A". 1878. Vrijdag 25 Januari. .M 4337. BiiteilaMstls Bericltet. Bisitenlaidsclie Berichteu. Twee <i n I) ertig-ste Jaar gan Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het gehede Rijk. - 2,50. Afzonderlijke nomniers- 0,10. BUREAU: HARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, naet inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. RUSLAND. Het Journal de St. Peterslourg schrijft: ;Rueds bij het eerste telegraphische bericht omtrent den wensch der Porte naar onderhan delingen hebben wij voor een overdreven opti misme ten aanzien van den nabijzijnden vrede gewaarschuwd. Hei initiatief der Porte was namelijk door lord Derby aan de hand gedaan, niet om een terrein te geven, waarop de oor logvoerende partijen nader tot elkander zouden kunnen komen, maar om aan Engeland van den aanvang af aan de gelegenheid te ver schaffen om zich in de onderhandelingen te kunnen inmengen. Een wapenstilstand kan slechts gesloten worden nadat overeenstemming over de-vredes-preliminairen verkregen is. Nu verklaait het Engelsche kabinet, dat het slechts een vrede erkennen kan, die door Europa's medewerking tot stand gebracht is. Hieruit volgt dat, zelfs na dö onderteekening der vredespreliminairen namens de Portedeze ten slotte toch niets waard z'yu, daar de toestemming der Porte niet bindt, omdat Europa ze oogeldig zou kunnen verklaren. Deze toestand wordt nog zonderlinger door de verklaring der Engelsche Regeering, dat zij Ruslands eischen zal afwachten vooraleer zij buitengewone kredieten aauvraagt. Zoo zou dus, indien de tegenwoordige poging mislukte, we derom Eugelands houding den wapenstilstand en den vrede onmogelijk maken en in het Oosten 'de noodlottigsle en vreeselijkste toouee- len te voorschijn roepen. Het denkbeeld komt niet in ons op, dat het Kabinet van Londen dit wenscht, maar voor iederen oprechten en onpartijdigen beoordeelaar moet de onornstoote- lyke logica onzer redeneering buiten kijf zijn." Nadat, Adiianopel door de Turksche ge regelde troepen ontruimd, en er Baschibazouks en Circassiers waren binnengedrongen, werd hel den 20sten dezer, onder gejuich der be volking, door Russische cavalerie bezet. F R A N K R IJ K. Zondag heeft er te Parijs eene vergadering plaats gehad van de Commissie, die zich voor geruimen tijd had gevormd, om den honderd sten verjaardag van Voltaire's dood waardig te gedenken. Verschillende denkbeelden zijn geopperd, Onder anderen werd voorgesteld eene goedkoope bloemlezing uit zijne werken in 't licht te geven in één deel van een duizendtal bladzijden, en daarin de voornaamste gedachten van den schrijver op te nemen. Ook werd voorgesteld om door eenige geleerden conférences in het land te laten houden over het leven en de geschriften van dien merkwaaidigen man, over zijn strijd voor recht en vrijheid, ten eiude hem meer dan thans het geval is eene plaats te geven in de harten van het tegenwoordig geslacht. Een der leden wilde dat er gratis voor het volk eenige vooistellingen in de schouwburgen gegeven zouden worden van Voltaire's beste dramatische werken. Bij de stemming voor een onafzetbaar senator werden door de rechterzijde op Decazes 128, door de linkerzijde op Victor Lefranc'129 stemmen uitgebracht. Daar het aantal stem mende 272 en de volstrekte meerdeiheid, 137 was, zoo werd geen resultaat verkregen. Er werd besloten moigen tot herslemming over te gaan. I) UIT S CIIL A N D. Het Gothasche Regeeringsblad ijvert niet slechts tegen de vervalsching van eet- en drink- waien, maar maakt nu ook de nameu bekend van slachters die zich aan vervalsching of schadelijke kleuring van worst schuldig maken, alsook deu naam van een handelaar te Berlijn, die een zijner depóthouders schriftelijk had aangeiaden, alle worst, die niet spoedig wordt verkocht, met aniline te kleuren. Te Umuhstadt, nabij Grimberg, is de trichinenziekte uitgebi oken. Reeds vier personen zijn er aan overleden. Te Keulen zijn bij 200 winkeliers eet- eu drink- waren gehaald om aan een schei kundig onderzoek te worden ouderwoipen. Tot nog toe zijn reeds omstreeks 50 verval- schingen geconstateerd. De heer Schels heeft bekend gemaakt, dat hij zich van de ultramontaansche paitij in de Beiersche Kamer van afgevaardigden heeft afgescheidenomdat die party niet meer in staat is tot eenige krachtige handeling, noch tot eenige afdoende politieke oppositie. De heer vou Griesenbeck heeft niet slechts ziju voor beeld gevolgd, maar ook zijn mandaat als lid der Kamer nedergelegd. Volgens de Ally. Zeitung heeft ook dr. Riltler z'yu outslag genomen terwijl volgens den Munehener coriespoudent der Gcrmania bovendien de heeren Ruppert, Ilorn, Ludwigs eu Fieylag het voornomen heb ben te kennen gegeven om hun maudaat neder te leggen. De Sosialdemocratische Correspondenz maakt bekend, dat er in Pruisen eene socialis tische beweging is georganiseerdten doel hebbende op ruime schaal de uittreding uit de Evangelische Kerk te bevorderen. De eeisle manifestatie te dier zake zal binnenkoit te Bellijn plaats h'ebbeu. ITALIË. Te Piacenza eu Bologna heeft het gepeupel bui'.enspoiigheden bedreven tegen do bisschop pen, omdat zij geweigerd hadden een lijkdienst te vieren voor Victor Emmanuel. Te Piazenza is liet rijtuig van deu pielaat aangevallen en zijn(de glazeu van het bisschoppelijk paleis inge smeten. De openbare macht heeft de belhamels uiteengedreven. Eenigen hunner werden ge wond, eu verscheidene uit den hoop in ver zekerde bewaring genomen. De kathediaa! weid nu bewaakt door troepen. GRIEKENLAND. Het nieuwe Kabinet is samengesteld als volgt: Comoundoros, piesidcnt en binnenl, zaken; Deiyauis, buitenl. zaken; Rombili, marine; Papamichalopouls, financiën en justitie; Pete- meza, oorlog. SCHIEDAM, deu 24 Januari 187S. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de vjdclijka pensioenendie door het Departement van Marine v orden voldaan,Tover het4de kwartaal 1877, gedurende de maanden Januari, Februari en Maart 1878 by de verschillende Rijks betaalmeesters kunnen worden in ontvangst genomen. Tol schoolopziener in het elfde school district van Zuid-Holland is benoemd de heer mr. A. M, de Cock te Rotterdam. De heer F. J. Heineman, predikant bij de Ilerv. gemeente te Kethel en Spaland, heeft voor liet beroep als zoodanig naar die gemeente te Vlissingen bedankt. Tegen April a. s. kan een reorganisatie van het personeel onzer militaire administratie worden te gemoet gezien. Vad Van libeiale zijde wordt, volgens de Standaardals kandidaat voor de Tweede Kamer in het nieuw te vormeu kiesdistrict Zevenberg gen genoemd de heer mr. R, van de Werke/ •- subst.-ofificier van justitie te Rotterdam. Bij acclamatie is eergisteren op voorstel vau den heer Van Rhijn door den gemeeuteraad van Delft besloten, het traktement vau den Burgemeester te verhoogen tot f3000. Officieel en niet officieel wordt de be kwaamheid onzer mariue-ingeuieurs geroemd. Bij de Prins Hendrikeen onzer grootste marine-stoomschepen, bleken de keteis, pas nieuw te Fijenoord ingebracht, dadelijk by aankomst in Oost-Indie te moeten worden op gelegd, om de bodems te verstellen. En nu is ons grootste marine-stoomschip, de Koning der 2Vcderlandennog pas voor de Oost be stemd, en reeds is een der stoomcylinders, in Engeland gemaaktgescheurdeu vreest men, dat het nieuwe schip om herstel niet iu dienst zal kunuen blijven. Wie hadden het toezicht op den bouw dier schepen, vraagt men, en is dat toezicht voldoende geweest? Wat eca zorg om het bronzen muntstuk van 2Ve cent, dat, «aar men meent, spoedig in omloop zal worden gebracht, een passenden naam te geven I Wil de een het noemen kluit en een ander groot, een derde is met geen dezer benamingen tevreden en stelt in de Anih. Ct. voor, liet een viertje te uoemen, omdat het muntstukje een vierde gedeelte van een dubbeltje waard is. Indien het zoo voort gaat dan komt er morgen een, die het een COURANT.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1