-BlniEBlaiiJule ÊBriciitei. Hianly afgehaald en naar het hoofdkwartier begeleid. Men gelooft, dat zij al 't mogelijke zullen doen om de vijandelijkheden te doen staken. De vlucht der bevolking voor den in val der Russen krijgt een onbeschryfelijken omvang. Mehemed-Ali is met de bezetting van Adrianopel op Kirk-Kilesse afgetrokken en heeft voor den aftocht alle magazijnen verbrand en de ammunitie-depots in de lucht doen springen. F S i N E B IJ I. Na de redevoering van Beragnon over de ofBcieele kandidatuur en eenige woorden van Gambetta en Langlois is de prealabele kwestie aangenomen met 312 tegen '189 stemmen. bo uiterste linkerzijde van de Kamer van afgevaardigden heeft een ontwerp in gereedheid gebracht tot verzekering der gewetensvrijheid in de openbare inrichtingen van onderwijs Art. 1 luidt aldussHet godsdienst-onderwijs in de openbare scholen van lager, middelbaar en hooger onderwijs wordt facultatief gesteld. Het zal geheel en al afgescheiden worden van het maatschappelijk en letterkundig onderwijs en van het onderricht in de zedeleer; het zal bui ten de scholen en lyceums gegeven werden door andere personen dan de gewone onder wijzers en onderwijzeressen, op uren bij afzon derlijke bepalingen vastgesteld, en enkel aan leerlingen, wier ouders of voogden uitdrukke lijk zullen hebben verklaard, dat zij aan hunne kinderen of pupillen godsdienst-onderwijs wen- schen gegeven te hebben." OOSTENRIJK. 'De jPoliiische Correspondent meldt uit authen tieke bron uit Konstantinopei onder dagteeke- riing van den 20stende Turksche gevolmach tigden zjjn den ISdea door den Russischen generaal Skobeleff te Hermanly ontvangen. Kunne instructie brengt mede, dat zij, indien de Russische voorwaarden buiten verwachting hard zijn, per telegraaf nieuwe instructies vragen aan hunne regeering. Gedurig wint de meening velddat de Porte gedwougen door het dreigend aanzien, hetwelk de bin- nenlandsche aangelegenheden, en voornamelijk in de hoofdstadaannemenvoor iederen prijs de schorsing der vijandelijkheden zal willen verkrijgen. Ongeveer 300.000 menschan hebben de vlucht genomen naar Konstantinopei. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de heer Bourke, dat het overleggen van de stukken betreffende Griekenland hem niet raadzaam toescheen. Naar aanleiding van het rapport van de Commissie voor het adres had een kort debat plaats. Northcote verklaarde, dat de voorwaarden van Rusland der Regeering onbekend waren, de mededeelingen der ochtendbladen zijn onjuist: hij hoopt spoedig kennis te krijgen van de voorwaarden. liet adres is aangenomen. Aan de Daily Telegraph wordt van den 18 dezer uit Konstantinopei gemeld, dat de Turksche gevolmachtigden grootvorst Nicolaas te Ternowo ontmoetten en deze verklaarde, dat hij slechts te Adrianopel zou onderhandelenwelke stad onmiddellijk in 't bezit der Russen gesteld moest worden. Nadat de gevolmachtigden daarin had den toegestemd, ontving Djemil Pacha bevel Adrianopel te ontruimen. SERYIE. De Servische troepen hernamen Kursumlji en vonden daar 24 Servische soldaten en 2 Servische officieren gedood, aan palen bevestigd. SCHIEDAM, don 22 Januari 187S. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken te AmsterdamRotterdam, 's Gra- venhage, Dordrecht, Schiedam, Middelburg, jVlissingen, Gioningen, Leeuwarden, Ilarlingen en Zwolle is gezonden het bericht wegeus den handel en de scheepvaart in het Britsche Konink rijk over December 1877. Ooder de opgaaf der brieven, verzonden uit Rotterdam over de 2e helft der maand December 1877 geadresseerdaau onbekenden, die op schriftelijke aanvrage door de afzenders of geadresseerden aan het postkantoor te Rot terdam kunnen gereclameerd worden, komen o. a. voor Heliekens Co., Schiedam. Teerlink, Ylaardingen. De Eerste Kamer heeft in de a'vondzitting van gisteren de nog onafgedaan gebleven vier wetsontwerpen, waaronder dat tot herziening der kiestabel, verzonden naar de afdeelingen, die opnieuw zijn samengesteld. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke ioodingen door de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 21 Jan. is bevonden: aan de zwarte tonnenzijde 31 50 meter benoorden de lijn der onlangs verplaatste ge- leidelichten 33.5 op de lijn der geleideliehten 35.5 op 50 meters bezuiden de lijn der geleideliehten 36 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzijde de deining niet gelood is kunnen worden. Peiling van 20 Dec.zwarte tonnenzijde 32.5 50 meter benoorden de lijn der onlangs verplaatste geleideliehten 34 op de lijn van de geleideliehten 36.5 50 meter bezuiden die lijn 36.5 aan de witte tonnenzijde 32 decimeter bij gewoon laag water. De Haagsche correspondent van de Gron. Cour. acht het wenschelijk dat, evenals in de Tweede Kamer, ook iu de Eerste Kamer de liberale partij zich organiseerde en eene centrale commissie koos, die met de leiders uit de Tweede Kamer in overleg kan treden. Hij stelt reeds kandidaten voor die commissie en noemt als zoodanig de heeren PincofTs, Duymaer van Twist en Hein. Volgens denzelfden berichtgever zoude Tweede Kamer in de eerste week van Maart bijeen komen Reeds de volgende week zou de onder wijswet naar de Raad van Staten worden ge zonden. Ook Reuter's agentschap telegrafeert uit Parijs, dat aldaar een gerucht loopt, volgens hetwelk de Prins van Oranje in 't huwelijk zal treden met Prinses Beatrice van Engeland Men meldt ons uit Loenen a/d Vecht dat in het kiesdistrict Hilversum, aangenomen dat de Eerste Kamer zich vereenigt met het votum der Tweede ten aauzicn van de Kies tabel, velen het plan hebben om den heer mr. L. G. Greeve, kantonrechter alhier, te stellen tot kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. (Fad.) Tegen den welbekenden straat-improvisator Meyer, vroeger hotelhouder op den Duno, is terwijl hij zich te Amsterdam ophield, proces- verhaal opgemaakt, omdat hij bij een zijner familieleden, die hem nog we! veel goed doet, de ruiten heeft ingeslagen. Van zijne arrestatie is ook partij getrokkenom hem na zulk een onwaardige handeling zijn eerwaardigen baard af te scheren. Volgens een Spaansch blad, de Imparcial, wordt in tijdingen uit Galicia, te Lissabon ontvangen, melding gemaakt van het vergaan der stoomboot Frisekomende van Indie met 450 passagiers. De ramp had plaats op de klippen van Corrubedo. Daar geen der opvarenden gered werd (zegt het bericht) zijn geen bijzonderheden bekend geworden. De stianding had plaats iu den nacht en nien denkt dus dat alle passagieis natuurlijk sliepen. Blijkbaar wordt hier het stoomschip Friesland bedoeld. -C Cacoilia vraagt waarom Nederland bij de muziekcommissie der wereldtentoonstel ling geen eigen afgevaardigde heeft. Zy vindt 't wel wat vreemd, dat Zweden en Noorwegen een eigen commissaris heeft, terwijl Nederland op sleeptouw wordt genomen door België met Zwitserland en Luxemburg. Beteekenen wij dan zoo weinig op muzikaal.gebied? Uit de Aiblasserwaard schryft men aan de JV. B. Cl.: Als een bewijs van bijzonder zachte luchtsge- steldheid kan dienen, dat reeds kievieten zijn gezien en de leeuwrik zijn vroolijk gezang heeft hervat Ook zijn eksters en spreeuwen hier en daar begonnen aan hunne nesten te bouwen. Zelden had ook het gras, omstreeks dezen tijd, een zoo sr.hoone groene kleur, en duidelijk is aan de knoppen van vele boomen de groeikracht waar te nemen. In Drenthe heerscht. vooral onder de vette vftrkens, in hooge mate de varkensziekte. Flanor stelt in het laatst verschenen No. van de s Spectator" voor, het woord telephoon te vertalen door klankleider in plaats van door verrespreker. Den 1 Januari jl. waren 131 jeugdige mannelijke veroordeelden in »De Kruisberg", nabij Doetinchem, gehuisvest, Een der vermoedelijke daders van den moord, deze week te Heer (Limburg) gepleegd; is op vrije voeten gesteld. Het onderzoek duurt voort. Het verhaal van de uitdrijving van den duivel uit eene dertigjarige vrouw kwam in de Germania als hoofdartikel voor. Genoemd blad verklaart nu, dat het bij vergissing daar was geplaatst. Het schijnt alzoo, dat men in Duitschland eenigszins verlegen wordt met de opdissching van zulk een geschiedenis: De Tijd in Nederland gaf ze ten minste nog maar onder de rubriek, welke de verpozingslectuur bevat. Oversehie. Vrijdag morgen te 10'/s ure kreeg den heer H. Ouweleen, chirurgijn alhier, met zijn rijtuig een ongeluk, daar het braken de koetsier, die er afviel, zich deerlijk heeft bezeerd, terwijl het paard zich losrukte en doorging tot op den Schiedamschen rijweg, al» waar het is gegrepen. Nieuwkoop. In den nacht van 17 op 18 dezer heeft een voornaam ingezetene dezer gemeente, die voortdurend misbruik maakte van sterken drank, zichgewapend met een revolver, naar het huis van den burgemeester begeven en door ramen en blinden heen twee sehoteu gelost, gelukkig zonder iemand te treffen. Hij is gevankelijk naar Utrecht ge- bracht. Amsterdam. De politie te dezer stede heeft weder een vijftal jongens gearresteerd, die een ware dievenbende hadden gevormd. Dagen lang bleven zij uit de ouderlijke woning af wezig om op den dag iop avontuur" uit te gaan en 's nachts op een schuit of in een of anderen veiligen hoek te slapen. Zij stalen allerlei snoeperijen en eourante-artikelendie voor beleening vatbaar warenom daD de opbrengst te verdeelen. Groningen. Te dezer stede, heerscht het roodvonk epidemisch. Enkele gevallen met doodelijken afloop hebben 2ich voorgedaan. Nijmegen. De majoor A. Tuckermann, kommandant van der een bataljons infanterie te dezer stede, is dezer dagen dood aan den weg gevonden, Arnhem. De districts-vereeniging nArnhem t en omstreken" van sEigen IIulp" zal haren leden, bij wijze van proef, kruidenierswaren en brandstoffen tegen verminderde prijzen ver schaffen. De desbetreffende contracten met leverancieis loopen slechts tot 1 Mei a. s. "Wanneer het blijkt, dat deze proefneming goed voldoet, zal'na dien datum grootere uit breiding daaraan worden gegeven.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2