GewtïSe Berichten. staat het verzoek hebben gericht om de tot stamlkoming van den spoorweg Harlingen- Salzbergen te verzekeren door aan de obli gation van het gevorderde kapitaal, zijnde f 4,000,000 in actiën en f 12,000,000 in obli gation rentende 4pCt. 'sjaars, een rente waar borg door het Rijk te verieenen, gedurende 20 jaren na de in exploitatiestelüng van den geheelen spoorweg van de haven van Hnrlingen tot Salzbergen toe, onder voorwaarde van restitutie der c. q. voorgeschoten gelden met 4 pCt. rente 'sjaars interest op interest, zoodra de netto-opbrengst 5 pCt. over genoemd ka pitaal te boven gaat en wel door 75 pCt. van het meerdere aan den Staat uit te keeren. De ultramontaanscho Gelderlander ont raadt allen Katholieken eenig bod te doen op de domeingoederen, afkomstig van 'tklooster St. Agatha. Niet alleen voorspelt het blad aan degenen, die door de zijdelingsche medewer king rechtstreeks medeplichtigen worden, groot geestelijk nadeel, maar de herbergier, in wiens huis de verkoop zal geschiedeu, wordt, als hij volhardt, met benadeeling ia zijn broodwinning bedreigd Het Iloofdcomitó van het Roode Kruis heeft besloten wederom f 10,000 beschikbaar te stellen, nu wel f5000 te St. Petersburg en f5000 te Konstantinopel, voor de verpleging der gekwetsten iu den tegenwoordigen oorlog. Sedert de laatste opgave is bij Iloofdcomitó ontvangen een som van f2134. Van de aan don Hoek van Holland ver ongelukte visschers is jl. Dinsdagmiddag te halfdrie het eerste lijk gevonden aan de westzijde van den Waterweg. Do ougelukkige was p. m. 20 jaar oud en zijn gezicht was zoo gehavend, dat een 'oog op den wang hing. De rekening der Nederlandsche hoofd commissie voor de Philadelphia-tenloonstelling sluit met een eindcijfer van f 234,375.23 in ontvangsten (waarvan f231,000 door bet rijk bijgedragen) en f233,101 79 in uitgaven, zoodat er een saldo van f 4,273.44 bij den betaal meester is gestort. Aan reis- en verblijfkosten 'der hoofdcommissie en der jury is ongeveer f35,000 besteed, huur eener woning op Spring- garden ruim f'12,000, het personeel heeft f21,500 gekost, porten, vracht, telegrammen enz. fS,500; ótalagekostea f 52,000, groote publieke werken bijna f14,000; onderwijs en boekhandel f 7000: vervoeikosten f 42,000; assurantie f 18,900; O.-I. tentoonstelling f2000 uitgegeven werken f 8,900; schadeloosstelling aan inzenders f 508. Voor het Gerechtshof te 's Gravenhage stond heden terecht de 'lSjarige arbeider O. IC. uit Overschie, wieu ten laste wordt gelegd diefstal van een stier uit eeae weide onder de gemeente Zoutland, in den nacht van 25 Sep tember jl. Deze persoon legde zich toe op de industrie van het handelen in vee zonder geld. Als veehandelaar zich voordoende, vervoegde hij zich bij veehouders, onderhandelde over den verkoop van een of ander beest en laat zich als kooper gelden nadat omtrent den prijs was overeengekomen. Het gekuchte trachtte hij echter zonder betaling te bemachtigendoch de meeste -dezer pogingen mislukten. Ook in deze handelde de zoogenaamde veehandelaar alzoo. De stier in kwestie die tegen contante betaling liet eigendom van besch. zou worden, eigende hij zich op een ander dan het door hem bepaalde uur ter sluiks toe, vervoerde het beest naar Rotterdam en verkocht hem daar aan een slager voor een veel lagere som als door hem by eenen werkelijken koop had moeten voldaan zijn. Besch. bekende het beest zonder betaling te hebben weggenomen, maar beweerde, dat hij het gekocht had en ook zou betaald hebben wanneer bem niet door zijne arrestatie daartoe de gelegenheid vVas benomen. Het O. M, waargenomen door adv. gen. mr. Gregory geloofde, dat nu in deze zonder twijfel met arglist was gehandeld, doch nam met het oog op den jeugdigen leeftijd van den besch. verzachtende omstandigheden in aan merking en eischte zijn veroordeeling tot een jaar celstraf. De verdediger mr. H. A. van Raalte trachtte in een kernachtig pleidooi aan te toonen, dat bier niet aan diefstal kon gedacht en evenmin de soustraction frauduleuze bewezen kou wor den. Z. i. was er wel degelijk koop gesloten waarop betaling zou gevolgd zijn en conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging van zijn cliënt. De uitspraak is bepaald op 8 dezer. Het Hof heeft een tuchthuisstraf van 5 ja ren opgelegd aan W. J., die den 29 Aug. jl. zich te Vrijenban heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een horloge en eenig geldna vroeger tot langer dan een jaar te zijn ver oordeeld geweest. Volgens de Belgische bladen zou de be hendige dief, die zoovele musea, o. a. dat te Leiden, heeft bestolen, iemand zijn die ïn de hoogste kringen toegang heeft niet alleen, maar zeer nauw vermaagschapt is aan een. zeer hoog geplaatst en vermogend persoon in het Duit- sehe rijk. De zaak moet uitgekomen zijn door een Brus- selsch koopman in antiquiteiten, die onderschei dene zaken, in het Britsch Museum gestolen, in zijn bezit had. De diefstal in genoemd Mu seum is gepleegd tijdens het bezoek van den Keizer van Biazilie. De dief moet zich bij het gevolg van den Keizer hebben aangesloten. Toen nu de Engelsche Regeering van de Bel gische confiscatie der gestolen voorwerpen vroeg, gaf de antiquaar den naam op van den persoon die hem de voorwerpen had verkoelt t. Sedert schijnt de zaak niet meer vervolgd te worden. Een werkman uit Hendrik-Ido-Ambaclit is bij liet losseu van eeu lading zout te Zwijn- drecht met eeu zak zout op den rug in het ruim vau het schip gevallen en aan de gevolgen overleden, eeu weduwe met vijf jonge kinderen nalatende. In het tijdschrift JDe Volksvlijt komt een beschrijving voor van de zoogenaamde electrische kaars, waarmede thans te Parijs belangrijke proeven worden genomen. Terwijl wij voor de techniek naar genoemd tijdschrift verwijzen, ontleenon wij er het vol gende aan betreffende de uitwerking: »De uitvinder, Paul Jablaskoiï, bedient zich vau twee evenwijdige nevens elkander staande koolstiften, die door een stukje kaolien met eikander verbonden zijn. Het kaolien verbrandt tegelijk met de koolstiften. Zoodanige kaars brandt van 2 tot 3 uur en kost ongeveer 60 cent, Een hebtgever bevat meer dan één kaars en op liet oogoublik dal de eerste ophoudt te branden oulsteekt zich de tweede vanzelf, zonder dat eenige stoornis is waar te nemen. Men beweei t dat het electrieke licht hetwelk voor openbaie verlichting veel geschikter is dan het gas, wijl het meer algemeens dag- helderheid verspreidt ook nog goedkooper zal worden dan liet gas, daarbij minder ge- vsuvi lijk en lang zoo schadelijk voor de gezond heid niet is." I.oostlrcehf. Alhier is uitgegeven een valsche gulden en te Ileerenveen een valsch 25 centsstuk beiden met de beeltenis van Koning Willem dc eerste met het jaartal 1848, het andere met eeu onleesbaar jaartal. Amsterdam. Een kastelein alhier kocht den laatsten dag vóór de verloting van de loterij der tentoonstelling van kuustiiijveilieid een pak ket by Gebr. Koster van 1,50, waai by een lot in genoemde loterij gevoegd was. Bij de opening vau liet pakket bleek hot een bon voor f2,50 te bevatten en op iiel lot, dat er bij be hoorde, viel een der hoofdprijzen, namelijk een- fraai buffet. Ilerlngen. Bij deze Gemeente zijn vjj f per sonen, die boven een oven voor het drogen van suikerbieten waren gaan slapen, door het in brand geraken van den oven geheel verkoold. Deventer. Sommige slagers te dezer stede hebben den prijs van het vleesch opnieuw met 10 ct. per kilo verlaagd en verkoopeu eerste kwaliteit voor 80 ct. het kilo. Breda. Te dezer stede zijn per spoor een 160-tal steenhouwers en metselaars uit Duitseh- land aangekomen. Hun doel is zich naar Ea- geland te begeven, ten einde htm vakgenooten, die daar heb werk hebben gestaakt, te ver vangen. In de cercle Grammout te Parijs is een biljartpartij begonnen van 5000 punten, tussclien 2 Franschon en 1 Amerikaande winner krijgt 5000 francs. liet is gebleken, dat sedert 16 Mei niet minder dan 5000 werklieden, die bepaaldelijk ^articles de Paris" maakten, Frankrijk hebben verlaten. Het hof van Meiun heeft een vrouw tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij gezegd had- »Ware het niet, dat het voor mijn zoon kwaad kon, dan zou ik het portret van ftlac-Mahon, dat daar iu de herberg hangt, naar beneden halen en er op spuwen." Bij de vreeselijke stormen, die ook langs de Eugelsche kusten in den nacht van 24 op 25 dezer hebben gewoedhadden de redding booten te Ramsgate, te Dover enz. liet zeer druk. Het gelukte echter de bemanning te- redden van de schepen ILeroSam Cameron GleanerMermaid en Louisa beide laatsten te Guernsey thuis beliooretule. In Dover was het Zaterdagavond zeifs op de straat gevaarlijk en de oever der zee was totaal ongenaakbaar, Groote stukken steeu werden door de lucht geslingerd. De haven lag vol balken van schepen. Ook is er verlies van mensulieulevens te be treuren. Te Kiugsdown strandden vier schepen de Star of the Ocean van Plymouth de Noor- weegsche bark Laubetde bark Morley uit Hamburg eu de brik Annie uit Guernsey. Eeu dame en een knaap, passagiers van de Morley verdronken. Al te zorgzaam is ook niet goed. Een jonge Schot leidde zijn bruid naar het altaar. De predikant kwam aan dat gedeelte van het huwelijksformulier waar de vrouw vermaand wordt, haar man onderdanig te wezen. sWeid daar maar niet over uit," riep de bruidegom, sdaar zal ik zelf wel voor zorgeu." uZijri wij al getrouwd? vroeg het bruidje haastig, z>Nog niet," was bet antwoord van don ver baasden geestelijke. ïDan hoor ik dc rest later wel eens," zei de zijen weg vloog het vogeltje dat byna gekooid was. De bedremmelde voge laar zag, dat hij te vroeg getoond had, heer en meester te willen zijn. Twee jeugdige booswichten. Onze lezers zul len zich misschien lierinneien, dat twee jonge lieden van fatsoenlijke afkomst, uit Dresden, zicli onlangs aan moord en diefstal hebben schuldig gemaakt. Thans heeft die zaak voor liet gerechtshof van Neiler-Beieren gediend. De akte van be schuldiging leveit eeu treurige bijdrage tot de oude geschiedeni--, waartoe luiheid en de zucht naar uitspattingen bij jongelieden voeren kan, \7\j ontloenen aan de processtukken de vol gende bijzonderheden. Een halfuur van liet Noord-Westelijk deel van de ïBeicrscho weide" algemeen bekend door het verrukkelijke vergezicht, dat het op levert, is een eenzame boerenhofstede gelegen, dour een oppassende pachlersfamilie bewoond.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 6