f A". 1878. Vrijdag 18 Januari. M 4332. Versmilt 1Mb, ettpoieri linsdai. Bioieillillicle Bericitm. Bianenlaiiscie Burioitéi KENNISGEVING. Two© on Dertigste J a a r g a u g'. O R A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal4.83- Franco per post, door he^ geheele Rijk,. - 18.50. Afioudcrlijke nommers 0.40. BUREAU; HARKT, E, 124. Advertentieprijs met inbegrip var Iedere gewone rege Driemaal plaatsin; De Burgemeester van Schiedam, Brengt ter kennis dat de passage over de Oranje-Brug, aan te vangen met Maandag, den 21 January c. k., uithoofde van nood- zakelijke herstellingen, gedurende eenige dagen gesloten zal iyn. Schiedam, den 47 Januari 1878. 'De Burgemeester van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. j DTJITSCHLAND. De Norddeuttehe Aïïg. Zeit. zegt, dat het be richt, dat de rijkskanselier den 22sten te Beriijn zou aankomen, op eene dwaling berust. Eene ongesteldheid, welke prins Bismarck belet zijne kamer, ja nauwelijks het bed te verlaten, maakt 't tot dusver onmogelijk zelf aan een bepaalden termijn van zijn terugkeer te denken. De Ryksdag is tegen den 6n Febrnari bijeengeroepen. De Pruisische Kamer van afgevaardigden verwierp het voorstel der centrum-fractie, be treffende de politie-inaatregelen welke te Mar- pingen tegen de zoogenaamde verschijningen der heilige Maagd genomen werden nadat de minister Friedenthal 't schadelijke van derge lijke dweeperijen in 't licht gesteld had. TURKIJE. Jl. Dinsdag verklaarde graaf Zichy aan Server Pacha, vóór diens vei trek, mondeling dat Oosten- rjjk-Hongarjje het sluiten van een wapenstilstand op den grondslag van vredes-preliminairen niet kan belettenmaar als mede-onderteekenaar van het tractaat van Parijs geen vrede erkennen zal, welke zonder zijne instemming omtrent verscheidene punten gesloten zou worden. De Oostenrijksch-Hongaarsche Monorchie Zou hare belangen door alle haar ten dienste staande middelen weten te waarborgen. ITALIË. Te Rome is de toevloed van vreemdelingen zoo groot, dat do burgemeester heeft doen bekendmaken aan allen, die kamers kunnen verhuren, dat er gebrek is aan logies. De bekende goudsmid te Rome Augusto Oastellani heeft een prachtige gouden kroon gemaakt, die op het hoofd van Victor Emmanuel zal worden geplaatst in de lijkkist. De kroon is van massief gouden eikenblaren, ENGELAND. Uit de Knap wordt van den 26a Dec. bericht, dat de woelingen der Kaffers minder dreigend waren gesvordeu. De voornaamste raads man van Kreli, Botman, had zich aan de Engel- schen overgegeven en Kreli poogde een over eenkomst met de Eugelsche Regeering te sluiten. Deze echter blijft er op aandringen, dat hij zich onvoorwaardelijk zal overgeven. SPANJE. Het Congres heeft zijn goedkeuring ge schonken aan het huwelijk des Koniugs met 309 tegen 4 stemmen. Eveneens heeft het goedgekeurd de jaailijksche uitkeeriug aan de Koningin na het overlijden des Kouings. Castelar onthield zich vau de stemming. OOSTENRIJK. Volgens een bericht der Folitische Correspon dent: uit Belgrado hield Prins Milan jl. Dinsdag zijn intocht in Nisch. Het Servische hoofd kwartier blijft daar gevestigd. X R A N K R IJ K. Van de 80 leden van den Parijschen gemeenteraad behooren thans slechts 4 tot de conservatieve partij. AMERIKA. De Minister Sherman heeft de fiuanciëele commissie medegedeeld, dat de Regeering de overeenkomst met het Syndicaat betreffende de leening van 4 pCt. heeft vernietigd. De Regeeriug heeft besloten de leeniug publiek aan de markt te brengen. Sherman heeft tot dat einde een ontwerp van wet ingediend. SCHIEDAM, den 17 Januari 1878. In de zitting van den Gemeenteraad van heden, waarvan wij morgen ons gewone be richt zullen geven, is o. a. het voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te mach tigen tot het voeren eener procedure met kerkmeesteren der Nederd. Ilerv. Gemeente, nopens 'de uitkeering wegens gemis van be- grafeuisrechten, met '10 tegen J stem, (die van den heer J. F. Legner) aangenomen. Hel voorstel van Burgemeester en Wethouders om den eiseh af te wijzen van J. Nederlof c. s., waarop z'y een gedeelte van de plaat in de Maas aan de gemeente willen afstaan, Ï3 met algemeene stemmen aangenomen. Gisterenavond vergastte de zaugvereeni- ging Euterpe" hare leden weder eens op een uitgelezen programma. Sedei t hare laatste uit voering had zij ook al hare eigenaardige inoeie- lijkhedett. Haar Directeur, de lieer W. J. Hut- sehenruyternam zijn ontslag; zij had dus eene keuze te doen, waarvan haar bloei voor een groot deel afhankelijk is. Uit tal van sollicitanten benoemde zij den heer L. F. BiandtsBuys, wiens naain iu korten tijd te Rotterdam reeds ceu goeden klank had ver worven, en onder wiens leiding zij in dit seizoen hare studiën begon. Dan zag zij hare rijen eeuigszins dunnen. Daar waren er onder hare ledendie ten houwelicke namen; andereu die ten houwelicke uitgegheveu werdennog anderen, die meenden, dat de tijd van rust voor hen gekomen was. De uitvoering van gisterenavond echter be- van 110 gewone regels, i ;ene Courant4.40. 1 meer- 0.40 wordt tegen TWEESAAL berekend. vrees, dat de genoemde omstandigheden niet den nadeeligen invloed op sEuterpe" hebben uitgeoefenddie door sommigen gevreesd werd. De voordracht van een vijftal kleinere werken droeg de onmiskenbare blyken, dat de nieuwe directeur de rechte man op de rechte plaats is, en wat zoo veel beteekent, aan de medewerkenden inzicht in den aard der muziek en in de betrekking tusschen deze en den tekst tracht te verschaffen. En mocht het ledental wat kleiner zyn, dan sedert enkele jaren het geval was, de oude roem der vereeniging is door hen gisterenavond weder waardig gehandhaafd. De koren toch werden flink en met aplomb voorgedragen. Als solisten traden op mejuffrouw V. (alt) uit 's Hagemej, K. (sopraan) en de heer V. (tenor), leden der vereeniging. Hadden velen der aanwezigen tot heden het voorrecht nog niet gesmaakt, Mej. V. te hoorenna de kennismaking gelooven wij aller tolk te zijn, wanneer we den wensch uiten, haar bij Euterpe's uitvoeringen nog menigmaal te mogen ont moeten. Mej. K. was bij deze gelegenheid uitmuntend by stem. Met genoegen merkten we op, hoe zij, die rnet de meeste bereidwil ligheid steeds hare gaven voor »Euterpe" ten beste heeft, van jaar tot jaar vooruitgaat; zij heeft aanspraak op aller erkentelijkheid. De heer V., mede een der ijverigste leden der vereeniging, weet hoezeer hij gewaardeerd wordt. Het succes van gisterenavond zij hem een spoorslag voor Euterpe" te blijven, wat hij jaren voor haar was. Verlangend zien we naar de tweede uit voering in dit seizoen uit. Den directeur valte ijverige medewerking ten deel; den leden zij lust en ijver toegewenscht bij de taak, die zij in de tweede hel ft van het seizoen gaan ver vullen. De vischkeurder J. G. Eikenbroek alhier, werd jl. Zondag, tijdens het houden van zijn middagmaal, doodsbenauwd, en toen zijne vrouw hem een glas water bracht,was hij reeds over leden, vermoedelijk gestikt. Dezer dagen stelde de heer Roelants, directeur van het vereenigd post- en telegraaf kantoor, eenige ingezetenen van Alpiien a/tl. Rijn in de gelegenheid proeven met de telephoon bij te wonen, welk werktuig door den gewonen telegraafdraad iu verbiuding gebracht was met den observatie-post van Rijnland te Oude- Wetering. Nadat inea eeuigszins aan het geluid gewend was geraakt, kon een vrij ge regeld gesprek worden gevoerd met den heer Las, die zich op ongeveer drie uren afstauds bevond. Ook werd de muziek eener speeldoos op zeer duidelijke wijze overgebracht. Naar wij vernemen zal liet Nederlandsche Psalm 42 \an Mendelssohn IiartlioldvDie Hei lige Nacht van Niels W. Gade. Zigeunertalen en Adventlied van R. Schumann en Motet van V. J.achner.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1