A0. 1878. Maandag 28 Januari. .M 4339. FerscMjat flaplljla, nitpzoaierf Diasdai. Bniteulanflsclie Benciten. i ujf Twee e I teAl KgjP ii er tigste Ja r gan g'. SCHIEDAMSGHE Abonnementsprijs, per kwartaal1,85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10. Schiedam, 26 Januari 4878, Bij gebrek aan feiten namen oudersclieideue groote en kleine bladen de toevlucht tot be schouwingen over den toestand van Europa en den tegenwoordigeu oorlog. Men bekijkt de anteurs op het tooneel, -zoowel als hen, die achter de coulissen blijven, en aan het slot van die beschouwingen wordt door bijna alle beschouwers de conclusie getrokken: Met En- gelauds grootheid is het uit. En het is waar, lusseheti het Engeland uit de eerste jaren onzer eeuw, toen het schier alleen deu wil van een Napoleon weerstond en het Engeiand dezer dagen, is eeu hemels breed verschil. Het zondenregister van het ïtrotsche Albion" wordt breed uitgemeten. Men herinnert u een bondgenootschap met Frankrijk, om gezamenlijk de zaken in Mexico in orde te brengen, en wijst er u op, hoe Engeland zich ontijdig terugtrok en Frankrijk alleen in dat wespennest liet. Men roept u de dagen voor deu geest van 4863, toen Engeland de oorzaak wa3 van Denemarkens verzet tegen de eischen van den Duitschen Bond in zake Sleeswijk-liolstein, en dat kleinemaar fiere land door de over macht van Pruisen en Oostenrijk liet verplet teren zonder een vinger tot bijstand uit te steken. Men laat niet na, er u op te wijzen, hoe de Europeesche diplomatie van dien tijd af Engeland met een zekere minachting behan delde, Engelsche vertoogen en Engelsclie nota's werden gelezen en ter zijde gelegd. In '1870 verklaarde Rusland eenvoudig het Parijsche traktaat van '1856 van nul en geener waarde. Toch had Engeland de bepalingen van dit traetaat mede helpen maken na den be kenden Kriinoorlog, om Ruslands macht te breidelen. Eu in 1876 spooit Engeland de Turken tot verzet aan tegen de voorstellen der Europeesche kabinetten. De Turken ziju dwaas genoeg daarnaar te luisteren; een verhitte verbeeldiug maalt hen Engelsche vloten en Engelsche legers af, aansnellende om den Russischen aanvaller in zijne vaart te stuiten; de oorlog brak uit, de Engelscbeu maakten een ver schrikkelijk misbaar, maar vloot noch leger werd uitgeruste» Ttukije staat of ligt, moesten we liever zeggen, voor gansch Europa uis slacht offer uiu de Engelsche politiek. Wat toch is de oorzaak van den diepen val van Engeiand als een der groote machten in hel statensysteem van Europa? Ook daarop richt inen de aandacht van het publiek. Al de ellende, die Engeland treft, is het gevolg van het blinde najagen van den geldduivel. Deze werkte iu bet binnenland, en liep er de ellende in het leven, die we iu een vorig nummer schetsten; deze is de oorzaak van Engclands verval in het buitenland. »Ieder- éen," zoo luidt het, van Hammerfest tol Cairo toe weet, dat Engeland, wat ook gebeure, -«g. BDKËAÜ: 3IA11KT, E, 12*. rustig zal blijven om geld te winnen en 't goed te hebben en de laatste bedreiging iu de troonrede, bevattende het zinlooze iets dal wel eens zou kunnen gebeuren, waardoor Engeland verplicht zou zijn liet zwaard te trekken, deze bedreiging is al even gehuicheld als de vorige. Eu het is een hard, maar waar woord, dat daar neergeschreven weid; inluizende» zijn ge moord en geslacht, omdat Engeland hoop gaf en tot volhouden aanraadde. Twee berichten bereiken ons heden van over de Noordzee, ilet eerste geeft den indruk, alsof Engeland morgen of overmorgen aan Rusland den oorlog zal verklaren; want, zoo heet het; de admiraal der Engelsche vloot, die in de Middellaudsche Zee ligt, ontving de instructie eeue strijdmacht van matrozen en marine-soldaten iu de nabijheid van Bulair aan wal te zetteu, ter provisioneele verdediging van Gallipoli, daar de Russen naar die stad oprukken. Inmiddels worden de Russische vredesvoorwaarden bekend, en de Eugelsche vloot krijgt onmiddellijk last niet op te stoomen, en te blijven waar ze is. De Russische voorwaarden bevatten veel meer dan de Euro peesche mogendheden verleden jaar voorstelden. Om te beginnen: 500 millioeuen voor oorlogs kosten en bezetting van DatumKars en Erzeruin tot de geheele afdoening. Deze voor waarden maakt de positie van een Turksehen Minister der geldmiddelen alles behalve benijdens waard. De Russische vloot ontvangt toegaug tot de üardaneilen en den Bosporus. liet gedeelte van Bulgarije benoorden het Balkangebergte wordt een afzonderlijk Vorstendom. (De Vorst, wien het geluk ten deel valthel nieuwe troontje te bestijgen, zal heel wat werk vinden; waar is de organiseereude geest, tot dit werk geschikt?) Bezuiden don Balkan verkrijgt Bul garije het recht van zelfregeeringen wordt onder een Christen-gouverneur geplaatst, wiens benoeming aau de goedkeuring der mogendheden is ouderworpen. Servië wordt onafhankelijk verklaard, terwijl zijn grenzen gewijzigd worden. Montenegro's gebied wordt uitgebreid; en de Russische Keizer heeft ten siotle op het voorbeeld van den Duitsehe bepaald, dat een gedeelte van het Russische leger Konstautinopel bin nentrekt, waar de definitieve vrede wordt g«teekend. Reeds moeten deze voorwaarden door (leTurksche Regeering ziju aangenomen, en dus kan de vrede zoo goed als gesloten worden beschouwd. Met 24 tegen 6 stemmen is het ontwerp tot herziening der kiestabel iu de eerste Kamer aangenomen. v De beraadslagingen leverden geen nieuwe gezichtspuuten op. De weinige tegenstanders brachten hel bekende argument partijtii'jheid te berde; de Minister weerlegde, welsprekend en bondig als altoos, de beschuldiging. Wel haast staau dus eenige verkiezingen voor de deur. COURANT. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0,10« Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. T U It K IJ E. Daar de Porte jl. Vrijdag Ruslands voor waarden aannamwordt de vrede reeds zoo goed als gesloten beschouwd. De voorwaarden zijn nog niet officieel bekend gemaakt, doch dit geldt als zeker, dat zij veel verder gaan dan het programma der conferentie. Zij houden af stand van grondgebied en 't betalen eener oor logsschatting iu. Men verzekert dat de last om de vredes- preliminairen te onderteekenen jl. Vrijdagavond verzonden is. Waarschijnlijk heeft de onder- teekening den 25n plaats gehad. De voorwaar den zijn deze: de oorlogsschatting500 millioen en bezetting van Batum, Kars en Erzerum tot de geheele afdoening; opening van de Darda- nellen en den Bosporus voor de Russische oor logsvloot; autonomie van Bulgarije, bezuiden den Balkan, onder een Christen-gouverneur wiens benoeming aan de goedkeuring der Mo gendheden onderworpen is; vorming van een Bulcaarsch vorstendom begrensd door den Bal- O o kan; onafhankelijkheid van Servië met wijzi ging zijner grenzeu; Montenegro krijgt Anti vari, een deel van het ScuUri-meer, Niksic en Spuz. een gedeelte van het Russische leger trekt Konstautinopel binnen, waar de definitieve vrede geteekend wordt. BELGlE. Ter beurze van Brussel loopt het gerucht dat de vredespreliminsiren reeds geteekend zijn. Iu de deu 24 dezer gehouden zitting der Belgische Tweede Kamer heeft de heer Frère Orban een wetsvoorstel ingediend, waarbij ieder, die tot een onteerende straf is veroordeeld, liet recht ontnomen wordt oin een bezoldiging te ontvangen van eenig publiek rechtelijk lichaam, liet voorstel heeft de bedoeling te voorkomen, dat veroordeelde priesters hun tractement blijven ontvangen. liet zal Dinsdag a. s. nader worden toegelicht. Behalve Marie Collaert verlaat ook da heer de Porre, die eveneens in het proces tegen 't Ivint de Rodenbeke als getuige moet worden gehoord, Brussel, om er niet meer terug te keeren, Langzamerhand zullen alle getuigen verdwijnen en 't Kint wegens gebrek aan bewijs in vrijheid kunnen worden gesteld nfilLiO. De Times en de Daily News melden het aftreden van Lord Derby en Lord Carnarvon, De Daily Deiss bericht uit authentieke bron dat de admiraal der Engelsche vloot in de Middellaudsche Zee, welke op het oogeublik te Saros ligt, de instructie ontving om eene strijdmacht van marine-soldaten en matrozen in de nabijheid van Bulait aau wal te zetten ter provisioneele verdediging van Gallipoli, daar de Russen naar Gallipoli oprukken. -

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1