Tersiijnl flap®, titpzoiiflerfl Dinsflaj. Buitbn 1 audscli6 Berichten. A". 1878. Woensdag 6 Februari* M 4345. I Twee n Dertigste J a a r g a n g-. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.58. Afzonderlijke notniners- 0.10. IS SJ It 15 A U s 1HARKT, IS, 13 4. C 0 0 B A H T. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.18. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. pf FB1XKB IJ K. De Kamer heeft jl. Vrijdag in eene avond zitting de beraadslaging over het toelaten van leden voortgezet. De heer Faure, van de rechterzijde, verliet zijn plaats en provoceerde de linkerzijde. De censuur werd dientenge volge op hem toegepast. Toen verliet de rech terzijde de zaai, hetgeen, tol heftige woorden aanleiding gaf. De heer Rouher wilde, dat de meerderheid een einde maakte aan het nietig verklaren van verkiezingen en dat zij ernstiger zaken afdeed. Gambetta verdedigde de meer derheid tegen liet verwijt van partijdigheid en verweet aan Rouher nden viee-keizer", dat hij du vertegenwoordigiug de expeditie naar Mexi co heeft doen goedkeuren en dat hij deel heeft aan Frankrijks laatste ongelukken. Gy en de uwen voegde Gambetta hem toe, hebben zicli onder liet Keizerrijk wat te goed gedaan gy waart de knechten van het Keizerrijk. Rouher antwoordde, dat de republikeinen door hunne onzinnigheid twee provinciën aan Frank rijk hebben doen verliezen. Er volgde hierop eene stemming, om aan Rouher het woord te ontnemen; maar de Kamer was niet talrijk genoeg meer om een besluit te nemen. De verkiezing van Champagny is nietig vei klaard. De lieer 3uies Leverne, afgevaardigde van Havre is Vrijdag jl. overleden. De Journal des Dêbats vestigt in een artikel over den politieken toestand de aandacht op liet feit, dat alles schijnt af te hangen van het bijeenkomen van een congres, waar Bis marck echter tegen is. Het Journal Of adel heeft weder eene serie van nieuwe mail es bekendgemaakt. De Regeering, geleid door hel resultaat der jongste verkiezingen| wil iu alle sleden republikeinsche burgemeeslei s zien. In de vierde zitting van bet arbeiders congres te Lyon, die Vrijdag jl. gehouden is, werd er gehandeld, over.tle associatie. Bounal, een zeemtouwer uit Parijs, hield eene rede, die met veel aandacht gevolgd werd. Hij gelooft niet dat de weikman verbetering van zijn lot kan verwachten \an loonsverhoogitig. Algemeens loonsvei hooging toch doet den prijs der levens behoeften naar evenredigheid stijgen, of anders gezegd, zij vermindert iu dezelfde verhouding de waarde van het geld. Associatie van de werklieden is daarentegen een goed middel tot lotsverbetering. De zeemtouwers te Parijs heb ben eene coöperatieve vrreeniging tot stand gebracht, die goeden vuiehlen voor hen op levert. Zij hebben eerst getracht door werksta king legen liet kapitaal te strijden; maar zij zijn door selmdu wijs geworden. Hen der gemachtigden van de werklieden te Lyon sprak in gelijken geest. - Werkstaking heelt nooit anders dan lieungu uitkomsten \oor de arbeiders gehad. Coöperatie is het aange- I wezen middel voor de werklieden. Een zekere Frilley, gemachtigde van het werküedeubond der verbruiksvereenigiogen te Parijs, las daarna een uitvoerig rapport voor' over de associatie in 't algemeen en de coöpe ratie, waarvan hij een groot voorstander is, in 't bijzonder. Aan de associatie, die geen coöpe ratieven vorm heeft, is een groot kwaad ver bonden. Dat kwaad schuilt ia het gemis van Verantwoordelijkheid harer leden. Er worden dadeu verricht, die altoos liet werk zyu van sommigen, niet van allen, tegen liet doei der veroeniging. De samenhang, het gevoel van gemeenschap, wordt hierdoor zeer verzwakt, j Van den anderen kant legt de associatie zonder coöperatie maar al te dikwijls banden op, die j knellend zijn. j Al meer en meer leert dan ook de onder vinding, dat de associatie buiten den coöpera tieven vorm niet beantwoordt aan liet streven van de arbeidende klasse om baar lot te ver beteren. Men heeft het gezien door vereenigingen op groole en op kleine schaal. Het rapport van Frilley wordt zeer geroemd, zoowel om de denkbeelden die het bevat, als om de duidelijkheid en de zuiverheid van taai. Twee vertegen wnordigeis van de Kamer van Koophandel te Lyon wonen dagelijks de zitting bij, om der Kamer verslag te doen van het geen er verhandeld wordt. OOSTENRIJ K. Naar ineu vernoemt, is de formeele uitnoodiging tot liet houden eener conferentie te Weenen den 3 dezer door het kabinet afgezonden aan de mogendheden, die het tractaat van Parijs mede onderteekeud hebben. Men vei zekert, dat al de mogendheden liet voorstel van graaf Andrassy, omtrent het bijeen komen eener conferentie, hebben aangenomen. Deze zou te Weenen vergaderen. De morgenblailen van 4 dezer melden Het onveranderd aanblijven van het kabinet Auer- sperg is een voldongen feit. De Polit. C'orres2> meldt uit St. Petersburg onder dugteckening van gisteren: Nadeonder- teekening der preliminairen is te Adiianope! onmiddellijk de onderhandeling over een defi nitief vredesverdrag geopend. Aan Ignatieiï is de leiding dezer ondei handelingen opgedragen. Uit Bucharest meldt het blad onder dugtee- kening van 3 dezerDoordien Ignatieiï den eventucelen afstand van Rumeniscb-Bessarabie aan Rusland officieel ter spiake heelt gebracht, is bier gisteren een ministerraad gehouden, die vier uren beeft geduurd. Voorts uit Delgindo, 4 dezer: De groot- voisl Nicoians heelt l.ij de bekendmaking \nn het sluiten \«n dun wapenstilstand de verze kering gegeven, dat er naar belmoren zou worden acht gegeven op de belangen van Servië. Uit CettinjeDu Russische agent Touiu heeft aan den Vorst van Montenegro bericht gegeven van het sluiten van dén wapenstil stand en hem verzocht insgelijks de vijande lijkheden te staken. T DIÏKIJ E. Volgens Reuters Office zijn de vredes-preli» minaire» de volgende: Verheffing van Bulgarije tot een Vorstendom; geldelijke schadeloosstel ling voor oorlogskosten of vergoeding in grond gebied; onafhankelijkheid van Rurnanie, Servie en Montenegro, met vergrooting van grondge bied; hervormingen in Bosnië en de Herzego- wina; toekomstige overeenstemming tusschen den Czaar en den Sultan over de zeeëngtenj ontruiming der vestingen. Reuters Office meldt, dat Ilobart-pacha bevel ontvangen heeft, zich tot zijn vertrek gereed te houden. Men gelooft, dat de Turksche vloot naar den Piraeus zal stevenen. Mehemed Ali-pach.x is tot kommandant en Adossides, een Christen, tot gouverneur van Creta benoemd. De Miriditen zijn. verslagenen hun kamp is verbrand. De Russen hebben bij Batonm een nederlaag geleden; zij verloren 2 a 3000 man. GRIEKENLAND. De minister van buitenlandsche zaken bracht een bezoek aan den Turkschen gezant alhier en zeide tot dezen, dat Griekenland niet voor nemens was den oorlog aan de Porte te ver klaren, maar genoodzaakt was, zijne landge- uooten tegen de Baschi-Bazouks, de Cirkassjörs en de Zeibecks te beschermen. Daar de Porte geen acht geslagen had op de vertoogen van Griekenland tegen de gepleegde plunderingen in Thessalie, was Griekenlaud verplicht, zijne land- nooten te hulp te kotneu. De Turksche gezant heeft geantwoord, dat hij aan du Porte daarvan mededeeling zal doen. Iutusschen rukt het Grieksehe leger in Thessalie voort, zonder legeu- stand te ontmoeten. RUSLAND. Uit Adrianopel is van 31 Januari 's avonds het volgende bericht ontvangen: iDe zes grondslagen voor den vrede, door de Porte aangenomen, ziju zooeven, inet ea benevens den wapenstilstand door den Grootvuist en de Turksche gevolmachtigden uuderteekeml. Aan alle Stacliemei.ten, als ook naar den Kan ka- sus, is onmiddellijk bevel gezonden om de ope- ratiün te staken. Alle .üonau-vestingen en Erzerum worden door de Turken ontruim.I." HIISEN I E. Op voorstel der Regeering wordt in den Senaat en de Kamer van Afgevaardigden over de integriteit van Rumenie in geheime zitting gediscussieerd. B E L G I E. Men schrijft uit Ilerenthout, dat verleden Woensdag, de zevende zoon der echtgenoten Karei van der Linden en Rosal'a Delen, wo-n- achtig op het gehucht de Bergen gedoopt is,

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1