Binnenlaidscbe Berichten. ken waar de hertog van Montpensier tot half Januari zal blijven. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt per telegraaf aan verschil lende bladen gemeld, dat graaf Tliomar. tot nu toe Portugeesch gezant bij den II, Stoel, tot den rang van ambassadeur is verheven en dat Portugal voor het aanstaande Conclave aanspraak maakt op het recht van veto. EERSTE KAMER DER STATEN GENERAAL. Zitting van Maandag 10 December. De commissiën van rapporteurs hebben hare eindverslagen uitgebracht over de Indische be grooting van 1878 en andere koloniale voor drachten. Lie beraadslagingen zijn bepaaid op 'morgen ochtend te II uren. Tot commies griffier der Kamer is benoemd inr. C. W, Star Numan, commies-griffier bij de Tweede Kamer, met 10 van de 30 stemmen; zijnde '14 stem- uitgebracht op mr. J. P. van Bosse. Het onderzoek <ier begrnotingswetten in de nfdee- lingen is bepaald op Woensdag aanstaande. TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL. Zitting van 8 December Heden is ingekomen eene nominatielijst voor een lid van den Hoogen Raad, bestaande uit: •1, Loke, raadsheer in den Haatr, (bij loting met) '2. Asser, raadsheer te Amsterdam; 3. Feith, rechter te Amsterdam; 4. Ailing Mees, oud president van de gerechtshoven in Neder!. Indië; 5. de Ranitz, president der rechtbank te Zwolle; 6. Heyligersauditeur-militair in den Unag. Zijn benoemd tol rapporteurs over de kies tabel: de heeren Gpeitserrm, des Amorie van der Hoeven, van Delden, van Heukelom en Verniers van der Loeff. De beiaadsfagingen over hoofdstuk V. (Bin- nenl. Zaken) zijn voortgezet. Bij de afdeeling Arm,wezen kwam de kwestie der levensver zekering-maatschappijen ter sprake. De Minis ter zou met zijn ambtgenoot van Justitie over leggen eeno wettelijke regeling der zaakge paard met intrekking der bestaande besluiten. Hoofdstuk V is unaniem aangenomen. Bij de algesneene beraadslaging over hoofd stuk VI {Marine) besprak de heer de Casem- broot de onzeewaardiglieid van het schip Koning der Nederlandenterwijl de heer Ver niers van der Loef! op Dakoming van het pro gramma van 1874 aandrong. De Minister van Marine nam de verantwoordelijkheid der uit zending van den Koning der Nederlanden, naar Indie op zich en beloofde, behoudens buitengewone tijdsomstandighedenverminde ring van zijn budget in de toekomst. Maandag voortzetting. Zitting van Maandag 10 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het hoofdstuk Marine voortgezet. De Minister handhaafde nogmaals tegenover den heer de Casembroot zijne inzichten omtrent de moge lijkheid van uitzending van Zr. Ms. stoomschip Koning der Nederlanden naar Indie, maar gaf aan den heer Fransen van de Putte de toe zegging van te zuilen overwegen of voor de uitzending eene wijziging in de lijnen van het achterschip, geraamd op 3 ton, wenschelijk is. Na verwerping van twee amendementen van den iieer de Casembroot, omtrent den aanbouw van riviervaartuigen en de aanstelling van een adviseur voor scheepsbouw, is liet geheele hoofd stuk unaniem aangenomen. Het hoofdstuk Nationale Schuld is unaniem aatigenomeu na discussiën, waarin de heer Wintgens wees op het groote gewicht van het Jioofdstuk, daar nu leeningen in het verschiet zijn en verhooging van lasten. Hij schryft deze noodzakelijkheid vooral toe aan den oorlog met Atsjin en meent dat, als de leening noodig ware gelijk het geval is, het dan moest zijn eene oorlogs- en niet eene spoorwegleening. In den loop zijner rede bracht hij hutde aan de Ministers van den Bosch en van Hall, die de productiviteit van Indie en het Nederlandsch finantiewezeu hersteld hebben, zoodat wij 300 millioen konden amortiseeren en '10 millioen minder rente betalen. De heer HafTmans ant woordt, dat juist daarom wij nu ook ons kre diet kunnen aanspreken voor productieve wer ken. De Minister van financiën,is dit eens. Men moet zicli niet te veel in schrikbeelden verdiepen. Men vergete niet dat wij al onze spoorwegen uit de Indische ovei schotten hebben aangelegd, zoodat, als nu de bijdrage tijdelijk vermindert, wel degelyk eene leening te pas komt. Ook hij hoopt dat de oorlog met Atsjin spoedig zal eindigen. De heer de Meijier, nietuv benoemd lid voor Haarlem, i= in deze zitting beëedigd en toe gelaten. De Minister van Oorlog heeft reeds geant woord op het nader onderzoek der afdeolingen van de Kamer over de begrootingen van oor log en het vestingstelsel voor 1878. Daarin wordt gezegd, dat de vraagpunten betreffende de sterkte en de organisatie van liet leger bij het reeds in bewerking zijnde ontwerp tot re geling der garnizoeus-inileeüng vanzclven tot klaarheid zullen worden gebracht. De grond gedachte der geheele organisatie' van het de- paiteuient van oorlog is geweest om aan de chefs der verschillemie wapens op den gang van zaken een leclitmatigen invloed te verzekeren. De Minister houdt de meeuiug vol, dat alle uitgaven van weelde uil het leger moeten worden velbannen. De Minister heeft zich ia de gegeven om standigheden bepaald tot het aanvingen van gelden tot vooi tzetting van de onderhanden zijnde werken. D E 3f H A A G 10 December 1S77. Z. M. heeft den adjudant in buitengew. dienst, de gen.-majoor H. J. R. Beijen, van den staf der artillerie, op zijn aanviage op peusioen gesteld en dat pensioen bepaald op f3794 'sjaars. Z. K. H. Prins Frederik zal zich eerst daags naar Neuwied begeven. SCHIEDAM, 11 December 1877. De Gemeentel and alhier zal aanstaanden Donderdag, den 13 dezer, des namiddags te half twee ureeen openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: ingekomen stuk ken, waaronder ontwerp-bestuit tot af-en over schrijving op de gemeentebegrooting voor 1877 en ontwerp voor af- en overschrijving op de begroóting der dd. schutterij voor 1876. "Welke slukkeu zijn ter visie gelegdten einde te worden behandeld. Deliberatie over: Voorstel tot vaststelling van den door den gemeente ontvanger aangeboden borgtogt; Voorstel tot vei hooging der jaarwedde van den leeraar in de gymnastiekAdres J. A, Jansen c. s. om verbetering der waterkeering aan de Hoofd- stiaat, enz. en rapport der Commissie van Fa bricage; En verdere voorstellen en mede- deelingen. Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie in het nominer van heden vóór komende, waarin voorioopig toegetredenen, tot- maar ook belangstellenden in Eigen IIulp wor den opgeroepen tot eene vergadering in Musis Sacrum, ten einde over te gaan tot de oprichting van een District Schiedam, enz. Het concert door de stafmuziek der dd. schutterij alhier gegeven ten behoeve van de geteisterden in de kolonie Curapao, heeft, na aftrek van alle kosten, opgebracht f 111.34. Voor de Evangelisch Hervormde Vereeni- ging trad gisteren als spreker optie heer Dr. A. Drost van Delft, die in eene voordracht vol gloed en leven de aandacht zijner talrijke hoorders bepaalde bij de Broederschap des gemeenen levens," door Geert Groote gesticht in de 14de eeuw. De vrome en vroede man nen, die tot deze Broederschap behoorden of er mede in betrekking stonden, zooals Florentius Radewijnz, Johannes Brugman, Thomas a Kempis, Wessel Gansfort, Rudolf Agricoia, Alexander Hegius, Desiderius Erasmus en anderen werden door den spreker in hunne eigenaardigheid en invloed geschetst. Maar vooral toonde de spreker op krachtige wijze aan, dat door de werkzaamheid van de Broeder schap des gemeenen levens de hervorming in ons vaderland een oorspronkelijk karakter heeft verkregen, dat niet verloren is gegaan, ook al heeft later door de tijdsomstandigheden de in vloed van den Zwitserschcn Hervormer Calvijn zich krachtig in ons vaderland doen gelden. Op de voonhacht ter bcao'-miig van een hoofdonderwijzer te Hengstdijk is o. a. geplaatst de heer J, L. Wever, alhier. Tot verzending van brieven enz. naar de Yereeuigde Staten van Noord-Amerika is een nieuwe gelegenheid geopend, door middel eener des Dinsdagsavonds uit Londen vertrekkende post; de verzending naar de Vereen. Staten ge schiedt alsnu per spooi trein van Rotterdam tot Antwerpen en van daar per boot naar Engeland vettr. uit Rotterdam 's Maandags 12.55 narn. en 0.50 'snv.Woensdag en Vrijdag 0.50'sav. De St.-Ct. bevat het overzicht van de verslagen der in 1877 gehouden eind-examens van de Hoogere Burgerscholen. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over liet wets ontwerp tot herziening der kiestabel de heeren Geertsema, vooizilter der commissie, des Amorie van der Hoeven, van Dolden, van Heukelom en Verniers van der Loeff. De stoornkanonneeiboot IVodan eender drie, dezer dagen door de heeren Christie, Nolet De Kuyper te Delfshaven opgeleverd, is Zaterdag onder bevel van den luit. ter zee le kl. Lange van Amsterdam over de Zuiderzee naar Willemsoord vertrokken, waardoor het personeel der zeemacht aldaar inde gelegenheid zal komen om met het Krupp-kanon van 28 cM. kennis te maken. Blijkens bericht van Zr. "Ms. Minister- Resident te Koustantinopel van 30 November jl. heeft de Porte bij circulaire van den vorigen dag bekend gemaakt, dat, ondanks het verbod van uitvoer van graan uit de hoofdstad, eenige schepen beladen met korenkomende uit de havens van de Zwarte Zee, van waar de uitvoer van dat artikel naar het buitenland verboden is, er in geslaagd zijn hunne reis naar Europa voort te zetten. Met het oog daarop zijn ten gevolge van een besluit van den Ministerraad door de maritieme en douane-overheden kracht dadige maatregelen genomen om eiken uitvoer van dezen aard te voorkomen. In een open brief aan den heer Oldenhuis- Gratama komt de heer H. de Veer in 't N. v. d. D. op tegen de reden van genoemd lid der Tweede Kamer, waarin hij in den roman ^Overtroffen" een steun zag voor zijn philippica tegen het notariaat in 't algemeen. De heer de Veer ontkent dat de tendenz van zijn roman die is, welke de heer Giatama er in meende te ontdekken. Aan het mail-overzicht van het *A. D* v. N.-Indie" ontieenen wij liet volgende: Hier te Batavia blijft de droogte onalgebro- ken; uit andere streken van Java begiuuen successievelijk berichten van regen in te komen. De nJavasche Courant" heelt de bijzonder heden van Bonto-Bonto's onderwerping mee gedeeld, De oude man zwierf ten slotte als bedelaar rond. iEen zijner zonen heel't. verlof

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2