GemsDiis Beritiiisa. De koperen centen geslagen naar de wetten van 28 September 1816 Staatsblad no. 50) en 26 November 1847 («Sitaatsblad no. 69) blijven wettig betaalmiddel zoolang zij niet op een bij algemeenen maatregel van inwending bestuur te bepalen tijdstip buiten omloop zijn gesteld. Ter rectificatie van het Handelsblad om trent het verzoek om ontslag van de predi kanten Hugenholtz te Amsterdam, deelt de Standaard mede, dat het gebruikelijke formu lier, welks wijziging bij de wet aan den kerke? raad is overgelatenniet spreekt van «eervolle", maar van vereerende wijze; dat eerst het voorstel kwam om de gebruikelijke woorden: jop vereerende wijze", weg te laten, omdat men raeeude, dat de heeren H. niet fair ge handeld hadden met gedurende de drie maan den die hen nog van het te verleeners ontslag scheidden, den kansel mede te gebruiken om in de kerk zelve tegen de kerk te ageeren en alzoo eene eigene gemeente te vormen, De bekende liedjeszanger C. Meijer stond eergisteren voor de correctioneeh: rechtbank te Amsterdam terecht ter zake van verbreking van afsluiting door het in den nacht van 12 Januari 11. stuk slaan van vier ruiten van het zjjn zoon toebehoorend koffiehuis, op den hoek der Paleisstraat en Nieuwezijdsvoorburgwal, te Amsterdam. Op de vraag des voorzitters naar zijn beroep antwoordde hij: «vroeger kok en pasteibakker, nu dichter." Deze man, die voor een deel door gemelden zoon wordt onderhouden, had, volgens diens verklaring, reeds herhaalde lijk bij hem de glasruiten ingeslagen, omdat hjj hem niet te zijnent wilde toelaten wegens zjju ongeregeld levensgedrag. Nu deed hij het op nieuw op het oogcnblik dat zijn schoon dochter op het punt waste bevallen. Dit wekte dermate de woede op van zijn zoondat hij hem van zijn huis terugwierp en de hulp in riep van de inmiddels toeschietende nachtwacht», Het inslaan der ruiten werd door verschillende getuigen voldoende gestaafdal ontkende be klaagde het ook. Deze gaf op dat men van binnen de glazen tegen hem had aangeduwd. Hij moest in dat huis wezen, waar zijn viouw en minderjarige kinderen verblijven; van ver breking der afsluiting kon alsnog geen sprake zijn. Het 0. M. requireerde met toepassing'van verzachtende omstandigheden (Meijer had o. a. beloofd het zijn zoon niet meer lastig te zullen maken), de veroordeeling van beklaagde tot betaling eener geldboete van f*10. subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. Meijer meende, dat dit reeds zijn vonnis was en bedankte de recht bank, bljjkbaar over den uitslag zeer voldaan. Na een groet aan de rechtbank'en met het uiten ïdag zoon" vertrok hij. Donderdag 7 Februari uitspraak. Delft. Gisterenmorgen, te half acht ure, is de oudste inwoner dezer gemeentede heer Nicolaas van Leeuwen, zacht en kalm ont slapen. Hij was den 9den Mei 1777 alhier geboren en had dus den Imogen leeftijd van 109 jaren, 8. maanden en 22 dhgen bereikt. Hij was tot zijn dood toe in het volle bezit zijner geestvermogens en mocht v.ich tot voor weinige dagen in o-me goede gezondheid ver heugen. Beuslcliem. Winterrogge en wintertarwe staan uitmuntend en, bleef het weder zoo zacht, dau zou het graan zeker lang vóór den ■'gewonen tijd rijp zijn. Evenwel zal de win tervorst zieh wel weder in Maart of April ver- toonen en daardoor den groei tegenhouden. De boomen beginnen ook al te knoppen, alsof wij eene maand verder in den lijd wat en maar ook zijvrees ik, zullen later de kille hand van don winterkoning geducht voelen, iaten wtj evenwel hopendat myue voorspel ling niet uitkoine. Nijmegen. Als een groote bijzonderheid kan worden gemeld, dat in deze omstreken een drijfjacht gehouden is, waarbij een der jagers, de heer v. E., met beide loopen twee reeën schoot, die op de plaats doodbleven. Maastricht. Werd u een paar dagen ge leden van hier gemeld, dat de Ultramontaansche partij haar toorn uitstortte over het in den Gemeenteraad gedane voorstel, nrn een geschikte en aan de eischen des tijds voldoende gemeente school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te bouwen, en deelden wij als onze meening mede dat haar toorn. I»«j de zeer I dringende behoefte, die aan zulk een school bestaat, zelfs op de gemoederen der Raadsleden geen vat zou hebben de uitkomst heeft ons in liet gelijk gesteld, doch niet on voorwaarde- lijk. Het voorstel is aangenomenmaar wie zou gelooven dat van de 20 Raadsleden '10 tegenstemden? Mere aan on/en Burgemeester, den heer Pijls, die. toen de beslissing van hem alleen afhing, niet geaarzeld heeft zijn krachtig svooi" uit te spreken. Van de vier Wethou ders hap slechts één den moed den nijd der Ultramontaansche piUtij tè trotseeren. Maas tricht zal dus nu eindelijk in het bezit komen van een ge neentesclmol voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs (die tegelijk de eenige gemeente-inrichting van dien aard is) in welke rekening gehouden wordt met de behoeften des tijds. Do «Cours ier de la Mouse," met vei heten woede den uitslag i Ier stem mi na O O medeileelende, bieugt aanstonds het geldargu- ment te beide en laat al de vei nul wout delijk- heid van het genomen besluit op hot hoofd van den lieei Pijl*. Ook acht hij hot onver antwoordelijk dal men met hot mmion van dit he-duitniet gewacht heeft op de nieuwe oiideivvijswet. Wat hij echter niet openlijk durft uitsproken blekt tncli maar al te duide lijk uit al zijn voorwendselser is nog ruimte genoog op de kio «ster- en geestelijke scholen, ergo1 (Unrf) Ontrent ilea omsprong en de betrekenis van de veelal in brieven en geschreven stuk ken gein nikkelijke mt.li ukkiiig «ondergetee- kendo" vindt oom in Sioffens Volkskalender voor '1878 eene aaulïge mededeeling. De uitdrukking sondergeteekeude" is reeds over de duizend jaar oud en afkomstig uit de dagen, toen zelfs Keizers en Koningen niet andeis dan sondei teekeoen" konden, om de eenvoudige reden, dat zij niet konden schrijven. Zij schreven daarom niet hun naam onder brieven of stukken, maar ondeiteekenden die niet hun kruisje, of met eenig ander bijzonder keoteeketi. Keizer Karei de Groote stak alle vijf zijn vingers in een groot inkivat en otiderteekende dau met vijf vinger afdrukken, en het portocol van een concilie uit het jaar 821 sluit met de woor den «De Keizer en bijna alle vorsten va* Fiatdaijk en Duitschlam! molmteekendeü de besluiten yau dit concilie, d-ioulien een ieder ziju kruis daai onder plaatste pro irjno- rantcn literarum uit onkunde in het schrijven, Te Bei lijii heeft uien, om voor «ie parken en wandelplaatsen <le zangvogels te behouden, besloten liter en daar voederbakken neder te zetten en die geregeld iederen dag In den winter te vullen. liet derde regiment zouaven vau het Fransclie leger heeft aan Humbert I, Koning van Italië, een adres van rouwbeklag gezonden, en daarbij gevoegd zjjne benoeming tot korpo raal. Dezelfde onderscheiding,waarop Victor Emmanuel zeer trotsch was, was aan deze Vorst verleend geworden door betzelfde regiment op het slagveld van Palestro. Eiken avond werd bij het appèl door den officier van dienst de korporaal Victor Emmanuel opgeroepen, en dan trad de oudste soldaat in het midden van 'de zaal en antwoordde* «afwezig met verlof!" Het huwelijk van den Koning van Spanje heeft reeds in de mode zjjn invloed doen ge voelen. Men draagt te Parijs zelfs op de bals weer meer zwart dan eenige andere kleur, zwarte Spaansche blonde, zwart guipure, gitten, daarbij een hoogen schildpadden kameene mantille, roode rozen en gouden en zilveren aren. Ook de arme vygels worden weder ge plunderd, alle kleuren zijn welkom, fazanteni pauwen, paradijsvogels, de rose flamingo's, de groene parkieten, van den colibri tot de struis vogels, ieder betaalt zijn tol, allen deelen in do slachting. Aan de Biunswjjkscho politie is het gelukt een rooversbeude, bestaande uit schoolplichtige knapen, op te sporen. Deze veelbelovende knapen hebben reeds ongeveer 50 meest zeer sluw uitgevoerde diefstallen op hun rekening en gebruiken het' gestolene gedeeltelijk voor cadeautjes aan jonge dairies! Dit is voorwaar wel jeugdige galanterie. Een elfjarige knaap vond dezer dagen te Parijs eene portefeuille, inhouilende hoogst be langrijke documenten en geldswaardig papier. Toen hij den inhoud van de portefeuille had doorsnuffeld, begreep de schrandere jongen le vendig hoe ongerust de verliezer dezer porte feuille wezen moest. Zonder iemand te raadplegen, want hij was een heel eind van huis verwijderd, paste hjj een hoogst eenvoudig middel toe om den verliezer gerust te stellen. Hij kocht een briefkaart en gaf kennis van zijn voud aan het adres dat hjj in de poitefeuille had gelezen. De eigenaar van de kostbare brieventasch kwam ontsteld in zjjue woning aan om na te zien of hjj daar zijne portefeuille bad laten liggeD, en vond reeds de briefkaai t van tien knaap en opgaaf waar zijne ouders woonden. Men stelle zich de verwon dering vour van den eigenaar, toen liet bleek dat deze flinke «laad door een kind verricht was. Tot nu toe was hel palmhout de ^enige grondstof voor de xylogrufen. Volgens den Duitschen Arleitgcber moet het gelukt zijn, eene massa te makeu, die het palmhout kan vervan gen. Het materieel daartoe zou slechts 400 francs kosten, terwijl palmhout op '2000 fr. de cM. komt te staan. De toebereiding kost maar 1500 fr. die van het palmhout 4000 fr. De dichtheid vau het kunsthout is .het dubbel van hel palmhout. Het eerstgenoemde scheurt niet men kan veel fijner teekeningen er in snijden dan in bet palmhout. Hrt geeft bij'het druk ken niet toe, heeft geeue aders nis het palm hout en is volkomen gelijkmatig, zoodat het giavecren veel gemakkelijker is. lu Paiijs wordt eene Maatschappij opgericht, om deze uitvinding te exploiteeren. Om schoenen waterdicht te uialcen (wat in dezen tjjds des jaars een zeer wenschelijke zaak isf) bedient men zich in Engeland vooral van het volgeude mengsel. Men beweert, dat inen met schoenen eti laarzen, met dat mengsel be handeld. uren lang in het water kan staan, zonder dat dit in het leder diiugt. (Het nieuwe in dit voorschiift licht in de bijvoeging van het was en de hars bij de vetstof,) Meu neemt ni. 1 liter gekookte ljjnolie, 425 gram schapen vet, 46 gram was en 32 gram hars; smelt dat een eu ander boven een kolenvuur, onder gestadig omroeren, waarna de rnassa door mid del van een penseel op het gereinigde en ge droogde schoenwerk wordt opgestreken. Het leder blijft daarbij zeer lenig. (Ook een stukje pnrafine in warm klauwen- vet opgelostis een uitstekend praeparaat voor hetzelfde doel.) Twee molenaarsknechts, die van Pro- rnontor naar Ofen gingenzagen half weg een welgekleed man, die een langen stank iu de sneeuw gestoken en zijn hoed daar bovenop had gezet. Hij liep over het kantijs, stapte

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2