Gememie Bericktei De val van Plewna. vorm, schuin gesteld; bij den ijk van weeg- werktuigen voor gewoon gebruik en van gas meters: de Koninklijke kroon; bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen: eene vyfstralige ster; 2o. ter algemeene kennis te brengen, dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, volgens ministerieele beschikking van 21 De cember 18C9, no. 188, 12e afdeeling, o. a. bestaat voor Rotterdam uit het cijfer 6, den Haag 5, Leiden 7 en Dordrecht 8. De beroemde Italiaansche tooneelspeler Salvini zal in de volgende maand hier te lande eenige voorstellingen geven. Het bericht in een vorig nommer mede gedeeld, dat in de gemeente Goudswaard iemand overleden zou zijn aan de gevolgen van een me.'steek.hy. eene .vechtpartij op Sint.-Nicolaas- avond, is, volgens informatiën uit Nieuw- Beierland ontvangen, onjuist. (N. R. Ct.) In de Dortmunier Zeitung wordt mede gedeeld, dat bij het uitgraven van een kelder te Lpaen van een woning, vroeger betrokken door zekeren ReiskeD, het lijk is gevonden van een vrouw: het was iugewikkeid en viel als tot stof in elkaar, toen de buitenlucht kon toetreden: Men onderstelt, dat dit lyk door geioemden Reiskeo, die Nederland in 1831 had verlaten, om niet in het leger te worden ingelijfd, aldaar is ingemetseld; hij had namelijk een Neder- landsche vrouw met zich naar Dortmund gebracht, die eensklaps uit zijn woning zich had verwijderdom naar haar vaderland terug te keeren, naar hij steeds bleef bewe ren. Een onderzoek naar deze zaak werd niet ingesteld, dewjji men de zaak zeer natuur- lyk achtte. Nu dit lijk in zyn voormalige woning iSigevondea, ook jaren na zijn overlijden, onder stelt men, dat bet gebeurde wel altijd met een ondoordringbaren sluier zal bedekt blijven. Remedie tegen huishoudsters. Dezer dagen stond voor de arrondissements-rechtbank (derde kamer) te Amsterdam terecht een met selaar uit .Weesperkarspelbeschuldigd van diefstal van een weinig beteekenend voorwerp. De man had onmiddellijk bekend, en zich zeer gewillig laten arresteeren. Hij had goed zyn •brood, en hem scheen, naar het uiterlijk te oordeelen, alles naar wensch te gaan. Te ver geefs zochten rechters en O. M. naar de be weegredenen van het misdrijf. .Voorzitter: »Maar, beklaagde, wat dreef u dan toch tot den diefstal? Beklaagde: »0m u de waarheid te zeggen mynheer, ik ben weduwnaar, en beb een huis houdster; die buishoudster wou ik graag weg hebben, en ik kon er maar niet afkomentoen dacht ik, als ik eens voor eenige maanden naar het rooie dorp (gevangenis) moet, dan zal ze inmiddels wel wegloopen, en als ik thuis kom, beu ik weer vrij man." (P. v. Just.) Een grappige vergissing viel dezer dagen te-Gorinchem voor. Er was daar een drenke- ling aangegeven. Na de noodige formaliteiten - vdèed' men bij de logementhoudeis onderzoek :'of daar ook een op den verdronkene gelijkende persoon gelogeerd had. Een slaapsteehoudster en, hare logee vei klaarden den commissaris, het lijk te herkennen als zijnde iemand uit's Bosch, die den vorigen nacht in levenden lijve ten haren huize gelogeerd had. Na aangifte op het register van overlijden, wordt, nu der familie het treurige nieuws mede gedeeld,en tevens de dagen het uur der begra fenis. Als dankbetuiging voor die attentie ont vangt, men echter bericht van den gewaandeu verdronkene, dat hij gezond en wel zich bij de zynen te 's Bosch bevond. Hij is dus nu te Gorinchem als overleden geboekt, en staat te 's Bosch tegelijkertijd op het bevolkingsregister als, .gedomicilieerd aangeteekend. ZutphCt.) Amersfoort. Door' den heer H. G. van der Bergh, onlangs overleden, is aan het R.-K. parochiaal armbestuur alhier vermaakt een nominaal bedrag van f20,000 aan 2'A pCt N. W. S.vrij van successierecht. IJmniden. Er worden reeds plannen ge maakt voor een gasfabriek aihier. Ueilo. Door de wed. Gr. Smit, onlangs alhier overleden, ia 5000 gelegateerd aan de Prins Hendrik-stichting (voor bejaarde zeelieden)v te Egmond aan Zee. Almelo. Ruim een 70-tal kiezers in dit kiesdistrict hebben zich tot de 2e Kamer ge wend met verzoek het district zooals het thans is geprojecteerd, tot twee enkele districten te maken, een kiesdistrict Enschedé en een kies district Almelo. Adressanten beweren, dat de twee groote partijen in het district tot haar recht kunnen komen. Sneek. In de vorige week kreeg een 2jarig knaapje een stukje potlood in de keel, dat, naar men zegt, in de luchtpijp vastraakte. Ondanks geneeskundige hulp is het kind onder de hevigste smarten bezweken. Den 17 Augustus 1). werd eene verzegelde ilesch bij de Zuid Moxoe-eilanden opgevischt, waarin het volgende bericht zich bevond ïSchip Verjont gestrand in den nacht van 8 Augustus op de kust van Tenasserim. Ge schreven met den dood voor oogen. J. M, Richardseo, gezagvoerder." Dat dit bericht waarheid bevatte, werd nog waarschijnlijker, om dat men in de nabijheid eenig wrakhout vond en het weder omstreeks den datum van het bericht zeer stormachtig was geweest op da* gedeelte der kust. Men maakte zich dienten gevolge voor de veiligheid van het schip zóó bezorgd, dat eene assurantie-premie van 80 pet. Lloyds werd aangeboden. Volgens telegram via Madera van St. Helena door Lloyds agent is nochtans het schip in goeden staat op laatst genoemde plaats aangekomen. Te Birmingham heeft de schoolcommissie een goed -werk gedaan, door op de onder haar beheer staande scholen de menschelyke behandeling van dieren te maken tot een onderwerp van direct en geregeld onderwijs. Dit onderwijs kan niet anders dan eene heil zame uitwerking hebben op de jeugd. Kinde ren die wreed zijn uit lust tot kwellen, zullen welligt er zich niet door laten weêrhouden. Doch dierenkwelling is grootendeels een ge volg, niet van wreedheid, maar van verre gaande onwetendheid betreffende den aard en het gevoel der dieren. Kennis wekt belang stelling, en belangstelling kweekt genegenheid. Het ware dus te wenschen, dat ook in Ne derland het voorbeeld van de scholen te Birmingham navolging vinden mocht. Naby Vuurland is een vuurspuwend ei land boven de oppervlakte verschenep, om weder kort daarna te verdvvjjnen. Een Deensch schip dat daar voorbijvoer en den ongeveer 30 meter hoogen kegelvormigeu aardheuvel ontdekte, zette een boot uit; een der mannen sprong toen de boot naderde op den pas ontstanen bodem, doch verliet dien spoedig weèr, omdat hij bi an dend heet was. Twee ui en later was de heuvel weggezonken en voer het Deensclie schip vei lig over de plek waar zooeven een man der ekvvipage «voet aan wal" had gezet. Een eenvoudig middel om te onderzoe ken, of er ook trichinen in het vleesch van een varken zitten', wordt door professor Daniel Sander in de Jdontags-Zeitung medegedeeld. Een boer in Mecklenburg namelijk werd ge vraagd, of hij ook zijn varkensvleesch in de naburige stad microscopisch liet onderzoeken vóórdat hij het gebruikte. >Wel neen, ant woordde deze op zyn platduitsch, met zooveel drukte hou ik my niet op- ik heb bij mij dp het derp iemand, die my altijd spoedig helpt." «Zoo, wie dan?" «Wel, onze schoolmeester. Als ik geslacht heb, stuur ik hem de eerste worst present, en daar hij het niet breed heeft, weet ik zeker, dat hij haar direct opeet. Hoor ik nu na een paar dagen van mijne jongens dat de meester nog frisch en gezond is, dan weet ik zeker, dat het varken niets mankeerde. Wat zal ik de menschen in de stad daar mede lastig vallen? Set Oorlogstooneel hij de overgave. (Uit de tweede editie van Daily News, 15 December jl.) Plewna, Maandagsavond. Nadat de witte vlag was geheschenliepen eenige Turksch» soldaten, over de - brug en kwamen by ons, sommigen hadden 1 hunne geweren over den schouder hangen, anderen hielden ze in de hand. Zij liepen onder ons rond en keken ons nieuwsgierig aan. Duizenden stonden op de wailen, niet meer dan vijftig meters van ons" verwyderd, zy zagen bedaard op oos neer met hunne wapenen in de hand. Een goed gericht /salvo zou onze Russische kaders aan deze zijde van den Wid aanmerkelijkjgedund hebben, want op dat oogenblik waren daar meer dan hon derd officieren byeen en er was van onder handeling nog volstrekt geen sprake. Op de hoogten ter rechterzijde zagen wy de Russen de redoute aan den eenen kant binnentrekken, terwijl de Turken haar aan den anderen kant verlieten. Op hetzelfde oogenblik kwam Gene raal Ganetsky aan en vond een weinig verder den weg gebarricadeerd door wagensdoode paarden en ossen. De gewonde manschappen waren alten weggevoerd, maar naast den wa gen, die het dichtst by de brug stond, zag ik een jongeling vreeseiijk gewond liggen. Hij lag daar in zijn mantel gewikkeld en met zyn ge weer en zijn ransel onder het hoofd. Het - scheen, dat hij trotsch was op zijn wapen, want het was zeer helder en schoon, en hij had het zorgvuldig onder zich verborgen, zeker opdat men het hem niet ontnemen zou. Hy scheen er niet zoo spoedig van te knnneu scheiden. Hij telde nauwelijks zeventien jaren, en de- dokter, die zijn wond verbonden had, zeide dat hij niet tot den volgenden dag zou leven. Wy gingen voorzichtig over de brug, te midden van gebroken wagens, en lijken vun paarden en ossen, en bevonden ons spoedig onder de Turken. Verscheidene l'yken lagen in een sloot terzijde van den wpg, Eenige gewonden hink ten achter ons aan God weet waarheen zij gingen, en twee schildwachten stonden in een loopgraaf, welke de ri.ier bestreek, en hielden- nog de wacht, alsof zij ieder oogenblik een aanval duchtten. Hoe verder wij kwamen, hoo rneer de menigte zich samenpakte. Turksche soldateü, met geweren en bajonetten in de handr mauneu die twee uren vroeger ons beschoten, en op welke wij geschoten hadden, sommigen met eene woeste uitdrukking in "t gelaat zagen ons norsch aan; doch er waren ook vroolyke, ver standige gezichten welke ons met hunne hel dere, vragende oogen strak aankeken. Generaal iskobeleff de oude herinnerde zich- eene episode uit den Hongaarschen opstand welke veel op deze geleek; toen was er een wapenstilstand gesloten en vele Oostenrijksche officieien gingen evenals wy oyer debiugnaar de Hongaren, toen de Huuga'arsche kominan- dant^ zijne gelederen opende en zija kanonnen, welke tot den mond toe met schroot waren» gevuld, op de Oostenrijkeis afschoot. Laten we hopen, dat die twee voorvallen- niet in alle opzichten rnet elkander overeen komen. Toen de generaal ongeveer honderd yards-' van de brug verwyderd was, was de verwoes ting zoo groot, dat we niet verder konden vooit-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2