BiitenUilitte Bericbten. Verschijnt iaielflis, uitgezonderd Biasiai. 8ijiujjriaals^he Bericiten. A". 1877. Vrijdag 7 December. JW. 4303. IE! e ix e D ertigste J a a gang. Abonnementspjujs, per kwartaal4.85. Franco per post, door hot geheele Bijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers0.10. F II A N K E IJ K. Het senaatslid Duclerc zegt in een aan de dagbladen gerichten briefTegen de nota welke Dinsdag in den Senaat en de Kamer aangeplakt was, hebben de bureaux van de linkerzijde van Senaat en Kamer op de meest formeele wijze protest aangeteekend. Dit was hun recht. Niemand dan ook heeft zich het mandaat aangematigd in hun naam te spreken. Persoonlek geraadpleegd, heb ik in mijn eigen naam geantwoord en schriftelijk den nadruk gelegd op deze meening, dat het beste middel om aan de Kamer een afdoenden waarborg te geven tegen een mógelijk misbruik van het recht van ontbinding en om tevens de waardig- digheid van den President onaangetast te laten, was de Kamers in congres te vereenigeu. De nota zal openbaar gemaakt worden. Zoo meu my van gemis aan voorzorg beschuldigt, door ze overgegeven te hebben, dau antwoord ik, dat ik alleen de schuld draag. "Woensdag avond werd in parlementaire kringen verzekerd, dat de toestand verbeterd is, daar de linkerzijde van Senaat en Kamer geprotesteerd heefl tegen hetgeen haar werd toegeschreven, dat zij van zins was een herzieniog van de constitutie uit te lokken. Men acht liet niet onmogelijk, dat een bijlegging tot stand komt eu gelooft, dat ieder oogenblik de eerste stappen tot voorbereiding daarvan kunnen worden verwacht. Volgens gerucht zou de linkerzijde gezind zijn om tot Maandag het ■debat over het budget te verdagen ten einde den goeden uitslag van de belangrijke onder handelingen niet in de waagschaal te stellen. Woensdag avond heeft een vergadering van de commissie uit de linkerzijde plaats gehad. De Moniteur bericht, dat Mac Mnhon den heer Dufaure niet bij zich heeft ontboden, om hem het samenstellen van een nieuw ministe rie op te cliagen, maar om hem te verzoeken als bemiddelaar op te treden, of liever als intermediair tusschen hem ec de meerderheid der Kamer, om deze uit te noodigen bare voorwaarden kenbaar' te maken en niet dezulke te stellen, welke voor hot hoofd des Staats onaannemelijk zijn. Mac Malion heeft vooits van z'g'n kant aan Dufaure te keunen gegeven, wat de Kamer zijns inziens billijkerwijs kaa vorderen en wat hij kan toestaan. Dufaure heeft daarop zich bereid verklaard aan het verzoek te voldoen. Ook de Sohil deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het ondeihouri van Mac Malion met Dufaure, die in hoofdzaak met het boven staande overeenkomen. De Moniteur bericht wijders, dat de Maar schalk, voordat hij Dufaure gesproken iiad, aan z'tfue omgeving mededeelde, dat hij voornemens was af te treden. De Tc tit Parisian behelst een tweede artikel over den staatkundigen toestand, dat BUREAU: MARKT, E, 12*. het blad in de pen gegeven is door denzelfden staatkundigen persoon, van wien den 5 dezer de medegedeelde beschouwingen afkomstig wa ren en die geacht wordt de hertog d'Audiffrel- Pasquier te zijn. De stap tot een schikking, aldus wordt gezegd, moet natuurlijk uitgaan van deu president der Republiek. De coustitu- tioneelen van den Senaat stellen alle loflelijke pogingen in 't werk, om tot een schikking te geraken. Mislukken deze door den schuld van den Maarschalk, dan zal zijne staatkunde te recht bij hen verbittering wekken. Maar indien daarentegen de Kamer, nadat Mac Mahon zich tot een genoegdoening bereid heeft verklaard, het werk der constitutioneelen verijdelt, dan zal zy hen tegen zich in het harnas jagen. De afgevaardigden zijn krachtens de constitutie gekozeD, en zoolang zij op den bodem der .constitutie blijven, zjjn ze onverwinlijk. Naar een te Calais verschijnend blad bericht, zijn in den jongsten hevigen storm in het Kanaal 23 schepeh"-te gronde gegaan, 48 gestrand, 34 zwaar beschadigd, 55 van ankers, masten en kettingen beroofd, terwijl circa 200 menschen daarbij het leven verloren. Do waarde van de vaartuigeudie schipbreuk leden, wordt op ongeveer 3 millioen gulden geraamd. SPANJE. Een bijdrage tot de veiligheidwaarmede men per Spaansche post brieven kan verzenden, wordt geleverd door het feit, dat de corres pondentie vau Koning Alfonso zelfs niet meer geëerbiedigd wordt. Men is namelijk tot de ontdekking gekomen, dat drie brieven van den Vorst aan zijne nicht de infante Mercedes de Montpensier, met wie hij eerstdaags iu het huwelijk zal treden, onderschept zijn. Reeds is een onderzoek ingesteld en zijn 3 4 ambte naren der posterij in an est genomen. EN li E L A S 1>. Volgens de Laity Telegraph zal de Turk- sclie leening van vijf millioen pond op het einde dezer week uitgegeven worden. RUSLAND. Het materieel van de Russische spoor wegen is sedeit den 4 n Oct. met 228 loco motieven en 4834 wagens vermeerderd. Boven dien zijn nog tegen 1 Mei 4878. 416 locomotieven en 9480 wagens besteld. ggsggg a - 1 "m i""1» EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van Dinsdag 4 December. De Kamer is, tot hervatting barer werk zaamheden, bijeengekomen. Al de Ministers waren tegenwoordig. De Voorzitter deed mede deelt ng van een aantal Koninklijke besluiten, regucringsbescheideti, boekwerken en adressen. De lijst der sollicitanten voor de betiekking van. commies griffier zal wuiden gedrukt en de dag der benoeming nader worden bepaald, CBÜHAIT. Advertentieprijsvan 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. zoomede de bezoldiging, in besloten zitting.' Van de Tweede Kamer zijn ingekomen al de aangenomen Wetsontwerpen, waaronder dat der O. I. begrooting voor 1878, die allen naar de afdeelingen werden verzonden. De heer Biichner is als lid toegelaten. TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL. Zitting van Woensdag 5 December. In deze zitting is de behandeling der Staats begroting voortgezet. Hoofdstuk II Boogt Oolltgiën van Staat) is unaniem aangenomen. Rij hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) be spraken de heeren Godefroi en Cremers de zaak der Egyptische gemengde rechtbanken, de heeren Heydenrijck en Cremers de inmenging van Nederland in de Oostersche kwestie, die zij minder wenschelyk beschouwden. De heer Bredius daarentegen achtte die inmenging heil zaam als een stap tot herstel van den vrede. De Minister van Bujtenlandsche Zaken ver klaarde dat die inmenging, gegrond op de on- derteekening van de Geueefsche conventie, van geheel onschuidigen aard was. De zaak der Egyptische rechtbanken zou hij overwegen en bij vernieuwing vnn de traktaten zou hij letten op de belangen van den Nederlandschen handel Hoofdstuk III is daarop unaniem aangenomen. Bij hoofdstuk IV Justitiewerden besproken de nieuwe rechterlijke wetten door den heer van der Kaay. De heer Rutgers van Rozenburg vroeg wat de Minister dacht te doen met de circulaire der Limburgsche processiën, die zoo veel opzien gebaard heeft. Zou de Minister die handhaven, intrekken of ignoreeren. De heeren Gratama en de Ruiter Zijlker brachten hulde aan den Minister. De eerste besprak het uota- ritaat, de tweede vvenschte toezegging dat de Minister de invoering van een nieuw strafwet boek niet te zeer zou verschuiven. Voorts werd nog besproken dewenschelijkheid van voor ziening omtrent de vervalsching san levens middelen, omtrent de dronkenschap, enz. De Minister van Justitie verklaarde niet een over vloed van ontwerpen te zullen indienen, maar alleen zoovee! als de Kamer in staat zou zijn te behandelen. Van het stelsel vau partieele rege ling doet hij geen afstand, maar hij wenscht het met groote gemagtigheid toe tc passen. Het ontwerp-stiafwetboek weuscht hij een stap', verder te brengen. Zonder wijziging zal hij het echter niet kunnen verdedigen. Tijdens die over wegingen, wachte men geene partieele regeiiDg dan vau urgente onderwerpen. Wat de pro cessiën betreft, waar ze wettig zijnzal hij ze toelaten, waar twijfel bestaat, moet de rechter beslissen. De circulaire van den officier van justitie te Maastricht zal hij niet handhaven. Hoofdstuk IV is aangenomen met eenparige stemmen. Morgen voortzetting, DEN HAAG, 5 December 1877. Bij Zijner Majesteits besluit, dd. 4 December '1877, uo. 15, is benoemd tot commissaris van

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1