tegen hem ingebracht. Aan het slot van dien brief komt het volgende voor: 2iWat eindelijk het jaargeld betreft dat, gelijk men beweert, ik van Engeland ontvang, kan ik slechts zeggen, dat het geheel onwaar en van allen grond ontbloot is. Ter informatie van den heer Cachet en anderen, die er zich over bekommeren, verklaar ik echter dat ik met volle vrijmoedigheid een jaargeld, indien zulks mij vanwege de Transvaalsche Regceriug zou worden aangeboden, zonder aarzeling zal aannemen, niet als een geschenk, maar als iets dat mij in allen rechte toekomt." Een inzender oppert in de N. Itott. Ct. het denkbeeld om een eenvoudig monument op 't graf van een modern wijsgeer Jan Baptist Hugenpoth op te richten. Van drukpersprocessen hoort men in Neder land weinig, maar ah men er van hoortdan krijgt men al wat men verlangt en meer zelfs nog. Zoo ontvingen wij een extra-nommer van de Courant voor Maassluishet Weslland en Itoxenburg, waarin acht kolommen cnmpresse druk en tien kolommen gewone druk gewijd zijn aan het volgende delict. Da heer Dirkzwager heeft in een ingezonden stuk gezegd, dat de heer van der Spek als lid van den raad zich ongunstig heeft uitgelaten over den heer ïlegel- meijer. De woorden door den heer Dirkzwager gebezigdhebben den heer van der Spek aan leiding gegeven tot het indienen eener klacht bjj de rechtbank te Rotterdam en aan het ver hoor, het requisitoir, het pleidooi euz. zijn plus minus twee duizend regels gewijd Geduldige Nederlaudsche pers 1 Geduldige Nederlandsche rechters! Geduldige Nederland- sclie lezers ArnhCt,) Men schrijft uit den Haag aan de Delftsche Courant Aan de uitvoering van het denkbeeld om op de a. s. wereldtentoonstelling te Parijs de Nederlandsche kleederdrachten in de verschil lende provinciën te vertegenwoordigen, artistiek gegroepeerd en geëtaleerd, wordt krachtig door het uitvoeringscomité uit de hoofdcommissie voortgewerkt. Zooveel de nog beschikbare tijd eu de omstandigheden van plaalselijketi aard het toelaten, wenscht men het plan in dien geest te verwezenlijken, dat een overzicht wordt gegeven van de volkstypen, zoodanig gegroe peerd, dat de bewoners van de onderscheidene Yaderlar.dsehe gewesten in hunne dagelijksche bedi ijvigheid worden voorgesteld. Zoo zal het fraaie en pittoreske Friesche konuum zoo vol ledig mogelijk tentoongesteld worden in een groep, voorstellende een Hinloopensch woon vertrek, welke groep veivaardigd wordt naar een model, op recht artistieke wijze ontworpen on geariangeerd door den kunstvaardigen lier man ten Kate, die zich met den heer P. Stor tenbeker veel moeite, tijd en opoffering getroost voor deze omvangrijke en moeielijke taak. Als terrein voor de werkzaamheden is aan de commissie aangewezen de voormalige stadhou derlijke kapel op het Binnenhof, voor eenigen tijd ontruimd door de Roornsch-Katholieke ge meente, die een nieuw kerkgebouw stichtte in de Parkstraat. In dit mime atelior worden de groepen opgesteld, undat de noodige bouwstoffen successivelijk zijn bijeeugebracht. Aan den heer Eng. Lacombié, ieéraar aan de polytechnische school, is de taak opge dragen om de koppen en de handen van de ledepoppen te boetseeren; voorwaar geen ge makkelijke taak,1 als de artist zich gelijk verwacht mag worden ten doel stelt om zooveel mogelijk de volkstype terug te geven. Na geboetseerd te zijn, worden koppen en handen beschilderd en aan den romp bevestigd, waarna het eigenlijke werk eerst aanvangt om de poppen te kleeden en in karakteristieke groepen te schikken. Mogen alzoo de mannendie zich met dezen O interessanten arbeid bezighouden, in den lande de meest mogelijke medewerking vinden in het verzamelen van de vereischte bouwstoffen voor deze curieuse expositie, die niet louter van tijdelijken aard zal zijn, maar na afloop van de Parysche wereldtentoonstelling bestemd is om een sieraad te worden van het Neder- lundsch Museum te 's Gravenhage. De WeJcJeer deelt een staat mede van den uitslag van het najaars-examen voor het lager onderwijs van "1877 in de verschillende provinciën. Daaruit blijkt dat er zijn aange geven 2155, geëxamineerd 2066; toegelaten 4293 en afgewezen 768. Sommigen trokken zich onder het examen terug, van daar het verschil in de cijfers van toegelatenen en afgewezenen met geëxamineerden. Het verschil tusschen het getal aangegeven en geëxamineerden vloeit voort uit de niet-opgekomen. De Jlaarl, Ct. verneemt nog, dat de Nederlandsche expeditie naar de Poolstreken ook medegemaakt zal worden door den luit. ter zee 2e ld. L. M. Koolemans, Beynen en een derden officier, wiens naam nog niet met zekerheid bekend is, doordien de aanvankelijk daarvoor bestemde luit. ter zee 2e kl. baron van Wassenaor tot Catwijck verhinderd is aan zijn' plan gevolg te geven. Van de Camera Obscura" door 1111de- brandwaarvan thans de elfde druk bet licht ziet, zal eerlang ook een Deensche vertaling het licht zien. Overscliic. Naar wij vernemen zal de vereeniging Uitspanning na Inspanning" den ■4 December a. s. hare eerste wintervergadering houden; alsdan zal de heer W. C. Helleman van de Kinderdijk als spreker optreden en verschillende voordrachten houden. Amsterdam. Ook op hot Raadhuis alhier zijn proeven genomen met den telephondie goed hebben voldaan. Leuistcrlaiul. In de vorige week overleed alhier T. W.oud 44 jaren, naaister van be roep. Zij leefde in de bitterste armoede, zoo zelfs, dat zij, zelfs tijdens haar ziekte, den raad om zich van adsistentie te voorzien van de hand wees, doch de geringste gave gaarne aannam, onder belofte er, als ze weder beter werd, wel voor te zullen werken. Na haar overlijden echter ontdekten haar erfgenamen, dat ze toch bezitster was van p. rn. 1200 gulden. Assen. Alhier hebben onlangs enkele slagers den prijs van het rundvleesch met 10 cent per KG. verlaagd. Thans evenwel vragen zij wederom de vorige prijzenniettegenstaande zjj het rundvee Uenekkelijk goedkoop koopen. Sommige hoofden \nn huisgezinnen hebben nu besloten vleesch van elders te ontbieden. Enschedé. In de nabijheid dezer gemeente is in een sloot het lijk gevonden van eeu "l'ijarig fabriekarbeider, die zich blijkbaar den avond te voren verdronken heeft. De oorzaak van deze wanhopige daad wordt vrij algemeen toe geschreven aan do bedreigingen van zijn vader, wegens het weinige loon, dat hij verdiende. Een lader weet, welk een heerlijk g> nees- rniddel de teer is in geval van Bronchi t:s, tering, Cnthnrven, verkoudheden en in 't algemeen togen alle „aandoeningen "van bronches en longen.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2