BniteulanAsche Berinnen. A°. 1878. Donderdag 31 Januari. M 4341. Jagt en Yisscherij. c 1 T w <3 e e li X> ©rtig-ste J a a r g* a n COURANT. O-. Abonnementsmijs, per kwartaal1.85. t Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beiekenp. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE ZUID-IIOLLAND Gezien liet besluit van do Gedeputeerde Staten van den 22sten Januarij -1878, no. 3 Gelet op art. 11-der Wet van den 13den Junij 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeeide Staten is bepaald: 1. dat de uitoefening der jagten op waterwild, opgenoemd in art. 15, litt. d. f en h der Wet van den 13 don Junij 1857 Staatsblad no. 87), Wordt gesloten op ZATURDAG den 16den Maart aanstaande 2. dat de uitoefening van het weispel van kwar- telen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. c der bovengenoemde Wet) is toegelaten van den 29sten April aanstaande tot en met den 13den Julij daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen gevai tot het tirasseren van hwartelen mag worden gebruikt; 3. dat do visscherij in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 17den Maart aanstaande tot on mot den Ssten Mei daaraanvol gende, met uitzondering: u. van do visscherij door middel van fuiken, aalscharen, aalkorvcn, dobbers en door peuren naar aal en paling; 6. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor de dobbers 4. dat het vissclien met kuilnetton, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van den lsten April aanstaande tot en mot den 15den Junij daaraanvolgende, is verboden; 5. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van den !7den Maart tot en mot den 27sten April en van den 14den Julij tot de opening der jagt op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd cn aangoplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in liet Provinciaal Blad en in de Acderlamlsche Staatscourant worden geplaatst. 's Gil a ven li a se, den 24sten Januarij 1878. Do Commissaris des Koninqs voornoemd, FOCK. Schiedam, 30 Januari 1878. Niet zoo spoedig, als men recht had voor ,enkele dagen te verwachten, vorderen de on derhandelingen tusschen de oorlogvoerende par tijen in het Oosten. Nog altijd schrijden de Russische legers vooit en trachten Rumenië, Servië en Montenegro, vóór de wapenstilstand hun daaitoe de gelegenheid beneemt, den buit te vergrooten. In afwachting van de dingen, die komen zullen, kan naar aanleiding van de vermelde vredesvoorwaarden echter de aandacht op enkele ..punten worden gevestigd, en dan ./kómt'.wel helzeerst in aanmerking de zaak der .jDardanellen. Gelijk bekend is wordt de Zwarte Zee- van de Miildellandsche of liever van het gedeelte daarvan, dat de Aegeische Zee heet, gescheiden door de Zee van Marmora, wier Zuidelijke engte den naam draagt van Straat der Dardanellen. De kwestie of deze straat voor oorlogsbodems abóf niet toegankelijk zal zijn, heeft reeds ine- higmaal de hoofden en petit)en, der diplomaten beweging gebiacbt. In deze eeuwen, nu de viees niet ongewettigd schijnt, dat Ruslands macht in het Zuidoosten van Europa zoodanig zal toeuernen, dat de Zwarte Zee eenvoudig eeu binnenzee van dezen colossus word. deze kwestie reeds meer dan eenmaal behan deld. Deu 8 Juli 1833 werd bij het verdrag van Hunkiar Stelessi bepaald, dat de straat der Dardanellen voor alle mogendheden zou gesloten zijn ten behoeve van Rusland. In •1841 werd bij een nader verdrag de sluiting der zeestraat voor, alle mogendheden zonder uit zondering vastgesteld. Thans schijnt Rusland te vorderen vrij ver keer door de Dardanellen voor alle mogendheden. Reeds in de grijze oudheid was dezelfde kwestie aan de orde. De liépubliqtte Franraise levert hieiover ee zeer belangrijk aitikel. De schrijver gaat hierin terug tot den tijd van Philippus van Macedonië. In 341 voor Christus werd Byzantium, thans Constautiuopel, door dezen vorst bedreigd, en daar de noordelijke kusten de korenschuren van Griekenland waren, zonnen de Alheners op middelen, hoe zij den Macedonischeu vorst zouden beletten zich van den Pontus Euxinus, de tegenwoordige Zwarte Zee, meester te maken. Demosthenes, de beroemde redenaar en be strijder van Philippus' staatkunde, wees er met den incesten nadruk ophoe een wijze staatkunde er de Grieken toe moest nopen, den Macedoniër van Byzantium en de Zwarte Zee af te houden; want dat was volgens hem Griekenlonds hoogste belang. Eeuwen zijn sedert Demosthenes' dagen voorbijgegaau; volken verrezen, bloeiden en gingen weder teniet, maar de zeestraat der Dardanellen is een punt van kwestie gebleven, en thans een kwestie, waarbij ons geheele werelddeel belang heeft eu die daaiorn ook slechts door geheel Europa mag worden beslist. Eu de zin, waarin de/.e oplossing dient plaats te hebben, kan wel geen'andere zijn als: de volstrekteafsluiting der Zwarte Zee voer oorlogs schepen van welke natie ook. Het komt tamelijk wel op hetzelfde neer, de Dardanellen voor Ruslands pot logsschepen open te stellen of Constantino pel in handeu van den Czaar te geven. De openstelling der Dardanellen heeft geen miudeie beteekenis dan dat Turkije voortaan de vazal van Rusland wordt, dat Egypte en de landengte van Suez iu eeue niet ver verwij derde toekomst evenzeer van Rusland afhanke lijk worden, dat de zeeweg naar Indie voor de Russische vloten geopendhet evenwicht in de Miduellandsche Zee voor immer verbro ken is. Deze hoog ernstige zaak houdt dau ook zeker thans de diplomatie in gespannen ver wachting, en zeker zal geen der groote machten, willen toestaan, dat Rusland, gebruik makende van Tuikijes ornmacht, dit rijk zou dwingen in een zoo diep ingrijpenden eisch toe te stemmen. In het Engelsche Parlement zijn de beraad slagingen in gang over het buitengewone kre diet, door de Regeering aangevraagd. Veel nieuws verspreiden zij niet over den toestand; men weet er echter dit uit: Oostenrijk is met Engeland van gevoelen, dat de vrede niet af zonderlijk door de oorlogvoerende mogendheden behoort te worden gesloten. Uit Frankrijk kwam het bericht dat de negen verkiezingen voor de Kamer, noodig ge worden door de nietigverklaring van evenveel keuzen, allen in iepublikeinschen geest zijn uitgevallen. Waarlijk, de reactionaire partijen hebben redenen in zak en asch te zitten. ITALIË. Het protest, dat een aantal geestelijken openbaar gemaakt hebben tegen het artikel van de Milnneesche Osservatore Cattolico, waarin de nagedachtenis ,van Victor Emmanuel beschimpt is, doch waarvoor het blad van den Paus, zwichtende voor den aandrang der Curie, bij wijze van breve een pluimpje heeft gekre gen, is geteekend door 22 prelaten, die den titel voeren van Monseigneur, door 24 pastoors in het kerspel te Milaan en door meer dan 100 coadjutoren. De Italië stelt, naar aanleiding van dat ar tikel, opnieuw het vvate karakter van de Curie in 't licht en wijst op de liefderijke taal, die de aartsbisschop van Milaan, na het overlijden van Victor Emmanuel, tot zijne geestelijkheid heeft gevoerd. De godsdienst, zeide hij, schrijft eerbied jegens de dooden voor. Men vervloekt de dooden niet; men bidt voor hen. Maar, laat de Italië er op volgen, dat is niet de geest der Reik, en er behooit dan ook moed toe voor een priester, om aan da geestelijk heid te herinneren, dat het haar plicht is goede burgers te zijn van het vaderland. Men heeft door den Syllabus en de onfeilbaarver klaring van den Paus gemeend aan den Hei ligen Stoel eene buitengewone kracht te geven. Men heeft zich hierin in zoover vergist, dat die macht niet uitgeoefend wordt door den Paus, maar door de hem omringende partij, die hem gansch en al beheerscht en die de vertegenwoordiging is van de coalitie aller cle- ricalen in Europa. Daarom ook gelooven wij, dat ondanks alle pogingen van het welden kende gedeelte der Italiaansche geestelijkheid, het onverzoenlijk eu onbeschofte element altijd de leiding op het Vaticaan zal behouden. E iH E I I li 1). Ouder den titel tThe peace to come," zal in het Februari-nornmer van The Nineteenth öentury een nieuw artikel van den. heer Glad- stoue verschijnen over de Oostersehe kwestie. Het voornaamste wat daarin betoogd wordt, Js, dat de vraag betreffende het openstellen van-

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1