D A". 1-878. Woeusdag 9 Januari. M 4325. Yrtijat laplijh, litpmM limbi. Mteilaaisch Berichten. BimenlaiKlsclie Bericinei. T w ee o n D ©rtigste Jaargang. BANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door liet gelieele Eijk - 2.50. Afzonderlijke noinmers- 0.10. BUREAU: MAKKT, E, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Sc F R A K K R IJ K. Over 't geheel zijn de Zondag gehouden ver kiezingen voor de gemeenteraden zeer gunstig voor de republikeinen uitgevallen. In de rneesle steden is de republikeinsche lijst geheel door gegaan. Midliat Pacha zal heden (Dinsdag) naar Lon den vertrekken. Hij heeft een afscheidsgehoor by den minister Waddington gevraagd. Bij de verkiezingen van den Pacijschen gemeenteraad zijn 73 republikeinen en A con servatieven gekozen. Er moeten 3 herslem mingen plaats hebben. Te Bordeaux zijn 23 republikeinen en 13 radicalen gekozen. Het Jour nol Officid maakt eene verande ring in het personeel der vrederechters bekend. Negentien vrederechters zijn outslagen en zes plaatsvervangers; vijf zijn tot andere betrek kingen geroepen. De veranderingen zijn vooral van toepassing op Corsica. Naar gemeld wordt, heeft de Reguering zich door den hertog d'Audiflret-Pasquier, als buitengewoon gezant, zich bij de huwelijks voltrekking van den Koning van Spanje willen laten vertegenwoordigen. Doch do hertog heeft voor die onderscheiding bedankt. De Union bericht, dat de heer de Ploeuc, onder-gouverneur der Frnnsche bank gewei gerd heeft zijn ontslag te vragen en dienten gevolge ongevraagd zijn ontslag zal krijgen. Het door den aftetreden Minister Fourtou verboden arbeiders-congres te Lyonzal den 28a dezer bijeenkomen. De Parijsche correspondent van de Daily News gewaagt van een gerucht, dat hy onder alle voorbehoud mededeelthoewel hij het niet gansch en al voor onwaarschijnlijk houdt. Dufanre namelijk zou nog vóór de weder-bij- eenkoinst der Kamers de portefeuille van Justitie verwisselen met die van Buitenlandsche Zaken, terwijl de portefeuille van Justitie in handen zou komen van den heer Bardoux en de heer Waddington Minister van Onderwijs zou worden. In een gesprek met verschillende Iialiaan- sche afgevaardigden noemde Gambetta liet clé- ricalisme den grootsteu vijand van Frankrijk. Had de ultramontaansche partij bij de laatste verkiezingen gezegevierd, dan had Fraukrijk andermaal teil behoeve van den Paus tusschen- beideu moeion komen. Wat de Oostersche kwestie aangaat, zeide Gambetta, zou Frankrijk eèn vredelievende houding blijven bewaren en zoolang Oostenrijk hetzelfde' deed, zou Enge land het zwaard niet uit de schede halen. Voor ,zyn vertrek ontving Gambetta een bezoek van den Turktchen gezant te Rome, dat hij be antwoordde. Gambetta kwam den 4 dezer van Rome .te Nizza aan;hij werd begroet door twee leden £.4er Kamer en door twee leden van den ge meentel aad; de prefect had zich laten vertegen woordigen. Gambetta nam zijn intrek in het huis van zyn vader. 430 jongelieden overhan digden hein een bouquet eu een sjerp met het opschrift,: ïAnn Gambetta de republikein sche Jongelingschap te Nizza." Gambetta zal deelnemen aan een banket, dat hem door de republikeinsche leden van den Algemeenen Raad en den gemeenteraad wordt aangeboden. ENGELAND. Volgens berichten uit de Kaap van 11 December was er in den laatsteu tijd in de Transkei niet meer gevochten. De Regeering had 600 man opgeroepen orh 3 maanden dienst te nemen bij het leger, waarvan 200 te paard, uitgerust en gevoed op kosten der Regeering eu tegen een soldij van 6 shilling per dag. In meetings te Port-Elisabeth, Gralmmstnwu en King Williamstown werd aangedrongen op krachtiger optreden van de Regeering en op het houden van een buitengewone Parlements- zitling. Sir Bartle Frere had aan een deputatie uit laatstgenoemde siad te kennen gegeven, dat hij de noodzakelijkheid van het bijeenroepen van het Parlement niet inzag; de loeslaud was zeer hachelijk, maar hij hoopte den vrede, te bewaren, indien de kolonisten hem steunden. Onder de inboorlingen heerscht groote opge wondenheid en stelen van vee is aan de orde. De Europeanen hebben het betwiste terrein verlaten eu de Zulu's pogen kraals op te richten. Siiepstoae heoft de uoodige maatregelen genomen. Men zegt dat Cetchwayo zelf afkeerig is van een oorlog, maar dat zijn omgeving dien wil. RUSLAND. Particuliere telegrammen melden aan de bladen der hoofdstad, dat tengevolge van En- geiauds raad aan de Porte om direct met Rus land iu onderhandeling te treden, weldra Turk- sehe en Russische gedelegeerden bijeen zullen komen. De wijziging in Eugelands politiek zou het gevolg zijn van een onderhoud van Prins Gortschakoiï met lord Loftus. Naar hetgeen van goed ingelichte zyde wordt medegedeeld, is men te St. Petersburg in de Regeeringskringen van oordeel, dat er onderhandelingen over den vrede moeten plaats hebben alvorens er tusschen de Russische en Turksehe bevelhebbers een wapenstilstand kan worden gesloten. De Russische bevelhebbers zouden daarby de door hen noodig geachte waarborgen eu démnrcatielijnon moeten vast stellen. Het staat aan de Porte, tot die onder handelingen het initiatief te nemen. Door den sterken ijsgang is de bekende DonnudainpfscliinTahrigeselisciiaft" verplicht haar vervoer gehefel te staken. TURK IJ E. Volgens een bericht uit Konstanlinopel is Malnnoud-damat-Pacha vervangen. Volgens een auder bericht is «.zijn outslag geweigerd. De Russen hebben Sofia zonder tegenstand genomen. De Porte vroeg door Engelands bemiddeling een wapenstilstand. De voorwaarden zijn nog onbekend. OOSTENRIJK. Andrassy heeft verklaard, dat het onmoge lijk was. gevolg te geven aan de denkbeelden vau Engeland, omdat deze strekten om den bestaanden toestand bijna onveranderd te doen voortbestaan. Rusland zou Engelands voorstel len nok niet aannemen. ITALIË. De Italia verklaart stellig, dat op Italië volstrekt geenerlei verbintenis rust betrekkelijk de zaken in het Oosten. i SCHIEDAM, den 8 Januari 1878. Met een schoone improvisatie boeide gister avond de lieer W. Francken Az., predikant te Rotterdam, da aandacht van de leden der Evangelisch Hervormde v ereeniging. Deze improvisatie had ten doelaan te toonen en met bewijzen te staven, dat God zich reeds voor de dagen van de nieuwe bedeeliDg aan de Ileideuen heeft geopenbaard. De spreker wees daartoe aan, dat hij wel niet iets nieuws verkondigde, aangezien de hoogleeraar Mun- tinglie een 50 tal jaren geleden reeds de aandacht van zijn tijdgenooten op die gewich tige waarheid vestigde, maar hij achtte het toch van belang, ook voor dezen tijd, om op die Godsopenbaring eerbiedig acht te slaan. Na op de -wenken gewezen te hebben daar voor iu de Evangeliën te vinden, was het vooral Hand. '17 s Paul us op den Areopagus", waaraan de spreker de stof voor zijn betoog ontleende. Zoowel de schildering van het Athene van Paulus dagen en de ontleding van des Apostels uitnemende rede, was zeker de aandacht der hoorders overwaardig. De eerstvolgende spreekbeurt zal vervuld wor den door den heer E. II. Lasonder te Leeu warden. Maandagavond jf. is Johanna Klein, oud ruim GO jaren, echtgenoot van H. C. Brinkman, door bijziendheid, iu de sloot aan de Groenelaan, achter de Hoofdstraat geloopen en zou daarin zeker verdronken zijn, ware liet niet, dat de heer "W. Bosselaar zich dadelijk geheel gekleed te water begeven en haar gelukkig nog tijdig op het drooge had gebracht. De kapitein-kwartiermeester G. H. Dröher van het bat. mineurs eu sappeurs is overge plaatst naar liet 5e regiment infanterie te 's Boself in plaats van den kapitein-kwartier meester S. C. Rynbende, die b'y de mineurs is ingedeeld. Naar wij vernemen, wordt tegen Mei a. s. de ritmeester F. C. W. Juckema van Bur- mnnia baron Rengers eervol ontheven uit zijne betrekking van adjudant bij den inspecteur

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1