Verschijnt taplijts, nitpMlerd Dinsias. Bimenlaaische Berichten. A". 1878. Maandag 4 Februari. JSf>. 4344. 11 Twee e xi ertigste J a r g- li g. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, Uoor het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke iiomrners-0.10. Bij «leze Courant behoort een Bijvoegsel. Schiedam, 2 Februari 1878. Zaterdag is na voor de tweede maal achter een de dag der politieke verrassingen. Voor acht dagen meende men op dien dag de tijding te ontvangen, dat de Engelsche vloot ter bescherming der Turken naar Gallipot! was opgestoorndintegendeel, we lazen met ge- ;i noegen: de vredesvoorwaarden zijn thans be-" kenil, de vrede staat voor de deur, de vloot kan blijven waar zij is. Doch de vrede, zelfs de wapenstilstand kwam niet. De Turksche onderhandelaars te Kasanlyk lieten drie dagen hunue lastgevers op berichten wachten, ofschoon er een telegrafische vei binding tusschen Ka sanlyk en Konstantinopel bestond. Werd hun de gelegenheid daartoe benomen, of werd er niets uitgevoerd? 't Is onbekend. Intusschen. trokken de Russen steeds voort en de afstand, die hen van Konstantinopel scheidde, werd Steeds kleiner. Als eeu doutleislag kwam daar eensklaps het berichtDe Russen hebben de onderhan delingen afgebroken, en dadelijk voigde een ander, de Engelsche vloot zal naar Konstanti nopel vertrekken. Oostenrijk ook, zoo heette het, had eeu soort ultimatum naar Peteisburg gezoudeu. Al die kleine vorstendommen, en de uitbreiding van grond van andere door Rusland geëischt, waren dezen staat een doorn ia het oog. De vestiging daarvan mocht Oos-, tent ijk niet dulden, j In het Engelsche Parlement beraadslaagde ir.en over het krediet, door de Regeeriog aan gevraagd. Eeu week lang beraadslaagde men doch een beslissing is nog niet gevallen. Er werden over en weer harde woorden gespro ken daar bleef het by. De sluwe Russische diplomatie, daar kau jnen echter op aait, hield op al deze diugea het oog gevestigd. Den vijand zoodanig in de engte drijven, dat hij zich niet meer roeren j kan, deze weelde wilde ze zich eerst nog gunnen. Donderdag jl. verzocht de 8ultan per telegiaaf den Ozaar een wapenstilstand, en thans, Zaterdag lezen we dat de Turksche gezaut te Londen Musurus Pacha van zijn re geering ec-u telegram ontving, meldende, dat do aigemeene grondslagen van den wapenstil stand en den vrede gistel en (Donderdag) te i Adrianopel geteekend zijn. Wauneer na verloop vau tijd de gansche loop der onderhandelingen bekend wordt, men kan er op rekenen, dat men vreemde zaken te hooien zal krijgen. De Grieken, wanhopig, dat hun uit den ont redderden Turkschen boedel niets ten deel valt ï.'t hebben gedaan wat de Grieken bij alle gele genheden doenzij hebben luide geschreeuwd en een nieuw ministerie ontvangen. Met een nieuw ministerie wordt in Grie- f .keuland alles bezworen, Gommondouros gaat BliBËAV: KARET, E, 124. heen, een andere ros komt en Griekenland is gereJ. Wezenlijk liet schoonste der drie Zuidelijke schiereilunden van Europa levert een beeld op vau uamelooze politieke en sociale ellende, en we behoeven deu kandidaat voor het vorsten dom Bulgarije, eeu zekereu Pi ins Bottenberg zijn hooge positie niet te benijden. Frankrijk gaat thans kalm zijn weg. Alleen het lot, dat de amnestie-wet omtrent de staat kundige misdrijven sedert 16 Mei iu deu Se naat wacht, houdt de gemoederen eenigszins in spanning. Tevens is er in de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingedieud door den lieer Talandier van dezen korten inhoudDe Marseillaise is het Fransehe volkslied. De amb tenaren der republiek in Frankrijk en de verte genwoordigers vau Fiankrijk iu het buitenland zullen waken, dat dit lied by feestelijkheden, waar het nationale lied moet worden voorge- drageu, worde uitgevoerd en geen ander. Had de heer Talandier het denkbeeld Europa bij al zijn nooden toch nog wat stof tot lachen te geven, hij heeft zijn doel bereikt. SCHIEDAM(len 2 Februari 1878. Donderdagavond heeft de peisoou van P.B. wiens geestvermogens niet in normalen toestand vei keeulen op een onbewaakt oogenblik, terwijl hij geieed was zich, ongesteld zijude, te bed te begeven en zich van zijne bovenkleederen had ont daan, zonder hoofddeksel eu schoeisel uit de ou derlijke woning iu het Proveniershuis, verwijdeid. "Niettegenstaande men hem schier op den voet is gevolgd en in alle richtingen naar hem ge zocht heeft, is het niet mogen gelukken hem te vinden, waarom men het ergste vreest. De Staatscourant van lieden bevat de wet vau de 20 Januari 1878, tot herziening van de tabeibedoeld in ai t 99 der Wet van 4 Juli 1830 Staatsblad no. 37). Iiieruit blijkt dat, voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Siaten-Generaalhet hoofdkies district Rotterdam bestaat uit de volgende ge meenten: Rotterdam, DelfshavenKialingen en Schiedamterwijl liet aantal der te kiezen leden 4 zal bedragen waai van om de twee jaren de helft moet aftreden. Volgens het llbl. is hier te lande het bericht ontvangendat de luil.-ter-zee 2e kl. W. Wijcrsaan boord van de Borneoaan de Atcliin-kust, ter reede van Edi, op 12 Dec. 11., niet vier schepelingen verdrouken is door het omslaan eeuer sloep, waarin hij zich met 14 audereu bevond. Ilij wilde anderen redden eu daardoor vond hij ook den dood. De sloep was van boord gezonden om een vastgeraakt schip vlot te krijgen en bij het terugkeereu naar boord gebeurde het ongeluk. r Ter gelegenheid der wereldtentoonstelling te Parijs zal in het Trocadéro ook een expositie COURANT. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend, "gg voor authropologische wetenschappen plaats hebben. Programma's daarvoor zijn bij dr. D. Lubach te Kampen verkrijgbaar. Laatstleden Dinsdag heeft het Handelsblad en gisteren het Vaderland gemeld, dat de beide fraaie koningstijgers in de Itotterdamsche Dier gaarde, die ƒ7200 hebben gekost, waarschijnlijk ten gevolge eener ziekte in de ingewanden kort na elkauder zijn gestorven. Dat bericht is onjuist. Wel heeft de Diergaarde in de vorige maand twee tijgers verloren, maar overigens dient tot rectificatie het volgende: In 1869 heeft de Diergaarde voor de som van ƒ4800 een Bengaalschen tijger en tijgerin aangekocht. Yan dit paar is de tijgerin in Juni 1875 gestorven, waarna de tijger op 21 Januari 1,1. is bezweken, niet aan eene inge wandsziekte, maar tengevolge van gevorderden leeftijd, waarbij zich een begin van liuidlyden en ruggemergs-outsteking had voorgedaan. Een week te voren, den 14 Januari, was een Javaansche koningstijger aan eene chronische longontsteking gestorven. Dit dier was echter niet aangekocht, maar aan de Diergaarde ten geschenke gegeven. (W. B. Ot.) In de .Niemve Zutjphensclie Courant vindt men weder eene proeve vermeldt van de zeer onoordeelkundige wijze, waarop hier te lands het postwezen is georganiseerd. Er zijn ge meenten, die slechts twee uren vau elkander liggen, terwijl een brief uit de eene naar da andere verzonden, zes-en-dèrtig uren onderweg is. Deze gemeenten zijn Zutfen en Hall. De landbouwer van Moutte te Meulebeeke, die gister zijn 100ste geboortedag vierde, heeft bij Koninklijk besluit de laudbouw-decoratie le klasse ontvangen. Niettegenstaan Ie dien Imo gen leeftijd ziet men dezen man nog altijd aan't werk en heeft hij steeds door zijn voorbeelde loos gedrag de achting van zijn me le-dorpe!ingen genoten. Briello. Toen de stoomboot van Rot terdam op hier den 30 Januari jl. aan de Nieuwesluis aanlegde, viel de koopmau iu si garen J., van Rotterdam, van de loopplank in 't kanaal. Ilij werd echter spoedig geied en ondervond van de manschappen der boot de ineest liefderijke hulp. Z'jn koopwaar was iutussehen geheel bedorven, doch de hofmeester der boot wist ook daar raad voor, daar door zijn ijverige bemoeiingen een groot deel der schade werd vergoed. Kethol, De heer F. JIleineman, predikant bij ds Hervormde gemeente alhier, heeft toe zegging van beroep ontvangen naar die gemeente te Nieuw-Beierland. Maassluis. De belangrijke werken tot ver betering der haven zijn aan den heer J. P. Cornelissen te Amsterdam voor f 171755 op gedragen. Bij een collecte, gisteren door dereeders alhier gehouden ten behoeve der nagelaten be-

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1